Avtor: Blaz Hrovat

  • Ioniq 6 – aerodinamični kralj

    Ioniq 6 – aerodinamični kralj

    Test vozila · Hyundai Ioniq 6 RWD · 26. 9. 2026

    Ioniq 6 – aerodinamični kralj

    Test druge generacije z zadnjim pogonom, 80-kWh baterijo in 800-voltnim sistemom.

    605 kmdoseg na lokalnih cestah (100–10 %)
    419 kmdoseg na avtocesti (100–10 %)
    263 kWnajvišja izmerjena moč hitrega polnjenja
    18 minobljubljeno polnjenje od 10 do 80 %

    Vedno, ko pomislim na Hyundai Ioniq, pomislim na prvega Ioniqa z 28-kWh baterijo iz leta 2016, ki sem si ga lastil tudi sam. Klical sem ga Superiorc, ker je bil neverjetno učinkovit. Poraba na lokalnih cestah je znašala okoli 8 kWh na 100 km.

    Danes so vsa Hyundaijeva električna vozila velika in ne več tako aerodinamična kot prvi Ioniq, ampak tukaj je Ioniq 6.

    Hyundai Ioniq 6 druge generacije
    Hyundai Ioniq 6 druge generacije

    Znova reže zrak tako učinkovito, da je občutek, kot da dosega ne bo nikoli zmanjkalo. Ioniq 6 na testu je imel zadnji pogon ter baterijo kapacitete 84 kWh bruto oziroma 80 kWh neto, kemijske zgradbe NMC, s pouch strukturo celic in 800-voltnim sistemom. Moč zadnjega elektromotorja znaša 228 konjskih moči in ima 350 Nm navora. Na voljo je tudi različica s štirikolesnim pogonom in enako baterijo, kjer skupna moč znaša 325 konjskih moči. Na voljo je tudi pravi športnik Ioniq 6 N s kar 650 konjskimi močmi.

    Testno vozilo

    Ioniq 6 RWD, 84 kWh

    Pogon
    zadnji (RWD)
    Moč in navor
    228 KM, 350 Nm
    Baterija
    84 kWh bruto / 80 kWh neto
    Celice
    NMC, pouch
    Napetost sistema
    800 V
    Hitro polnjenje (DC)
    do 263 kW
    Polnjenje AC
    11 kW
    V2L
    da
    RWD228 KM
    AWD325 KM
    Ioniq 6 N650 KM

    Da se vrnem k testnemu vozilu Ioniq 6 RWD. Ker uporablja 800-voltni sistem, je najvišja moč polnjenja na hitrih polnilnicah kar 263 kW, kar sem preveril tudi v videoposnetku spodaj. Tam lahko preverite, ali res drži obljuba o polnjenju od 10 do 80 % v 18 minutah. Na AC-polnilnicah se polni z močjo 11 kW. Seveda podpira tudi V2L, kot vsa Hyundaijeva električna vozila.

    Ioniq 6 je zdaj že druga generacija, ki jo prepoznamo po novi sprednji maski in novih LED-dnevnih žarometih. Notranjost testnega vozila je bila v svetli barvi, kar daje vozilu zelo premijski občutek.

    Svetla notranjost testnega vozila
    Svetla notranjost testnega vozila

    Vsa Hyundaijeva električna vozila imajo vse, kar potrebuje odlično električno vozilo. Ioniq 6 pa je zaradi izjemne aerodinamike še posebej varčen, zato daljša potovanja premaguje z odličnim dosegom in izjemno hitrim polnjenjem.

    • predgretje baterije pred hitrim polnjenjem
    • prikaz stanja baterije na cilju v navigaciji
    • odlični asistenčni sistemi
    • zelo učinkovit pogonski sklop
    • V2L za napajanje naprav iz baterije
    • aplikacija Bluelink in digitalni ključ

    Doseg: 419 km na avtocesti, 605 km po lokalnih cestah

    Avtocesta419 km
    Lokalne ceste605 km

    od 100 do 10 % baterije, oba testa sta posneta v videoposnetkih spodaj

    Seveda na daljših poteh ne razočara tudi zaradi udobja, bogate opreme in povezljivosti vozila prek Hyundaijeve aplikacije Bluelink, s katero lahko dostopate do vozila. Pošljete lahko cilj v navigacijo, predhodno ogrejete ali ohladite kabino, nastavite gretje sedežev ali pa telefon preprosto uporabljate kot digitalni ključ, ki ga lahko delite tudi z drugimi.

    Ioniq 6 na testu
    Ioniq 6 na testu

    Jadranje: vsak elektron za več dosega

    Kar vedno preverim pri vsakem električnem vozilu, je tudi jadranje. To pomeni vožnjo navzdol brez regeneracije. Pri Hyundaiu je to rešeno z obvolanskimi ročicami, ki omogočajo tri stopnje regeneracije (3, 2 in 1) ali pa stopnjo 0, kjer vozilo jadra. Pri vožnji po klancu navzdol tako ne porabljamo energije, temveč pridobivamo hitrost. Če je vozilo zelo aerodinamično, kot je Ioniq 6, je takšna vožnja izjemno učinkovita, saj vozilo hitro pridobiva hitrost in tako lahko izkoristimo vsak elektron v bateriji za še večji doseg.

    SklepIoniq 6 ima vse, kar mora imeti odlično električno vozilo. Zaradi učinkovitega motorja in odlične aerodinamike ponuja velik doseg, zaradi 800-voltnega sistema pa tudi izjemno hitro polnjenje. Če vas prepričata še posebna oblika ter retrofuturistični videz, je Ioniq 6 zagotovo vozilo za vas.

    Videoposnetki testa

    Poglejte sami

    Predstavitev vozila
    Doseg na avtocesti
    Doseg na lokalnih cestah
    Test hitrega polnjenja
    BH
    ZapisalBlaž Hrovat

    Razmišljate o električnem avtomobilu?

    Preberite še druge teste vozil ali izračunajte, koliko bi prihranili.

  • Avtonomna vožnja s Teslo v Sloveniji

    Avtonomna vožnja s Teslo v Sloveniji

    Test · Tesla FSD (Supervised)

    Avtonomna vožnja s Teslo v Sloveniji

    Slovenija je šesta evropska država, ki je odobrila FSD. Preizkusili smo ga v Ljubljani, na avtocesti do Vipave in na ovinkih čez Col.

    • 2 testni vožnji
    • Ljubljana · Vipava · Col
    • Samo kamere
    • HW4

    Vozila Tesla so že nekaj let znana po avtonomni vožnji, vendar je bilo največ avtonomnih milj prevoženih v Ameriki, in sicer že več kot 14.000.000.000. Zahvaljujoč Teslini avtonomni vožnji je bilo rešenih že več kot 32.000 življenj.

    Podatki so povzeti s strani tesla.com/sl_si/fsd/safety. Glej tudi opozorilo DeMS na koncu prispevka.

    Osnove

    Kaj je Teslina avtonomna vožnja?

    Kamere v vozilu skupaj z zelo zmogljivim Teslinim računalnikom in umetno inteligenco opravljajo vsa dejanja v prometu. Tesla temu sistemu v angleščini pravi Full Self-Driving ali FSD.

    Samo kamere

    Vozila Tesla so opremljena samo s kamerami, brez radarjev, lidarjev in ultrazvočnih senzorjev.

    HW3 ali HW4

    Vozila imajo računalnik za avtonomno vožnjo 3 ali 4 ter procesor Intel ali AMD za prikaz grafike na zaslonu. V Ameriki je FSD odobren za HW3 in HW4.

    Odobritev v Evropi

    Nizozemski RDW je odobril FSD samo za Tesle s HW4. Vsaka članica EU lahko prevzame to homologacijo in odobri FSD v svoji državi.

    Prva vožnja

    BTC Ljubljana do centra mesta in nazaj

    BTC→center Ljubljane→BTC

    Slovenija je šesta država v Evropi, ki je odobrila FSD, zato sem se tudi sam odpravil na testno vožnjo s Teslo ter se zapeljal iz BTC Ljubljana do centra mesta in nazaj. Vožnja se je začela s kratkim videom o predstavitvi sistema FSD ter s strinjanjem, da je za morebitne napake odgovoren voznik.

    Vožnja s sistemom FSD po Ljubljani

    Vožnja je potekala brez težav in občutek je bil zelo varen ter sproščen. Ob nastavitvi dveh ciljev nisem niti enkrat posegel po volanu ali prekinil FSD. Presenečen sem bil nad vključevanjem v kolono, umikom vozilu v ozki ulici, ko je odprlo vrata, vključevanjem na avtocesto, speljevanjem ter na koncu parkiranjem na parkirno mesto. Skratka, vožnjo po glavnem mestu Slovenije je opravil z odliko.

    Tesla s sistemom FSD med vožnjo po Ljubljani

    Druga vožnja

    Po avtocesti do Vipave

    Ljubljana, Koseze→Ravbarkomanda→Vipava

    Opravil sem še eno vožnjo s sistemom FSD, in sicer na avtocesti od Ljubljane, Kosez, do Vipave. Skupaj trije člani DeMS smo se s Teslo Model 3 in vklopljenim sistemom FSD odpravili do Vipave, kjer smo se srečali še s četrtim članom DeMS.

    Vožnja po avtocesti je prav tako potekala brez večjih težav, razen zaradi prehitrega voznika za nami, zato smo pospešili prek 135 km/h, zaradi česar se je FSD izklopil. Enkrat pa se je izklopil tudi zaradi premalo zbranosti voznika. Teslin sistem FSD z notranjo kamero ves čas spremlja voznikove oči. Po zakonodaji EU voznik ne sme več kot dve sekundi gledati stran od ceste.

    »Supervised« pomeni natanko to

    Ker je FSD pod nadzorom voznika oziroma, po angleško, supervised, to pomeni natanko to. Če 100-odstotno spremljaš cesto, vozilo vozi brez prekinitev in spremlja dogajanje 360 stopinj okoli sebe. Opazuje ter predvideva dogajanje v okolici, zato je vožnja s FSD bistveno varnejša od vožnje človeka. Tudi pospeševanje po zakonodaji EU ne sme presegati 0,3 G.

    Pot do Vipave po avtocesti postane zanimiva na odseku Ravbarkomanda, kjer potekajo dela na cesti, drugod pa ni posebnosti. Najbolj zanimivo je bilo na koncu v centru Vipave, kjer smo se po enosmerni cesti peljali proti centru in naleteli na voznika Audija, ki je najprej poskušal vzvratno voziti proti nam, nato pa se je obrnil in zapeljal proti nam v nasprotno smer po enosmerni cesti.

    Takrat smo prekinili FSD in se mu umaknili, da je lahko naredil prekršek, nato pa nadaljevali vožnjo s FSD. Kmalu zatem smo ugotovili, zakaj je voznik Audija vozil v napačno smer. Malo pred ciljem je bila enosmerna cesta do našega cilja zaprta.

    Teslin sistem FSD se je sam odločil, da je edina rešitev obrat in vožnja po enaki poti kot voznik Audija ter izhod iz zagate po drugi strani do cilja. Tukaj sem spoznal, da to ni več samo avtonomna vožnja, ampak umetna inteligenca.

    Vožnja s FSD v centru VipaveVožnja s FSD v centru Vipave

    Pot domov

    Ozke ceste in ovinki čez Col

    Pozneje smo se po druženju odpravili domov v Ljubljano čez Col, kjer smo preizkusili FSD na zelo ozkih cestah in številnih ovinkih. Doživeli smo celo prečkanje mačke čez cesto, kjer se je FSD sam pravočasno ustavil, ter srečanje s policijo, ki je izvajala kontrolo. Vozilo Tesla je prepoznalo svetlobni signal policijskega vozila in za sekundo poskušalo zapeljati ob rob ceste, preden smo FSD prekinili sami. Celoten video vožnje je spodaj.

    Tesla s sistemom FSD na cesti čez Col

    Povzetek dveh voženj s sistemom FSD

    Občutek samozavesti in varnosti

    Impresioniran sem nad hitrimi in varnimi odločitvami sistema ter zelo tekočo vožnjo brez občutka, da sistem ni prepričan vase. Celotna vožnja ves čas daje občutek samozavesti in varnosti.

    Uporabo sistema FSD zelo vidim kot taksi storitev, kar v Ameriki že obstaja, ali pa kot izposojo Tesle s FSD za turistične dejavnosti, ko si lahko izposodimo vozilo ob obisku večjih mest, ki jih ne poznamo, in nas Tesla sama vozi naokoli.

    Seveda je FSD odlična rešitev tudi za starejše ljudi ali invalide. Zanje predstavlja izjemno pomoč. Sam komaj čakam na odobritev FSD tudi za vozila HW3.

    Tesla FSD rešuje življenja!

    Blaž HrovatZapisal

    Posnetki

    Celotni vožnji na videu

    Vožnja po mestu

    Avtocesta do Vipave in pot čez Col

    Opozorilo DeMS

    Vsebina tega prispevka je v celoti avtorsko delo podpisnika in izraža njegovo osebno mnenje ter izkušnje; DeMS ne prevzema odgovornosti za morebitne netočnosti v navedenih podatkih, številkah ali trditvah.

    Ob tem opozarjamo, da trditev o »32.000 rešenih življenj« izhaja iz Teslinih lastnih, neodvisno nepreverjenih poročil in temelji na metodološko vprašljivih predpostavkah, zato je društvo ne potrjuje.

    Prav tako poudarjamo, da je sistem FSD (Supervised) po standardu SAE razvrščen kot L2, napredni sistem za pomoč vozniku, in ne avtonomna vožnja; voznik ostaja ves čas odgovoren za vozilo in mora neprestano spremljati promet. Bralce naprošamo, da podatke, ključne za njihove odločitve, preverijo pri uradnih virih.

    Več o FSD v Snoviku

    Na 13. mednarodnem strokovnem srečanju bo samovozečim vozilom in FSD namenjen poseben panel. Petek, 27. 11. 2026, Terme Snovik.

  • Kia EV2 – prihod na slovenski trg

    Kia EV2 – prihod na slovenski trg

    DeMS · novo na trgu · julij 2026

    Kia EV2 – prihod na slovenski trg

    Kia ima v svojem segmentu električnih vozil že praktično vse oblike in velikosti vozil. Manjkalo je samo še manjše vozilo, zdaj pa ga imamo – EV2.

    • 406 cm dolžine
    • 42 kWh LFP ali 61 kWh NMC
    • DC do 115 kW
    • od 16.999 € s subvencijo
    406 cmdolžina – najmanjši električni model Kia
    42 / 61 kWhbruto kapaciteta baterije: LFP ali NMC
    115 kWnajvečja moč hitrega DC-polnjenja
    16.999 €EV2 LITE 42 kWh s financiranjem Kia in subvencijo
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Kia ima v svojem segmentu električnih vozil že praktično vse oblike in velikosti vozil. Manjkalo je samo še manjše vozilo, zdaj pa ga imamo – EV2.

    Dve bateriji, dve izvedbi

    Vozilo, ki meri v dolžino 406 cm, je na voljo z dvema baterijama. Prva opcija je Standard Range z baterijo 42 kWh bruto, kemijske zgradbe LFP, z močjo motorja 145 konjskih moči, ki je na voljo že zdaj. Druga opcija, ki še prihaja na trg, pa je Long Range z baterijo 61 kWh bruto, kemijske zgradbe NMC, z močjo motorja 135 konjskih moči.

    Standard Range

    na voljo že zdaj
    Baterija
    42 kWh bruto
    Kemija
    LFP
    Moč
    145 KM
    DC-polnjenje
    do 115 kW

    Long Range

    še prihaja
    Baterija
    61 kWh bruto
    Kemija
    NMC
    Moč
    135 KM
    DC-polnjenje
    do 115 kW

    Polnjenje in proizvodnja

    Naj omenim še hitro DC-polnjenje pri baterijah 42 kWh in 61 kWh, kjer je največja moč polnjenja 115 kW. Počasno AC-polnjenje je serijsko 11 kW, opcijsko pa tudi 22 kW, kar je zelo priročno. Po obsežni modernizaciji tovarne zdaj EV2 proizvajajo v Žilini na Slovaškem.

    DC do 115 kWAC serijsko 11 kWAC opcijsko 22 kWizdelano v Žilini, Slovaška

    Končno: aplikacija Kia

    Vsi, ki dobro poznate električna vozila Kia, boste veseli odlične novice. EV2 in EV5 sta prvi vozili, ki bosta na slovenskem trgu ponujali povezljivost vozila z aplikacijo Kia. Omogočala bo odklepanje in zaklepanje vozila, preverjanje stanja baterije, hlajenje in ogrevanje kabine, načrtovanje poti, pošiljanje lokacije v vozilo in podobno. Seveda ne pozabimo na digitalni ključ, ki ga lahko delimo z več uporabniki. Del povezljivosti sta tudi zabava in posodobitve OTA.

    • odklepanje in zaklepanje
    • stanje baterije
    • hlajenje in ogrevanje kabine
    • načrtovanje poti
    • pošiljanje lokacije v vozilo
    • digitalni ključ za več uporabnikov
    • zabava
    • posodobitve OTA
    Kia EV2
    Kia EV2

    Kabina: večja, kot bi pričakovali

    Kot sem omenil, je to prvo manjše električno vozilo Kia, vendar v kabini preseneti z veliko uporabnimi rešitvami. Občutek v kabini je zelo dober, skoraj kot da sedimo v večjem vozilu. Kabina deluje zelo zračno, občutek pa je dokaj premijski zaradi ambientalne osvetlitve in dodatkov iz tkanine na armaturni plošči. Seveda ima EV2 tudi vse asistenčne sisteme nove generacije s sprednjo kamero, tremi radarji spredaj ter veliko več ultrazvočnimi senzorji kot prejšnja vozila Kia.

    Kabina Kie EV2
    Kabina Kie EV2

    Katero opremo in baterijo izbrati?

    Moje priporočilo je 42 kWh zaradi manjšega vozila, ki pa vsekakor ni namenjeno samo mestu, saj je Kia znana po zelo učinkovitih motorjih. To bom tudi testiral in vse predstavil na svojem kanalu na YouTubeu.

    Vrnimo se k mojemu priporočilu. Osnovni EV2 z baterijo 42 kWh LFP in opremo LITE je na voljo za 25.299 € oziroma za 24.799 € ob financiranju Kia. Tukaj dobite še 7800 € subvencije in tako je EV2 vaš za 16.999 € z že zelo bogato opremo.

    EV2 LITE, 42 kWh LFP
    Cena25.299 €
    Ob financiranju Kia24.799 €
    Subvencija−7800 €
    Vaš za16.999 €

    Osnovna različica ima štiri sedeže, zadnja klop pa je vzdolžno nastavljiva, zato lahko pridobite večji prtljažni prostor ali več prostora za potnike na zadnjih sedežih. Žal je ta možnost na voljo samo pri osnovni opremi LITE.

    Cena z baterijo 42 kWh se dvigne do 29.599 €, z baterijo 61 kWh pa do 36.999 €, kar je v obeh primerih že precej visoka cena.

    Priporočilo · 42 kWh LITE16.999 €s financiranjem Kia in subvencijo
    42 kWhdo 29.599 €najvišja oprema
    61 kWhdo 36.999 €Long Range

    Priporočilo

    EV2 42 kWh LITE

    Največ vozila za svoj denarZato priporočam EV2 42 kWh LITE, saj dobite največ vozila za svoj denar, kar je tudi slogan znamke Kia.
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Zapisal

    DeMS-ov testKia EV4 GT-Line

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Hyundai Ioniq 9 ali mini avtobus

    Hyundai Ioniq 9 ali mini avtobus

    DeMS-ov test · junij 2026

    Hyundai Ioniq 9 ali mini avtobus

    Največje električno vozilo znamke Hyundai – jaz mu kar pravim mini avtobus. Predstavljam vam Ioniq 9 v izvedbi Performance.

    • 106 kWh neto
    • 800 V, DC 250 kW
    • Performance 428 KM
    • 6 sedežev
    106 kWhneto kapaciteta baterije NMC (110 kWh bruto)
    2685 kgmasa vozila
    ~25 kWhna 100 km, avtocesta do 130 km/h
    ~16 kWhna 100 km, lokalne ceste do 100 km/h
    Blaž Hrovat
    Testiral in zapisalBlaž Hrovat

    Največje električno vozilo znamke Hyundai – jaz mu kar pravim mini avtobus. Predstavljam vam Ioniq 9 v izvedbi Performance.

    Ena baterija, trije pogoni

    Ioniq 9 ima na voljo le eno baterijo: 110 kWh bruto oziroma 106 kWh neto kemijske zgradbe NMC na 800‑voltni arhitekturi. Glede na maso vozila, ki znaša 2685 kg, je pravilna odločitev, da ni na voljo manjša baterija. Izbiramo lahko med zadnjim pogonom z 218 KM, štirikolesnim pogonom s 307 KM ali izvedbo Performance s 428 KM, ki je bila tudi na testu. Ta različica ponuja možnost šestih sedežev.

    Zadnji pogon218 KMRWD
    Štirikolesni pogon307 KMAWD
    Performance428 KMmožnost šestih sedeževna testu

    Počasno AC‑polnjenje je 11 kW, hitro DC‑polnjenje pa 250 kW – kar sem preveril tudi v testu hitrega polnjenja (povezava spodaj v videozapisu). Vozilo podpira tudi V2L.

    AC 11 kWDC 250 kW800 V arhitekturaV2L
    Hyundai Ioniq 9

    Notranjost: vrnili so fizične gumbe

    Notranjost je, kot smo pri Hyundaiju vajeni, prostorna, multimedijski vmesnik pa ponuja vse, kar sodobno električno vozilo potrebuje: predgretje baterije, navigacijo s prikazom preostanka baterije v odstotkih, OTA‑posodobitve, aplikacijo na telefonu itd. Vse funkcije se hitro najdejo, zato se vmesnika zelo hitro navadimo. Zanimivo je, da so pri Ioniqu 9 vrnili fizične gumbe za klimatsko napravo ter nekaj bližnjic (radio, navigacija, informacije o EV‑sistemu, mediji …).

    • predgretje baterije
    • navigacija s prikazom preostanka baterije v %
    • posodobitve OTA
    • aplikacija na telefonu
    • fizični gumbi za klimatsko napravo
    • bližnjice: radio, navigacija, EV-sistem, mediji

    Pohvaliti moram tudi asistenčne sisteme, ki na avtocesti delujejo odlično. Kombinacija radarskega tempomata in ohranjanja voznega pasu poskrbi za sproščeno in varnejšo vožnjo. Sedenje je zelo udobno, piko na i pa doda odlična masaža sedežev. A kar je pri Ioniqu 9 najbolj impresivno, sta sedeža v drugi vrsti – tako imenovana captain seats, ki sta električno nastavljiva, hlajena in ogrevana.

    Hyundai Ioniq 9 – notranjost
    Hyundai Ioniq 9 – notranjost

    Tretja vrsta: presenetljivo dobro

    2. vrstaCaptain seatselektrični, hlajeni, ogrevani
    3. vrstaskoraj kot spredajelektrično zlaganje 2. in 3. vrste
    Prtljažnik338 lz vsemi tremi vrstami
    Frunk52 lsprednji prtljažnik

    Kako je s tretjo vrsto? Presenetljivo dobro. V tretji vrsti se sedi skoraj enako udobno kot v prvi ali drugi, prostora je ogromno – kar pri tretji vrsti ni vedno samoumevno. Druga in tretja vrsta se lahko električno zložita z enostavnim pritiskom na gumb. Kljub temu ima zadnji prtljažnik še vedno 338 litrov prostora. Ne razočara niti sprednji prtljažnik, ki meri 52 litrov.

    Doseg: avtocesta in lokalne ceste

    Kako je z dosegom na avtocesti pri hitrosti do 130 km/h? To sem preveril v testu dosega iz Ljubljane do izvoza za Lignano v Italiji in nazaj v Ljubljano ter vozilo spraznil do 10 % baterije. Poraba je bila okoli 25 kWh/100 km (povezava spodaj). Preveril sem tudi doseg na lokalnih cestah do 100 km/h – prav tako do 10 %. Vožnja je potekala iz Domžal do Lucije, nazaj v Ljubljano, naprej do Kranjske Gore, nazaj v Ljubljano, nato v Trbovlje in nazaj v Ljubljano. Poraba je bila okoli 16 kWh/100 km. Ali sem prevozil 600 km, si oglejte v videu spodaj.

    Avtocesta · do 130 km/h~25 kWh/100 km≈ 380 km
    1. Ljubljana
    2. izvoz Lignano
    3. Ljubljana
    Lokalne ceste · do 100 km/h~16 kWh/100 km≈ 600 km
    1. Domžale
    2. Lucija
    3. Ljubljana
    4. Kranjska Gora
    5. Ljubljana
    6. Trbovlje
    7. Ljubljana

    Doseg ≈ je izračun DeMS: 90 % neto kapacitete (106 kWh, do 10 % baterije), deljeno s porabo. Ni izmerjen.

    Hyundai Ioniq 9

    Sklep

    Še eno izjemno električno vozilo Hyundai

    Kot je pri električnih Hyundaijih že dobro znano, so njihovi motorji izjemno učinkoviti – tako na avtocesti kot na lokalnih cestah. Ioniq 9 navduši z razkošnimi sedeži v drugi vrsti in presenetljivo prostorno tretjo vrsto. Potniki bodo maksimalno razvajani, potovanja na daljše relacije pa so ob dobrem dosegu in hitrem polnjenju za Ioniq 9 mačji kašelj. Ne bom izgubljal besed – še eno izjemno električno vozilo znamke Hyundai, tokrat v obliki mini avtobusa.

    Potrebujete res veliko vozilo?

    Velik DA!
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Testiral in zapisal

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Hitro polnjenje

    Doseg na lokalnih cestah

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Slovenska predstavitev KIA EV5

    Slovenska predstavitev KIA EV5

    DeMS · predstavitev · junij 2026

    Slovenska predstavitev Kia EV5

    Na slovenski trg je zapeljala nova Kia. Družinsko vozilo srednje velikosti – SUV model EV5 z vsemi novimi bonbončki.

    • 4,6 m
    • 81 kWh NMC
    • DC 150 kW
    • od 38.499 € s subvencijo
    4,6 mdolžina, med EV3 in EV9
    81 kWhbaterija NMC, 400-voltni sistem
    ~30 minpolnjenje od 10 do 80 % pri DC 150 kW
    566 + 44 lzadnji in sprednji prtljažnik
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Na slovenski trg je zapeljala nova Kia. Nekaj, kar je manjkalo v paleti električnih vozil Kia. Družinsko vozilo srednje velikosti – SUV model EV5 z vsemi novimi bonbončki. Preveril sem vse novosti novega EV5 na slovenski uradni predstavitvi.

    Kia EV5

    Družina električnih Kia

    Iz družine električnih vozil Kia že poznamo EV3, EV4, EV6 ter EV9. Pred kratkim se je pridružil tudi kombi PV5 ter najmanjši EV2, ki bo imel najnižjo ceno v Evropi in bo tako zelo finančno dosegljiv. Z odbito subvencijo bo EV2 vaš za 16.999 €. No, pa se posvetimo današnji družinski zvezdi – EV5.

    EV2EV3EV4EV5EV6EV9PV5
    Kia EV5

    Baterija in polnjenje

    Kia EV5 meri v dolžino 4,6 m in je po velikosti ter obliki nekje med EV3 in EV9. Za lažjo predstavo – idealen naslednik fosilne Kie Sportage. Na voljo bosta dve bateriji, 81 kWh in 61 kWh, kemijske zgradbe NMC na 400-voltni arhitekturi baterijskega sistema. V Sloveniji pa se bo prodaja najprej začela z večjo, 81 kWh baterijo. Pogon je na sprednja kolesa z močjo 218 konjskih moči.

    81 kWhv prodaji najprejNMC, 400 V, pogon spredaj, 218 KM
    61 kWhkasnejeNMC, 400 V

    Moč polnjenja na AC-polnilnicah je 11 kW, na hitrih DC-polnilnicah pa 150 kW, tako da se baterija napolni od 10 % do 80 % v približno 30 minutah. Za optimalno polnjenje lahko baterijo predgrejemo na tri načine: ročno v vozilu v meniju, samodejno ob navigaciji na polnilnico ali prek aplikacije na telefonu.

    AC 11 kWDC 150 kW10–80 % v ~30 min
    Ročnov vozilu, v meniju
    Samodejnoob navigaciji na polnilnico
    Na daljavoprek aplikacije na telefonu
    Kia EV5

    Prostor in notranjost

    Zadnji prtljažnik566 lne razočara
    Frunk44 lza polnilne kable

    Zadnji prtljažni prostor meri 566 litrov in ne razočara, dopolnjuje pa ga še sprednji prtljažnik v velikosti 44 litrov, kamor boste lahko pospravili vse svoje polnilne kable. Loputa za polnjenje je avtomatizirana na sprednjem delu vozila ob boku, tako da sprednji prtljažnik pride še kako prav. Notranjost vozila je prostorna, v najvišjem nivoju opreme GT Line pa vključuje tudi stekleno streho, ki se lahko odpira, kar je danes že redkost. Posebej zasnovani prednji sedeži nudijo veliko udobje in možnost masaže, zadnji sedeži pa se popolnoma zložijo v ravno ležišče. EV5 ima tudi možnost brezžičnih posodobitev ter novi Google POI z glasovnim pomočnikom, podprt z generativno umetno inteligenco, kar je novost v EV5. Tudi asistenčni sistemi so zelo izboljšani; lep primer primerjave med EV9 in novim EV5 je prikazan spodaj na sliki.

    • avtomatizirana loputa za polnjenje spredaj ob boku
    • odpiralna steklena streha (GT Line)
    • prednji sedeži z masažo
    • zadnji sedeži se zložijo v ravno ležišče
    • brezžične posodobitve
    • Google POI z glasovnim pomočnikom in generativno UI
    Primerjava asistenčnih sistemov EV9 in EV5
    Primerjava asistenčnih sistemov: EV9 in novi EV5

    Pretočne storitve v vozilu

    Novo v EV5 so tudi pretočne storitve, ki bodo na voljo v treh paketih: Entertainment Standard, Entertainment Plus in Entertainment Plus WiFi. V prvem paketu bo na voljo YouTube, v paketu Plus pa Netflix, Disney+, LG Channels, Stingray Karaoke, Playworks, Baby Shark World in Haystack News. V paketu Plus WiFi bo dodana še dostopna točka v vozilu. Govori se o mesečni naročnini okoli 8 €.

    Entertainment Standard
    • YouTube
    Entertainment Plus
    • Netflix, Disney+
    • LG Channels, Stingray Karaoke
    • Playworks, Baby Shark World
    • Haystack News
    Entertainment Plus WiFi
    • vse iz paketa Plus
    • dostopna točka v vozilu
    govori se o ~8 € na mesec
    Pretočne storitve v Kii EV5

    Komu je namenjena Kia EV5?

    Absolutno večjim družinam, saj ponuja veliko prostora, je vsestranska in z vsemi posodobljenimi asistenčnimi sistemi tudi bolj varna. Seveda pa je lahko tudi vozilo za vse, ki imajo radi tehnologijo in imajo aktiven življenjski slog. Ali pa preprosto za vse lastnike Kie Sportage, ki bi radi preklopili na električno vozilo.

    Večje družineprostor, vsestranskost, varnost
    Ljubitelji tehnologijein aktivnega življenjskega sloga
    Lastniki Kie Sportageki preklapljajo na električno
    Kia EV5

    Cena

    Tukaj je še cena: na voljo bo v štirih paketih opreme in za zdaj samo z baterijo kapacitete 81 kWh. AIR s ceno 48.699 €, STAR s ceno 50.299 €, SKY s ceno 52.299 € ter GT Line s ceno 55.999 €. Ob financiranju Kia Smart EV dobite popust 3700 €, tako da je osnovni model vaš že za 44.999 €, z odbito subvencijo 6500 € pa pičlih 38.499 €.

    Cenik · 81 kWh
    AIR48.699 €
    STAR50.299 €
    SKY52.299 €
    GT Line55.999 €
    EV5 AIR, 81 kWh
    Cena48.699 €
    Popust ob financiranju Kia Smart EV−3700 €
    Cena s financiranjem44.999 €
    Subvencija−6500 €
    Vaš za38.499 €

    Videoposnetki s testiranja

    Kia EV5 na videu

    Hitro polnjenje

    Doseg na avtocesti

    Doseg na lokalnih cestah

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Xpeng G9 – premijsko družinsko vozilo

    Xpeng G9 – premijsko družinsko vozilo

    DeMS-ov test · maj 2026

    Xpeng G9 – premijsko družinsko vozilo

    Predstavljam vam Xpeng G9, največji SUV v družini Xpeng. Pravi premijski potovalnik za družino, ki prihaja iz Kitajske.

    • 800 V sistem
    • LFP baterije
    • 575 KM Performance
    • od 53.900 €
    525 kWnajvečja moč hitrega polnjenja
    12 minpolnjenje od 10 % do 80 %
    23,9 kWhporaba na 100 km na avtocesti
    347 kmdoseg od 100 % do 10 % na avtocesti
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Xpeng je vedno bolj znana kitajska znamka v Sloveniji. DeMS je bil tudi na odprtju slovenskega salona. Pisal sem že tudi o manjšem bratu G6.

    Tri različice

    Predstavljam vam Xpeng G9, največji SUV v družini Xpeng. Pravi premijski potovalnik za družino, ki prihaja iz Kitajske. Na voljo je v treh različicah: Standard Range na zadnji pogon z baterijo 79 kWh bruto oziroma 78 kWh neto, Long Range na zadnji pogon z baterijo 93 kWh bruto oziroma 92 kWh neto ter Performance s pogonom na vsa kolesa in baterijo 93 kWh bruto oziroma 92 kWh neto. Vse baterije so na 800‑voltnem sistemu in kemijske zgradbe LFP. Manjša baterija omogoča hitro polnjenje z največjo močjo 445 kW, večja pa izjemnih 525 kW, kar pomeni polnjenje od 10 % do 80 % v 12 minutah. AC-polnjenje je 11 kW, vozilo pa podpira tudi V2L z močjo 6 kW.

    Zadnji pogon

    Standard Range

    Baterija bruto
    79 kWh
    Baterija neto
    78 kWh
    Hitro polnjenje
    445 kW
    Cena od
    53.900 €
    Zadnji pogon

    Long Range

    Baterija bruto
    93 kWh
    Baterija neto
    92 kWh
    Hitro polnjenje
    525 kW
    Pogon na vsa kolesa

    Performance

    Baterija bruto
    93 kWh
    Baterija neto
    92 kWh
    Hitro polnjenje
    525 kW
    Moč
    575 KM
    Cena od
    72.900 €

    Vse različice: LFP-baterija, 800‑voltni sistem, AC-polnjenje 11 kW, V2L 6 kW.

    Xpeng G9

    Zakaj premijski potovalnik?

    Zakaj premijski potovalnik? G9 se pelje izjemno zaradi dvokomornega zračnega vzmetenja, še pomembneje pa – polni se izjemno hitro. Zato so daljša potovanja zelo hitra in zelo udobna. V kabini je G9 obdan z vrhunskimi materiali in vrhunsko udobnimi sedeži, ki so seveda ogrevani, hlajeni in imajo masažo. Sovoznikov sedež ima funkcijo skoraj ležečega položaja, pri katerem spodnji del sedeža ob pritisku na gumb objame noge od kolena naprej – sedež postane pravi fotelj. Več v predstavitvenem videu spodaj. Sovozniku ni dolgčas, saj ima svoj LCD‑zaslon z Netflixom, YouTubom, Disneyjem, Spotifyjem in še veliko več. Tudi prikaz ozvočenja je tako dober, da imaš občutek, kot da si v koncertni dvorani – ozvočenje je naravnost vrhunsko.

    Xpeng G9

    Prostor in posodobitve

    Tudi zadnje potnike razvajajo odlični sedeži, ki so električno nastavljivi v vse smeri. Zadnji prtljažni prostor meri 660 litrov, sprednji prtljažnik pa 71. Torej: G9 je neverjetno udoben, ima izjemno vzmetenje, polni se izjemno hitro in ima ogromno prostora za prtljago. Seveda G9 nikoli ne ostane enak – vedno se posodablja z najnovejšimi popravki, upravljate pa ga lahko tudi prek telefona z aplikacijo Xpeng.

    660 lzadnji prtljažnik
    71 lsprednji prtljažnik
    11 kWAC-polnjenje
    6 kWV2L

    Doseg na avtocesti

    Kako je z dosegom? Na testu je bil G9 Performance, modelno leto 2023–2025, ki ima še NMC-baterijo v velikosti 98 kWh bruto oziroma 93 kWh neto. Razlika je 1 kWh v primerjavi z G9, ki ga dobite danes. Naredil sem test dosega na avtocesti do 130 km/h od 100 % do 10 %, od Ljubljane do izvoza Lignano v Italiji in nazaj v Ljubljano. Poraba: 23,9 kWh/100 km. Doseg od 100 % do 10 %: 347 km. To je zelo dober rezultat za tako velik SUV.

    ≤ 130 km/hLjubljana–Lignano–Ljubljana
    100 → 10 %stanje baterije
    23,9 kWhporaba na 100 km
    347 kmdoseg

    Največja moč hitrega polnjenja

    Standard Range · 78 kWh neto
    445 kW
    Long Range, Performance · 92 kWh neto
    525 kW

    Vir: podatki iz članka

    XPILOT Assist

    Pohvalil bi tudi zelo dobre asistenčne sisteme XPILOT Assist, ki delujejo izjemno na avtocesti. Tudi prikaz tega, kaj vozilo vidi pred sabo, je zelo podroben, zato vozi brez pomoči zelo dobro. Posebej bi pohvalil menjavo voznega pasu na avtocesti. Seveda na Kitajskem Xpeng P7+ vozi popolnoma avtonomno s sistemom VLA 2.0, ampak to je zgodba za drugič.

    Xpeng G9

    Sklep

    Zaključna misel

    Ob poplavi kitajskih vozil v Evropi ter vseh znamkah, ki smo jih že vajeni, je Xpeng G9 izjemno kakovosten in premijski SUV z vrhunsko tehnologijo baterijskega sistema in bliskovito hitrim polnjenjem. Tudi cena vozila ne razočara – začetna cena z manjšo baterijo je 53.900 €, najmočnejša različica Performance s 575 konjskimi močmi pa se začne pri 72.900 €.

    Ima G9 Performance konkurenco v svetu električnih vozil s 575 konjskimi močmi ter 93‑kWh LFP-baterijo in 525‑kW največjo močjo hitrega polnjenja?Odločen odgovor je NE.

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami porabe in polnjenja. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Ford Puma GEN‑E – simpatični malček

    Ford Puma GEN‑E – simpatični malček

    DeMS-ov test · maj 2026

    Ford Puma Gen-E – simpatični malček

    Zdaj je tukaj še najmanjši električni Ford: Puma Gen-E.

    • 169 KM · 280 Nm
    • pogon spredaj
    • 0–100 v 8 s
    • od 32.621 €
    43 kWhneto baterija (53 kWh bruto, NMC)
    100 kWhitro polnjenje, do 55 %
    523 lprtljažnik, največji v razredu
    21 kWhporaba na 100 km na avtocesti

    Baterija in pogon

    V zapisih DeMS sem že predstavil vso paleto električnih Fordov – od Mach-E do Explorerja in legende Capri. Zdaj je tukaj še najmanjši: Ford Puma. Iz imena prepoznamo, da gre za električno različico z oznako Gen-E, saj obstaja tudi fosilna izvedba. Puma Gen-E je na voljo samo z eno baterijo, velikosti 53 kWh bruto oziroma 43 kWh neto uporabne kapacitete, kemijske zgradbe NMC. Motor ima 169 konjskih moči in 280 Nm navora, pogon je na sprednja kolesa, do 100 km/h pa pospeši v 8 sekundah. Na papirju se 8 sekund sliši povprečno, v praksi pa je občutek v takem vozilu precej hitrejši.

    169 KMmoč motorja
    280 Nmnavor
    8 s0–100 km/h
    53 / 43 kWhbruto / neto, NMC
    Ford Puma Gen-E

    Notranjost: 100 % Ford

    V notranjosti je glavni zaslon, na katerem so vsi podatki in nastavitve vozila. Pohvalil bi vmesnik, ki je zelo pregleden in logično razporejen, nudi tudi predgretje baterije ter prikaz prihoda na cilj v odstotkih v navigaciji. Zaslon z merilniki se mi je zdel prevelik – skoraj enako velik kot glavni – na njem pa ni mogoče nič spreminjati in tudi ni popolnoma izkoriščen s podatki; polovica zaslona je prazna.

    Pohvalil pa bi, da v Pumi ni več nikjer zaslediti podobnosti z vozili VW ID. Ni niti ene podrobnosti, ki smo jih vajeni v električnih Fordih Mach-E, Explorer ali Capri.

    Puma je prvo vozilo brez stikal, ročice za izbiro smeri, gumbov itd. iz sveta VW ID. Tukaj je Ford izbral vse svoje rešitve, tako da je 100 % Ford.

    Ford Puma Gen-E

    Oprema in prtljažnik

    Opreme mu ne manjka – ima vse od radarskega tempomata, lane-assista, steklene strehe, ki se odpre, ogrevanja sedežev, ogrevane sprednje šipe, električno pomičnega prtljažnika, 360-stopinjske kamere … skratka vse, kar imajo veliki. Seveda je Puma povezana z internetom, tako da jo lahko upravljamo prek telefona, vedno pa bo tudi programsko posodobljena, saj se nadgrajuje sama prek interneta.

    Zelo bi pohvalil prtljažni prostor, ki je največji v razredu – 523 litrov – ter dvojno dno, v katerem imamo zamašek, tako da lahko celotno dno speremo z vodo. Mogoče ga v poletnih dneh uporabimo za hlajenje pijače z ledom, in ko se led stali, samo odmašimo čep, in voda steče ven. Seveda ima Puma tudi sprednji prtljažni prostor velikosti 43 litrov.

    523 lzadnji prtljažnik z dvojnim dnom in čepom
    43 lsprednji prtljažnik

    Polnjenje in doseg

    Hitro polnjenje je do 100 kW in to moč ohranja vse do 55 %, tako da ima zelo stabilno krivuljo. Test polnjenja sem preveril v videozapisu od 10 % do 80 % (spodaj povezava). Počasno AC-polnjenje je 11 kW. Preveril sem tudi doseg na avtocesti do 130 km/h od 100 % do 10 % ter doseg na lokalnih cestah do 100 km/h od 100 % do 10 %.

    Za majhno vozilo, kot je Puma, je poraba na avtocesti do 130 km/h znašala 21 kWh/100 km, kar je kar veliko, na lokalnih cestah pa 14 kWh/100 km, kar se mi zdi prav tako veliko. Tako da je z uporabno kapaciteto 43 kWh doseg zelo majhen zaradi prevelike porabe – na avtocesti pod 200 km, na lokalnih cestah pod 300 km, kar si lahko ogledate v mojih videotestih spodaj.

    Poraba in doseg od 100 % do 10 %

    Poraba (kWh/100 km)

    Avtocesta · do 130 km/h
    21
    Lokalne ceste · do 100 km/h
    14

    Doseg 100 → 10 % (38,7 kWh)

    Avtocesta · do 130 km/h
    ~184 km
    Lokalne ceste · do 100 km/h
    ~276 km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata; doseg = 90 % od 43 kWh ÷ poraba, izračun DeMS

    100 kWDC, moč do 55 %
    10–80 %test hitrega polnjenja na videu
    11 kWAC-polnjenje
    Ford Puma Gen-E

    Sklep

    Vas je prepričala?

    Ali vas je Puma Gen-E prepričala s svojo obliko, res velikim prtljažnim prostorom ali pa končno s tem, da nima več podobnosti z vozili VW ID? Mogoče s simpatičnim videzom in dinamiko na cesti?

    Potem je vaša že za 32.621 € v osnovni opremi brez Fordovih popustovali z vso opremo za 34.560 € brez Fordovih popustov.

    Videoposnetki

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Doseg na lokalnih cestah

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami porabe, dosega in polnjenja. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Veliki test štirih električnih SUV-jev

    Veliki test štirih električnih SUV-jev

    Veliki test DeMS · Ljubljana → Latisana → Ljubljana · april 2026

    Veliki test štirih električnih SUV‑jev

    V današnjem avtomobilskem svetu so izjemno priljubljeni SUV-ji v vseh oblikah. Zato smo se skupaj z Gregorjem Pavšičem iz SiOL-a ter hrvaškim youtuberjem Paulom Uršićem odločili pripraviti veliki test najboljših in najbolj pričakovanih električnih vozil SUV.

    • Zeekr 7X
    • BMW iX3
    • Xpeng G6
    • Tesla Model Y
    4 SUV-jiKitajska, Evropa in ZDA na isti progi
    ~330 kmLjubljana → Latisana → Ljubljana, večinoma 130 km/h
    15,1 kWhna 100 km, najnižja poraba (Tesla Model Y RWD)
    38 %največ baterije na cilju (BMW iX3)
    Blaž HrovatDB
    ZapisalaBlaž Hrovat in Denis Bozovičar

    Na testu so sodelovali: kitajsko vozilo z »dušo« iz Švedske Zeekr 7X Performance, najbolje prodajani SUV Tesla Model Y RWD, še en kitajski predstavnik Xpeng G6 LR ter predstavnik nove generacije – BMW iX3 50 Neue Klasse.

    Tesla in Xpeng sta z zadnjim pogonom in baterijo kemijske zgradbe LFP, Zeekr in BMW pa s štirikolesnim pogonom in baterijo NMC. Največje vprašanje pri električnih vozilih je seveda doseg, zato smo vsa štiri vozila odpeljali na test iz Ljubljane (Rudnik), kjer smo baterije na Eleportovih polnilnicah napolnili do 100 %, nato pa se odpeljali do Italije (izvoz Latisana/Lignano) in nazaj na izhodišče.

    Tehnični podatki vozil

    LFPzadnji pogon

    Tesla Model Y RWD

    (voznik Denis)

    Baterija
    64/60 kWh LFP CATL
    Motor
    299 KM
    Teža
    2003 kg
    Moč polnjenja
    do 185 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    5,9 s
    Dolžina
    4,79 m
    Prtljažnik
    854 l
    NMCštirikolesni pogon800 V

    Zeekr 7X Performance

    (voznik Grega)

    Baterija
    100/96 kWh NMC CATL Qilin 800 V
    Motor
    640 KM
    Teža
    2535 kg
    Moč polnjenja
    do 480 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    3,8 s
    Dolžina
    4,78 m
    Prtljažnik
    539 l
    LFPzadnji pogon800 V

    Xpeng G6 LR

    (voznik Paul)

    Baterija
    80,8/80 kWh LFP 800 V
    Motor
    296 KM
    Teža
    2190 kg
    Moč polnjenja
    do 451 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    6,7 s
    Dolžina
    4,75 m
    Prtljažnik
    571 l
    NMCštirikolesni pogon800 V

    BMW iX3 50 Neue Klasse

    (voznik Blaž)

    Baterija
    115/108 kWh NMC 800 V
    Motor
    469 KM
    Teža
    2360 kg
    Moč polnjenja
    do 400 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    4,9 s
    Dolžina
    4,78 m
    Prtljažnik
    520 l
    Štirje električni SUV-ji na testu DeMS

    Potek testa

    • Ljubljana (Rudnik)Eleportove polnilnice, vsa vozila na 100 %
    • Počivališče Lomprva menjava vozil
    • Ravbarkomandadruga menjava
    • Počivališče Studenectretja menjava
    • Izvoz Dolenja vas – Senožečeizmenjava vtisov
    • Fernetiči → Palmanova → Portogruarovečinoma 130 km/h
    • Izvoz Latisanaobrat in vrnitev proti Ljubljani
    • Počivališče Povir, dvorec Haasbergkava in fotografiranje
    • Ljubljana (Rudnik)končni podatki in polnjenje

    Pred startom smo se dogovorili, da bomo vozila sproti menjavali. Ker do meje z Italijo ni veliko priložnosti, je bila prva menjava že na počivališču Lom. Vozilo predam kolegu in se prepustim Zeekru 7X. Nasmeh, izbira načina vožnje – in že drsimo naprej.

    Naslednji postanek je bil na Ravbarkomandi, kjer smo bili že precej navdušeni nad tem, kateri avto nas čaka v naslednjem delu poti. Sam sem se prepustil BMW-ju iX3 in med vožnjo poskušal zajeti čim več občutkov. Priznam – težko je, a najbolj v spominu ostane projekcija informacij čez celotno širino vetrobranskega stekla. Impresivno, včasih celo preveč privlači pogled.

    Električni SUV-ji na poti

    Sledila je vožnja do počivališča Studenec, kjer smo se ponovno zamenjali. Tokrat dobim v roke bel volan Xpenga G6 in takoj se počutim domače – prostornost me spomni na Model Y. Nadaljujemo do izvoza Dolenja vas – Senožeče, kjer sledi krajši klepet in izmenjava vtisov: nekdo pohvali vzmetenje Zeekra, drugi minimalizem Tesle, tretji projekcijski zaslon BMW-ja.

    Nato sledi daljša vožnja prek Fernetičev mimo Palmanove proti Portogruaru, kjer zavijemo na izhod Latisana. Po plačilu cestnine se obrnemo in vrnemo proti Ljubljani. Avtocesta je bila precej prazna, zato smo večino časa vozili 130 km/h, občasno tudi nekoliko hitreje. Pri 50 % napolnjenosti baterije smo zapisali podatke o prevoženi razdalji in porabi.

    Stanje pri 50 %

    Pri 50 % napolnjenosti baterije
    VoziloPrevoženi kmPoraba
    Zeekr 7X238 km
    22,3 kWh/100 km
    BMW iX3 50 xDrive254 km
    21 kWh/100 km
    Xpeng G6 LR201 km
    20 kWh/100 km
    Tesla Model Y RWD186 km
    14,9 kWh/100 km

    Zelena vrstica: najnižja poraba

    Na počivališču Povir si privoščimo kavo in prigrizek. Nato se ustavimo še pri dvorcu Haasberg na Planini za fotografiranje. Proti Ljubljani nas na vrhniškem klancu preseneti pas sodre – dovolj, da je na nasprotnem pasu že obrnjeno vozilo, drugi pa so naredili reševalni pas, po katerem so prihajali gasilci in reševalci.

    Na koncu se vrnemo na izhodišče – Eleportove polnilnice Ljubljana–Rudnik – in zapišemo končne podatke.

    Stanje na cilju

    Na cilju, Ljubljana (Rudnik)
    VoziloPrevoženi kmPorabaPreostanek baterije
    Zeekr 7X339 km
    21,7 kWh/100 km
    28 %
    BMW iX3 50 xDrive332 km
    19,9 kWh/100 km
    38 %
    Xpeng G6 LR328 km
    20,1 kWh/100 km
    18 %
    Tesla Model Y RWD332 km
    15,1 kWh/100 km
    10 %

    Zelena vrstica: najnižja poraba

    Polnjenje

    Sledi priklop na polnilnice in spremljanje hitrosti polnjenja. Polnili smo drug za drugim, da smo se izognili morebitnim omejitvam moči.

    Prikaz grafov polnjenja za vsa štiri vozila na ultrahitrih polnilnicah Eleport v Ljubljani z maksimalno močjo 400 kW.
    Prikaz grafov polnjenja za vsa štiri vozila na ultrahitrih polnilnicah Eleport v Ljubljani z maksimalno močjo 400 kW.
    Tesla Model Y RWD (Juniper)
    Tesla Model Y RWD (Juniper)
    Xpeng G6 LR
    Xpeng G6 LR
    Zeekr 7X Performance
    Zeekr 7X Performance
    BMW iX3 50 xDrive Neue Klasse
    BMW iX3 50 xDrive Neue Klasse

    Mnenja testne ekipe

    GP
    Gregor PavšičSiOL

    Vsi štirje električni avtomobili so odlični in pripravljeni prevzeti vlogo edinega družinskega avtomobila. Odlična dinamika, digitalizacija – to je povsem drugačna izkušnja avtomobila, kot smo je bili vajeni. Tesla Model Y je odličen vsestranski paket, a žal še vedno na 400-voltni zasnovi. Marsikje ni več vodilna, a kot celota ostaja zlati standard električne ponudbe.

    Xpeng in Zeekr sta visokotehnološka kitajska izzivalca – Xpeng je prava mala kopija Tesle, kar v tem primeru ni slabo. Zeekr 7X je tehnološka ladja na štirih kolesih, z daleč najboljšo krivuljo moči pri hitrem polnjenju, a tudi najvišjo porabo. BMW iX3 pa učinkovito dokazuje razvojno moč evropske industrije – vozniško najbolj prepričljiv, zelo udoben in pri porabi ne razočara.

    DB
    Denis Bozovičarvoznik Tesle Model Y

    Kitajska predstavnika navdušita s hitrostjo polnjenja, ki deloma izniči višjo porabo. Zeekr z zračnim vzmetenjem dobro skriva svojo težo, Xpeng pa s svojo belo notranjostjo ponudi občutek prostornosti. BMW navduši z voznim občutkom, projekcijskim zaslonom in kakovostjo izdelave. Tesla znova pokaže svojo dominanco v učinkovitosti. Ko sem se vrnil za volan svoje Tesle Y, sem si rekel: »Dobro sem izbral, ne zamenjam te z nikomer.« Na koncu pa vedno odločajo tudi cene.

    Blaž Hrovat
    Blaž HrovatDeMS
    • Tesla Model Y – vse informacije in nastavitve na enem mestu, daleč najboljša programska oprema ter najcenejše in najpreprostejše polnjenje.
    • Zeekr 7X – izjemno mehko podvozje, izjemne zmogljivosti, hitro polnjenje in odlična kakovost izdelave.
    • Xpeng G6 – kot bi vozil Teslo Model Y, a bolj udobno in bolj premium, z izjemnim hitrim polnjenjem, programska oprema pa še potrebuje nekaj razvoja.
    • BMW – močen evropski odgovor kitajskim proizvajalcem in Tesli: učinkovit motor, visoka moč polnjenja, ogromna baterija z nizko težo. Sedežev paketa M pa ne bi izbral – pretrdi so.
    PU
    Paul Uršićyoutuber, Hrvaška
    • Tesla Model Y RWDNajbolj učinkovit – Moja znamka. Minimalizem na kolesih. Tišina v kabini in linearno pospeševanje ustvarjata občutek, kot da drsiš po zraku, a vzmetenje je na asfaltu trše. Volan je izjemno natančen, infotainment hiter in najboljši na trgu. Najbolj učinkovit.
    • Xpeng G6Najudobnejši – Tehnološki pripomoček, spremenjen v SUV. Udobnejši od Tesle, z mehkejšim vzmetenjem in bolj sproščenim karakterjem. Kabina je futuristična, vozne asistence pa serijske in zelo funkcionalne. Najudobnejši.
    • Zeekr 7XNajbolj športen – Premium občutek z odmerkom »wow« efekta. Močan, tih in zelo uglajen v vožnji, s poudarkom na luksuzu in tehnologiji. Zračno vzmetenje naredi razliko, notranjost pa deluje kot lounge na kolesih. Najbolj športen.
    • BMW iX3 Neue KlasseNajvečji doseg – Najnovejši BMW, ki veliko obeta. Natančen volan, dober občutek na cesti in napredna baterijska tehnologija. Virtualni kokpit pod vetrobranskim steklom diši po revoluciji v svetu avtomobilizma. Največji doseg.
    Testna ekipa DeMS

    Zaključna misel

    Svojega favorita izberete sami

    Ali sta v letu 2026 doseg električnih vozil in hitro polnjenje v Evropi še vedno težava? Ali Evropa zaostaja za odličnimi kitajskimi električnimi vozili in ameriško Teslo?

    Naš test kaže, da se v vsakem od teh vozil skriva odgovor: izjemno hitro polnjenje, izjemno učinkovit pogon in zelo kakovostna izdelava. Ne glede na to, ali ima vozilo 2000 ali 2500 kg – vsi štirje so se izkazali več kot odlično. Svojega favorita pa izberete sami.

    Blaž HrovatDB
    Blaž Hrovat in Denis Bozovičar

    Zapisala

    Videozapisi

    Videozapis Blaža Hrovata

    Videozapis Paula Uršića

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • KIA EV4 GT Line

    KIA EV4 GT Line

    DeMS-ov test · Lendava → Koper · april 2026

    KIA EV4 GT Line

    Vsako leto se z društvom DEMS odpravimo na najdaljši cestni odsek v Sloveniji – iz Lendave v Koper, ki meri dobrih 305 km. In tako sem lahko preizkusil vozilo Kia EV4.

    • 81 / 78 kWh NMC
    • 204 KM · 280 Nm
    • 400 V · DC 135 kW
    303 kmLendava → Koper brez polnjenja
    18,6 kWhna 100 km
    95 → 26 %stanje baterije na startu in cilju
    51.990 EUREV4 GT Line 81/78 kWh brez popustov
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Sam sem si že lastil Kio Soul27 (2016) ter Kio eSoul64 (2023).

    Vozilo

    Kia ima v svoji električni ponudbi zelo veliko vozil: EV2, EV3, EV4, EV5, EV6 in največji EV9, pa tudi kombi izvedbo PV5. Na testu sem imel EV4 z 81 kWh bruto oziroma 78 kWh neto uporabne kapacitete baterije, kemijske zgradbe NMC. Vozilo je spredaj gnano in ima 204 konjske moči ter 280 Nm navora.

    81 / 78 kWhbruto / neto, NMC
    204 KMpogon spredaj
    280 Nmnavor
    400 Vsistem

    Za takšno velikost vozila, ki bi ga uvrstil v razred VW Golfa, je to zelo velika baterija – in to se je izkazalo tudi v praksi. Iz Lendave v Koper je prišel brez težav, tudi ob vožnji 10 km/h nad dovoljeno hitrostjo na avtocesti.

    Lendava → Koper

    Razdaljo iz Lendave v Koper sem prevozil s porabo 18,6 kWh/100 km, prevozil 303 km in na cilju imel še 26 % baterije. Startal sem s 95 %.

    Lendava → Koper brez vmesnega polnjenja
    StartLendavanajdaljši cestni odsek v Sloveniji
    Stanje baterije: 95 %
    303 kmprevoženo
    CiljKoper
    Stanje baterije: 26 %
    18,6 kWhporaba na 100 km
    95 %na startu
    26 %na cilju
    +10 km/hnad dovoljeno hitrostjo na avtocesti
    Kia EV4 GT Line

    Kabina in oprema

    V kabini ima vozilo nekaj odtenkov bele barve, kar notranjost naredi bolj živahno. Ker gre za izvedbo GT Line, ima bolj športne sedeže in 19‑colska lita platišča. Oprema razvaja z ogrevanimi vsemi sedeži, sprednja sta tudi hlajena. Oba prednja sedeža sta električno nastavljiva, volan pa je ogrevan.

    • GT Line: bolj športni sedeži
    • 19‑colska lita platišča
    • ogrevani vsi sedeži, sprednja tudi hlajena
    • električno nastavljiva prednja sedeža, ogrevan volan

    Pri asistenčnih sistemih je veliko novosti – vozilo v realnem času izriše cesto pred seboj, vsa vozila pred sabo in vsak ovinek. Vožnja z radarskim tempomatom, združenim z lane‑assistom, je na avtocesti skoraj popolna.

    Notranjost Kia EV4 GT Line

    Polnjenje

    Navajeni smo modela EV6 z res izjemno hitrim polnjenjem zaradi 800‑voltne baterije, a pri EV4 je drugače – ta ima 400‑voltni sistem. EV4 ima največjo moč DC‑polnjenja 135 kW, kar tudi doseže, moč pa dobro drži do približno 65 %, nato prvič pade. Pri 78 % polni le še s 54 kW. Na AC‑polnilnicah polni z močjo 11 kW. Seveda ima tudi možnost V2L z adapterjem 16 A (3,6 kW) ali pa šuko vtičnico pod zadnjo klopjo, prav tako 16 A oziroma 3,6 kW.

    135 kWnajvečja moč DC‑polnjenja, ki jo tudi doseže
    ~65 %do tu moč dobro drži, nato prvič pade
    54 kWpri 78 %
    11 kWAC‑polnjenje
    3,6 kWV2L: adapter ali šuko vtičnica pod zadnjo klopjo, 16 A
    Kia EV4 GT Line na polnjenju

    Aplikacija in predgretje

    Vsako električno vozilo ima možnost spremljanja prek aplikacije na telefonu. Žal v Sloveniji še ni mogoče uporabljati aplikacije za vozila Kia, vendar po zelo zanesljivih virih Kia Connect prihaja letos tudi k nam. Nekaj funkcij v vozilu zato trenutno ne deluje – na primer spremljanje prometa, zasedenost cest in izračun prihoda na cilj v odstotkih, kar je pri električnem vozilu zelo pomembno.

    EV4 ima predgretje baterije, kar pride zelo prav v mrzlih mesecih, da se vozilo na hitrih polnilnicah polni z optimalno hitrostjo.

    Tukaj še slika potovalnega računalnika iz Lendave v Koper:

    Potovalni računalnik, Lendava → Koper
    Potovalni računalnik, Lendava → Koper

    Zaključek

    Zaključna misel

    EV4 je zelo simpatično vozilo z zelo veliko baterijo in zato res zelo zelo velikim dosegom.

    dobrih 400 kmna avtocesti
    do 600 kmna lokalnih cestah (ocena avtorja)

    Na avtocesti dobrih 400 kilometrov, na lokalnih cestah pa mislim, da bi lahko naredili tudi 600 kilometrov – zaradi odlične porabe. Za svoj razred je prostoren in udoben, poln najnovejše Kiine tehnologije, s svojim posebnim videzom pa ga takoj prepoznamo kot električno vozilo Kia.

    CenaCena za točno ta EV4 GT Line z baterijo 81/78 kWh je 51.990 EUR brez popustov.
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Zapisal

    Videoposnetki

    Test polnjenja

    Doseg na avtocesti

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Xpeng G6

    Xpeng G6

    DeMS-ov test · april 2026

    Xpeng G6

    Še ena nova znamka vozil v Sloveniji, a na Kitajskem, od koder prihaja, že zelo znana in priznana. Ustanovljena je bila leta 2014.

    • 800 V sistem
    • do 451 kW DC
    • LFP · V2L · AC 11 kW
    451 kWnajvišja moč polnjenja (80,8 kWh)
    383 kWnajvišja moč polnjenja (68 kWh)
    487 KMPerformance, pogon na vsa štiri kolesa
    571 lprtljažnik
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Več o tem si lahko preberete v zapisu ob uradnem odprtju salona v Ljubljani/Trzinu.

    Različice

    Na testu je vozilo Xpeng G6, srednje velik SUV z dvema opcijama velikosti baterije. Prva opcija je pogon na zadnja kolesa z manjšo baterijo 68 kWh bruto oziroma 67 kWh neto uporabne kapacitete na 800‑voltnem sistemu, kar omogoča zelo hitro polnjenje. Pri tej velikosti baterije bi lahko rekli kar ekstremno hitro polnjenje – najvišja moč je 383 kW.

    Druga možnost je večja baterija, prav tako s pogonom na zadnja kolesa, z 80,8 kWh bruto oziroma 80 kWh neto uporabne kapacitete, prav tako na 800‑voltnem sistemu. Ta ponuja še bolj ekstremno hitro polnjenje – do 451 kW. Zadnja, najmočnejša opcija Performance s pogonom na vsa štiri kolesa, ima kar 487 konjskih moči. Obe bateriji sta kemijske zgradbe LFP in nudita V2L ter AC-polnilnik z močjo 11 kW.

    Zadnji pogon · manjša baterija68 / 67 kWhbruto / neto, 800 VDC do 383 kW
    Zadnji pogon · večja baterija80,8 / 80 kWhbruto / neto, 800 VDC do 451 kW
    Performance · štirikolesni pogon487 KMnajmočnejša različicapogon na vsa štiri kolesa
    • LFP
    • V2L
    • AC 11 kW
    Xpeng G6

    Notranjost

    Vozilo G6 preseneti na zelo veliko področjih. Začnimo v notranjosti: v kabini ni nikjer trde plastike ali svetleče črne plastike. Celotna armatura je oblečena v usnje ali mehko gumo, povsod so vidni šivi. Kamor seže pogled, je vse prijetno na dotik in prava paša za oči – še posebej v tej svetli notranjosti, ki jo ima testni G6.

    Svetla notranjost Xpeng G6

    Celotna kabina je sestavljena vrhunsko in iz zelo kakovostnih materialov. Kabino krasi tudi velika steklena streha, vsa vrata pa so brez okvirjev. Osrednji zaslon za volanom je ravno prav velik in prikazuje vse ključne informacije. Glavni zaslon, prek katerega se upravlja celotno vozilo, je pregleden, nastavitve pa logično razporejene, tako da se na sistem zelo hitro navadiš.

    Tehnologija in asistenčni sistemi

    Vozilo omogoča predgretje baterije, kar je v mrzlih mesecih izjemno pomembno. Opremljeno je z množico kamer, ki omogočajo 360-stopinjski pregled okoli vozila pri parkiranju, vse kamere pa sodelujejo tudi pri asistenčnih sistemih in adaptivnem tempomatu. Vožnja po avtocesti ali lokalnih cestah je zato naravnost izjemna z Xpeng Pilotom oziroma Xpeng Pilot Assistom.

    Prikaz okolice na osrednjem zaslonu Xpeng G6

    Na osrednjem zaslonu je prikazan izris ceste in vozil v realnem času – G6 vidi okolico zelo natančno. Posebej bi pohvalil menjavo pasu na avtocesti, ki jo izvede odlično in zelo odločno.

    Prostor za zadnje potnike

    Poudaril bi še eno stvar, ki je značilna za številna kitajska vozila: veliko prednost dajejo zadnjim potnikom. Pogosto celo pred prtljažnim prostorom – in tudi pri G6 je tako. Zadnji potniki bodo sedeli zelo razkošno, z ogromno prostora za noge, prtljažnik pa kljub temu ne razočara s svojo velikostjo 571 litrov.

    Xpeng G6

    Test dosega od 100 % do 10 %

    Seveda sem G6 peljal tudi na test dosega od 100 % do 10 % na avtocesti. Na testu sem imel vozilo iz leta 2025, ki ima zadnji pogon in baterijo 66 kWh bruto oziroma 65 kWh neto uporabne kapacitete – torej za dobrih 2 kWh manjšo baterijo kot v novem modelu, ki ga dobite danes. Tudi moč polnjenja je nekoliko manjša.

    G6 sem zapeljal iz Ljubljane do Nove Gorice in nazaj v Ljubljano s štirimi potniki v vozilu, na koncu pa preveril še moč polnjenja na 400‑kilovatnih polnilnicah Eleport v Ljubljani. Vse to si lahko ogledate v spodnjih videopovezavah.

    2025letnik testnega vozila, zadnji pogon
    66 / 65 kWhbruto / neto
    4 potnikiLjubljana → Nova Gorica → Ljubljana
    400 kWpolnilnice Eleport v Ljubljani
    Xpeng G6

    Za konec

    Xpeng G6 ali Tesla Model Y?

    Za konec: celotno vozilo me spominja na eno in edino znamko. Ali je kopija te znamke ali pa morda celo boljša izbira zaradi moči polnjenja? Seveda govorim o Tesli Model Y.

    Xpeng G6 je izjemno močna konkurenca Modelu Y in zelo dobra alternativa.Ali je G6 boljša izbira, presodite sami.

    Cena osnovnega modela G6 je sicer višja za približno 4000 € v primerjavi s standardnim Modelom Y, vendar G6 ponuja precej več opreme in bistveno hitrejše polnjenje.

    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Zapisal

    Videoposnetki

    Predstavitev vozila v videoobliki

    Doseg na avtocesti od 100 % do 10 %

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.