Kategorija: Hyundai

  • Ioniq 6 – aerodinamični kralj

    Ioniq 6 – aerodinamični kralj

    Test vozila · Hyundai Ioniq 6 RWD · 26. 9. 2026

    Ioniq 6 – aerodinamični kralj

    Test druge generacije z zadnjim pogonom, 80-kWh baterijo in 800-voltnim sistemom.

    605 kmdoseg na lokalnih cestah (100–10 %)
    419 kmdoseg na avtocesti (100–10 %)
    263 kWnajvišja izmerjena moč hitrega polnjenja
    18 minobljubljeno polnjenje od 10 do 80 %

    Vedno, ko pomislim na Hyundai Ioniq, pomislim na prvega Ioniqa z 28-kWh baterijo iz leta 2016, ki sem si ga lastil tudi sam. Klical sem ga Superiorc, ker je bil neverjetno učinkovit. Poraba na lokalnih cestah je znašala okoli 8 kWh na 100 km.

    Danes so vsa Hyundaijeva električna vozila velika in ne več tako aerodinamična kot prvi Ioniq, ampak tukaj je Ioniq 6.

    Hyundai Ioniq 6 druge generacije
    Hyundai Ioniq 6 druge generacije

    Znova reže zrak tako učinkovito, da je občutek, kot da dosega ne bo nikoli zmanjkalo. Ioniq 6 na testu je imel zadnji pogon ter baterijo kapacitete 84 kWh bruto oziroma 80 kWh neto, kemijske zgradbe NMC, s pouch strukturo celic in 800-voltnim sistemom. Moč zadnjega elektromotorja znaša 228 konjskih moči in ima 350 Nm navora. Na voljo je tudi različica s štirikolesnim pogonom in enako baterijo, kjer skupna moč znaša 325 konjskih moči. Na voljo je tudi pravi športnik Ioniq 6 N s kar 650 konjskimi močmi.

    Testno vozilo

    Ioniq 6 RWD, 84 kWh

    Pogon
    zadnji (RWD)
    Moč in navor
    228 KM, 350 Nm
    Baterija
    84 kWh bruto / 80 kWh neto
    Celice
    NMC, pouch
    Napetost sistema
    800 V
    Hitro polnjenje (DC)
    do 263 kW
    Polnjenje AC
    11 kW
    V2L
    da
    RWD228 KM
    AWD325 KM
    Ioniq 6 N650 KM

    Da se vrnem k testnemu vozilu Ioniq 6 RWD. Ker uporablja 800-voltni sistem, je najvišja moč polnjenja na hitrih polnilnicah kar 263 kW, kar sem preveril tudi v videoposnetku spodaj. Tam lahko preverite, ali res drži obljuba o polnjenju od 10 do 80 % v 18 minutah. Na AC-polnilnicah se polni z močjo 11 kW. Seveda podpira tudi V2L, kot vsa Hyundaijeva električna vozila.

    Ioniq 6 je zdaj že druga generacija, ki jo prepoznamo po novi sprednji maski in novih LED-dnevnih žarometih. Notranjost testnega vozila je bila v svetli barvi, kar daje vozilu zelo premijski občutek.

    Svetla notranjost testnega vozila
    Svetla notranjost testnega vozila

    Vsa Hyundaijeva električna vozila imajo vse, kar potrebuje odlično električno vozilo. Ioniq 6 pa je zaradi izjemne aerodinamike še posebej varčen, zato daljša potovanja premaguje z odličnim dosegom in izjemno hitrim polnjenjem.

    • predgretje baterije pred hitrim polnjenjem
    • prikaz stanja baterije na cilju v navigaciji
    • odlični asistenčni sistemi
    • zelo učinkovit pogonski sklop
    • V2L za napajanje naprav iz baterije
    • aplikacija Bluelink in digitalni ključ

    Doseg: 419 km na avtocesti, 605 km po lokalnih cestah

    Avtocesta419 km
    Lokalne ceste605 km

    od 100 do 10 % baterije, oba testa sta posneta v videoposnetkih spodaj

    Seveda na daljših poteh ne razočara tudi zaradi udobja, bogate opreme in povezljivosti vozila prek Hyundaijeve aplikacije Bluelink, s katero lahko dostopate do vozila. Pošljete lahko cilj v navigacijo, predhodno ogrejete ali ohladite kabino, nastavite gretje sedežev ali pa telefon preprosto uporabljate kot digitalni ključ, ki ga lahko delite tudi z drugimi.

    Ioniq 6 na testu
    Ioniq 6 na testu

    Jadranje: vsak elektron za več dosega

    Kar vedno preverim pri vsakem električnem vozilu, je tudi jadranje. To pomeni vožnjo navzdol brez regeneracije. Pri Hyundaiu je to rešeno z obvolanskimi ročicami, ki omogočajo tri stopnje regeneracije (3, 2 in 1) ali pa stopnjo 0, kjer vozilo jadra. Pri vožnji po klancu navzdol tako ne porabljamo energije, temveč pridobivamo hitrost. Če je vozilo zelo aerodinamično, kot je Ioniq 6, je takšna vožnja izjemno učinkovita, saj vozilo hitro pridobiva hitrost in tako lahko izkoristimo vsak elektron v bateriji za še večji doseg.

    SklepIoniq 6 ima vse, kar mora imeti odlično električno vozilo. Zaradi učinkovitega motorja in odlične aerodinamike ponuja velik doseg, zaradi 800-voltnega sistema pa tudi izjemno hitro polnjenje. Če vas prepričata še posebna oblika ter retrofuturistični videz, je Ioniq 6 zagotovo vozilo za vas.

    Videoposnetki testa

    Poglejte sami

    Predstavitev vozila
    Doseg na avtocesti
    Doseg na lokalnih cestah
    Test hitrega polnjenja
    BH
    ZapisalBlaž Hrovat

    Razmišljate o električnem avtomobilu?

    Preberite še druge teste vozil ali izračunajte, koliko bi prihranili.

  • Hyundai Ioniq 9 ali mini avtobus

    Hyundai Ioniq 9 ali mini avtobus

    DeMS-ov test · junij 2026

    Hyundai Ioniq 9 ali mini avtobus

    Največje električno vozilo znamke Hyundai – jaz mu kar pravim mini avtobus. Predstavljam vam Ioniq 9 v izvedbi Performance.

    • 106 kWh neto
    • 800 V, DC 250 kW
    • Performance 428 KM
    • 6 sedežev
    106 kWhneto kapaciteta baterije NMC (110 kWh bruto)
    2685 kgmasa vozila
    ~25 kWhna 100 km, avtocesta do 130 km/h
    ~16 kWhna 100 km, lokalne ceste do 100 km/h
    Blaž Hrovat
    Testiral in zapisalBlaž Hrovat

    Največje električno vozilo znamke Hyundai – jaz mu kar pravim mini avtobus. Predstavljam vam Ioniq 9 v izvedbi Performance.

    Ena baterija, trije pogoni

    Ioniq 9 ima na voljo le eno baterijo: 110 kWh bruto oziroma 106 kWh neto kemijske zgradbe NMC na 800‑voltni arhitekturi. Glede na maso vozila, ki znaša 2685 kg, je pravilna odločitev, da ni na voljo manjša baterija. Izbiramo lahko med zadnjim pogonom z 218 KM, štirikolesnim pogonom s 307 KM ali izvedbo Performance s 428 KM, ki je bila tudi na testu. Ta različica ponuja možnost šestih sedežev.

    Zadnji pogon218 KMRWD
    Štirikolesni pogon307 KMAWD
    Performance428 KMmožnost šestih sedeževna testu

    Počasno AC‑polnjenje je 11 kW, hitro DC‑polnjenje pa 250 kW – kar sem preveril tudi v testu hitrega polnjenja (povezava spodaj v videozapisu). Vozilo podpira tudi V2L.

    AC 11 kWDC 250 kW800 V arhitekturaV2L
    Hyundai Ioniq 9

    Notranjost: vrnili so fizične gumbe

    Notranjost je, kot smo pri Hyundaiju vajeni, prostorna, multimedijski vmesnik pa ponuja vse, kar sodobno električno vozilo potrebuje: predgretje baterije, navigacijo s prikazom preostanka baterije v odstotkih, OTA‑posodobitve, aplikacijo na telefonu itd. Vse funkcije se hitro najdejo, zato se vmesnika zelo hitro navadimo. Zanimivo je, da so pri Ioniqu 9 vrnili fizične gumbe za klimatsko napravo ter nekaj bližnjic (radio, navigacija, informacije o EV‑sistemu, mediji …).

    • predgretje baterije
    • navigacija s prikazom preostanka baterije v %
    • posodobitve OTA
    • aplikacija na telefonu
    • fizični gumbi za klimatsko napravo
    • bližnjice: radio, navigacija, EV-sistem, mediji

    Pohvaliti moram tudi asistenčne sisteme, ki na avtocesti delujejo odlično. Kombinacija radarskega tempomata in ohranjanja voznega pasu poskrbi za sproščeno in varnejšo vožnjo. Sedenje je zelo udobno, piko na i pa doda odlična masaža sedežev. A kar je pri Ioniqu 9 najbolj impresivno, sta sedeža v drugi vrsti – tako imenovana captain seats, ki sta električno nastavljiva, hlajena in ogrevana.

    Hyundai Ioniq 9 – notranjost
    Hyundai Ioniq 9 – notranjost

    Tretja vrsta: presenetljivo dobro

    2. vrstaCaptain seatselektrični, hlajeni, ogrevani
    3. vrstaskoraj kot spredajelektrično zlaganje 2. in 3. vrste
    Prtljažnik338 lz vsemi tremi vrstami
    Frunk52 lsprednji prtljažnik

    Kako je s tretjo vrsto? Presenetljivo dobro. V tretji vrsti se sedi skoraj enako udobno kot v prvi ali drugi, prostora je ogromno – kar pri tretji vrsti ni vedno samoumevno. Druga in tretja vrsta se lahko električno zložita z enostavnim pritiskom na gumb. Kljub temu ima zadnji prtljažnik še vedno 338 litrov prostora. Ne razočara niti sprednji prtljažnik, ki meri 52 litrov.

    Doseg: avtocesta in lokalne ceste

    Kako je z dosegom na avtocesti pri hitrosti do 130 km/h? To sem preveril v testu dosega iz Ljubljane do izvoza za Lignano v Italiji in nazaj v Ljubljano ter vozilo spraznil do 10 % baterije. Poraba je bila okoli 25 kWh/100 km (povezava spodaj). Preveril sem tudi doseg na lokalnih cestah do 100 km/h – prav tako do 10 %. Vožnja je potekala iz Domžal do Lucije, nazaj v Ljubljano, naprej do Kranjske Gore, nazaj v Ljubljano, nato v Trbovlje in nazaj v Ljubljano. Poraba je bila okoli 16 kWh/100 km. Ali sem prevozil 600 km, si oglejte v videu spodaj.

    Avtocesta · do 130 km/h~25 kWh/100 km≈ 380 km
    1. Ljubljana
    2. izvoz Lignano
    3. Ljubljana
    Lokalne ceste · do 100 km/h~16 kWh/100 km≈ 600 km
    1. Domžale
    2. Lucija
    3. Ljubljana
    4. Kranjska Gora
    5. Ljubljana
    6. Trbovlje
    7. Ljubljana

    Doseg ≈ je izračun DeMS: 90 % neto kapacitete (106 kWh, do 10 % baterije), deljeno s porabo. Ni izmerjen.

    Hyundai Ioniq 9

    Sklep

    Še eno izjemno električno vozilo Hyundai

    Kot je pri električnih Hyundaijih že dobro znano, so njihovi motorji izjemno učinkoviti – tako na avtocesti kot na lokalnih cestah. Ioniq 9 navduši z razkošnimi sedeži v drugi vrsti in presenetljivo prostorno tretjo vrsto. Potniki bodo maksimalno razvajani, potovanja na daljše relacije pa so ob dobrem dosegu in hitrem polnjenju za Ioniq 9 mačji kašelj. Ne bom izgubljal besed – še eno izjemno električno vozilo znamke Hyundai, tokrat v obliki mini avtobusa.

    Potrebujete res veliko vozilo?

    Velik DA!
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Testiral in zapisal

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Hitro polnjenje

    Doseg na lokalnih cestah

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Slovenska predstavitev KIA EV5

    Slovenska predstavitev KIA EV5

    DeMS · predstavitev · junij 2026

    Slovenska predstavitev Kia EV5

    Na slovenski trg je zapeljala nova Kia. Družinsko vozilo srednje velikosti – SUV model EV5 z vsemi novimi bonbončki.

    • 4,6 m
    • 81 kWh NMC
    • DC 150 kW
    • od 38.499 € s subvencijo
    4,6 mdolžina, med EV3 in EV9
    81 kWhbaterija NMC, 400-voltni sistem
    ~30 minpolnjenje od 10 do 80 % pri DC 150 kW
    566 + 44 lzadnji in sprednji prtljažnik
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Na slovenski trg je zapeljala nova Kia. Nekaj, kar je manjkalo v paleti električnih vozil Kia. Družinsko vozilo srednje velikosti – SUV model EV5 z vsemi novimi bonbončki. Preveril sem vse novosti novega EV5 na slovenski uradni predstavitvi.

    Kia EV5

    Družina električnih Kia

    Iz družine električnih vozil Kia že poznamo EV3, EV4, EV6 ter EV9. Pred kratkim se je pridružil tudi kombi PV5 ter najmanjši EV2, ki bo imel najnižjo ceno v Evropi in bo tako zelo finančno dosegljiv. Z odbito subvencijo bo EV2 vaš za 16.999 €. No, pa se posvetimo današnji družinski zvezdi – EV5.

    EV2EV3EV4EV5EV6EV9PV5
    Kia EV5

    Baterija in polnjenje

    Kia EV5 meri v dolžino 4,6 m in je po velikosti ter obliki nekje med EV3 in EV9. Za lažjo predstavo – idealen naslednik fosilne Kie Sportage. Na voljo bosta dve bateriji, 81 kWh in 61 kWh, kemijske zgradbe NMC na 400-voltni arhitekturi baterijskega sistema. V Sloveniji pa se bo prodaja najprej začela z večjo, 81 kWh baterijo. Pogon je na sprednja kolesa z močjo 218 konjskih moči.

    81 kWhv prodaji najprejNMC, 400 V, pogon spredaj, 218 KM
    61 kWhkasnejeNMC, 400 V

    Moč polnjenja na AC-polnilnicah je 11 kW, na hitrih DC-polnilnicah pa 150 kW, tako da se baterija napolni od 10 % do 80 % v približno 30 minutah. Za optimalno polnjenje lahko baterijo predgrejemo na tri načine: ročno v vozilu v meniju, samodejno ob navigaciji na polnilnico ali prek aplikacije na telefonu.

    AC 11 kWDC 150 kW10–80 % v ~30 min
    Ročnov vozilu, v meniju
    Samodejnoob navigaciji na polnilnico
    Na daljavoprek aplikacije na telefonu
    Kia EV5

    Prostor in notranjost

    Zadnji prtljažnik566 lne razočara
    Frunk44 lza polnilne kable

    Zadnji prtljažni prostor meri 566 litrov in ne razočara, dopolnjuje pa ga še sprednji prtljažnik v velikosti 44 litrov, kamor boste lahko pospravili vse svoje polnilne kable. Loputa za polnjenje je avtomatizirana na sprednjem delu vozila ob boku, tako da sprednji prtljažnik pride še kako prav. Notranjost vozila je prostorna, v najvišjem nivoju opreme GT Line pa vključuje tudi stekleno streho, ki se lahko odpira, kar je danes že redkost. Posebej zasnovani prednji sedeži nudijo veliko udobje in možnost masaže, zadnji sedeži pa se popolnoma zložijo v ravno ležišče. EV5 ima tudi možnost brezžičnih posodobitev ter novi Google POI z glasovnim pomočnikom, podprt z generativno umetno inteligenco, kar je novost v EV5. Tudi asistenčni sistemi so zelo izboljšani; lep primer primerjave med EV9 in novim EV5 je prikazan spodaj na sliki.

    • avtomatizirana loputa za polnjenje spredaj ob boku
    • odpiralna steklena streha (GT Line)
    • prednji sedeži z masažo
    • zadnji sedeži se zložijo v ravno ležišče
    • brezžične posodobitve
    • Google POI z glasovnim pomočnikom in generativno UI
    Primerjava asistenčnih sistemov EV9 in EV5
    Primerjava asistenčnih sistemov: EV9 in novi EV5

    Pretočne storitve v vozilu

    Novo v EV5 so tudi pretočne storitve, ki bodo na voljo v treh paketih: Entertainment Standard, Entertainment Plus in Entertainment Plus WiFi. V prvem paketu bo na voljo YouTube, v paketu Plus pa Netflix, Disney+, LG Channels, Stingray Karaoke, Playworks, Baby Shark World in Haystack News. V paketu Plus WiFi bo dodana še dostopna točka v vozilu. Govori se o mesečni naročnini okoli 8 €.

    Entertainment Standard
    • YouTube
    Entertainment Plus
    • Netflix, Disney+
    • LG Channels, Stingray Karaoke
    • Playworks, Baby Shark World
    • Haystack News
    Entertainment Plus WiFi
    • vse iz paketa Plus
    • dostopna točka v vozilu
    govori se o ~8 € na mesec
    Pretočne storitve v Kii EV5

    Komu je namenjena Kia EV5?

    Absolutno večjim družinam, saj ponuja veliko prostora, je vsestranska in z vsemi posodobljenimi asistenčnimi sistemi tudi bolj varna. Seveda pa je lahko tudi vozilo za vse, ki imajo radi tehnologijo in imajo aktiven življenjski slog. Ali pa preprosto za vse lastnike Kie Sportage, ki bi radi preklopili na električno vozilo.

    Večje družineprostor, vsestranskost, varnost
    Ljubitelji tehnologijein aktivnega življenjskega sloga
    Lastniki Kie Sportageki preklapljajo na električno
    Kia EV5

    Cena

    Tukaj je še cena: na voljo bo v štirih paketih opreme in za zdaj samo z baterijo kapacitete 81 kWh. AIR s ceno 48.699 €, STAR s ceno 50.299 €, SKY s ceno 52.299 € ter GT Line s ceno 55.999 €. Ob financiranju Kia Smart EV dobite popust 3700 €, tako da je osnovni model vaš že za 44.999 €, z odbito subvencijo 6500 € pa pičlih 38.499 €.

    Cenik · 81 kWh
    AIR48.699 €
    STAR50.299 €
    SKY52.299 €
    GT Line55.999 €
    EV5 AIR, 81 kWh
    Cena48.699 €
    Popust ob financiranju Kia Smart EV−3700 €
    Cena s financiranjem44.999 €
    Subvencija−6500 €
    Vaš za38.499 €

    Videoposnetki s testiranja

    Kia EV5 na videu

    Hitro polnjenje

    Doseg na avtocesti

    Doseg na lokalnih cestah

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Vse, kar imajo veliki, Hyundai Inster

    Vse, kar imajo veliki, Hyundai Inster

    DeMS-ov test · april 2026

    Vse, kar imajo veliki: Hyundai Inster

    Najmanjši električni Hyundai z dvema baterijama in opremo, kot jo imajo veliko večja vozila.

    • 39 / 46 kWh neto
    • 85 kW DC
    • V2L 3,7 kW
    • od 23.990 € − subvencija
    200+ kmdoseg na avtocesti do 130 km/h
    300+ kmdoseg na lokalnih cestah do 100 km/h
    85 kWnajvečja moč polnjenja, preverjeno
    ~16.000 €s subvencijo, osnovna oprema

    Najmanjše električno vozilo v ponudbi Hyundaija, ampak ali je res najmanjše?

    Dve bateriji

    Tukaj je Hyundai Inster, na voljo je z dvema baterijama. Prva je 42 kWh bruto oziroma 39 kWh neto, druga pa 49 kWh bruto oziroma 46 kWh neto, obe kemijske zgradbe NMC. Manjša baterija ima motor z močjo 97 konjskih moči, večja pa 115 konjskih moči, v obeh primerih pa gre za pogon na sprednji kolesi. V obeh primerih je serijsko na voljo tudi V2L, ki omogoča napajanje zunanjih naprav z močjo do 3,7 kW.

    Manjša baterija

    42 / 39 kWh

    Bruto / neto
    42 / 39 kWh
    Moč motorja
    97 KM
    Kemija
    NMC
    V2L
    3,7 kW
    Večja baterija · na testu

    49 / 46 kWh

    Bruto / neto
    49 / 46 kWh
    Moč motorja
    115 KM
    Kemija
    NMC
    V2L
    3,7 kW
    Hyundai Inster

    Oprema in cena

    Inster ima tudi zelo veliko serijske opreme, kot je radarski tempomat, zadnja kamera in avtomatska klimatska naprava. Seveda si lahko omislimo tudi več opreme, kot so parkirni senzorji, brezžično polnjenje telefona, toplotna črpalka, LED-luči, lane assist, 360-stopinjska kamera, tako da ima lahko praktično vso opremo, kot jo imajo veliko večja in dražja električna vozila Hyundai.

    23.990 €osnovna oprema, minus subvencija
    27.270 €maksimalna oprema, minus subvencija

    In to za dobrih 27.270 evrov minus subvencija z maksimalno opremo ali za okroglih 23.990 evrov minus subvencija za osnovno opremo. Vsi asistenčni sistemi delujejo več kot odlično, kar je že znano pri vozilih Hyundai.

    Hyundai Inster

    Notranjost in polnjenje

    V notranjosti je za tako majhno vozilo kar prostorno, je pa ozko. Spredaj imaš občutek, kot da je ena klop, zaradi podaljšanega voznikovega sedeža z blagom in držali za pijačo. Osrednji zaslon je zelo pregleden in ponuja dve zelo pomembni stvari pri električnem vozilu. To je predgretje baterije ob navigiranju na hitro polnilnico za optimalno hitro polnjenje, kar ponuja Inster z baterijo z 49 kWh, kjer je najvišja moč polnjenja 85 kW, kar sem tudi preveril. Počasno AC-polnjenje pa ima 11 kW. Seveda ima Inster tudi možnost aplikacije Hyundai BlueLink, s katero spremljamo stanje vozila.

    Plug & Charge

    Zanimivo je tudi, da Hyundai ponuja v meniju Plug & Charge, kar pomeni priključi in polni brez aplikacij ali RFID-kartic. Preprosto v račun Hyundai dodamo kreditno kartico in vozilo se samo sporazumeva s hitro polnilnico ter začne samo polniti.

    Najbolj zanimiva rešitev za zadnje potnike pa je ta, da se lahko zadnji sedeži pomikajo vzdolžno, s čimer lahko povečamo prtljažni prostor ali pa udobje na zadnji klopi.

    Hyundai Inster

    Doseg od 100 % do 10 %

    Kako je z dosegom pri Insterju? Na testu sem imel Inster z baterijo 49/46 kWh in preizkusil doseg, koliko je zmožen prevoziti brez polnjenja na avtocesti in na lokalnih cestah od 100 % do 10 %. Po avtocesti pri hitrosti do 130 km/h je prišel od Ljubljane do Kopra in nazaj brez vmesnega polnjenja. Na lokalnih cestah do 100 km/h pa iz Domžal do Lucije in nazaj v Ljubljano prav tako brez vmesnega polnjenja. V obeh primerih je to odličen rezultat in zelo dobra poraba, bolj podrobno pa v spodnjih povezavah v videozapisu.

    • Avtocesta · do 130 km/hLjubljana → Koper → Ljubljana, brez vmesnega polnjenja.
      dobrih 200 km
    • Lokalne ceste · do 100 km/hDomžale → Lucija → Ljubljana, brez vmesnega polnjenja.
      dobrih 300 km
    Hyundai Inster

    Sklep

    Vse, kar imajo veliki

    Hyundai Inster je v svojem razredu manjših električnih vozil zelo dobro opremljeno vozilo in ima v svojem razredu eno izmed večjih baterij. Doseg na avtocesti dobrih 200 km ter doseg do 100 km/h dobrih 300 km je zelo dober podatek.

    Doseg od 100 % do 10 % (baterija 46 kWh neto)

    Avtocesta · do 130 km/h
    200+ km
    Lokalne ceste · do 100 km/h
    300+ km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata

    Ko od osnovne cene odštejemo subvencijo, lahko Inster dobimo za dobrih 16.000 €.Seveda ne smemo pozabiti na kitajske znamke, toda Inster je zelo dober izbor manjšega električnega vozila, po katerem še vedno najraje posegajo evropski kupci. Kot pravi naslov: vse, kar imajo veliki!

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na lokalnih cestah

    Doseg na avtocesti in test polnjenja

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami dosega in polnjenja. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • DEMS člani znova povezujejo eSlovenijo 4.0

    DEMS člani znova povezujejo eSlovenijo 4.0

    Povezujemo eSlovenijo 4.0

    Ideja dveh zanesenjakov, Marjana Božiča in Ignaca Završnika je prerasla v tradicionalni izziv: vožnja po najdaljšem avtocestnem odseku z električnimi vozili. Letos smo se zbrali že četrtič zapored. Ekipe so na 300 km razdalji od Lendave do Kopra testirale zmogljivosti svojih električnih vozil.

    Tradicionalno nas je podprlo podjetje MOL Slovenija d. o. o. z brezplačno hrano in pijačo za udeležence. Uporabnikom električnih vozil pa je bila bistvena možnost brezplačne uporabe ultra hitre polnilne postaje MOL Pince sever.

    Jutranja gneča za kavo na BS MOL Pince.
    V vmesnem času električna vozila uporabljajo polnilno infrastrukturo na BS MOL Pince.

    Izzivi so različni. Nekaterim uspe prepeljati pot z minimalno porabo 8,5 kWh na 100 kilometrov, drugi želijo prilagoditi hitrost in s tem čas potovanja prilagoditi tehničnim karakteristikam vozila. Na porabo vpliva tudi vreme, ki z nižjimi temperaturami in dežjem kroji višjo porabo. Letos smo imeli dobre razmere glede gostote prometa in malo manj dobre glede vremena. Prve tri ekipe so pot opravile v dobrih dveh urah in pol. Povprečje torej 120 km/h.

    Nekaj zapisov iz preteklih dogodkov.

    Tradicionalno je vlogo organizatorja prevzel Blaž Hrovat. Usklajevanje prijav ni enostavno delo in za dobro voljo udeležencev se je treba potruditi.

    Župan Janez Magyar in Blaž Hrovat

    Zahvala gre tudi Martini Bukovec iz Javnega zavoda za turizem Lendava, ki zna poskrbeti za gostoljubje in obveščenost medijev o našem dogodku.

    Martina Bukovec, Ignac Završnik, Janez Magyar in Marjan Božič

    Po zbranih podatkih se nas je zbralo skupno enaintrideset (31) udeležencev s petnajstimi (15) električnimi vozili in kot presenečenje, prvič na tem izzivu električni motocikel Energica Ego+ 21.5 kWh. Zahvala gre podjetju  Rotoks d. o. o., ki nam je omogočilo test električnega motocikla na najdaljšem avtocestnem odseku v Sloveniji.

    Hitro CCS polnjenje. Andrej Korošec in Matjaž Kuček

    Enako velja za podjetje Porsche Slovenija d.o.o., ki nam je omogočilo test električnega vozila Audi eTron 55 S sportback.

    Audi 55 na BS MOL Pince

    Prav tako smo preko podjetja Tesla dobili na test zadnji model Tesla Model 3 Long Range, kar nam je omogočilo primerjavo stare in nove verzije. Katera registrska tablica bolj ustreza TM3?

    Levo TM3 LR letnik 2022, desno TM3 LR letnik 2019

    Tik pred dogodkom smo dobili še vozilo Kia EV6 AWD iz podjetja Pan Jan iz Ivančne Gorice.

    Skupinska fotografiranja so vedno priljubljena. Letos pa še posebej, kar se vidi iz zadovoljnih obrazov ter častnega mesta električnemu motociklu Energica Ego+ 21.5 kWh.

    Tik pred odhodom proti Kopru

    Pot proti Kopru iz Lendave postaja vsako leto časovna krajša. Če smo porabili pri prvem izzivu v letu 2018 pet ur vožnje s postanki, je sedaj drugače. Ta čas smo skrajšali na dve uri in pol brez postankov.  Poraba energije je zaradi višje povprečne hitrosti narasla, vendar ob večji bateriji to tudi ni več problem.  Z nižjo hitrostjo bi porabili manj energije in morda bi nam celo uspelo prevoziti relacijo Lendava Koper Lendava brez vmesnega polnjenja. Pa imamo izziv do poletja.  

    Na pot smo se prvi odpravili ob 11.23 oziroma verjetno tudi kasneje, saj nismo merili posameznih odhodov. Na poti so temperature nihale od 13℃ – 15℃. Padavin pa na srečo ni bilo. 

    Pri Celju.
    Tik pred ciljem v Kopru
    Na cilju

    Najbolj so zanimivi rezultati, ki jih lahko primerjamo tudi s podatki iz prejšnjih let. Vsako leto je več modelov, ki imajo hitrejše polnjenje. Čas poti je tudi krajši, saj so sedaj povprečne hitrosti potovanja že 120 km/h za 300 kilometrov. Torej električna vozila ob uporabi ultra hitri polnilnic in večjih baterijah ne zaostajajo za vozili gnanimi na fosilna goriva. Od vseh električnih vozil, sedmim ni bilo treba polniti na relaciji Lendava – Koper. Osebne vtise udeležencev pa smo zbrali spodaj v obliki FB komentarjev.

    Povezave do tehnični karakteristik udeleženih električnih vozil.

    1. Audi eTron 55 S sportback
    2. Energio Ego
    3. Kia EV6
    4. Kia eSoul 64                               
    5. Hyundai Ioniq 28                
    6. Hyundai Ioniq 28                
    7. Hyundai Ioniq 5
    8. Hyundai Kona 64
    9. Nissan Leaf 40
    10. Nissan Leaf 62
    11. Tesla Model 3 LR 2019
    12. Tesla Model 3 LR 2022
    13. Tesla Model 85 S
    14. Tesla Model 90D
    15. Tesla Model Y LR 2021
    “Early Birds” za test moči polnjenja v Kopra, TM3 LR letnik 2019, TMY LR letnik 2021, TM3 LR letnik 2022
    Rezultati v analogni obliki
    Preverjanje moči polnjenja vedno zbuja zanimanje med člani društva. Bo preseglo 200 kW?
    Gre tudi preko 200 kW !

    Nekaj najbolj navdušenih ekip, fotografirano na cilju. Važno je sodelovati.

    Milena in Daniel Terglav
    Boštjan Završnik in Robi Irgl
    Marko Logonder in Matjaž Potrč
    Irena in Darko Hrovat
    Damijan Zupančič, Aleksander Suhinin in Klement Kralj
    Matjaž Kuček in Janja Vegliach
    Larissa in Blaž Hrovat
    Dejan Lavrič in Ana Marija Sirk
    Mario Klaneček in Sebastjan Trunkel
    Damijan in Martin Hrovat
    Polona Kavar Glavič in Zoran Glavič

    Na koncu smo se udeleženci zopet tradicionalno dobili v Takamaki, na pogostitvi. Zbrani vtisi iz dogodka “Povezujemo eSlovenijo” ter novi načrti za prihodnost so glavna tema takšnih srečanj.

    Takamaka
    Kozarec penine, po zaslugi g. Daniela Terglava
    Izbira jedi v Takamaki

    Facebook vtisi udeležencev

     

    Za konec pa še video posnetek sobotnega druženja članov Društva e-Mobilnost Slovenija na dogodku “Povezujemo eSlovenijo”

    Naš član Matjaž Potrč pa je zbral vtise o dogodku “Povezujemo eSlovenijo” na svojem Youtube kanalu.

    Vtisi v lokalni medijih.

    http://lendavainfo.com/foto-z-elektricnimi-avtomobili-izpred-stolpa-vinarium-brez-vmesnega-polnjenja-krenili-v-koper/

    Zbral in zapisal.

    Ignac Završnik

  • NEW IONIQ 5

    NEW IONIQ 5

    DEMS testira IONIQ 5

    Proizvajalcu avtomobilov Hyundai ni mogoče zanikati pionirske vloge na temo e-mobilnosti. Kona in Ioniq sta že leta na cestah in svoje poslanstvo opravljata zelo dobro. In zdaj je tu večji, močnejši in modernejši IONIQ 5. Brez dvoma je nova oglata oblika Hyundaievega prvega električnega avtomobila na popolnoma novi najsodobnejši namenski osnovi E-GMP in 800-voltnem sistemu, z jasnimi linijami in velikimi 20-colskimi kolesi presenetljiva in impresivna.

    Oblika

    Saj ne vem, kam bi ga umestil s svojo dolžino 4.6 metra in višino 1.6 metra je nekje med kompaktnim SUV-jem in malim enoprostorcem. Zadnje in sprednje dnevne luči so oblikovane kot piksli, kockaste in brez okvirja, kar daje vozilu zelo moderno obliko. Testni IONIQ 5 je imel večjo baterijo, kapacitete 72,6 kWh in bil opremljen s solarno streho, ki naj bi na letni ravni pridelala energije za 1800 km (zato garaža odpade, ker v njej ne sije sonce).

    Spredaj

    Ko odpreš vrata in sedeš za volan, se zunanja velikost odraža tudi v notranjosti. Obdelava je na vrhunskem nivoju, materiali pa seveda ekološki, kot to veleva čas, v katerem živimo. Naj samo omenim, da so usnjeni sedeži strojeni v lanenem olju, oblazinjenje je iz obnovljivih vlaken, kot so sladkorni trs, volna ali vlakna iz recikliranih plastenk. Armaturna plošča, volan in vratne obloge so prevlečene z organskim lakom iz koruznega in repičnega olja. V bistvu je avto užiten.

    Notranjost

    Voznik ima pred sabo dva velika zaslona velikosti 12 palcev, zaradi njih je kabina videti razkošna in sodobna. Ravna tla in premična sredinska konzola ustvarjata odličen občutek prostornosti. Sedeži so izdelani kvalitetno in mehko oblazinjeni, seveda so tudi ogrevani in hlajeni. Ena od zanimivosti je prikaz boka vozila na osrednjem ekranu pri menjavi smeri, kjer mrtvega kota praktično več ni. Prostora za noge in višine na zadnjih sedežih je več kot dovolj. Prtljažnik vozila je sicer plitek zaradi dvojnega dna, ampak s svojimi 531 litri prostornine več kot dovolj za dnevno uporabo in kovčke za dopust.

    Mrtvi kot ?

    Zmogljivost za dvotonsko vozilo je zadovoljiva. Testno vozilo je imelo pogon na zadnjo os in elektromotor z močjo 160 kW (217 KM), ki vozilo do 100 km/h izstreli v 7,4 sekundah. Najvišja hitrost se ustavi pri 185 km/h, kar je za slovenske ceste več kod dovolj oziroma presega za 3 pike in 500,00 €. Občuti se teža in velikost avta, kar pa prispeva tudi k veliki porabi pri avtocestni hitrosti, ki je blizu 30 kWh/100 km. Pri nežni podeželski vožnji poraba sicer pade, ampak pod 20 kWh/100 km zelo težko in moj testni krog se je ustavil pri 25,5 kWh/100 km. Vožnja z vozilom je prijetna, podvozje je zelo udobno in odlično pobira luknje na cestišču. Hitrosti polnjenja mi žal ni uspelo testirati, ker je bilo premalo časa in polnilnic večjih od 50 kW je v Sloveniji toliko, da bi jih lahko iskal kot tartufe na travniku.

    Pogled naprej

    Pri Hyundaiu obljubljajo, da naj bi se vozilo do 80 % napolnilo v manj kot 20 minutah seveda ob pogoju, da polnilnica to zmore in ima vozilo idealno temperaturo baterije. AC polnjenje zmore 11 kW na 3 fazah. Zdaj pa k ceni vozila – takšno, kot je bilo to na testu je presegalo 58.000 €, kar pa ni malo, če ga opremimo še s štirikolesnim pogonom pa cena hitro zraste na več kot 62.000 €. V tem rangu je tudi npr. Tesla Y, ki ima neprimerno več moči, zanesljivo in za uporabnika enostavno polnilno infrastrukturo in manjšo porabo energije. Je pa seveda stvar okusa vsakega posameznika. IONIQ 5 ni slabo vozilo in preseneča na mnogih področjih. Ima pa tudi nekaj slabosti kot vsi ostali, ena od teh je seveda sorazmerno velika poraba, ki se sicer delno nadomesti s hitrostjo polnjenja, druga slabost, ki jo je treba poudariti, pa je seveda cena.

    Prostornost
    Frunk

    Zapisal

    Boštjan Završnik

  • DeMS in Future ZERO 1.0

    DeMS in Future ZERO 1.0

    DEMS in Future ZERO

    Društvo e-Mobilnost Slovenija (DeMS) se je tudi letos predstavljalo na dogodku Future ZERO, ki se je odvilo v soboto, 16. oktobra 2021, med 10. in 17. uro, na Kongresnem trgu v Ljubljani. Kljub prvotnemu poskusu, da bi dogodek izpeljali tako kot vsako leto znotraj Evropskega tedna mobilnosti med 16. in 22. septembrom, so organizatorji zaradi slabega vremena dogodek preložili v oktobrski čas. 

    Future ZERO nosi že tradicijo od leta 2007, sicer se je takrat dogodek imenoval ČEVELJ (Čista Električna Vozila za Ekološko ozaveščene Ljudi) in je bil od leta 2012 kot partnerski projekt med Avto klubom GaS Tuning Team, podjetjem Elaphe in Mestno občino Ljubljana pod imenom ECOmeet pridružen Evropskemu tednu mobilnosti. 

    Letos, v 2021, pa se predstavlja z novim imenom Future ZERO in novo širino – je največji dogodek na temo trajnostnega transporta v Sloveniji.

    V prvi vrsti pri odru: Audi Q4 e-tron, Škoda Enyaq iV in Audi e-tron GT.
    Stojnica Društva e-mobilnost Slovenija.
    Električni Volkswagen e-up! ob stojnici DeMS-a.

    Na dogodku so bile širši javnosti v centru Ljubljane predstavljene najrazličnejše tehnologije in možnosti za trajnostni transport. Predstavljali so se: Avantcar, Avtotehna Vis, Čokočinka, DeMS, Elaphe, Elektro Ljubljana in Gremo na elektriko, Elektro Tošnjak, EMRAX, Exprum, Hyundai, LPP, Mestno redarstvo Mestne občine Ljubljana, Micro, Porsche Slovenija, Renault, ROTOX, SEMpaTJA, UL Fakulteta za elektrotehniko – Formula Študent.

     

    Program dogodka:

    10.00 Otvoritev dogodka Future ZERO

    10.30 Peter Pikl: Vse, kar ste želeli vedeti o električnih vozilih

    11.00 Žane Kurent (Hyundai)

    11.30 Primož Urbančič (Rotoks)

    12.00 Dušan Lukič (Porsche Slovenija)

    12.30 Blaž Hrovat (DeMS)

    13.00 Gorazd Lampič: Razvoj e-pogonov in smer, ki jo ubira Elaphe

    13.30 Maja Gradnik (Sempatja)

    14.00 Lea Poredoš (Avtotehna VIS)

    14.30 Uroš Klopčič (EMRAX)

    15.00 Tomaž Kogoj (Avantcar)

    15.30 Julij Zupan (Formula Študent)

    17.00 Zaključek dogodka Future ZERO

     

    Po hladnem jutru smo dočakali tudi sonce in preostanek dneva smo lažje preživeli v družbi električnih vozil in njihovih zanesenjakov. Kar nekaj članov se nas je zbralo na dogodku.

    Jutranja
    Selfi 01
    Selfi 02

    Predelano električno vozilo našega člana Franca Babnika je poželo precej zanimanja obiskovalcev, tudi preverjanje stanja v motornem delu vozila s strani uradne maskote dogodka pomeni, da čas predelav še ni mimo.

    ePunto
    Naš član Franc Babnik s predelanim električnim Fiatom Punto je z veseljem prestavil svoj avto vsem mimoidočim. 
    Gneča

    V primeru najbolje prodajnega električnega vozila Tesla Model 3, smo izkoristili tehnologijo, ki nam je natančno podala podatek, koliko obiskovalcev se je približalo vozilu. Natanko 165, dogodkov, je zabeležil sistem zaznavanja. Torej v času dogodka se je vozilu približalo vsaj 165 oseb, oziroma verjetno še nekaj več saj običajno na takšnem dogodku nismo sami.

    Tesla Model 3 je zabeležila 165 dogodkov.
    Električno vozilo Tesla Model 3.

     

    Z druge strani naše stojnice pa podjetje Emrax z električnim jadralnim letalom. Lastnik podjetja Roman Sušnik je tudi naš član in ena izmed tem na prihodnjem strokovnem srečanju, ki bo 3. decembra 2021 v Golf klubu Arboretum, bodo tudi eMotorji za električna letala. Ste vedeli, da je bil eden izmed prvih pilotov, ki je poletel z električnim letalom, ravno naš Roman Sušnik?

    Emrax
    Jadralno letalo z električnim motorjem

    V sklopu podjetja Emrax se je predstavljal tudi gumenjak EJET z električnim pogonom in 40 kWh veliko baterijo. Načeloma smo se dogovorili, da bomo skušali organizirati prvi primerjalni test električnih plovil v slovenskem morju. Elektrifikacija morskega in rečnega prometa je še v fazi razvoja, prednost bo na strani tistih, ki se bodo na to hitreje prilagodili.

    EJET
    EJET pogled v notranjost

    Za odlično organizacijo smo zahvalni članu Blažu Hrovatu, ki je DeMS predstavil tudi na odru dogodka.

    Ko so ga poklicali na oder, je Blaž kar poletel predstavljati DeMS. ☺
    Blaž Hrovat predstavlja DeMS.

    Na dogodku se je predstavljal tudi naš član Robert Tošnjak, lastnik podjetja Elektro Tošnjak (https://www.e-tosnjak.si/), ki se ukvarja z dobavo in montažo polnilnic za električna vozila, prodajo in servisom električnih skirojev in elektro inštalacijami.

    Stojnica Elektro Tošnjak.

    Z razstavljavcem ROTOX, ki je med drugim predstavljal električni motor Energica, smo se pogovarjali o testiranju tega motorja, ki bi ga v društvu izvedli ob prvi priliki. Seveda je lastnik podjetja Primož Urbančič tudi član našega društva DeMS.

    ROTOX

    Ker slike povedo več kot tisoč besed, dodajamo še nekaj fotografij, iz katerih je možno dobiti kar najboljši občutek veselega dogajanja na Kongresnem trgu v Ljubljani ta dan. 

    Avant2Go
    Tesla Model Y
    eFormula
    IONIQ 5
    AUDI e-tron GT
    .GO

    Še več slik z dogodka si lahko ogledate na uradni spletni strani https://www.futurezero.si/sl/Galerija_2021/.

     

    Hvala vsem, ki ste sodelovali pri dogodku!


    Zapisala

    Dubravka Gramc

  • What is the difference between the ‘new’ and the ‘old’ Hyundai Ioniq

    What is the difference between the ‘new’ and the ‘old’ Hyundai Ioniq

    On the 1st of July 2021, just at the beginning of the summer holiday season, Blaž Hrovat and I set out to test and find out if there are any differences between the Hyundai Ioniq 2016 and the 2020 model of the same car. Since they look almost identical they should also perform similarly, right?

    We did the classical DEMS road test from Ljubljana to Piran.

    Basic information about the two cars:

    Hyundai Ioniq 2016

    • Battery Capacity: 30.5 kWh (Battery Usable: 28 kWh)
    • Total Motor Power: 88 kW
    • Total Torque: 295 Nm
    • Length 4470 mm, Height 1450 mm, Width 1820 mm
    • Weight: 1495 kg
    • Cargo Volume: 350 L
    • Tires: Goodyear Efficiency Grip 205/55 R16 – circumference 1984 mm

    Hyundai Ioniq 2020

    • Battery Capacity: 40.4 kWh (Battery Usable: 38.3 kWh)
    • Total Motor Power: 100 kW
    • Total Torque: 295 Nm
    • Length 4470 mm, Height 1450 mm, Width 1820 mm
    • Weight: 1602 kg
    • Cargo Volume: 357 L
    • Tires: Michelin Energy Saver + 205/60 R16 – circumference 2050 mm

    (Specifications from Electric Vehicle Database)

    Ready to go.
    Blue Ioniq is the model year 2016 and the grey is the model year 2020. The front can be differentiated quite easily because of the ‘grill’ but the rear and the sides are really quite identical.

    It was not the first time that the charging to 100% next to the Hotel Nox took longer than expected. Despite three power outlets (Type2 AC, CCS2 and CHADEMO) on the charging station, only one (!) can be used at a time. To make the experience more interesting the mobile network of one of the mobile providers stopped working – no internet connection for three out of four people present during the charging session. With the help of a mobile WiFi hotspot we successfully finished the charging in a bit over an hour (the charging itself took much less time but the whole procedure was time consuming and very inconvenient). One of the cars was above 90% charge and the other one just below that when we started with the charging.

    Charging at the Hotel NOX in Ljubljana. Not a great experience with this charging station.

    We didn’t just stand around (well we did actually) instead we looked to see if we could find some interesting similarities and differences between the two Ioniq models. The cars are basically identical on the outside and personally I would not blame anyone who would say that the looks are equal. Besides the most obvious visual differences (colour, headlights and backlights, front ‘grill’, rims, …) we found some interesting details that were also different. For example the headlight height adjustment button made a come-back in the 2020 model and the unlock button for the charging cable is present in the 2016 model but not in the 2020 model. It is also hard to understand why the turn signal lights were switched to halogen light bulbs (front and rear) in the newer 2020 model.

    The 2020 model has an interesting bug/feature that it is not possible to lock the charging cable before the charging actually begins. Not great if you are using your own Type2 cable on a plug&charge charger where you just leave the cable unplugged until the previous car is unplugged and the very kind owner plugs your car into the charger. 

    One more interesting fact. The 2020 model shows live charging power/speed in kW on the screen while the 2016 model doesn’t show it (can be determined by using 3rd party apps, of course). There were other interesting differences in pretty much every aspect. Perhaps the least amount of visible differences was noticeable in the motor compartment.

    There are some curious differences when it comes to the buttons. On the left is the 2016 model, with automatic headlight height adjustment and a special button to control the cable locking mechanism. On the right side is the 2020 model with the manual headlight height adjustment and a bit less control over the cable locking mechanism.

    When both batteries were at 100% we took a couple of photos, put the Driving Mode to Normal, zeroed the trip meters and took to the highway, direction Koper.

    Full batteries at the start. Left photo will always be the 2016 model and the right photo the 2020 model.
    Trip meters set to 0 and estimated range visible.

    Last thing before we go – air conditioning ON or OFF? Well OFF since it was a pleasant 19 ℃ and partly cloudy. There was only the driver in the 2016 model and the driver with one passenger in the 2020 model. Tailwind was quite strong most of the way.

    As usual the target speed was 130 km/h where the speed limit and the traffic allowed it. The traffic was quite heavy, a lot of trucks and also tourists headed to the seaside together with a couple of roadworks.

    It took us 30 minutes to get to Highway Rest Area Ravbarkomanda. First stop to check the consumption. Well not all went smoothly on my side and I took the image of the Drive info screen (which includes my morning drive to the Hotel Nox) instead of the Accumulated info, which was zeroed when we started our journey. Unfortunately I photographed the wrong screen the entire journey. Sorry!

    We cannot compare the readouts of the average consumption since we have just the average consumption reported by the car from the 2016 model (15.2 kWh/100 km). But we can try to calculate an approximation for the 2020 model since we know the distance (47 km), State of Charge (Soc)  of the 2016 model at 77% and the SoC of the 2020 model at 82%.

    If SoC 100% = 38.3 kWh (2020 model) then 1% ~ 0.383 kWh. 18% x 0.383 kWh = 6.894 kWh. 6.894 kWh for 47 km equals 14.7 kWh/100 km. Not exactly reliable or precise but I suppose it is better than nothing (I do apologise for my poor use of mathematical language).  The 2020 model beat the 2016 model in this leg of the trip.

    State of Charge (SoC) status at the Highway Rest Area Ravbarkomanda.
    Basic shape of the headlights is the same but the inside is a bit different. You may notice a halogen blinker light on the right side. Daylight LED lights are clearly different.
    We took off again, the traffic slowly dissipated and the weather became warmer. Next stop, Ionity fast chargers at the OMV Gas station in Koper. The reported consumption in the 2016 model at arrival in Koper was 11.9 kWh/100 km with 106 km driven from the start (SoC 56%). The 2020 model approximate consumption was (again calculated as in the example above) 11.9 kWh/100 km (SoC 67%). The 2020 model was driven with the Cruise Control ON all the time, while the 2016 model did some downhill gliding as well. The 2016 model consumption seems a bit better when going downhill. But the difference seems minimal.
    Average consumption and SoC of the 2016 model in Koper after 106 km driven.
    SoC state of the 2020 model in Koper.

    The batteries (as well as the weather) were nice and warm and as expected the Ioniq 2016 charging speed/power was as fast as usual which means much faster than the 2020 model. We charged for 6 minutes sharp and the 2016 model charging speed (in this case average 64.4 kW) is superior to the 2020 model (average 36.6 kW).

    Charging the 2020 model with 36 kW at the Ionity charger. Not great, not terrible. Notice how long it would take to charge from 71% to 100%.

    This means that the 2016 model started at 56% and finished at 74% SoC and the 2020 model charged from 67% to 75% SoC. A lot of ink was already spilled over this charging speed difference between the models and let’s leave it at that. For now there is no explanation why the newer model has a lower charging speed compared to the previous model.

    Blue sky and red All star shoes at the Ionity chargers in Koper.
    VW ID.4 together with two Hyundai Ioniqs.
    Ioniq model 2016 charging at the Ionity fast charger. Calculated average power during the 6 minutes was 64 kW.
    Ioniq model 2020 charging at the Ionity fast charger. Calculated average power during the 6 minutes was 36.6 kW.

    It has gotten quite hot in the sun (around 28℃) so from now on we used AC set to around 24℃ in both cars.

    Next stop Piran and the Petrol charging station. Total distance from Ljubljana was 123 km, total time 2h and 5 minutes. The data at the final destination was as follows:

    Hyundai Ioniq 2016

    • Arrival SoC 71%
    • Average consumption based on the car data: 11.7 kWh/100 km
    • Total energy consumed: 6.4 kWh + 8.9 kWh = 12.4 kWh /100 km

    Hyundai Ioniq 2020

    • Arrival SoC 70%
    • Average consumption based on the car data (calculated from SoC %, as above): 11.8 kWh/100 km
    • Total energy consumed: 3.6 kWh + 13.2 kWh = 13.6 kWh /100 km
    • Consumption based on the EV Watchdog app (not very precise, in my experience): 12.3 kWh/100 km
    Total kilometres from Ljubljana to Piran on the screen of the 2016 model. On the right the SoC at 71% at the finish in Piran.
    SoC of the 2020 model at 70% in Piran. On the right side we can see the charging power when charging over the Type2 connection AC. Just enough time for a short walk and lunch in Piran.
    The charging station was more or less empty all the time during arrival and departure. Parking is free while charging. You just take the ticket when you enter Piran and when you leave you just return the unpaid ticket at the exit booth and tell them you were charging your car.

    As usual 4 out of total 6 sockets were operational but  the station was not crowded so it was not really an issue in this case. During lunch both cars successfully charged to SoC 100% so we were able to determine the total energy consumption.

    I’ve been told this charging station is still in its original packaging for some time now…
    Cantina Klet in Piran. Good food, good location, good prices, good service. Great combination.

    So the verdict is in. The Hyundai Ioniq 2016 was (a bit) more efficient on this trip. Was it the car, the driving style or the fact that there were two persons in the 2020 model? Who knows and I think it doesn’t really matter. These two Ioniqs are among the most efficient EVs considering the size of the car.

    More importantly we had a great trip, no major difficulties, the lunch was excellent and Piran as beautiful as ever.

    Tartini square is the main square in Piran. Definitely a site to see when you are on the Slovenian seaside.
    Back at the Hotel NOX in Ljubljana. Everything went smoothly on this trip.

    Disclaimer: It should be noted that all the ways the energy consumption is measured is subject to error. There are differences in precision how different cars measure power consumption, how charging stations measure the amount of energy charged etc. Especially in this case where the differences are so small between the cars the numbers should be taken with a grain of salt. Only direct measurements with specialized equipment would provide exact amounts. We tried our best to make it as comparable as possible.

    Bonus information

    • Hotel NOX – Piran – Hotel NOX (2020 model): 241 km, 14.4 kWh/100 km (car info display)
    • Piran – Hotel NOX (2020 model): SoC 48%, calculated consumption from SoC – 16.9 kWh/100 km, medium rain for about 10 km
    • Average consumption over the whole day for the 2020 model: 13.8 kWh/100km over 299 km
    • The total cost of electricity for the trip for the 2020 model, if I would charge the car at night at home, would be approximately 3.3 € (taxes are included in the calculated price).
    • Model 2020 consumption from the info screen of the car over 9411 km: 13 kWh/100 km
    • Model 2020 best consumption in the last month (please note, this was not a downhill trip)
    • Model 2016 best consumption also in June 2021. This was proper hypermiling.
    • As an interesting side-note, compared to the 2016 model, the battery in the 2020 model cannot be overcharged.

    Author: eMKi

  • Od Lendave do Kopra v letu 2021

    Od Lendave do Kopra v letu 2021

    Zadnjo soboto v mesecu maju smo se sedaj že tradicionalno zbrali pred stolpom Vinarium v Lendavi. Nekateri so prišli za podporo, drugi so pomagali pri organizaciji, tretji pa smo imeli izziv prevoziti pot od Lendave do Kopra z električnimi vozili. Ideja o tem izhaja izpred nekaj let, ko sva si z Marjanom Božičem postavila cilj, prevoziti najdaljši avtocestni odsek v Sloveniji z električnim vozilom, brez vmesnega polnjenja. Ideja o druženju in izzivu se je prijela in postaja z novejšimi električnimi vozili preizkus, ki je zanimiv za člane društva DeMS. Pravilo je enostavno, prevoziti najdaljšo pot po avtocestnem križu od Lendave do Kopra z električnim vozilom.

    V vlogi organizatorja se je letos dobro znašel Blaž Hrovat in odzivi so izjemno pozitivni. Hvala Blažu za trud. Prav tako gre zahvala direktorici Martini Bukovec iz Javnega zavoda za turizem Lendava, ki nam je na podlagi večletnega sodelovanja omogočila prostor za začetek izziva, jutranjo kavico in obisk stolpa Vinarium. Ob tem pa nas je že tradicionalno podprl župan Lendave Janez Magyar.

    Blaž Hrovat, Janez Magyar, Ignac Završnik

    Letos nas je pri izzivu podprlo tudi podjetje MOL Slovenija z brezplačno hrano in pijačo ter kuponom za brezplačno polnjenje. Večina je to ugodnost tudi izkoristila. Polnjenje na ultra hitri polnilnici MOL Pince sever je prišla prav mnogim izmed nas.

    Pijača in jedača
    Brezplačno polnjenje

     

    Early birds, polnjenje že dan pred dogodkom
    Dubravka Gramc in Marjan Božič. Tudi tukaj je električna energija za polnjenje vozil. Dubravko Gramc smo tako letos prvič opazili v vlogi fotografinje dogodka.

    Po zbranih podatkih se nas je na startu v Lendavi zbralo dvaintrideset (32) udeležencev z osemnajstimi vozili (18) vozili. Pestrost blagovnih znamk priča o tem, da električna vozila niso več izjeme v prometu – 3 x VW eUP, 2 x Tesla Model 3 LR, 2 x Hyundai Kona electric 64 kWh, 2 x Fiat 500 electric, 2 x Nissan Leaf 40 kWh, 1 x ZOE ZE 50, 1 x Hyundai Ioniq 28 kWh, 1x Hyundai Ioniq 38 kWh, 1x Hyundai Kona 38 kWh 1 x Nissan Leaf 62 kWh, 1 x Škoda Citigo e iV, 1 x Tesla S 100.

    Gneča pred stolpom Vinarium

    Dogodek z električnimi vozili še vedno predstavlja logistični izziv, zaradi polnilne infrastrukture in na start smo udeleženci prišli z različno napolnjenimi vozili. Zato se je start zavlekel iz planirane enajste ure na 11:20 do 11:30 odvisno od vozila.

    Prenos izkušenj

    Pri čakanju na start je pogovor tekel o različnih taktikah posameznih ekip. Hitrejša vožnja in morebitno polnjenje ali počasnejša vožnja brez vmesnega polnjenja do cilja. Dobro je treba deliti in bolj izkušeni člani so svoje dosedanje izkušnje delili z drugimi. Napoved vremena z občasnimi plohami ter zapora avtoceste med Vranskim in Blagovico je napovedovala izziv za udeležence. Fotografiranje pred vozili, snemanje vlogov, obisk stolpa Vinarium, kavica z vsem tem smo si udeleženci krajšali čas pred startom.

    Pogled na start

    Končno start. Tudi za izpraznitev parkirišča pred stolpom Vinarium smo potrebovali nekaj minut, enostavno bilo nas je veliko. Za komunikacijo med udeleženimi smo ustvarili zasebno Viber skupino. Medsebojna solidarnost, nesebična pomoč z obveščanji o zastojih, a kljub temu zdrav tekmovalni duh, vse to je moč razbrati iz komunikacijskega kanala, ki smo ga uporabljali za medsebojno komunikacijo.

    Kr tih je, VW eUP
    Hyundai Ioniq 28 kWh
    Fiat 500 electric
    Hyundai Kona 64 kWh
    Hyundai Kona 39 kWh

    Sama izbira poti in spremenljivo vreme je določenim udeležencem prinesla prednost, drugim pa oviro, saj se poraba v primeru dežja precej poveča. Enako velja za zastoj pri Vranskem, zaradi zaprtja avtoceste, ki je bilo napovedano in se mu je dalo izogniti z vožnjo po lokalnih cestah. Nekaterim je to uspelo, drugim ne.

    Obvoz po lokalni cesti

    Zaradi popisa potovalnih računalnikov ter testa hitrosti polnjenja ostalih udeležencev sva se z Vesno potrudila ter z večjo potovalno hitrostjo prva prispela na cilj ob 14:22. Pred prihodom drugih ekip so se nama v podporo pridružili še trije člani.

    Early birds v Kopru

    Rezultati so zbrani v spodnji preglednici.

    eVozilo Poraba kWh na 100 kilometrov Vmesna polnjenja Čas prihoda Test hitrosti polnjenja kW Prevoženi kilometri
    Fiat 500 electric 15,7 1 16:03 71 311
    Fiat 500C electric 16,2 1 15:02 70 317
    Hyundai Ioniq 28 12,5 1 15:59 62 319
    Hyundai Ioniq 38 14,5 1 15:14 44 313
    Hyundai Kona 39 14,9 1 16:18 46 305
    Hyundai Kona 64 14,7 0 14:40 62 311
    Hyundai Kona 64 14,8 0 15:12 71 307
    Nissan Leaf 62 17,7 1 15:00 47 311
    Renault Zoe ZE50 17,3 1 15:25 44 307
    Tesla M3 LR 16,3 0 14:22 179 310
    Tesla M3 LR 16,9 1 15:47 90 310
    VW eUP 8,9 0 16:00 34 300
    VW eUP 8,9 0 16:00 34 300
    Ekipi VW eUP

    Utrujeni in zadovoljni obrazi na cilju v Kopru so dokaz, da bo izziv ostal tradicionalen tudi v prihodnosti. Prav tako moramo pohvaliti ostale člane, ki so nas prišli spodbujat že na startu oziroma cilju ter pri druženju v Takamaki.

    Občasna gneča

    V cilju v Kopru smo čakali še zadnjega udeleženca, pa ga žal nismo dočakali. Zaradi časovne stiske in dogovorjene ure pogostitve v Takamaki, smo morali druženje prestaviti v Sečo. Na koncu se je to izkazalo za pravilno odločitev, saj smo na koncu vsi našli pot do Takamake.

    Za zaključek še moje osebno mnenje. Razlike v električnih vozilih so nepomembne. Druženje in skupni izzivi nas vodijo na poti k cilju, zapisanemu v poslanstvu društva. Promocija e­mobilnosti in ozaveščanje javnosti s ciljem pospešiti prehod v nizkoogljično družbo na področju prometa.

    Opaženi v medijih:
    https://www.rtvslo.si/mmr/hirek/terepjaro/elektromos-autoval-lendvarol-koperbe/582108

    http://lendavainfo.com/foto-izpred-stolpa-vinarium-z-elektricnimi-vozili-krenili-na-pot-proti-kopru/

    Zapisal

    Ignac Završnik

  • Električni Tris

    Električni Tris

    V sončnem, vendar precej hladnem vremenu za ta letni čas, smo izvedeli DeMS test na klasični relaciji Ljubljana – Piran. Test je bil izveden s primerjavo treh električnih vozil.

    BMW i3                        

    • baterija bruto 33,2 kWh (neto 27,2 kWh)
    • dolžina 4011 mm, višina 1598 mm, širina 1775 mm
    • teža 1320 kg
      BMW i3

    MINI Cooper S E          

    • baterija bruto 32,6 kWh (neto 28,9 kWh)
    • dolžina 3850 mm, višina 1432 mm, širina 1727 mm
    • teža 1440 kg
      MINI Cooper S E

    Hyundai Ioniq            

    • baterija bruto 30,5 kWh (neto 28 kWh)
    • dolžina 4470 mm, višina 1450 mm, širina 1820 mm
    • teža 1495 kg
      Hyundai Ioniq

    BMW i3 smo že imeli na primerjalnem testu, enako velja za Hyundai Ioniq. MINI Cooper S E pa smo na tej relaciji vozili prvič.

    Start iz Ljubljane

    Za kanček začinjenosti eTris testa smo poskrbeli pri startu ob 11:18 pred hotelom NOX. Zaradi tehničnih težav in omejitve s časom je bila napolnjenost baterij različna. BMW i3 100 %, MINI Cooper S E 97 % in Hyundai Ioniq 96 %.

    BMW i3 – 100 %
    MINI Cooper S E – 97 %
    Hyundai Ioniq – 96 %

     

    Hitrost vožnje poteka na DeMS testu po zgornjih omejitvah in prilagojena je razmeram na cesti. Včasih gre hitreje, ker je manj zastojev in del na cesti. Dostikrat pa ni tako. Pri postankih se ta razlika opazi v času in povprečni hitrosti.

    Mini Cooper S E
    BMW i3
    Hyundai Ioniq

    Prvi postanek smo ob 11:45 naredili na počivališču BS Ravbarkomanda. Preverili smo porabo in stanje baterij iz potovalnih računalnikov.

    • MINI Cooper S E – 19,3 kWh na 100 km, 66 %
    • BMW i3 – 20,1 kWh na 100 km, 67,5 %
    • Hyundai Ioniq – 16,7 kWh na 100 km, 71 %

    Pot smo, v skladu s prometom,  nadaljevali proti Kopru, ki nam je sedaj omogočil tudi hitrosti do 130 km/h.

    130 km/h

    V Koper smo prispeli ob 12:21. Kot običajno smo postanek naredili na ultra hitri polnilni postaji Ionity, zaradi testa hitrosti polnjenja vozil.

    Ionity Koper

    Rezultati testa hitrosti polnjenja

    • MINI Cooper S E – 43,63 kW
    • BMW i3 – 42,85 kWh
    • Hyundai Ioniq – 63,54 kW
      Test hitrosti polnjenja MINI Cooper S E

    Rezultati v Kopru iz potovalnih računalnikov

    • *MINI Cooper S E – baterija 37 %, poraba 16,7 kWh / 100 km
    • BMW i3 – baterija 34,5 %, poraba 17,5 kWh / 100 km
    • *Hyundai Ioniq – baterija 44 %, poraba 13,9 kWh / 100 km

    *Hyundai Ioniq lahko prištejemo 4 %, MINI Cooper S E lahko prištejemo 3 %. Pri startu nista bila napolnjena do 100 %

    Na ultra hitri polnilni postaji Ionity v Kopru smo napolnili električna vozila v dveh polnjenjih. S prvim polnjenjem smo preverjali hitrost polnjenja.

     


    BMW i3                        

    • I DC polnjenje   4,285 kWh do 49 %
    • II DC polnjenje 6,438 kWh do 70 %
      Do 70 %

    MINI Cooper S E          

    • I DC polnjenje   4,363 kWh do 52 %
    • II DC polnjenje 6,583 kWh do 72 %
      Do 72 %

    Hyundai Ioniq               

    • I DC polnjenje   6,354 kWh do 62 %
    • II DC polnjenje  4,743 kWh do 80 %         
      Do 80 %

    Pot se je nadaljevala proti Piranu, kamor smo prispeli ob 13:14.

    Pot proti Piranu

    Na cilju pa presenečenje, od treh polnilnih postaj je delovala samo ena. Sreča v nesreči, da je poleg plačljivih še ena polnilna postaja, namenjena polnjenju občinskim vozilom.  Z dovoljenjem  smo priklopili dve vozili na občinsko polnilno postajo.

    Osamljeni MINI Cooper S E
    Delujoča polnilna postaja

    Rezultati na podlagi podatkov s polnilnih postaj.


    *BMW i3                             

    • III AC polnjenje Piran 11,96 kWh 
    • 4,285 kWh (I) + 6,438 kWh (II) + 11,96 kWh (III) = 22,683 kWh za 124 km

    Povprečje 18,29 kWh na 100 kilometrov


    MINI Cooper S E                      

    • III AC polnjenje Piran 11,63 kWh 
    • 4,363 kWh(I) + 6,583 kWh (II) + 11,63 kWh (III) = 22,576 kWh za 124 km

    Povprečje 18,21 kWh na 100 kilometrov


    Hyundai Ioniq                   

    • III AC polnjenje Piran 7,84 kWh
    • 6,354 kWh (I) + 4,743 kWh (II) + 7,84 kWh (III)= 18,937 kWh za 124 km

    Povprečje 15,27 kWh na 100 kilometrov.

    *V primeru BMW i3 je potovalni računalnik pokazal precej nižjo porabo 17 kWh na 100 kilometrov, meritve preko pretočene energije pa 18,29 kWh za 100 kilometrov. Morda je celo problem v necertificiranih števcih električne energije.    

    Potovalni računalnik BMW i3

    Razlika v porabi med BMW i3 in MINI Cooper S E je zelo majhna, vendar v korist MINI Cooper S E in to kljub dejstvu, da ima BMW i3 ožje gume in manjšo težo. MINI Cooper S E in BMW i3 si delita tudi enak pogon in baterijo. V hitrosti polnjenja sta identična, saj to je bilo nekako logično.

    eTris

    Vožnja z MINI Cooper S E je vsekakor zelo trda in s tem tudi športna. Počutje v kabini je zelo športno in MINI Cooper S E te spodbuja, da zaviješ z avtoceste ter začneš vožnjo po lokalnih cestah. Voziti skozi ovinke je čisti užitek in treba je priznati, da je temu tudi namenjen.

    Poraba Hyundai Ioniq je bila pričakovana ter nobeno presenečenje enako velja za hitrost polnjenja v primerjavi z BMW i3 oziroma MINI Cooper S E.

    Zahvala za test gre Avto Aktiv BTC City Ljubljana za MINI Cooper S E in podjetju Avantcar d.o.o za BMW i3.

    Blaž Hrovat

    Kava na koncu poti