Avtor: Blaz Hrovat

  • Vse, kar imajo veliki, Hyundai Inster

    Vse, kar imajo veliki, Hyundai Inster

    DeMS-ov test · april 2026

    Vse, kar imajo veliki: Hyundai Inster

    Najmanjši električni Hyundai z dvema baterijama in opremo, kot jo imajo veliko večja vozila.

    • 39 / 46 kWh neto
    • 85 kW DC
    • V2L 3,7 kW
    • od 23.990 € − subvencija
    200+ kmdoseg na avtocesti do 130 km/h
    300+ kmdoseg na lokalnih cestah do 100 km/h
    85 kWnajvečja moč polnjenja, preverjeno
    ~16.000 €s subvencijo, osnovna oprema

    Najmanjše električno vozilo v ponudbi Hyundaija, ampak ali je res najmanjše?

    Dve bateriji

    Tukaj je Hyundai Inster, na voljo je z dvema baterijama. Prva je 42 kWh bruto oziroma 39 kWh neto, druga pa 49 kWh bruto oziroma 46 kWh neto, obe kemijske zgradbe NMC. Manjša baterija ima motor z močjo 97 konjskih moči, večja pa 115 konjskih moči, v obeh primerih pa gre za pogon na sprednji kolesi. V obeh primerih je serijsko na voljo tudi V2L, ki omogoča napajanje zunanjih naprav z močjo do 3,7 kW.

    Manjša baterija

    42 / 39 kWh

    Bruto / neto
    42 / 39 kWh
    Moč motorja
    97 KM
    Kemija
    NMC
    V2L
    3,7 kW
    Večja baterija · na testu

    49 / 46 kWh

    Bruto / neto
    49 / 46 kWh
    Moč motorja
    115 KM
    Kemija
    NMC
    V2L
    3,7 kW
    Hyundai Inster

    Oprema in cena

    Inster ima tudi zelo veliko serijske opreme, kot je radarski tempomat, zadnja kamera in avtomatska klimatska naprava. Seveda si lahko omislimo tudi več opreme, kot so parkirni senzorji, brezžično polnjenje telefona, toplotna črpalka, LED-luči, lane assist, 360-stopinjska kamera, tako da ima lahko praktično vso opremo, kot jo imajo veliko večja in dražja električna vozila Hyundai.

    23.990 €osnovna oprema, minus subvencija
    27.270 €maksimalna oprema, minus subvencija

    In to za dobrih 27.270 evrov minus subvencija z maksimalno opremo ali za okroglih 23.990 evrov minus subvencija za osnovno opremo. Vsi asistenčni sistemi delujejo več kot odlično, kar je že znano pri vozilih Hyundai.

    Hyundai Inster

    Notranjost in polnjenje

    V notranjosti je za tako majhno vozilo kar prostorno, je pa ozko. Spredaj imaš občutek, kot da je ena klop, zaradi podaljšanega voznikovega sedeža z blagom in držali za pijačo. Osrednji zaslon je zelo pregleden in ponuja dve zelo pomembni stvari pri električnem vozilu. To je predgretje baterije ob navigiranju na hitro polnilnico za optimalno hitro polnjenje, kar ponuja Inster z baterijo z 49 kWh, kjer je najvišja moč polnjenja 85 kW, kar sem tudi preveril. Počasno AC-polnjenje pa ima 11 kW. Seveda ima Inster tudi možnost aplikacije Hyundai BlueLink, s katero spremljamo stanje vozila.

    Plug & Charge

    Zanimivo je tudi, da Hyundai ponuja v meniju Plug & Charge, kar pomeni priključi in polni brez aplikacij ali RFID-kartic. Preprosto v račun Hyundai dodamo kreditno kartico in vozilo se samo sporazumeva s hitro polnilnico ter začne samo polniti.

    Najbolj zanimiva rešitev za zadnje potnike pa je ta, da se lahko zadnji sedeži pomikajo vzdolžno, s čimer lahko povečamo prtljažni prostor ali pa udobje na zadnji klopi.

    Hyundai Inster

    Doseg od 100 % do 10 %

    Kako je z dosegom pri Insterju? Na testu sem imel Inster z baterijo 49/46 kWh in preizkusil doseg, koliko je zmožen prevoziti brez polnjenja na avtocesti in na lokalnih cestah od 100 % do 10 %. Po avtocesti pri hitrosti do 130 km/h je prišel od Ljubljane do Kopra in nazaj brez vmesnega polnjenja. Na lokalnih cestah do 100 km/h pa iz Domžal do Lucije in nazaj v Ljubljano prav tako brez vmesnega polnjenja. V obeh primerih je to odličen rezultat in zelo dobra poraba, bolj podrobno pa v spodnjih povezavah v videozapisu.

    • Avtocesta · do 130 km/hLjubljana → Koper → Ljubljana, brez vmesnega polnjenja.
      dobrih 200 km
    • Lokalne ceste · do 100 km/hDomžale → Lucija → Ljubljana, brez vmesnega polnjenja.
      dobrih 300 km
    Hyundai Inster

    Sklep

    Vse, kar imajo veliki

    Hyundai Inster je v svojem razredu manjših električnih vozil zelo dobro opremljeno vozilo in ima v svojem razredu eno izmed večjih baterij. Doseg na avtocesti dobrih 200 km ter doseg do 100 km/h dobrih 300 km je zelo dober podatek.

    Doseg od 100 % do 10 % (baterija 46 kWh neto)

    Avtocesta · do 130 km/h
    200+ km
    Lokalne ceste · do 100 km/h
    300+ km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata

    Ko od osnovne cene odštejemo subvencijo, lahko Inster dobimo za dobrih 16.000 €.Seveda ne smemo pozabiti na kitajske znamke, toda Inster je zelo dober izbor manjšega električnega vozila, po katerem še vedno najraje posegajo evropski kupci. Kot pravi naslov: vse, kar imajo veliki!

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na lokalnih cestah

    Doseg na avtocesti in test polnjenja

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami dosega in polnjenja. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Slovenska predstavitev Volvo ES90

    Slovenska predstavitev Volvo ES90

    Predstavitev · marec 2026

    Slovenska predstavitev Volvo ES90

    Električna limuzina, ki nadaljuje zgodbo modelov S80 in S90, zdaj na 800-voltni platformi.

    • 800 V
    • do 350 kW DC
    • 680 KM Performance
    • od ~76.000 €
    88 / 102 kWhneto baterija, dve izvedbi
    310–350 kWhitro polnjenje, odvisno od baterije
    680 KMrazličica Performance
    ~76.000 €izhodiščna cena v Sloveniji

    Od S80 do ES90

    Volvo je svojo prvo luksuzno limuzino S80 predstavil leta 1998. Šlo je za model, ki je takrat predstavljal vrh udobja, elegance in varnosti znamke Volvo. Druga generacija je sledila leta 2006 in ostala v proizvodnji vse do leta 2016. Posebno mesto med navdušenci ima redka različica z motorjem V8 prostornine 4,4 litra. Leta 2016 je S80 dokončno zapustil proizvodne trakove, nasledil pa ga je model S90.

    • 1998 · S80Prva luksuzna limuzina znamke Volvo.
    • 2006 · S80, 2. generacijaRedka različica z motorjem V8 prostornine 4,4 litra.
    • 2016 · S90Naslednik modela S80.
    • 2026 · ES90Električna limuzina na 800-voltni platformi.
    Volvo

    Preselimo se v leto 2026 – v obdobje popolne elektrifikacije Volvove ponudbe. Volvo Slovenija danes ponuja električne modele EX30, EX40 in EX90, o katerem najdete DeMS-ov zapis tukaj. Zdaj pa je v marcu 2026 slovenska javnost dočakala še električno limuzino ES90.

    Tehnika in pogonski sklopi

    ES90 temelji na 800-voltni platformi, kar omogoča izjemno hitro polnjenje med 310 in 350 kW, odvisno od izbrane baterije. Na voljo sta dva baterijska sklopa:

    Manjša baterija

    92 / 88 kWh

    Bruto
    92 kWh
    Neto
    88 kWh
    Kemija
    NMC, prizmatične celice
    Pogon
    zadnji pogon
    Večja baterija

    106 / 102 kWh

    Bruto
    106 kWh
    Neto
    102 kWh
    Kemija
    NMC, prizmatične celice
    Pogon
    AWD + Performance

    Različica Performance z večjo baterijo ponuja kar 680 konjskih moči, kar ES90 postavlja med najzmogljivejše električne limuzine na trgu.

    Zunanjost

    Volvo ES90

    Sprednji del krasijo prepoznavne LED-luči Thor Hammer in elegantna zaprta maska. Vozilo je opremljeno tudi s sistemom lidar, za katerega upamo, da bo v tej generaciji dejansko aktiven – saj je bil pri EX90 v zadnjem trenutku odstranjen.

    Volvo ES90

    Švedska eleganca se nadaljuje proti zadku, kjer nas pričaka prijetno presenečenje: prtljažna vrata se odpirajo skupaj z zadnjim steklom, kar pomeni bistveno večjo in bolj uporabno odprtino. ES90 tako deluje kot zanimiva mešanica limuzine, hatchbacka in celo rahlega SUV-značaja.

    Notranjost

    Volvo ES90

    V kabini se nadaljuje tipična skandinavska filozofija – minimalizem, vrhunski materiali in občutek dnevne sobe. Svetla notranjost še dodatno poudari premium vzdušje. Multimedijski sistem temelji na Googleovem operacijskem sistemu, poganjata pa ga kar dva čipa NVIDIA DRIVE Orin, kar zagotavlja izjemno hitro delovanje in napredne funkcije.

    Sedežni položaj je nekoliko višji kot pri klasičnih limuzinah, kar daje vozniku bolj SUV-jevski občutek preglednosti.

    Cene in ciljni kupci

    ~76.000 €zadnji pogon, manjša baterija
    100.000+ €z dodatno opremo

    Različica z zadnjim pogonom in manjšo baterijo se v Sloveniji začne pri približno 76.000 €, z dodatno opremo pa cena zlahka preseže 100.000 €. ES90 je namenjen kupcem, ki že poznajo filozofijo znamke Volvo, cenijo varnost, udobje in skandinavski dizajn ter želijo prestopiti v svet električnih premium limuzin.

    Test sledi

    Ali ES90 res doseže 650 km dosega in ali se polni s 350 kW, bom preveril tudi sam – na testu avtocestnega dosega in vožnje po lokalnih cestah.

    Dogodek

    Prvi vtis

    Slovenska predstavitev Volvo ES90

    Na slovenski predstavitvi ES90 ni manjkalo odlične pogostitve, prijetnega vzdušja in prvih kratkih testnih voženj, ki so pustile zelo pozitiven prvi vtis.

    S predstavitve (YouTube Shorts)

    Videoposnetki testa ES90

    Doseg na avtocesti

    Doseg na lokalnih cestah

    Hitro polnjenje

    Testi brez marketinga

    Obljube proizvajalcev preverimo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami dosega in polnjenja. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Build Your Dreams (BYD) v Sloveniji

    Build Your Dreams (BYD) v Sloveniji

    Novice · marec 2026

    Build Your Dreams (BYD) v Sloveniji

    Proizvajalec baterij Blade prihaja s štirimi električnimi modeli in prvima salonoma v Ljubljani in Kopru.

    • baterija Blade (LFP)
    • 4 električni modeli
    • saloni v Ljubljani in Kopru
    • Video ›
    4električni modeli za začetek
    2 → 7salonov do konca leta 2026
    1000 kWpolnjenje nove baterije
    8 letali 250.000 km garancije na baterijo

    V Sloveniji se je predstavilo še eno kitajsko podjetje. Sprva smo ga poznali predvsem po baterijah, danes pa izdeluje tudi izjemna električna vozila z zelo znanimi baterijami BYD Blade s kemijsko zgradbo LFP.

    Build Your Dreams

    BYD je kratica za Build Your Dreams. Podjetje se ne predstavlja zgolj kot proizvajalec vozil, ampak predvsem kot tehnološko podjetje, ki je začelo poslovati leta 1994. V svoji paleti nima samo električnih vozil, temveč tudi priključnohibridna vozila, o katerih pa tokrat ne bom izgubljal besed. Zanimivo je tudi, da je BYD prvo podjetje na svetu, ki ima v lasti kar osem transportnih ladij, s katerimi svoja vozila dostavlja po vsem svetu.

    BYD v Sloveniji

    Tovarna na Madžarskem

    BYD se je evropskega trga lotil zelo resno. Trenutno je v izgradnji tudi tovarna vozil na Madžarskem, v mestu Szeged, kjer bodo izdelovali dva električna modela vozil BYD za evropski trg.

    BYD v Sloveniji

    Rekordi in posebnosti

    Po čem se znamka BYD še razlikuje od drugih proizvajalcev? Med drugim ima najhitrejše serijsko vozilo, ki je doseglo svetovni rekord z najvišjo hitrostjo 496 km/h. Predstavili so tudi vozilo, ki lahko preskakuje ovire na cesti, ter vozilo, ki lahko pluje po vodi do 30 minut s hitrostjo približno 3 km/h.

    496 km/hrekordna najvišja hitrost serijskega vozila
    skokvozilo, ki preskakuje ovire na cesti
    30 minplovbe po vodi s hitrostjo približno 3 km/h

    Baterija Blade

    Seveda pa je najbolj znana prav njihova baterija BYD Blade s kemijsko zgradbo LFP. Zakaj ime Blade? Ker je baterijska celica oblikovana kot rezilo. Posebnost te baterije se je pokazala tudi na varnostnem testu, kjer so baterijo prebodli – in ta ni zagorela. Pri bateriji s kemijsko zgradbo NMC pa je ob predrtju prišlo do vžiga.

    BYD v Sloveniji

    Seveda se podjetje BYD pri tem ne ustavlja in tehnologijo razvija naprej ter premika mejnike v baterijskih tehnologijah. Razvili so tudi baterijo, ki omogoča polnjenje z močjo do 1000 kW. To pomeni, da se lahko vozilo napolni z 10 % na 97 % v približno 9 minutah, v ekstremno mrzlih temperaturah pa le približno tri minute počasneje.

    1000 kWmoč polnjenja
    ~9 minod 10 % do 97 %
    +~3 minv ekstremnem mrazu

    Vse baterije BYD imajo garancijo 8 let oziroma do 250.000 prevoženih kilometrov.

    Štirje modeli za začetek

    V Sloveniji bo za začetek mogoče kupiti štiri električne modele. Prvi in najmanjši je BYD Dolphin Surf, sledita mu Atto 2 ter zelo priljubljena modela Seal in Sealion 7.

    NajmanjšiDolphin Surfbrez toplotne črpalke
    SlediAtto 2toplotna črpalka
    Zelo priljubljenSealtoplotna črpalka
    Zelo priljubljenSealion 7toplotna črpalka
    BYD v Sloveniji

    Saloni

    V vseh vozilih BYD je serijsko vgrajena toplotna črpalka, razen v najmanjšem modelu Dolphin Surf. V Sloveniji sta se odprla tudi prva dva salona BYD – v Ljubljani v Cityparku ter v Kopru v Avtoplusu. Kmalu se bosta odprli še dve poslovalnici, tako da bodo skupaj štirje saloni BYD, do konca leta 2026 pa jih načrtujejo skupno kar sedem.

    • Prva dva salonaLjubljana (Citypark) in Koper (Avtoplus).
      2 salona
    • KmaluŠe dve poslovalnici.
      skupaj 4 saloni
    • Do konca leta 2026Načrt.
      skupaj 7 salonov
    BYD v Sloveniji

    Sklep

    Nova znamka, ki namerava ostati

    V Sloveniji imamo torej novo znamko električnih vozil – znamko, ki premika meje v tehnologiji baterij in hitrosti polnjenja. Znamko, ki ni prišla v Evropo in Slovenijo le začasno, ampak namerava tukaj tudi ostati. To potrjuje tudi gradnja tovarne na Madžarskem, kjer bodo kmalu izdelovali vozila za evropski trg.

    BYD je zato zelo dobrodošel na slovenskem trgu in bo zagotovo prepričal veliko bodočih slovenskih kupcev.

    Testi sledijo

    Kmalu sledijo tudi testi vozil BYD in tako nas bodo še bolj prepričali v nakup.

    Videozapis prihoda BYD v Slovenijo

    Testi brez marketinga

    Nove znamke preizkusimo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Švedska dnevna soba na kolesih: VOLVO EX90

    Švedska dnevna soba na kolesih: VOLVO EX90

    DeMS-ov test · februar 2026

    Švedska dnevna soba na kolesih: Volvo EX90

    Kaj se zgodi, ko kitajska tehnologija električnih vozil pristane v švedskem vozilu? Nastane izjemno vozilo, še bolj švedsko.

    234 kWizmerjena najvišja moč polnjenja
    31 kWhna 100 km na avtocesti, dež, 5–10 °C
    22 kWhna 100 km lokalno, suho, 0–5 °C
    2725 kgmasa vozila

    Švedska tradicija, kitajska tehnologija

    Tradicionalna švedska znamka Volvo: sinonim za izjemno trpežna in najvarnejša vozila na svetu. Leta 2010 je Volvo prešel pod okrilje skupine Geely. In kaj se zgodi, ko kitajska tehnologija električnih vozil pristane v švedskem vozilu? Nastane izjemno vozilo, še bolj švedsko. Prava švedska dnevna soba na kolesih, polna udobja in vrhunske tehnologije.

    Volvo EX90

    Baterije in pogon

    Tukaj je popolnoma električni Volvo EX90, sam vrh ponudbe Volva. Na voljo sta dve velikosti baterije:

    Izvedba RWD

    333 KM

    Bruto
    92 kWh
    Neto
    88 kWh
    Kemija
    NMC
    Izvedba AWD

    449 KM

    Bruto
    106 kWh
    Neto
    102 kWh
    Kemija
    NMC

    Na testu pa je bila najmočnejša izvedba Performance s kar 680 KM in večjo baterijo. V tehničnih podatkih na uradnih straneh Volva piše, da ima baterija 800 V, vendar sem sam pri testu hitrega polnjenja dobil podatek polnilnice, da gre za 400-voltni sistem.

    Volvo EX90

    Polnjenje

    Preizkusil sem ga na polnilnicah, ki omogočajo največ 300 kW in 350 kW, najvišja moč polnjenja pa je znašala 234 kW. Celoten potek polnjenja od 10 % do 80 % je v spodnjih povezavah. EX90 ima počasnejše AC-polnjenje 11 kW.

    234 kWizmerjena najvišja moč DC
    400 Vpodatek polnilnice (Volvo navaja 800 V)
    11 kWAC-polnjenje

    Notranjost

    Notranjost vozila je obdana z vrhunskimi materiali, testni model pa je imel svetlo notranjost, kar še dodatno dvigne občutek prestiža. Volvo ne pretirava s sodobnimi dodatki, kot so zasloni povsod, kamor seže pogled, ali ogromno črne bleščeče plastike.

    Volvo ostaja eleganten, sodoben, a na svoj način: manj je več, a tisto malo je kakovostno.

    Osrednji zaslon pred voznikom prikazuje osnovne informacije, dodatno pa je tu še head-up display. Če vprašate mene, bi zaradi HUD-a osrednji zaslon pred volanom skoraj lahko izpustili, tako kot pri EX30. Glavni zaslon je postavljen navpično in temelji na Googlovem sistemu. Če se prijavite v svoj Googlov račun, vam EX90 ponuja praktično vse, kar imate na telefonu.

    Volvo EX90

    Navigacija prikaže cilj z napovedanim preostankom baterije v odstotkih, ob navigiranju na polnilnico pa EX90 samodejno ogreje baterijo na optimalno temperaturo za hitro polnjenje. Sedeži so, kot smo pri Volvu vajeni, izjemno udobni, dodatno pa razvaja masaža. Prostor? V tako velikem vozilu to sploh ni vprašanje. Testni EX90 je imel tretjo vrsto sedežev in ogromen prtljažnik s 669 litri, spredaj pa še 34-litrski frunk. Več o notranjosti v spodnjih povezavah.

    669 lprtljažnik
    34 lfrunk
    3vrste sedežev

    Test dosega z Volvo EX90

    1. Avtocestni test (100 % → 9 %)

    Relacija
    Domžale – Vipavska dolina – Italija (IKEA) – Sežana – Ljubljana – Vodice – Ljubljana (počivališče Barje)
    Vreme
    večinoma dež, temperature 5–10 °C
    Poraba
    31 kWh/100 km

    Podrobnosti so v videozapisu spodaj.

    Volvo EX90

    2. Lokalni test (100 % → 10 %)

    Relacija
    Domžale – Lucija – Ljubljana – Jesenice – Domžale – Lukovica
    Vreme
    suha cesta, temperature 0–5 °C
    Poraba
    22 kWh/100 km

    Več v videozapisu.

    Volvo EX90

    Povprečna poraba (kWh/100 km), januar

    Avtocesta · dež, 5–10 °C
    31
    Lokalne ceste · suho, 0–5 °C
    22

    Vir: videotesti Blaža Hrovata

    Volvo EX90

    Glede na maso 2725 kg in velikost vozila so rezultati dosega v zimskem januarju izjemni. V boljših vremenskih razmerah mu lahko dodamo še približno 50 km dosega. Pri polnjenju sem sicer pričakoval 800-voltni sistem, kot navaja ev-database.org (in najvišjo moč 350 kW), vendar se to ni izkazalo.

    Sklep

    Udobje s švedsko tradicijo

    Volvo EX90 je izjemno udobno vozilo s švedsko tradicijo enostavnosti, kakovosti in udobja. Ne sili v prihodnost z množico zaslonov, ampak ostaja zvest Volvu, točno tistemu, kar kupci pričakujejo. Električni pogon pa mu doda še več udobja in dinamike.

    Če si želite veliko vozilo z ogromno udobja in kakovosti, je Volvo EX90 prava izbira.

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Test hitrega polnjenja

    Doseg na lokalnih cestah

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Legenda v električni obliki: Ford Capri

    Legenda v električni obliki: Ford Capri

    DeMS-ov test · februar 2026

    Legenda v električni obliki: Ford Capri

    Ime, ki je na cestah divjalo od leta 1968 do 1986, se vrača kot popolnoma električen športni crossover. Preizkusili smo ga na avtocesti, lokalnih cestah in hitri polnilnici.

    282 kmna avtocesti do 130 km/h, januar, 100 % → 10 %
    373 kmna lokalnih cestah do 100 km/h, 100 % → 10 %
    135 kWnajvišja moč polnjenja na hitri polnilnici
    572 lzadnji prtljažnik

    Ford pri DeMS

    V društvu smo že pisali o znamki Ford: najprej o prvem resnem električnem Fordu, Mustangu Mach-E (več na povezavi), zapeljali pa smo tudi Forda Explorerja ob obletnici rojstnega dne Nikole Tesle v spominski center na Hrvaškem (več).

    Zdaj pa vam predstavljamo legendo v električni preobleki: Ford Capri. Je Capri znano ime? Seveda. Capri je na cestah divjal od leta 1968 do 1986, znan kot fastback coupé, športno vozilo svojega časa.

    Ford Capri

    Tri izvedbe

    Tokrat pa je Capri popolnoma električen in od predhodnika nosi le ime. Na voljo je v treh izvedbah:

    Zadnji pogon

    190 KM

    Bruto
    60 kWh
    Neto
    58 kWh
    Kemija
    NMC
    Zadnji pogon

    286 KM

    Bruto
    82 kWh
    Neto
    77 kWh
    Kemija
    NMC
    Ta je bil tudi na testu
    Štirikolesni pogon

    340 KM

    Bruto
    84 kWh
    Neto
    79 kWh
    Kemija
    NMC
    Ford Capri

    Platišča in notranjost

    Testni Capri je bil dodatno opremljen z 21-palčnimi litimi platišči, ki so res velika in nekoliko vplivajo na višjo porabo, hkrati pa na slabši cesti bolj občutiš neravnine. V notranjosti veliko elementov spominja na vozila VW ID: tipke za pomik stekel, LCD-zaslon pred voznikom, stikala za luči. Ford in VW si delita električno platformo in tehnologijo.

    A moje osebno mnenje je, da sta Ford Capri in Ford Explorer v notranjosti in zunanjosti videti precej bolje kot VW ID.3 ali ID.4, uporabniški vmesnik pa je bolj prijazen.

    Ford Capri

    Capri ponuja nekaj zanimivih rešitev v notranjosti: osrednji zaslon je pomičen in za njim se skriva manjši predalček, držala za pijačo pa lahko odstraniš in jih nadomestiš s predalom. Sedeži so udobni in na daljših poteh razvajajo z masažo hrbta. Osrednji zaslon prikazuje pregledne informacije in vse, kar mora imeti električno vozilo: predgretje baterije, navigacijo s prikazom preostanka baterije v odstotkih itd. Res pa je, da predgretje baterije in preostanek na cilju nista takoj vidna, ampak zahtevata nekaj klikov, kar lahko malo odvrača pozornost.

    Vožnja in praktičnost

    Ford ponuja tudi možnost »priključi in polni«, kar pomeni polnjenje na hitrih polnilnicah brez aplikacij in RFID-kartic. Opremljen je z vsemi asistenčnimi sistemi, zato vožnja po avtocesti z radarskim tempomatom in lane assistom deluje odlično. Pohvaliti moram tudi obračalni krog: Capri se dobesedno obrne skoraj okoli svoje osi, kar sem preveril tudi v spodnjem videu. Majhno razočaranje je, da nima sprednjega prtljažnika, a zadnji s 572 litri to precej dobro nadomesti.

    Ford Capri

    Polnjenje in doseg

    Najvišja moč polnjenja na hitri polnilnici je 135 kW in to moč drži kar dolgo: preveril sem v testu polnjenja od 10 % do 80 %. Capri sem preizkusil tudi v dveh testih dosega: od 100 % do 10 %. Na avtocesti pri hitrosti do 130 km/h je januarja dosegel 282 km, na lokalnih cestah do 100 km/h pa 373 km.

    Doseg od 100 % do 10 %, januar

    Lokalne ceste · do 100 km/h
    373 km
    Avtocesta · do 130 km/h
    282 km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata. Ocenjena poraba (izračun DeMS iz 90 % od 77 kWh neto): avtocesta ≈ 24,6 kWh/100 km, lokalno ≈ 18,6 kWh/100 km.

    V toplejšem vremenu pri okoli 20 °C mu lahko pripišemo približno 50 km več dosega. Doseg Forda Capri ni slab, ni pa najboljši: je zlata sredina. Vožnja je udobna, prostorna in lahko tudi dinamična, kljub zadnjemu pogonu. Če izberete štirikolesni pogon, pa Capri postane že zelo živahen.

    Ford Capri

    Cena

    Začetna cena Forda Capri z manjšo baterijo je 39.807 EUR minus subvencija, cena testnega vozila z nekaj dodatne opreme (npr. 21-palčna platišča) pa znaša 51.140 EUR.

    39.807 €začetna cena, manjša baterija, pred subvencijo
    ~45.000 €priporočena izvedba: zadnji pogon, večja baterija, srednja oprema
    51.140 €testno vozilo z dodatno opremo

    Zaključna misel

    Vse, kar mora imeti električno vozilo

    Ford Capri v izvedbi z zadnjim pogonom, večjo baterijo in srednjo stopnjo opreme za dobrih 45.000 EUR minus subvencija ponuja prostorno vozilo s privlačno notranjostjo, preglednim menijem in vsemi ključnimi funkcijami, ki jih mora imeti električno vozilo, in Capri jih ima. Zato ga priporočam.

    Ford je pri svojih električnih modelih naredil točno to, kar mora imeti vsako električno vozilo.

    Več informacij v mojih videozapisih

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti od 100 % do 10 %

    Doseg na lokalnih cestah od 100 % do 10 %

    Test hitrega polnjenja od 10 % do 80 %

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Mercedes-Benz CLA EQ 250+ ali aerodinamično rezilo

    Mercedes-Benz CLA EQ 250+ ali aerodinamično rezilo

    DeMS-ov test · januar 2026

    Mercedes-Benz CLA EQ 250+ ali aerodinamično rezilo

    Dve prestavi, 800-voltna baterija in koeficient zračnega upora 0,21. Ali je kupejevski CLA res tako varčen? Preverili smo na avtocesti od Ljubljane do Kopra in nazaj.

    207 kmpo avtocesti s 45 % baterije, december, 5–10 °C
    0,21koeficient zračnega upora (Cd)
    320 kWnajvišja moč DC-polnjenja (800 V)
    102 lsprednji prtljažnik

    Od vseh modelov v paleti vozil Mercedes-Benz EQ je zdaj tukaj tudi kupejevski CLA, ki je izredno aerodinamičen, o tem kasneje. Mercedes-Benz trdi, da je vsak novi model najprej razvit na električni platformi za električni pogon in šele kasneje prilagojen za fosilni pogon.

    Mercedes-Benz CLA

    Baterija, polnjenje in pogon z dvema prestavama

    Novi CLA ima baterijski sklop z 800-voltno napetostjo baterije s kemično zgradbo NMC. Kapaciteta baterije znaša 90 kWh bruto oziroma 85 kWh neto uporabne kapacitete. Visoka napetost baterije (800 V) omogoča zelo hitro DC-polnjenje z najvišjo močjo 320 kW. Počasno AC-polnjenje je serijsko 11 kW ali proti doplačilu 22 kW.

    85 kWhneto (90 kWh bruto), NMC
    800 Vnapetost baterije
    320 kWnajvišja moč DC
    11/22 kWAC serijsko / doplačilo

    Tudi sam motor je razvit popolnoma na novo in nudi dve prestavi za čim nižjo porabo energije. Pri hitrosti 100 km/h vozilo samodejno prestavi v drugo prestavo, s čimer se znižajo obrati motorja in posledično tudi poraba energije. Seveda k manjši porabi pripomore tudi zelo dobra aerodinamika vozila, ki znaša Cd 0,21.

    Mercedes-Benz CLA

    Notranjost

    O notranjosti vozila ne bom izgubljal besed. Kot bi sam rekel: v zvezdi se nekaj skriva. In res je.

    V kabini so vrhunski materiali, sestava kabine in celotnega vozila pa je na zelo visoki ravni. Nekatere stvari v kabini me celo spominjajo na starejša vozila Mercedes-Benz, na primer zračniki, ki delujejo nekoliko retro. Odločitev pri Mercedes-Benzu glede LCD-zaslona v kabini je taka, da se od voznikove do sovoznikove strani čez celotno armaturno ploščo razteza velik zaslon. Zaslon za sovoznika je sicer doplačljiv, a ga sam nisem pogrešal, saj so zasloni lahko moteči in odvračajo pozornost voznika.

    Preveč informacij na zaslonih ter iskanje potrebnih funkcij hitro postane pravi labirint.

    Pohvalil bi predgretje baterije, ki je nujno v hladnejših mesecih, ter sam sistem z glasovnimi ukazi. Mercedes-Benz razume praktično vsako vprašanje ali ukaz: z vozilom se lahko dobesedno pogovarjaš. Malo manj je prostora za zadnje potnike. Sam sem visok 185 cm in sem se zelo težko spravil na zadnjo klop.

    Mercedes-Benz CLA

    Prtljažnika in izvedbe

    Pohvalil bi še zelo velik sprednji prtljažnik, ki meri 102 litra in v katerega lahko brez težav spravimo srednje velik kovček ali vse polnilne kable, prvo pomoč in podobno. Zadnji prtljažnik ima prostornino 405 litrov, kar je povsem solidno za kupejevski zadek.

    102 lsprednji prtljažnik
    405 lzadnji prtljažnik
    185 cmvisok voznik: zadaj je tesno

    Pogon je lahko na zadnja kolesa z 272 konjskimi močmi ali na vsa kolesa s 353 konjskimi močmi. Testni model je bil v izvedbi zadnjega pogona z oznako 250+, ki nudi največ dosega.

    Zadnji pogon · 250+

    272 KM

    Baterija
    85 kWh neto
    Prednost
    največ dosega
    Ta je bil na testu
    Pogon na vsa kolesa

    353 KM

    Test dosega: Ljubljana–Koper–Ljubljana

    Tudi sam sem to preizkusil na avtocesti od Ljubljane do Kopra in nazaj, žal samo na tej relaciji, saj sem bil časovno omejen. Ali se je CLA izkazal kot zelo varčno vozilo zaradi dveh prestav in izjemno nizkega količnika zračnega upora Cd 0,21? Moj odgovor je odločen DA.

    Mercedes-Benz CLA

    Začel sem z 91 % baterije in vozil večino časa po omejitvah, torej 130 km/h. Od Ljubljane do Kopra in nazaj sem porabil samo 45 % baterije in prevozil 207 km. Če bi vožnjo nadaljeval, bi z naslednjimi 45 % prevozil še dodatnih 207 km, kar pomeni skupno 414 km decembra pri temperaturah med 5 in 10 °C, in to izključno po avtocesti.

    Doseg CLA 250+ (km)

    Izmerjeno · avtocesta, 45 %
    207 km
    Izračun · avtocesta, 90 %
    414 km
    Ocena · avtocesta, topleje
    ~500 km
    Ocena · lokalne ceste, topleje
    ~700 km

    Vir: test Blaža Hrovata, december, 5–10 °C. Polni stolpec je izmerjen, svetlejši so izračun in avtorjeve ocene. Ocenjena poraba (izračun DeMS iz 45 % od 85 kWh): ≈ 18,5 kWh/100 km pri do 130 km/h.

    To je izjemen podatek, saj sem prepričan, da bi ob toplejšem vremenu lahko prevozili okoli 500 km po avtocesti in celo 700 km po lokalnih cestah. Tako CLA v celoti upraviči svojo aerodinamiko, motor z dvema prestavama in precej veliko baterijo.

    Sklep

    Ena večja pomanjkljivost

    Ali ima CLA kakšno pomanjkljivost? Mislim, da ima eno večjo. Ceno.

    A ker gre za Mercedes-Benz, jo nekako tudi upraviči.

    Bolj podrobno o novem CLA v videozapisih

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Mazda 6e – japonska preciznost

    Mazda 6e – japonska preciznost

    DeMS-ov test · december 2025

    Mazda 6e: japonska preciznost

    Električna limuzina, zasnovana na Kitajskem v sodelovanju s Changanom. Dve bateriji s presenetljivim obratom: manjša se polni več kot dvakrat hitreje.

    190 kmpo avtocesti od 65 % do 5 %, dež, okoli 10 °C
    200 kWnajvišja moč DC-polnjenja z manjšo baterijo LFP
    70 lsprednji prtljažnik (zadaj 450 l)
    43.490 €začetna cena (do 47.040 €)

    Dobrih pet let po predstavitvi prvega električnega vozila MX-30 (več o njem lahko preberete tukaj) Mazda v letu 2025 končno ponuja elegantno in sodobno električno limuzino z oznako 6e. Čeprav je Mazda japonskega porekla, je bila 6e zasnovana na Kitajskem v sodelovanju s podjetjem Changan Automobile Co., Ltd.

    Mazda 6e

    Pogon in baterijski sklopi

    Mazda 6e je na voljo izključno z zadnjim pogonom ter v dveh ravneh opreme: Takumi in Takumi Plus. Kupci lahko izbirajo med dvema baterijskima sklopoma:

    NMC-baterija

    245 KM

    Kapaciteta
    80 kWh
    Uporabna
    75 kWh
    DC-polnjenje
    do 90 kW
    Daljši doseg
    LFP-baterija

    258 KM

    Kapaciteta
    68 kWh
    Uporabna
    66 kWh
    DC-polnjenje
    do 200 kW
    Hitrejše daljše poti

    Pri tem se skriva zanimiva podrobnost: večja baterija sicer omogoča daljši doseg, a se na hitri polnilnici polni z največ 90 kW, kar je precej počasno. Manjša baterija pa podpira polnjenje do 200 kW, kar pomeni, da so daljše poti z njo dejansko hitrejše in enostavnejše.

    Najvišja moč DC-polnjenja (kW)

    LFP · 68 kWh
    200 kW
    NMC · 80 kWh
    90 kW

    Vir: podatki iz članka

    Tehnologija in udobje

    Mazda 6e omogoča povezljivost s pametnim telefonom prek aplikacije, ki omogoča upravljanje vozila (stanje baterije, odklepanje, zaklepanje, ogrevanje kabine ipd.). Poleg klasičnega ključa je na voljo tudi digitalni ključ. Serijsko je vgrajena toplotna črpalka, notranjost pa navduši z vrhunskimi materiali: alkantaro in usnjem, ki prekrivata skoraj vse površine. Sedeži so izjemno udobni, vožnja pa sproščena in namenjena udobju, ne športnim ambicijam. Moč 245 oziroma 258 KM je ravno pravšnja za lagodno avtocestno vožnjo.

    Posebnost je tudi zadnji spojler, ki se samodejno dvigne pri 90 km/h ali pa ga nastavimo ročno. Bolj kot športni element gre za estetski dodatek. Pri približevanju vozilu se kljuke samodejno izvlečejo, kar olajša vstop.

    Mazda 6e

    Prostornost in vožnja

    Mazda 6e ponuja tudi sprednji prtljažnik s prostornino 70 litrov, kar je dobrodošla rešitev pri električnih vozilih. Zadnji prtljažnik meri 450 litrov, kar je povsem spodobna velikost. Vožnja je tiha, blaženje pa udobno tudi na slabših cestah.

    70 lsprednji prtljažnik
    450 lzadnji prtljažnik
    ✓toplotna črpalka serijsko

    Na avtocesti sem z baterijo, napolnjeno na 65 %, prevozil do 5 % in pri hitrosti do 130 km/h dosegel približno 190 km. Vreme je bilo deževno, temperatura okoli 10 °C.

    Doseg na avtocesti do 130 km/h (km)

    Izmerjeno · 65 % → 5 %
    190 km
    Izračun · 100 % → 0 %
    ≈ 317 km

    Vir: test Blaža Hrovata, dež, okoli 10 °C. Svetlejši stolpec je linearni izračun DeMS (190 km / 60 % porabljene baterije).

    Med vožnjo sem preveril možnost predgretja baterije, a te funkcije nisem zasledil, kar je velik minus, saj je predgretje v hladnih mesecih nujno za optimalno polnjenje.

    Cena

    Od 43.490 € do 47.040 €

    Mazda 6e je na voljo po ceni od 43.490 € do 47.040 €, kar je zelo konkurenčna ponudba za električno limuzino s tako kakovostno notranjostjo in premišljeno zasnovo.

    Videopredstavitvi

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Leapmotor B10, kitajska superiornost

    Leapmotor B10, kitajska superiornost

    DeMS-ov test · november 2025

    Leapmotor B10

    Kitajski SUV iz skupine Stellantis z eno samo, zelo bogato opremo, baterijo LFP v karoseriji in ceno 30.990 evrov. Preizkusili smo ga na poti Ljubljana–Koper–Ljubljana.

    • 65 kWh uporabnih
    • zadnji pogon, 218 KM
    • DC do 168 kW
    • 30.990 €
    65 kWhuporabna kapaciteta baterije LFP (skupno 67,1 kWh)
    218 KMpogon na zadnja kolesa
    62 kWnajvečja dosežena moč polnjenja brez predgretja
    30.990 €ena sama izvedba, vse barve brez doplačila
    Blaž Hrovat
    Testiral in zapisalBlaž Hrovat

    Znamka: kitajska, a pod okriljem Stellantisa

    Leapmotor je kitajsko podjetje, ki je nastalo leta 2015. Izključno s proizvodnjo električnih vozil se je začelo ukvarjati leta 2022 in od takrat je znano po tem, da ima vsako njegovo vozilo baterijski sklop integriran v karoserijo. Leapmotor je tudi pod okriljem skupine Stellantis, zato so prodaja vozil, servis in dobava rezervnih delov optimizirani. No, pa gremo k današnjemu vozilu, B10.

    Vozilo: srednja mera z baterijo v karoseriji

    Leapmotor B10 je z dolžino 4,5 metra manjši od brata C10.
    Leapmotor B10 je z dolžino 4,5 metra manjši od brata C10.

    Z dolžino 4,5 m ni majhno vozilo, je pa manjši SUV od brata C10. Tudi težak ni, saj tehta dobrih 1845 kg. Skupna kapaciteta baterije je 67,1 kWh, od tega je uporabnih 65 kWh. Kemijska zgradba baterije je LFP, baterija pa je nameščena v karoserijo, kar pomeni, da je del strukture vozila. Pogon je na zadnja kolesa z 218 konjskimi močmi.

    Dolžina4,5 mmanjši od brata C10
    Masa1845 kg
    Baterija67,1 kWhuporabnih 65 kWh, LFP, vgrajena v karoserijo
    Pogonzadnji218 KM
    Prtljažnik420 l+ sprednji prtljažnik 25 l
    AC-polnjenje11 kW
    DC-polnjenjedo 168 kWpo podatkih proizvajalca
    V2Ldanapajanje naprav iz vozila

    Vozilo je v osnovi zasnovano tako, da je lahko čisto vsaka komponenta v vozilu nadgradljiva, zato se vozilo posodablja in postaja vedno boljše. To je že zelo znano pri Tesli. B10 ima namesto ključa kartico NFC, z aplikacijo Leapmotor pa lahko nastavimo digitalni ključ in upravljamo celotno vozilo.

    Oprema: ena sama izvedba, v kateri je vse

    B10 je na voljo le v eni izvedbi opreme, ta pa vključuje čisto vse:

    • steklena streha
    • električno pomični, ogrevani in ventilirani prednji sedeži
    • 360-stopinjska kamera
    • vsi asistenčni sistemi
    • umetno usnje
    • velik LCD-zaslon z aplikacijami in navigacijo
    • nastavljiva ambientna osvetlitev
    • brezžično polnjenje telefona
    • popolnoma LED-luči
    • kartica NFC namesto ključa, digitalni ključ v aplikaciji

    Na voljo je šest barv vozila in dve barvi notranjosti, vse brez doplačila.

    Kabina in prostor

    Kabina je prostorna, sedeži so dovolj udobni.
    Kabina je prostorna, sedeži so dovolj udobni.

    Počutje v kabini je zelo dobro in prostorno, sedeži so dovolj udobni. Tudi sam sem preizkusil zadnjo klop: visok sem 185 cm in brez težav sedim zadaj za prednjim sedežem, nastavljenim zame.

    Prtljažni prostor ima 420 litrov in seveda, kot se spodobi za električno vozilo, ima B10 tudi sprednji prtljažnik s prostornino 25 litrov. Polnjenje z izmeničnim tokom gre do 11 kW, hitro DC-polnjenje pa do 168 kW. Omogoča tudi V2L.

    Na cesti: Ljubljana–Koper–Ljubljana

    Testna vožnja je potekala v poznih večernih urah.
    Testna vožnja je potekala v poznih večernih urah.

    Sam sem ga zapeljal iz ljubljanskega BTC-ja, kjer sem začel pot z 99 %, do Kopra in nazaj do Ljubljane. Ker mi je v Ljubljani ostalo še 20 % energije v bateriji, sem ga zapeljal še do izvoza za Komendo in nazaj do začetne točke. Po avtocesti mi je uspelo voziti s povprečno hitrostjo 130 km/h, kar so mi omogočale pozne večerne ure.

    • Ljubljana, BTCstart s 99 % baterije
    • Koperpo avtocesti, povprečno 130 km/h
    • Ljubljana
      v bateriji še 20 %
    • Izvoz Komenda in nazaj v BTC
      test hitrega polnjenja

    Polnjenje: 62 kW namesto pričakovanih 100

    Na koncu poti sem preizkusil moč polnjenja na 100-kilovatni DC-polnilnici v BTC-ju. Upal sem, da bom 100 kW moči tudi dosegel, a me je B10 negativno presenetil. Navigiral sem do hitre polnilnice, saj bi vozilo ob tem moralo samodejno predgreti baterijo na optimalno temperaturo za najhitrejše polnjenje, vendar tega ni storilo. Najvišja moč polnjenja, ki sem jo dosegel, je bila le 62 kW, kar je resnično razočaranje.

    Hitro polnjenje · kW
    Deklarirana največja močpodatek proizvajalca168 kW
    Moč polnilniceDC-polnilnica v BTC-ju100 kW
    Doseženobrez predgretja baterije62 kW

    Najvišja moč, dosežena na 100-kilovatni polnilnici v BTC-ju na koncu testne vožnje. Baterija ni bila predgreta.

    Upam, da bo Leapmotor kmalu posodobil navigacijski sistem in dodal možnost samodejnega predgretja baterije, saj je to v mrzlem vremenu ključno za učinkovito polnjenje.

    Baterijo je mogoče predgreti le ročno, prek mobilne aplikacije.
    Baterijo je mogoče predgreti le ročno, prek mobilne aplikacije.

    Predgretje baterije

    V mobilni aplikaciji Leapmotor sicer obstaja možnost ročnega predgretja baterije, vendar proizvajalec zaradi varnosti priporoča, da to stori sopotnik. To se mi zdi popolnoma nesmiselno – upam na posodobitev, ki bo to funkcijo integrirala neposredno v vozilo, kar bi bilo veliko bolj logično in uporabniku prijazno.

    Sklep

    Veliko avtomobila za 30.990 evrov

    Glede na spodobno velikost vozila, res bogato opremo, kar dober videz in seveda dober občutek za volanom je Leapmotor B10 za 30.990 € po mojem mnenju vreden nakupa brez dolgega premišljevanja.

    30.990 €Ena izvedba z vso opremo, šest barv in dve barvi notranjosti brez doplačila. Vaš je lahko pri Emil Frey v Ljubljani.

    Prednosti

    • Bogata serijska oprema brez doplačil
    • Prostorna kabina, dovolj prostora tudi zadaj
    • Prtljažnik 420 l in sprednji prtljažnik 25 l
    • Baterija LFP, V2L, posodobitve na daljavo
    • Ugodna cena

    Slabosti

    • Ob navigaciji do polnilnice ni samodejnega predgretja baterije
    • Brez predgretja le 62 kW na 100-kilovatni polnilnici
    • Ročno predgretje samo prek aplikacije, priporočeno sopotniku
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Testiral in zapisal

    Veliki test DeMSVeliki test štirih električnih SUV-jev
    DeMS-ov testVinFast VF8: vietnamski SUV, ki resno meri na Evropo

    Video: več v videozapisih

    Več o vozilu si lahko ogledate v spodnjih videozapisih.

    Doseg vozila na avtocesti

    Predstavitev vozila

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Green Energy Fair Zagreb 2025

    Green Energy Fair Zagreb 2025

    Sejem · Arena Zagreb · oktober 2025

    Green Energy Fair Zagreb 2025

    Dva dneva električnih vozil, hranilnikov energije in sončnih elektrarn. Člani DeMS smo se odpravili pogledat, kaj ponujajo sosedje.

    • Arena Zagreb
    • EV Clinic
    • TeslaBjørn
    • Metron
    2dneva sejma
    11razstavljavcev vozil
    3člani DeMS na obisku
    ArenaZagreb
    BH
    ZapisalBlaž Hrovat

    V zadnjem tednu oktobra je v Zagrebu potekal dvodnevni dogodek o električnih vozilih, hranilnikih električne energije, sončnih elektrarnah in vsem, kar spada zraven.

    Zato smo se člani DeMS Matjaž, Saša in Blaž odločili, da ga obiščemo. V jutranjih urah smo se dobili v Krškem, kjer nas je član Damjan pogostil z jutranjo kavo, takoj zatem pa smo se odpravili proti Zagrebu, natančneje v Areno Zagreb.

    Arena Zagreb, prizorišče sejma
    Arena Zagreb, prizorišče sejma

    Kdo se je predstavil

    HrvaškaEV Clinic

    Zelo znano podjetje, ki obnavlja baterije, motorje in vse druge komponente električnih vozil. Popravila so strokovna, kakovostna in z garancijo. Gostilo je youtuberja TeslaBjørna, ki smo ga tudi srečali in poslušali.

    O EV Clinic smo že pisali ›
    SlovenijaMetron

    Slovensko podjetje, ki se ukvarja s polnilnimi kabli ter prenosnimi in domačimi polnilnicami. Znano je tudi po predelavi fosilnega vozila v električno, ki je pred leti doseglo svetovni rekord z nekaj več kot 800 km vožnje brez polnjenja.

    Na odruPredavanja in paneli

    Oba dneva so potekala predavanja in okrogle mize o stroških, izbiri vozila in o razlikah med vozili iz EU, Kitajske in ZDA.

    Vozila na ogled

    Na dogodku so bila predstavljena različna električna vozila, ki smo si jih lahko pobliže ogledali:

    • Porsche Hrvaška (Macan, Cupra, ID.7)
    • Zeekr
    • Lynk & Co
    • Dongfeng
    • Renault
    • BYD
    • Geely
    • Volvo
    • Mazda
    • Tesla
    • Rimac

    Označene znamke smo si podrobneje ogledali: Zeekr, BYD in Mazdo.

    Kaj so izvedeli obiskovalci

    Konec drugega dne so obiskovalci lahko izvedeli, kakšne so razlike med električnimi vozili, hibridi in vozili z notranjim zgorevanjem, predvsem pri stroških servisiranja, ter na kaj biti pozoren in kako izbrati vozilo, ki ustreza njihovim potrebam.

    Govorci na odru so se poglobili tudi v razlike med vozili, izdelanimi v EU, na Kitajskem in v ZDA.

    Predavanja in paneli na odru
    Predavanja in paneli na odru

    Dogodek se je končal s sproščenim pogovorom o razvoju električne mobilnosti med večjimi imeni v svetu e-mobilnosti:

    • Vanja Katić
    • youtuberja Bjørn in Kokkolan
    • lastnik podjetja za diagnosticiranje baterij Aviloo

    Dogodek na YouTubu

    Greste z nami na naslednji sejem?

    Člani DeMS skupaj obiskujemo sejme in dogodke doma in v tujini.

  • Ford Explorer – simpatičen družinski potovalnik

    Ford Explorer – simpatičen družinski potovalnik

    DeMS-ov test · avgust 2025

    Ford Explorer – simpatičen družinski potovalnik

    Leta 2024 je Ford v svojo paleto električnih vozil dodal še na novo rojeni Explorer. Tehnologijo si je sposodil pri Volkswagnovi družini ID, natančneje pri modelu ID.4, in jo zelo dobro uporabil.

    • 79 kWh neto · AWD
    • 340 KM · 679 Nm
    • DC do 185 kW
    185 kWnajvišja moč polnjenja, drži jo skoraj do 40 %
    22 minpolnjenje od 9 do 70 %
    342 kmNovo mesto → Smiljan → Vukova Gorica, 19,9 kWh/100 km
    od 37.000 €brez Fordovih popustov in subvencije
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Fordova električna pot

    Leta 2013 je Ford predstavil svoj prvi električni avto, Focus z baterijo velikosti 23 kWh, leta 2017 pa še različico s 33 kWh, a vozilo ni bilo preveč uspešno. Leta 2020 je sledil Mustang Mach-E, o katerem sem pisal v zapisu.

    Ford Explorer

    Explorer na testu

    Na voljo sta dva baterijska sklopa z neto kapaciteto 52 kWh ali 79 kWh, v izvedbi z zadnjim pogonom ali s pogonom na vsa štiri kolesa. Na testu sem imel izvedbo s podaljšanim dosegom, kot ji pravijo pri Fordu, z baterijo bruto kapacitete 82 kWh kemijske zgradbe NMC in s pogonom na vsa štiri kolesa. Motor ima 340 konjskih moči in 679 Nm navora.

    52 / 79 kWhneto, dva baterijska sklopa
    82 kWhbruto, NMC, testno vozilo
    340 KMpogon na vsa štiri kolesa
    679 Nmnavor

    Explorer je lahko kar dinamičen, a v osnovi je družinsko vozilo in to vlogo opravlja z odliko. Kabina je zelo prostorna in polna uporabnih rešitev, kot sta pomičen glavni zaslon in nastavljivi predalčki v naslonu za roko.

    Notranjost Ford Explorer
    Ford Explorer

    Prostor

    Zadnji potniki imajo veliko prostora za noge, tudi če so višji od 180 cm. Prtljažnik ima prostornino 440 litrov, kar je nekoliko manj kot pri VW ID.4 ali Škodi Enyaq. Žal Explorer nima sprednjega prtljažnika, ki je v električnem vozilu zelo uporaben, na primer za polnilne kable.

    SkratkaDružinsko vozilo z veliko prostora v kabini, lepim videzom in zelo ugodno ceno. Zelo bi ga priporočil in bi ga, po pravici povedano, raje izbral kot ID.4 ali Enyaq.

    Hitro polnjenje

    Presenetil me je tudi z zelo dobrim hitrim polnjenjem, saj je polnilna krivulja zelo stabilna. Najvišjo moč 185 kW drži skoraj do 40 %, zato je od 9 do 50 % potreboval le 13 minut, kar zadošča za 200 km dosega, od 9 do 70 % pa odličnih 22 minut. Tudi pri 80 ali 90 % še vedno polni z okoli 70 kW, kar je zelo dobro. Skratka, tudi pri hitrem polnjenju Explorer ne razočara.

    185 kWskoraj do 40 %
    13 minod 9 do 50 %, dovolj za 200 km dosega
    22 minod 9 do 70 %
    ~70 kWtudi pri 80 ali 90 %

    V meniju ima predgretje baterije, ki je pri nižjih temperaturah zelo pomembno: za polnjenje z največjo močjo mora biti baterija ogreta na optimalno temperaturo.

    Hitro polnjenje Ford Explorer

    Na poti v Smiljan

    Preizkusil sem tudi, kako se Ford Explorer obnese na daljši poti. Z društvom DeMS sem ga zapeljal na Hrvaško, na praznovanje rojstnega dneva Nikole Tesle v njegovem muzeju. Pot sem začel v Novem mestu s polno baterijo in jo poskušal prevoziti brez polnjenja, dokler se baterija ne izprazni do 10 %.

    Pot je deloma potekala po lokalnih cestah, večji del pa po hrvaških avtocestah. Po avtocesti sem lahko vozil do 130 km/h, saj ni bilo prevelike gneče, čeprav je bil začetek julija. Pot do muzeja v Smiljanu mi je uspelo prevoziti s polovico baterije.

    Ford Explorer na poti v Smiljan

    Že ob prihodu mi je bilo jasno, da nazaj do Novega mesta žal ne bom prišel. Pot nazaj sem nadaljeval v enakem tempu in jo končal na počivališču Vukova Gorica s 7 % baterije. Povprečna poraba 19,9 kWh/100 km in 342 prevoženih kilometrov sta odlična podatka.

    Novo mesto → Smiljan → Vukova Gorica brez polnjenja
    StartNovo mestopolna baterija
    Stanje baterije: 100 %
    342 kmprevoženo
    CiljPočivališče Vukova Goricapo obisku muzeja v Smiljanu
    Stanje baterije: 7 %
    19,9 kWhpovprečna poraba na 100 km
    do 130 km/hna hrvaških avtocestah
    ½ baterijeporabljene do muzeja v Smiljanu
    7 %ob prihodu na Vukovo Gorico

    Cena

    Temu se je težko upreti

    37.000 €izvedba z manjšo baterijo
    49.000 €najbolje opremljena izvedba z večjo baterijo

    Ceni 37.000 € za izvedbo z manjšo baterijo in 49.000 € za najbolje opremljeno izvedbo z večjo baterijo, obe brez Fordovih popustov in subvencije, sta zelo konkurenčni. Takemu vozilu se je težko upreti: zelo dobro se polni, ima odličen doseg, je uporabno in prostorno, z lepo notranjostjo in prikupno zunanjostjo.

    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Zapisal

    Videoposnetki

    Ford Explorer – simpatičen družinski potovalnik

    Izlet do muzeja Nikole Tesle in test dosega

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.