Oznaka: DEMS

  • DeMS – subvencije za EV: Francija, Italija

    DeMS – subvencije za EV: Francija, Italija

    Nasveti · Subvencije za EV · 22. 9. 2026

    Pogled na zahod: subvencije v Franciji in Italiji

    Francija in Italija pomoč za nakup električnega avtomobila vežeta na dohodek gospodinjstva. Slovenija subvencij nima.

    5700 €najvišja državna pomoč v Franciji
    11.000 €najvišja pomoč v Italiji ob razgradnji starega vozila
    32.000+BEV v Sloveniji konec avgusta 2026
    0 €subvencije za EV v Sloveniji

    Subvencij za električna vozila v Sloveniji najverjetneje ne bo več, cene naftnih derivatov pa medtem skokovito naraščajo. Francija in Italija sta ubrali drugačno pot: pomoč vežeta na dohodek gospodinjstva in denar usmerjata k tistim, ki si novega avtomobila sicer ne bi mogli privoščiti.

    Minister za okolje, podnebje in energijo je že večkrat zatrdil, da subvencij za električna vozila v Sloveniji ne bo več. Cene naftnih derivatov pa kljub temu naraščajo, kar težo tega vprašanja le še povečuje.

    Konec avgusta 2026 je bilo v Sloveniji že več kot 32.000 baterijskih električnih osebnih vozil (BEV), a ta številka še vedno predstavlja le majhen delež celotnega voznega parka. Skoraj vsa preostala vozila so odvisna od uvoza naftnih derivatov. Ob tem se odpira tudi vprašanje strateških rezerv naftnih derivatov, ki pa ga za zdaj puščamo ob strani. Posvetimo se raje subvencijam za električna vozila, kot jih poznajo v Franciji in Italiji. V obeh državah so se odločili, da bodo izdatneje podprli tiste, ki si katerega koli novega avtomobila težko privoščijo.

    Električni avtomobil

    Povprečna starost voznega parka

    Avstrija9,2 leta
    Slovenija11,4 leta
    Francija11,5 leta
    Italija13 let

    Viri: SURS za Slovenijo, ACEA (podatki za leto 2024) za ostale države

    Slovenija ima torej mlajši vozni park od evropskega povprečja. Od naših sosedov je pred nami le Avstrija, ki ima enega najmlajših voznih parkov v EU. Francozi in Italijani s subvencijami za električna vozila poskušajo ubiti vsaj dve muhi hkrati: zmanjšati izpuste in pomladiti vozni park.

    Električni avtomobil na polnilnici

    Francija: pomoč, vezana na dohodek

    Francozi imajo subvencioniranje urejeno preprosteje, kot smo ga imeli mi, saj je vezano na prihodke gospodinjstva. Leta 2026 lahko državna pomoč doseže 5700 evrov (gospodinjstva v energetski revščini), 4700 evrov (skromna gospodinjstva) ali 3500 evrov (druga gospodinjstva), odvisno od dohodka. Za vozila z baterijami, proizvedenimi v EU, se doda 1140 do 2000 evrov, odvisno od proizvajalca.

    Francija 2026

    Pogoji državne pomoči

    Energetska revščina
    5700 €
    Skromno gospodinjstvo
    4700 €
    Drugo gospodinjstvo
    3500 €
    Baterija iz EU
    +1140 do 2000 €
    Cena vozila
    do 47.000 €
    Masa vozila
    pod 2,4 t
    Okoljska ocena
    vsaj 60 od 80
    Lokalne subvencije
    1000 do 9000 €

    Subvencionirajo se le polno električna vozila. Okoljska ocena upošteva celoten proces izdelave, tudi prevoz, zato vozila iz oddaljenih tovarn težko dosežejo prag. Dacia Spring prve generacije, izdelana na Kitajskem, zato ne more dobiti subvencije, medtem ko je Renault 5 upravičen. Zaradi tega hitro postane jasno, zakaj bo Revoz med drugim izdeloval tudi nove Dacie.

    Poleg državnih subvencij imajo v Franciji tudi lokalne, ki znašajo od 1000 do 9000 evrov, odvisno od okrožja in prihodkov gospodinjstva.

    Socialni lizing do 200 evrov na mesec

    Gospodinjstva z nizkimi prihodki (referenčni davčni dohodek na delež do 16.880 evrov) lahko električni avto prek socialnega lizinga (leasing social) dobijo z mesečnim najemom do 200 evrov. Ponudnik mora vsaj četrtino svojih ponudb oblikovati tako, da mesečni obrok ne presega 140 evrov. Konkretno to pomeni, da si na primer Renault Twingo v okrožju z najvišjo lokalno subvencijo lahko privoščijo za ceno, primerljivo z mesečnim obrokom za rabljeno vozilo.

    Kupci morajo vozilo obdržati vsaj eno leto in v tem času prevoziti vsaj 6000 km, šele nato ga lahko prodajo.

    Električni avtomobil

    Italija: dohodkovni prag in razgradnja starega vozila

    V Italiji so se subvencij lotili podobno, a nekoliko drugače. Država je gospodinjstvom z nizkimi prihodki (ISEE do 30.000 evrov) namenila do 11.000 evrov subvencije, tistim s srednjimi dohodki (ISEE od 30.000 do 40.000 evrov) pa 9000 evrov. Mikropodjetjem je za nakup lahkih električnih gospodarskih vozil krila do 30 % nabavne cene, a največ 20.000 evrov.

    Italija 2025–2026

    Pogoji spodbude

    ISEE do 30.000 €
    do 11.000 €
    ISEE 30.000–40.000 €
    do 9000 €
    Mikropodjetja
    30 %, največ 20.000 €
    Cena vozila
    pod 35.000 € brez DDV
    Staro vozilo
    razgradnja, Euro 5 ali starejše
    Prebivališče
    funkcionalno urbano območje

    Novo električno vozilo je poleg tega prvih pet let oproščeno letne dajatve za posest vozila (bollo auto), nato pa v večini dežel plača 25 % običajnega zneska.

    Država je subvencijam namenila okoli 597 milijonov evrov, cilj pa je bil zamenjati okoli 39.000 vozil s fosilnim pogonom do sredine leta 2026. Sredstva so po nepotrjenih medijskih navedbah pošla v približno enem dnevu, ob domnevno skoraj 56.000 prejetih zahtevkih (uradnega vira za to številko ni, glej metodološko opombo). Tudi če je ocena le približna, kaže, da je bil cilj po povpraševanju precej presežen. Program je bil predviden do konca junija 2026, novih spodbud za osebna vozila za zdaj ni.

    Primer: Leapmotor T03, jesen 2025

    Z najvišjo subvencijo (11.000 evrov) in popustom proizvajalca (3000 evrov).

    Redna cena18.900 €brez spodbud
    Končna cena4900 €da, prav ste prebrali

    A pozor: ta cena je veljala le ob izpolnjevanju strogih pogojev (ISEE do 30.000 evrov, razgradnja starega vozila Euro 5 ali starejšega, prebivališče v funkcionalnem urbanem območju) in v ozkem časovnem oknu, ko so bila sredstva še na voljo. Takšna okna so se v preteklosti izčrpala v urah. Ta kombinacija subvencije danes ni več na voljo. Sredi leta 2026 je T03 v prosti prodaji, brez državnih spodbud, na voljo za okoli 15.900 do 18.900 evrov, odvisno od trenutnih popustov proizvajalca.

    Pri nas je bil že omenjeni Leapmotor kljub takratni subvenciji še vedno dvakrat dražji, a se je med malimi vozili in na splošno odlično prodajal.

    Primerjava

    Tri države, trije pristopi

    FrancijaDo 5700 € + dodatek za EU baterijo

    Pomoč po dohodkovnih razredih, cenovna meja 47.000 €, okoljska ocena in socialni lizing do 200 € na mesec. Shema velja.

    ItalijaDo 11.000 € ob razgradnji starega vozila

    Pomoč po kazalniku ISEE, cenovna meja 35.000 € brez DDV. Sredstva so pošla, novih spodbud za osebna vozila ni.

    SlovenijaSubvencij za EV ni

    Minister je večkrat zatrdil, da jih ne bo več. Model, vezan na dohodek, za zdaj ni na mizi.

    Električni avtomobil

    Kaj bi to pomenilo za Slovenijo

    Če bi podoben, na dohodek vezan model uvedli pri nas, bi gospodinjstvo z nizkimi prihodki za manjše električno vozilo namesto polne cene plačalo le del nje, preostanek pa bi kril državni proračun. Enako kot danes to počneta francoska in italijanska država. Namesto splošne subvencije, ki jo dobi vsak kupec ne glede na premoženjsko stanje, bi denar šel tja, kjer je razlika med »avto ali brez avta« največja. Z zahtevo po razgradnji starega vozila bi se hkrati pospešilo tudi pomlajevanje voznega parka. To bi bila konkretna alternativa temu, da subvencij preprosto ni, in odgovor na vprašanje, kam bi lahko šel denar, ki ga zdaj namenja praktično le nakupu novih vozil z višjimi cenami.

    Ostaja seveda tudi možnost, da se javna sredstva usmerijo drugam: v elektrifikacijo tovornega prometa na dolge proge ali kmetijske mehanizacije. Električnih tovornjakov in traktorjev je v Sloveniji za zdaj le za vzorec, v tujini pa so že vsakdanja stvar. Obe poti nista izključujoči. Vprašanje je predvsem, ali si Slovenija lahko privošči, da ne naredi nobene od njiju.

    Vezava subvencij na prihodke gospodinjstva vsekakor ni slaba zamisel. Če v Sloveniji res želimo pomladiti vozni park, je to ena od smeri, ki se ji velja resno posvetiti. Nakupna cena novega vozila v razponu nekaj tisoč evrov ter bistveno nižji stroški za gorivo in vzdrževanje bi verjetno prepričali tudi marsikaterega skeptika, obenem pa bi pomagali blažiti energetsko revščino.

    Kaj bi lahko prevzela SlovenijaPomoč, vezano na dohodek gospodinjstva, cenovno mejo za upravičena vozila, razgradnjo starega vozila kot pogoj in socialni lizing z nizkim mesečnim obrokom.
    Vprašanje za pristojno ministrstvoČe splošnih subvencij ni več, ali je na mizi vsaj model, ki bi po zgledu Francije in Italije pomoč usmeril tja, kjer je razlika največja?
    AO
    Zbral, uredil in zapisalAlan Orlič

    Alan Orlič je s pisanjem člankov začel leta 1997 za revijo Moj mikro, kjer je pokrival programsko in strojno opremo. Pisal je tudi za druge medije, kot so Delo, Joker ter Svet in ljudje. Nad e-mobilnostjo se je navdušil leta 2018, ko pa je leta 2020 prevzel svoj prvi e-avto, se je hitro odločil, da ni več poti nazaj. V tem času je napisal tudi vrsto preizkusov električnih vozil in člankov na temo e-mobilnosti.

    Metodološka opomba

    Podatki so bili preverjeni septembra 2026 in se nanašajo na stanje shem subvencij v Franciji, Italiji in Sloveniji v letu 2026. Uporabljeni so bili uradni viri (ministrstva, statistični uradi, javne agencije) ter specializirani mediji za elektromobilnost. Kjer uradnega vira ni bilo mogoče najti, je to izrecno označeno.

    Nekatere številke so zaokrožene ali navedene kot razponi, ker se subvencije razlikujejo glede na dohodek, regijo, kategorijo vozila in časovno obdobje. Zneski francoske pomoči in pogoji socialnega lizinga so povzeti po specializiranih virih, ki citirajo uradna pravila programa. Za dokončno potrditev veljajo objave na service-public.gouv.fr in ecologie.gouv.fr. Podatki o starosti voznega parka so povzeti po ACEA (2024) in SURS, zato so primerjave med državami približne.

    Podatek o številu prejetih vlog v Italiji (okoli 56.000) temelji na medijskih poročilih in ga uradni viri ne potrjujejo v celoti. Cene konkretnih modelov (npr. Leapmotor T03) so veljale ob določenih pogojih in v omejenem obdobju, zato jih ne gre posploševati. Za konkretne odločitve o nakupu je treba preveriti aktualne pogoje pri pristojnih institucijah.

    Viri

    1. ACEA: Vehicles on European roads 2026
    2. SURS: starost osebnih vozil v Sloveniji
    3. L’argus: dodatek za baterije 2026 in upravičeni modeli
    4. Taxpert: subvencija za električna vozila v Franciji 2026
    5. ICCT: francoski bonus écologique
    6. Francosko ministrstvo za ekološki prehod: socialni lizing
    7. Legipermis: socialni lizing 2026, pogoji in stroški
    8. EAFO: italijanska spodbuda v višini 600 milijonov evrov
    9. electrive: Italija uvaja bonus za električna vozila
    10. HDmotori: Leapmotor T03 s spodbudami
    11. Calcolo bollo auto: Leapmotor T03
    12. AutoScout24: dajatev bollo auto za električna vozila po deželah

    Razmišljate o električnem avtomobilu?

    Preberite še druge nasvete ali izračunajte, koliko bi prihranili.

  • Strah in trepet v deželi šentflorjanski

    Strah in trepet v deželi šentflorjanski

    Strokovni dan DeMS · MOS Celje · sobota, 19. 9. 2026

    Strah in trepet v deželi šentflorjanski

    Vsaka nova stvar ruši stare ovire. Z e-mobilnostjo ni nič drugače. Osem predavanj, ki so obiskovalcem sejma pomagala premagati strah pred prehodom.

    • 8 predavanj
    • 2 sklopa
    • 10.00–12.50
    • gost iz Hrvaške

    Kolumna

    BM
    ZapisalBoštjan Marolt

    Živimo v času, ko je razvoj začel prehitevati človeške zmogljivosti. Večina ljudi si želi udobnega in lenobnega vsakdana, zato se boji vsega novega. Vsaka nova stvar namreč od človeka zahteva nekaj angažmaja, nekaj učenja, skratka nekaj več kot lenobno čakanje, kdaj pride tetka Matilda s svojo metlo pospravit njihove pajčevine. Nekateri ljudje so kot športniki in ves čas držijo stik s hitrim razvojem, drugi se soočajo s pomanjkanjem tovrstne kondicije. Tokratna sobotna predavanja o e-mobilnosti na MOS 2026 so bila namenjena tem drugim, da premagajo strah pred odločitvijo za prehod na cenejšo in udobnejšo mobilnost.

    Predavanje ABC električnih avtomobilov
    Predavanje ABC električnih avtomobilov
    Obiskovalci na predavanju
    Obiskovalci na predavanju

    Člani društva DeMS so običajni ljudje, ki so strah že pred leti vrgli čez ramo in osedlali električnega namesto naftnega žrebca. Večina jih danes ne želi niti videti vozila na fosilna goriva, kaj šele sedeti v njem. Tudi njihovi začetki so bili povezani s strahom, ki je bil v preteklosti morda še upravičen. Danes pa je vsak pomislek o prehodu mogoče z lahkoto ovreči, če je le zdrava pamet še v treznih glavah. Vsaka nova stvar ruši dotedanje ovire in hkrati prinaša pozitivne učinke. Z e-mobilnostjo ni nič drugače.

    Pred vhodom je del ekipe DeMS vabil s svetlobno-zvočnimi učinki
    Pred vhodom je del ekipe DeMS vabil s svetlobno-zvočnimi učinki

    Na povabilo MOS-a so pripravili osem predavanj, s katerimi so obiskovalcem sejma predstavili lastne izkušnje. Nekateri se z električnimi vozili vozijo leto ali dve, drugi desetletje ali več. Informacij mrgoli in med njimi je veliko zavajajočih mitov, od predavateljev in prostovoljcev pa so obiskovalci slišali izkušnje iz prve roke. Komu verjeti, medijskim delavcem z nekaj testnimi vožnjami ali izkušenim uporabnikom, ki so na elektriko prevozili že več sto tisoč kilometrov?

    Informacijska točka DeMS
    Informacijska točka DeMS

    Obiskovalci sejma so se lahko seznanili s prednostmi in slabostmi električnih vozil: kakšen avtomobil je primeren zanje, kaj so kWh in kaj kW, kolikšna baterija je smiselna, katere znamke imajo prednosti ali slabosti. Kakšna je polnilna infrastruktura v Sloveniji in okoliških državah, kar društvo vsako leto preverja in ocenjuje. Trenutni hit je avtonomna vožnja: kako se avto sam premika po prometnih pasovih in krožiščih, se izogiba pešcem ali kolesarjem, sam obrača volan in se na ozkih gozdnih poteh ritensko umika nasproti vozečim vozilom. Predvsem pa e-mobilnost in avtonomna vožnja prinašata veliko višjo stopnjo varnosti v cestnem prometu, in to bi moralo biti na prvem mestu.

    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS

    V času umetne inteligence se marsikdo sprašuje, ali človek še drži vajeti v rokah tega podivjanega slona, ki z neverjetno hitrostjo ruši mite in navade prebivalcev tega planeta. Čeprav ta stvar ni mesojeda, se je človek boji kot hudič križa. Morda v nekaterih primerih upravičeno? Povprečen Slovenec pa je po svoje zanimiv osebek. Tujcu bo z veseljem plačal, kolikor je treba, da dobi njegove izdelke in storitve. Zanimiv primer je nakup smrdeče in umazane nafte: naj stane 1 €, 2 € ali tudi 3 € na liter, raje bo plačal nekemu šejku, vojnim dobičkarjem in preprodajalcem naftnih derivatov, kot da bi dal 0,2 € ali 0,4 € za kWh elektrike. Razlog je znan: elektriko je verjetno proizvedel njegov rojak.

    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS

    Nekateri obiskovalci so iz pogovorov s prostovoljci spoznali, da plačujejo veliko preveč za vsak prevožen kilometer, spet drugi uživajo v rohnenju motorjev in se radi omamljajo z vonjavami vročih izpuhov. Pustimo času, da vozniki sami prepoznajo prednosti, nekateri prej, drugi pozneje. Ljudje so različni in vsak naj živi po svoje. Svoboda odločanja naj bo vodilo kot pred sto leti, ko niso prepovedali konjskih vpreg in se nekateri z njimi vozijo še danes.

    Utrinek s sejma MOS
    Utrinek s sejma MOS

    Strokovni dan DeMS na MOS Celje 2026

    Na kratko: pet sporočil dneva

    Osem predavanj v dveh sklopih: prvi za začetnike in širšo javnost, drugi za napredne uporabnike in podjetja. Predavatelji so predstavili lastne izkušnje z vožnjo, polnjenjem in stroški, gost iz Hrvaške pa pogled čez mejo.

    1. 1
      Polnjenje doma in v službi je pravilo, javne polnilnice so dopolnilo.

      Vprašanje »kje bom polnil?« je ključno pri odločitvi o nakupu.

    2. 2
      Domače in službeno polnjenje je nekajkrat cenejše od goriva.

      Po izračunih predavateljev domače polnjenje stane 1,5–2,5 € na 100 km, gorivo 6,4–16 €, javno hitro polnjenje pa 5–9 €. Karoljev primer (0,73 € na 100 km) temelji na hrvaških cenah in brezplačnem polnjenju v službi.

    3. 3
      Dolge poti niso ovira.

      Odprava na Nordkapp in vsakodnevna vožnja Davorja Karolja (80.000 km na leto) kažeta, da električna vozila delujejo tudi pri veliki kilometrini.

    4. 4
      Infrastruktura je uporabna, a ne popolna.

      Ocena DeMS je povprečna (54 %): najslabše sta ocenjeni kategoriji polnilna mesta in lokacija, dobro pa polnjenje ter informacije o ceni in aktivaciji.

    5. 5
      Trg hitro raste.

      Delež novih e-avtov v Sloveniji presega 10 %, prodaja se je v prvi polovici leta 2026 več kot podvojila (+124,5 %), ponudba pod 35.000 € pa širi trg tudi zunaj premium segmenta.

    Strokovni dan DeMS na MOS Celje
    Strokovni dan DeMS na MOS Celje
    Strokovni dan DeMS na MOS Celje
    Strokovni dan DeMS na MOS Celje

    Sobota, 19. 9. 2026

    Program dneva

    UraPredavanjePredavatelj
    10.00Ali je EV zame?Blaž Hrovat
    10.20Polnjenje brez frustracijAlan Orlič
    10.40Varčna vožnja, realni stroškiMarjan Božič
    11.00BEV + fotovoltaika + hranilnikSlavko Cehner
    11.20Odmor ob odru, individualna vprašanja
    11.30Zgodba iz tujineDavor Karolj (HUEM)
    11.50Brez meja do Severnega rtaIgnac Završnik
    12.10Polnilna infrastruktura SIMatjaž Potrč
    12.30EV trg 2026 in trendiRok Rupnik
    12.50Zaključna razprava
    10.00–11.30

    1. sklop: EV v resničnem življenju

    Za začetnike in širšo javnost

    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat
    10.00

    Ali je EV zame?

    Blaž Hrovat

    Predavanje ne obravnava ekologije, ampak vpliv električnega avta na denarnico, čas in navade. Avto se polni, ko počiva: doma, v službi ali med nakupovanjem. Za večino voznikov zadošča že domača vtičnica (2,3 kW), ki čez noč doda 100–150 km. Doma polnjenje stane 1,5–2,5 € na 100 km, na javnih hitrih polnilnicah 5–9 €, dizel pa okoli 9 €. Pred nakupom si je treba odgovoriti na štiri vprašanja: kje bo potekalo polnjenje, ali je služba oddaljena več kot 50 km, ali bi bil e-avto primeren kot drugo vozilo in, pri rabljenem, ali ima baterijo LFP.

    Predstavitev (PDF) ›

    Alan Orlič
    Alan Orlič
    Alan Orlič
    Alan Orlič
    10.20

    Polnjenje brez frustracij

    Alan Orlič

    Predavanje odpravlja strah pred prvim polnjenjem. Vožnja z električnim avtom stane 1,6–2,4 € na 100 km, s klasičnim avtomobilom 6,4–16 €, najcenejše pa je domače polnjenje (5–15 centov na kWh na nočni tarifi). Javne polnilnice so počasne izmenične (AC, do 22 kW, povprečno okoli 0,35 €/kWh) ali hitre enosmerne (DC, od 50 do 350 kW, povprečno okoli 0,5 €/kWh). Hitro polnjenje poteka do približno 80 %, saj se nato hitrost zmanjša. Infrastrukturo predavatelj opiše kot »divji zahod«, zato jo DeMS preizkuša.

    Predstavitev (PDF) ›

    Marjan Božič
    Marjan Božič
    Marjan Božič
    Marjan Božič
    10.40

    Varčna vožnja, realni stroški

    Marjan Božič

    Pametna vožnja pomeni večji doseg, manj polnjenja in nižje stroške. Največji »ubijalec dosega« je hitrost: pri 130 km/h je poraba za 20–35 % večja kot pri 110 km/h, zato je najučinkovitejša avtocestna hitrost 90–110 km/h. Predavatelj svetuje še mehko pospeševanje, uporabo regeneracije, pravilen tlak v pnevmatikah in manjši zračni upor, odsvetuje pa vožnjo v nevtralni prestavi; pozimi je doseg za 20–40 % manjši. Po njegovem izračunu za 200.000 km kombinirane uporabe Tesla Model 3 stane okoli 34.500 €, primerljiva Škoda Octavia RS pa okoli 60.900 € (prihranek okoli 43 %).

    Predstavitev (PDF) ›

    Slavko Cehner
    Slavko Cehner
    Slavko Cehner
    Slavko Cehner
    11.00

    BEV + fotovoltaika + hranilnik

    Slavko Cehner

    Podjetje Doorson, proizvajalec avtomatskih drsnih vrat, je najprej elektrificiralo proizvodnjo (110 MWh na leto), nato zgradilo sončni elektrarni (110 kW in 32 kW) s hranilnikom in sistemom za upravljanje energije; naložba 145.000 € naj bi se povrnila v 3,5 leta. Od leta 2024 uvaja tudi električna vozila, pri čemer bi 13 vozil porabilo več elektrike kot celotna tovarna. Rešitev je centralno upravljanje in dinamična porazdelitev polnjenja, hranilnik pa nadgrajujejo z 61 na 286 kWh. Zaposlenim želijo ponuditi ugodno polnjenje kot bonitetno ugodnost.

    Predstavitev (PDF) ›

    11.30–12.50

    2. sklop: Infrastruktura in trendi 2026

    Za napredne uporabnike in podjetja

    Davor Karolj, Hrvaško združenje za e-mobilnost (HUEM)
    Davor Karolj, Hrvaško združenje za e-mobilnost (HUEM)
    Davor Karolj, Hrvaško združenje za e-mobilnost (HUEM)
    Davor Karolj, Hrvaško združenje za e-mobilnost (HUEM)
    11.30

    Zgodba iz tujine

    Davor Karolj, Hrvaško združenje za e-mobilnost (HUEM)

    Predavatelj vozi 280 km dnevno, okoli 80.000 km na leto, z dvema Teslama Model 3 (baterija LFP, zdravje baterije 92 % in 98 %). Kar 64 % energije napolni brezplačno v službi, 24 % doma iz sončne elektrarne in le 5 % na hitrih polnilnicah, zato je njegov povprečni strošek energije 0,04 €/kWh (0,73 € na 100 km); pri tem gre za hrvaške cene. Dvotedenski dopust na Pagu (1.226 km) ga je za elektriko stal okoli 11 €. Hrvaška ima okoli 12.600 e-avtov (manj kot 1 % voznega parka) in 420 ultrahitrih priključkov, težave pa so zanesljivost polnilnic, polnjenje v stavbah in sezonske subvencije. Slovenija je po številkah korak pred njo, Hrvaška pa hitro raste.

    Predstavitev (PDF) ›

    Ignac Završnik
    Ignac Završnik
    Ignac Završnik
    Ignac Završnik
    11.50

    Brez meja do Severnega rta

    Ignac Završnik

    Septembra 2025 je DeMS z devetimi vozili (osem Tesel in ena Hyundai Kona) in 14 člani prevozil okoli 8.000 km (v obe smeri) do Nordkappa, prek Nemčije, Švedske, Finske in Norveške. Navigacija je sama načrtovala postanke na hitrih polnilnicah (5–20 minut), poraba pa je bila zaradi počasnejše vožnje v Skandinaviji za okoli 20 % nižja (pri Modelu Y 14–16 kWh/100 km). Tehničnih težav ni bilo, vrhunec potovanja pa je bila svetlobna predstava Tesel ob slovenski himni. Sklep: prava infrastruktura pomeni svobodo, Slovenija pa ima pri njej kaj nadoknaditi.

    Predstavitev (PDF) ›

    Matjaž Potrč
    Matjaž Potrč
    Matjaž Potrč
    Matjaž Potrč
    12.10

    Polnilna infrastruktura SI

    Matjaž Potrč

    DeMS javne polnilnice ocenjuje od leta 2018. Leta 2025 so v petih sobotah z desetimi vozili prevozili 6.000 km in obiskali 81 lokacij (več kot 200 prostovoljnih ur). Skupna ocena je povprečna (54 %): polnjenje (68 %) in informacije (67 %) so dobri, označenost je povprečna (50 %), polnilna mesta (38 %) in lokacija (36 %) pa pomanjkljiva. Največ napredka je pri informacijah o ceni in aktivaciji (35 lokacij z oceno »zelo dobro«, leta 2024 le 8); najvišjo oceno sta dosegli Supernova v Mariboru in avtocestno počivališče Murska Sobota – sever. Rezultati 2025 ›

    Predstavitev (PDF) ›

    Rok Rupnik
    Rok Rupnik
    Rok Rupnik
    Rok Rupnik
    12.30

    EV trg 2026 in trendi

    Rok Rupnik

    V EU-27 je delež baterijskih električnih vozil (BEV) v prvi polovici leta 2026 znašal 20,7 %. V Sloveniji je bilo leta 2025 registriranih 6.419 novih BEV (11,1 %), v prvi polovici leta 2026 pa že 6.062; vodi Tesla, hitro rasteta Leapmotor in Renault. Prihajajo nove kitajske znamke in cenejši modeli, pri baterijah pa bo do leta 2030 evolucija pomembnejša od revolucije (LFP/LMFP, natrij-ionske, proti koncu desetletja trdninske). Kupcem svetuje, naj nakup prilagodijo profilu uporabe, primerjajo celotne stroške in preverijo ekosistem (servis, aplikacija, garancija baterije).

    Predstavitev (PDF) ›

    Hvala

    Zahvala

    Ekipa DeMS na sejmu
    Ekipa DeMS na sejmu
    Ekipa DeMS na sejmu
    Ekipa DeMS na sejmu
    Boštjan in Alan, tehnična ekipa DeMS
    Boštjan in Alan, tehnična ekipa DeMS
    Prostovoljci DeMS na sejmu
    Prostovoljci DeMS na sejmu
    Skupinska fotografija na koncu dneva
    Skupinska fotografija na koncu dneva

    Brez ljudi, ki so v soboto na MOS-u dali svoj čas, znanje in energijo, tako kakovosten dogodek ne bi bil mogoč. Društvo DeMS se zato iskreno zahvaljuje vsem, ki so sodelovali pri njegovi izvedbi.

    Hvala predavateljem, ki so svoje izkušnje iz vsakdanje uporabe električnih vozil delili odkrito in s številkami iz prve roke. Hvala gostu iz Hrvaške, Davorju Karolju, predsedniku Hrvaškega združenja za e-mobilnost (HUEM), ki je predstavil pogled čez mejo. Hvala moderatorki Saši Petejan za vodenje in profesionalno sodelovanje.

    Posebna zahvala gre prostovoljcem, ambasadorjem e-mobilnosti, ki so ves dan osveščali obiskovalce sejma, odgovarjali na njihova vprašanja in jih vabili na dogodke DeMS. Brez prostovoljcev tega ni mogoče izpeljati tako kakovostno. Skupaj so pokazali, kaj DeMS zna in kaj pomeni, ko stopimo skupaj. Hvala vam vsem!

    Sodelovali so še: Denis Bozovičar, Marjan Božič, Slavko Cehner, Vesna Dobovišek, Zara Dubravka Gramc, Blaž Hrovat, Boštjan Marolt, Saša Odlazek, Alan Orlič, Lenna Lara Potrč, Matjaž Potrč, Rok Rupnik, Matej Sardoč, Janez Urevc, Egija Zarina, Boštjan Završnik.

    Ignac Završnik
    v imenu Društva e-Mobilnost Slovenija (DeMS)

    Utrinek s strokovnega dne DeMS
    Utrinek s strokovnega dne DeMS

    Naslednjič v Snoviku

    13. mednarodno strokovno srečanje z gosti iz petih držav in Slovenije. Petek, 27. 11. 2026, Terme Snovik.

  • Tesla je prejšnji petek objavila evropske specifikacije Semija

    Tesla je prejšnji petek objavila evropske specifikacije Semija

    Novice · Tesla Semi · IAA Transportation 2026

    Tesla je objavila evropske specifikacije Semija

    550 km dosega, 40 ton skupne mase in megapolnjenje do 800 kW. Prve dobave v Evropi so napovedane za leto 2027.

    550 kmdoseg evropske izvedbe
    100 kWhporaba na 100 km
    800 kWmegapolnjenje, 60 % dosega v 30 minutah
    40 tskupna dovoljena masa

    Tesla je prejšnji petek objavila evropske specifikacije Semija. Tovornjak je od 14. do 20. septembra razstavljen na sejmu IAA Transportation v Hannovru.

    Ta sejem smo v prejšnjem zapisu Nemčija je pokazala pot. Kaj čakamo mi? omenili kot enega od dejavnikov, ki lahko v prihodnjih letih premakne ekonomiko elektrifikacije težkega prometa. Zdaj imamo prve konkretne številke, ne le napovedi.

    Kaj je Tesla objavila

    Evropska konfiguracija · Teslina ocena

    Tesla Semi za Evropo

    Doseg
    550 km
    Poraba
    1,0 kWh/km
    Megapolnjenje
    60 % v 30 min, do 800 kW
    Pogon
    3 motorji, do 800 kW
    Lastna masa
    pod 9100 kg
    Skupna dovoljena masa
    40 t
    ePTO
    do 25 kW
    Prve dobave v Evropi
    2027

    Vse vrednosti so Teslina ocena. Trije motorji so nameščeni na zadnjih oseh, ePTO pomeni electric Power Take-Off. Prve dobave evropskim kupcem so predvidene za leto 2027, podrobnejši podatki pa naj bi sledili v prihodnjih mesecih.

    Preverjanje

    Štiri stvari, ki smo jih preverili

    1. To ni 44-tonski razred

    Tesla za Evropo navaja skupno dovoljeno maso 40 ton, standardno evropsko omejitev, ne 44 ton kot pri nekaterih kombiniranih prevozih z dodatnim dovoljenjem. Primerjava z 44-tonskim eActrosom 600, ki smo jo uporabili v prejšnjem izračunu stroškov lastništva (TCO), torej ni ena na ena. Izhodišče za nosilnost je pri 40 t drugačno, kar bomo morali upoštevati, ko bosta znani dejanska cena in nosilnost evropskega Semija.

    2. Poraba je v istem razredu kot pri konkurenci

    Teslinih 100 kWh/100 km je blizu izmerjeni porabi Mercedesovega eActrosa 600 na European Testing Tour 2024.

    100 kWhTesla Semi, tovarniška ocena (na 100 km)
    103 kWheActros 600 pri 40 t, neodvisni test (na 100 km)

    Razlika je majhna, znotraj pričakovane negotovosti med tovarniško oceno in neodvisnim testom. Energijski del naše TCO računice torej po vsej verjetnosti ne bo bistveno drugačen od tistega za eActros.

    3. Cena ostaja odprto vprašanje

    Carscoops je avgusta poročal o cenah ameriške izvedbe. Za Evropo cen Tesla še ni objavila.

    Cene, kolikor so znane

    ZDA, Standard Range (523 km)
    260.000 USD
    ZDA, Long Range (805 km)
    okoli 300.000 USD
    Evropa, Tesla Semi
    še ni objavljena
    Evropa, eActros 600
    300.000–400.000 €

    Carscoops opozarja, da bo evropska cena zaradi dajatev verjetno višja kot ameriška, podobno kot pri eActrosu 600. Dokler evropska cena ni znana, je naša ocena »nižje nabavne premije« iz prejšnjega zapisa nepreverjena predpostavka, ne dejstvo.

    4. Megapolnjenje je toliko vredno, kolikor je infrastrukture

    800 kW oziroma 60 % dosega v 30 minutah pomaga samo tam, kjer taka polnilnica dejansko stoji. Brez razvite mreže megavatnih polnilnic na ključnih koridorjih (Ljubljana–Maribor, Ljubljana–Koper …) hitrost polnjenja vozila ne bo pomagala veliko.

    Infrastruktura odločaTo smo poudarili že v prejšnjem zapisu in ostaja v veljavi.

    Kaj spremljamo naprej

    • uradne cene evropske izvedbe, ko jih Tesla objavi
    • dejansko nosilnost pri 40 t skupne mase
    • datum in obseg prvih evropskih dobav (napovedano za 2027)
    • pogoje polnjenja na Teslini mreži Megacharger za tovorna vozila v Evropi
    IZ
    ZapisalIgnac Završnik

    predsednik DeMS

    Viri

    1. Tesla, uradno sporočilo za javnost, evropske specifikacije Semija, september 2026
    2. Carscoops: Tesla Just Set A Date For The Semi’s European Debut, avgust 2026
    3. DeMS: Nemčija je pokazala pot. Kaj čakamo mi?, 7. 9. 2026
    4. Daimler Truck, European Testing Tour 2024, poraba eActros 600 (103 kWh/100 km)

    Naslovna fotografija je objavljena z dovoljenjem družbe Tesla, Inc. (Courtesy of Tesla, Inc.)

    Kaj pa e-tovornjaki pri nas?

    Preberite, kako Nemčija spodbuja električne tovornjake in kaj bi lahko naredila Slovenija.

  • E-mobilnost v živo: v soboto, 19. septembra, nas najdete na MOS-u v Celju

    E-mobilnost v živo: v soboto, 19. septembra, nas najdete na MOS-u v Celju

    Osem kratkih predavanj, dva sklopa in ekipa, ki na elektriko vozi vsak dan. Sobota, 19. september 2026, dvorana C1.

    Vprašanja o električnih avtomobilih so vsako leto ista, odgovori pa se hitro spreminjajo. Koliko dejansko stane kilometer? Ali bom na dopustu obtičal pred pokvarjeno polnilnico? Ali se splača sončna elektrarna s hranilnikom?

    V soboto, 19. septembra, bomo o tem govorili na MOS-u v Celju – brez PR-olepšav, tako, kot govorimo med sabo.

    Društvo e-mobilnost Slovenija pripravlja v dvorani C1 (oder Open Forum) osem kratkih predavanj v dveh sklopih. Prvi je namenjen tistim, ki o električnem avtu šele razmišljajo, drugi pa izkušenim voznikom, podjetjem in strokovni javnosti. Za obisk potrebujete vstopnico sejma MOS; posebna prijava na program ni potrebna.

     

    Brez PR-olepšav in prodajalskih zgodbic

    Predavatelji niso prodajalci. To so člani društva, ki vsak dan vozijo na elektriko, polnijo doma in na poti, vodijo evidence porabe in stroškov ter poznajo tudi tisto, kar v katalogih ne piše: zakaj aplikacija na polnilnici ne deluje, kaj se zgodi s porabo pozimi in kje se prihranek pri servisu dejansko pozna.

    Prav ta pristop je zajet tudi v društvenem priročniku ABC električnih avtomobilov: kako ne zamočiti nakupa prvega električnega avta. Na dogodku dobite isto vsebino v živo – z možnostjo, da sproti vprašate o svojem primeru.

    Program dneva

    1. sklop · EV v resničnem življenju (10.00–11.30)

    Od prvih kilometrov do prvih prihrankov · za začetnike in širšo javnost

    10.00 – Ali je EV zame? Blaž Hrovat – Vsakdanja uporaba, osnove domačega polnjenja, ključni dejavniki pred prvim nakupom.

    10.20 – Polnjenje brez frustracij. Alan Orlič – Kabli, aplikacije in najpogostejše napake – pri javnem in domačem polnjenju.

    10.40 – Varčna vožnja in realni stroški. Marjan Božič – Tehnike za zmanjšanje porabe in primerjava stroškov BEV vs. dizel vs. bencin.

    11.00 – Poslovna zgodba: BEV + fotovoltaika + hranilnik. Slavko Cehnar – Ekonomika e-mobilnosti za podjetja in gospodinjstva.

    11.20 – Odmor · infotočka DeMS ob odru. Individualna vprašanja in neformalni pogovori s predstavniki društva.

    2. sklop · Infrastruktura, dolge poti in trendi 2026 (11.30–12.50)

    Za naprednejše uporabnike, podjetja in strokovno javnost

    11.30 – E-mobilnost skozi osebno zgodbo iz tujine. Davor Karolj – Praktične izkušnje, razvoj infrastrukture in izzivi e-mobilnosti v sosednji državi.

    11.50 – Dolge poti brez meja: od Slovenije do Severnega rta. Ignac Završnik – Nordkapp kot konkreten primer, da sodobna e-mobilnost zmore zahtevnejša mednarodna potovanja.

    12.10 – Stanje polnilne infrastrukture v Sloveniji. Matjaž Potrč – Rezultati ocenjevanja 81 lokacij – dobre prakse, ključni izzivi, uporabniška izkušnja.

    12.30 – EV trg 2026 in trendi. Rok Rupnik – Novi modeli in znamke, ki prihajajo v Slovenijo. Sledi zaključna razprava.

    Vprašanja lahko med predavanji postavljate v živo prek platforme Particify – brez dvigovanja rok.

    Za koga je dogodek

    • Za tiste pred prvim nakupom. Izvedeli boste, kaj potrebujete doma, koliko stane polnjenje in kateri avto sploh ustreza vašim voznim navadam.
    • Za izkušene voznike. Govorili bomo o dolgih poteh, mednarodnih potovanjih in dejanskem stanju polnilnic pri nas in v soseščini.
    • Za podjetja in stroko. Obravnavali bomo ekonomiko voznega parka, sončno elektrarno s hranilnikom in trende trga v letu 2026.

    Vidimo se v Celju

    Sobota, 19. september 2026 · 10.00–12.50 · dvorana C1

    Za obisk potrebujete vstopnico sejma MOS; posebna prijava na program ni potrebna. Pridite z vprašanji – odgovore dobite od ljudi, ki na elektriko vozijo vsak dan.

    demssi.live · info@demssi.live · +386 (0)40 501 441

    Društvo e-mobilnost Slovenija · MOS Celje 2026, 58. sejem · dvorana C1, oder Open Forum

  • Gorivo dobi petkrat več kot elektrika. Kako naprej?

    Gorivo dobi petkrat več kot elektrika. Kako naprej?

    Analiza in predlog politike · 8. 9. 2026

    Gorivo dobi petkrat več kot elektrika. Kako naprej?

    Predlog dolgoročne davčne in subvencijske politike za električna vozila v Sloveniji.

    ~10 mio €letni izpad trošarin zaradi električnih vozil
    ~10–11 mio €letni dodatni priliv DDV od dražjih e-vozil
    233 mio €za blažitev cen goriva letos, 5-krat več od e-subvencij (44,7 mio €)
    185 mio €neporabljenih v Podnebnem skladu konec julija 2026

    Avgusta 2026 je denar za subvencije za e-vozila pošel v manj kot treh mesecih. Hkrati je vlada za blažitev cen goriva letos namenila 233 milijonov evrov, več kot petkrat toliko, kot je stal celoten letošnji program e-subvencij.

    Spodaj razložimo, zakaj izpad trošarin zaradi elektrifikacije (še) ni problem, koliko bi dolgoročna shema subvencij dejansko stala in od kod bi jo lahko financirali, ne da bi se zgodba iz avgusta 2026 ponovila vsako leto.

    Povzetek

    Elektrifikacija prometa dolgoročno zmanjšuje prihodke od trošarin na naftne derivate. Analiza pokaže, da v Sloveniji ta izpad v naslednjih štirih do petih letih še ne bo pereč, saj ga v veliki meri nadomesti višji DDV od dražjih električnih vozil. Predlagamo, naj se politika subvencij ne ukine, temveč se do leta 2032 (za dražji razred) oziroma 2035 (za cenejša vozila) postopno znižuje po vnaprej znanem, večletnem načrtu, kar bo kupcem in uvoznikom omogočilo predvidljivo načrtovanje.

    Ključne številke

    • ocenjeni izpad trošarin ~10 mio € na leto
    • ocenjeni dodatni priliv DDV ~10–11 mio € na leto; po neodvisni oceni DeMS proračun brez subvencij v zadnjih štirih mesecih 2026 izgubi 30–35 mio € DDV
    • blažitev cen goriva letos ~233 mio €, več kot petkratnik programa e-subvencij (44,7 mio €)
    • ocenjeni strošek predlagane sheme 2026–2032 ~410 do ~1.060 mio €, odvisno od scenarija
    • Podnebni sklad: 185 mio € neporabljenih konec julija 2026, za e-vozila v letu 2027 predvidenih le 16 mio €

    Izziv: izpad trošarin ob prehodu na električna vozila

    Električna vozila prinašajo neodvisnost od naftnih derivatov, ki so pomemben vir proračunskih prihodkov. Ekonomisti in politiki se zato sprašujejo, kako bo prihodnja luknja v proračunu zapolnjena. V Sloveniji smo od resnega proračunskega vpliva po grobih ocenah oddaljeni še vsaj nekaj let. Trenutne trošarine znašajo 0,4176 €/l za bencin (NMB95) in 0,33 €/l za dizel.

    GorivoTrošarina (€/l)Poraba na 100 kmTrošarina na 100 km
    Bencin (NMB95)0,4176 €6,0 l2,51 €
    Dizel0,3300 €5,0 l1,65 €

    Vir: Ministrstvo za finance RS / FURS, veljavne stopnje trošarin (2026).

    Pri povprečni prevoženi razdalji 15.000 km na leto to pomeni od okoli 250 € (dizel) do skoraj 380 € (bencin) trošarin na vozilo letno, v povprečju okoli 310 €. Ob 23.310 registriranih osebnih in lahkih gospodarskih BEV konec leta 2025 (od tega 22.563 osebnih, Agencija za energijo) in višji predpostavljeni letni razdalji (20.000 km, ker so e-vozila pogosteje v vsakodnevni rabi) znaša ocenjeni izpad okoli 10 milijonov € letno, kar je približno 1 % vseh trošarin na naftne derivate.

    Gre za oceno reda velikosti na podlagi javno dostopnih virov, ne za uradni podatek SURS ali FURS; za natančno število registriranih BEV in delež v skupnih trošarinah priporočamo vpogled v uradne evidence.

    Ocenjeni letni izpad trošarin
    Ocenjeni letni izpad trošarin

    Zakaj izpad (še) ni pereč

    Ključni razlog je, da električna vozila ta izpad (in več) nadomestijo pri DDV, saj so praviloma dražja od primerljivih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem. Po analizi Jato Dynamics se je cenovna vrzel v evroobmočju med letoma 2018 in 2024 zmanjšala s 53 % na 22 %; ob povprečni ceni električnega vozila v EU okoli 42.700 € (Transport & Environment, 2025) to ustreza razliki okoli 7.000–8.000 €. Ob 22-odstotnem DDV je to približno 1.540–1.760 € dodatnega DDV na vozilo, pri 6.387 novoregistriranih BEV leta 2025 (SURS) pa teoretično 9,8–11,2 milijona € letno, kar je v istem redu velikosti kot izpad trošarin.

    Konkreten primer za slovenski trg

    klasično vozilo25.000 €4.508 € DDV
    + 1.800 € DDV
    primerljivo električno35.000 €6.311 € DDV

    Razlika 1.800 € pomeni pri povprečni rabi približno šest let izpada trošarin.

    Neodvisna potrditev: lastna analiza DeMS (na podlagi podatkov Ministrstva za finance, povzetih v Delu, avgust 2026) ocenjuje, da bo samo zaradi upada prodaje po prekinitvi sheme JP SUB-EV26 proračun v zadnjih štirih mesecih 2026 izgubil 30–35 milijonov € DDV. Gre za grob izračun, zato ga navajamo kot indikativnega.

    Kdo dejansko obremenjuje proračun

    Celoten letošnji program subvencij za e-vozila je bil vreden 44,7 mio €. Letošnji ukrepi za blažitev cen goriva (trošarine na minimumu EU, začasna odprava dajatev CO₂ in URE, regulacija marž) so državo stali okoli 233 mio €, več kot petkrat toliko. Gre za drugo računovodsko kategorijo (izgubljen prihodek namesto izplačila), a ekonomsko za primerljiv strošek javnih financ.

    Podatka o cenovni vrzeli in povprečni ceni EV sta za evroobmočje oziroma EU, zato gre za ilustrativno oceno reda velikosti. Za dokončno trditev priporočamo dejanske povprečne cene primerljivih modelov na slovenskem trgu.

    Ocenjeni letni izpad trošarin v primerjavi z ocenjenim dodatnim prilivom DDV
    Ocenjeni letni izpad trošarin v primerjavi z ocenjenim dodatnim prilivom DDV

    Da bi vpliv e-vozil na proračun postal resneje občuten, jih bo moralo biti na cestah občutno več kot danes. O plačevanju po prevoženih kilometrih (kilometrini) je zato smiselno resneje razmišljati šele čez štiri do pet let. Na časovnico lahko vpliva tudi širša davčna reforma na ravni EU (na primer revizija direktive o obdavčitvi energije), zato bo DeMS to področje redno spremljal.

    Predlog: dolgoročna in predvidljiva shema subvencij

    Prejšnja politika subvencij, ki je spodbujala nakup cenejših vozil, je že začela dajati rezultate, zato jo je smiselno nadaljevati. Predlagamo, da se lestvica vsako leto počasi znižuje, do leta 2032 za dražji razred in do 2035 za cenovno dostopnejša vozila, pri čemer se prednostno spodbuja nakup cenejših vozil. Do leta 2032 bi moralo biti na slovenskih cestah več kot 10 % električnih vozil, takrat pa bi se subvencije lahko preusmerile predvsem k socialno ogroženim skupinam.

    LetoRazred A: zg. meja ceneSubvencija ARazred B: zg. meja ceneSubvencija B
    202635.000 €7.200 €25.000 €7.800 €
    202734.000 €7.000 €24.000 €7.500 €
    202833.000 €6.500 €23.000 €7.500 €
    202932.000 €6.000 €22.000 €7.000 €
    203031.000 €5.000 €20.000 €6.000 €
    203125.000 €4.000 €17.000 €5.000 €
    203220.000 €2.000 €15.000 €4.000 €
    2033——14.000 €4.000 €
    2034——13.000 €3.000 €
    2035——12.000 €2.000 €

    Izhodiščna zneska za 2026 se ujemata s pozivom Borzena JP SUB-EV26 (fizične osebe: do 25.000 € → 7.800 €; do 35.000 € → 7.200 €). Razred A se v celoti ukine po letu 2032, razred B se do 0 € postopno zniža do leta 2035.

    Predlagana lestvica subvencij 2026–2035
    Predlagana lestvica subvencij 2026–2035

    Koledarsko leto ali delež registriranih e-vozil?

    Predlagana shema je vezana na koledarsko leto. Smiselno je razmisliti, ali bi jo vezali na dejanski delež električnih vozil v voznem parku, saj prav delež, ne leto, določa velikost izpada trošarin.

    A čisto na deležu temelječa shema ima resno slabost. Poleti 2026 se je javni poziv JP SUB-EV26 zaprl v manj kot treh mesecih, po zaprtju pa ministrstvo ni moglo povedati, kdaj oziroma ali bo objavljen nov poziv. To je nazoren primer, kaj se zgodi, ko je sprožilec vezan na porabo in ne na vnaprej znan datum: kupci in uvozniki so čez noč izgubili vsako predvidljivost.

    Po naši oceni je zato najboljši hibrid:

    1. Objavljena koledarska lestvica ostane osnova, na katero se uvozniki in kupci lahko zanesejo več let vnaprej.
    2. Kontrolne točke vsaki dve leti, usklajene s poročevalskimi cikli AFIR, preverijo dejanski delež e-vozil glede na načrtovano pot.
    3. Prilagoditev le znotraj vnaprej objavljenega razpona (na primer ±1 korak lestvice), ne odprte, nenapovedane spremembe.
    4. Financiranje iz Podnebnega sklada z izrecno rezerviranimi, vnaprej znanimi letnimi tranšami v okviru Odloka o programu porabe sredstev (trenutno 2025–2028), ločenimi od drugih ukrepov in neodvisnimi od časovno omejenih virov EU (NOO).

    Priporočilo izhaja iz primerjave z drugimi shemami (postopno opuščanje spodbud, vezano na tržni delež BEV, v Veliki Britaniji in na Nizozemskem) in izkušnje s pozivom JP SUB-EV26. Izvedljivost naj ministrstvo preveri z upravljavcem Podnebnega sklada pri pripravi naslednjega odloka.

    Zakaj je večletni načrt pomemben tudi za trg

    Slovenija ni trg, ki bi ga proizvajalci jemali posebej resno, a večletni načrt lahko uvoznikom pomaga pri vnaprejšnjem naročanju ustreznih količin in modelov. Leto 2026 je prineslo dve dobri praksi: Tesla je znižala ceno osnovnega modela 3 pod 35.000 €, Škoda pa je pripravila dovolj dobro opremljen Elroq z osnovno baterijo, da so se zanj kupci množično odločali.

    Nemški precedens

    Nemčija je subvencije konec leta 2023 ukinila čez noč in prodaja je v naslednjih mesecih upadla za skoraj tretjino. Leta 2026 jih je vrnila s programom v vrednosti treh milijard evrov: 3.000 € osnovne spodbude za BEV (1.500 € za priključne hibride), do 6.000 € za družine z otroki, dohodkovni prag 80.000 €, 36 mesecev obveznega lastništva in cilj okoli 800.000 vozil do 2029. Vzorec je znan: ukini, počakaj, da trg pade, nato vrni z več pompa in višjim stroškom. Več v članku Nemčija je opravila popravni izpit.

    Isto vprašanje čaka Nemčijo v večjem merilu: letni davek na motorna vozila tam prinese okoli 9,6 milijarde €, električna vozila pa so ga oproščena do leta 2035, zato že razmišljajo o dajatvi na kilometer ali na elektriko za polnjenje. Pri nas bo vprašanje aktualno pozneje, ker je vozni park elektrificiran precej manj.

    Koliko bi shema dejansko stala

    Shema se ne financira iz splošnega proračuna, temveč iz Podnebnega sklada (prihodki od dražb emisijskih kuponov). Spodnja ocena je grob red velikosti za tri scenarije rasti registracij in ne nadomešča uradnega modeliranja.

    Nizek scenarij~410 mio €~70.000 vozil, rast se upočasni na ~10.000 na leto
    Osnovni scenarij~765 mio €~130.000 vozil, več kot 10 % voznega parka do 2032
    Visok scenarij~1.060 mio €~180.000 vozil, rast po vzoru vodilnih trgov EU

    Povprečna subvencija ~5.900 € (preprosto povprečje razredov A in B po letih), obdobje 2026–2032. Dejanska porazdelitev kupcev med razredoma ni znana.

    Ocenjeni skupni strošek predloga po scenarijih v primerjavi s štiriletno mobilnostno ovojnico Podnebnega sklada
    Ocenjeni skupni strošek predloga po scenarijih v primerjavi s štiriletno mobilnostno ovojnico Podnebnega sklada

    Osnovni scenarij pomeni povprečno okoli 18.500 e-vozil na leto. Leta 2025 je bilo v Sloveniji prvič registriranih okoli 57.500 novih osebnih avtomobilov, od tega 6.387 (11,1 %) povsem električnih. Do konca obdobja bi e-vozila tako dosegla okoli tretjino novih registracij, kar je ambiciozno, a ne brez primere: sredi 2026 je delež BEV med novimi vozili v EU že presegel 20 %, na Norveškem je praktično stoodstoten, v celotnem norveškem voznem parku pa znaša 34 %. DeMS v lastnih projekcijah ocenjuje, da bo Slovenija okoli 10-odstotni delež BEV v voznem parku dosegla okoli let 2029–2030, nekoliko počasneje od cilja NEPN (12 % do 2030).

    Podnebni sklad ima za obdobje 2025–2028 sprejet odlok v skupni vrednosti okoli 830 mio €, od tega 375 mio € za celotno trajnostno mobilnost. Že osnovni scenarij to štiriletno ovojnico za nakupne subvencije presega za več kot dvakrat. Letošnji poziv JP SUB-EV26 je imel 33,6 mio €, ki so bili porabljeni v manj kot treh mesecih, tudi ker se je maja 2026 iztekel evropski vir NOO.

    Denar ni nujno glavna težava, razporeditev je.Konec julija 2026 je imel Podnebni sklad na računu 185 mio € neporabljenih sredstev, za brezemisijska vozila pa je za 2027 predvidenih le 16 mio €, manj kot tretjina tega, kar bi zahteval že najnižji scenarij (~59 mio € na leto).

    Zgovoren je tudi september 2026: medtem ko je ministrstvo avgusta opozarjalo, da bo denarja za e-subvencije zmanjkalo čez noč, je minister mesec pozneje napovedal subvencije za gorivo in pnevmatike kmetov in prevoznikov iz 450 mio € pri Borzenu (prispevek OVE+SPTE). Gre za pravno ločen sklad, za katerega se pripravlja interventni zakon, zato ta denar ni nič lažje dostopen za e-subvencije kot za gorivo. Je pa nazoren primer, da gre pri financiranju e-mobilnosti pogosto bolj za politično prioriteto kot za odsotnost denarja: Podnebni sklad je po zakonu (ZVO-1, 128. člen) že namenjen prav podnebnim ukrepom. Več v članku Subvencije? Da. Za koga?

    Kaj predlagamo

    Ne prosimo za neomejene subvencije. Prosimo za nekaj veliko cenejšega: za predvidljivost. Ministrstvu zato predlagamo:

    1. Javno objavljeno večletno lestvico subvencij (2026–2032/2035) namesto zaporednih enoletnih pozivov, ki se lahko zaprejo v manj kot treh mesecih.
    2. Hibrid koledarske osnove in dvoletnih kontrolnih točk, vezanih na dejanski delež e-vozil, s prilagoditvami znotraj vnaprej objavljenega razpona.
    3. Podrobno modeliranje pred sprejetjem načrta, usklajeno z razpoložljivimi sredstvi Podnebnega sklada (2025–2028 in nasledniki), ne s sredstvi NOO, ki so se iztekla maja 2026.
    4. Izrecno, večletno rezervirano tranšo v Podnebnem skladu, ločeno od drugih ukrepov trajnostne mobilnosti.
    5. Postopno usmerjanje k cenovno dostopnejšim vozilom in socialno šibkejšim kupcem z zniževanjem zgornjih cenovnih mej.
    6. Prenos predplačila subvencije s kupca na prodajalca po zgledu več evropskih držav: kupec takoj plača neto ceno, Borzen in ministrstvo pa se usklajujeta z nekaj sto trgovci namesto s tisoči kupcev.
    Predvidljivost je poceni. Nepredvidljivost ni. Vsak mesec brez odgovora, kdaj in pod kakšnimi pogoji bo shema spet stekla, je mesec, ko kupci odlašajo, trgovci ugibajo, uvozniki pa naročila preusmerijo drugam. To ne stane nič manj kot sama subvencija, le stroška nihče ne knjiži.
    AO
    Alan Orlič

    S pisanjem člankov je začel leta 1997 za revijo Moj mikro, pisal je tudi za Delo, Joker ter Svet in ljudje. Nad e-mobilnostjo se je navdušil leta 2018, leta 2020 je prevzel svoj prvi e-avto.

    IZ
    Ignac Završnik

    Predsednik DeMS. V e-mobilnosti dejaven od leta 2003, neodvisni ocenjevalec polnilne infrastrukture, nagrajen na EVS37 v Seulu (2024), predavatelj na EVS38 v Göteborgu (2025).

    Zbrala, uredila in zapisala za Društvo e-Mobilnost Slovenija (DeMS).

    Viri (26)
    1. Trošarinske stopnje na naftne derivate (Avto magazin, avgust 2026)
    2. Jato Dynamics via Žurnal24: cenovna vrzel EV/ICE 2018–2024
    3. Transport & Environment via Siol: povprečna cena EV v EU 2025
    4. SURS/Avto magazin: delež BEV med novimi vozili 2025
    5. Agencija za energijo: Poročilo o stanju na področju energetike 2025
    6. DeMS: Ukinitev e-subvencij lahko prinese do 35 mio € manj DDV
    7. DeMS: Subvencij za e-avte je zmanjkalo. Kaj sledi?
    8. DeMS: Subvencije? Da. Za koga?
    9. ZVO-1, 128. člen: Podnebni sklad
    10. 24ur: Vlada pripravlja pomoč kmetom in prevoznikom
    11. Lider: Nemčija vrača subvencije za električna vozila
    12. Bundesregierung: E-Auto-Förderportal
    13. Žurnal24: Električni avtomobili bodo morda dobili račun
    14. Borzen: javni poziv JP SUB-EV26 (PDF)
    15. Borzen: javni pozivi in razpisi
    16. Borzen: obvestilo o porabi sredstev JP SUB-EV26
    17. RTV SLO: Iz Podnebnega sklada do 2028 830 milijonov evrov
    18. RTV SLO: Končuje se subvencioniranje nakupa električnih vozil
    19. Portal Energetika: javni poziv JP SUB-EV26
    20. Eko sklad: spodbude za električna vozila (starejša shema)
    21. SURS: Registrirana cestna motorna vozila 2025
    22. SURS: Registrirana cestna motorna vozila 2022
    23. SURS: Registrirana cestna motorna vozila 2020
    24. SURS: Registrirana cestna motorna vozila 2019
    25. DeMS: Električna mobilnost v Sloveniji 2026
    26. DeMS: Subvencije 2026

    Za predvidljive subvencije se borimo skupaj.

    DeMS zastopa voznike električnih vozil pri odločevalcih. Več članov pomeni močnejši glas.

  • Pozdravljamo: Tesla FSD Supervised odobren v Sloveniji

    Pozdravljamo: Tesla FSD Supervised odobren v Sloveniji

    Tesla je danes sporočila (Tesla Europe, Middle East & Africa, X), da je Full Self-Driving (Supervised) uradno odobren za uporabo v Sloveniji. Postopna uvedba naj bi se začela v kratkem.

    To je pomemben korak – Slovenija se pridružuje ožjemu krogu evropskih držav, kjer je sistem na voljo lastnikom. Za zdaj gre za supervised različico, kar pomeni, da voznik ostaja odgovoren in mora ves čas spremljati vožnjo, sistem pa prevzema vodenje, pospeševanje, zaviranje in menjavo voznega pasu.

    Konkretno: FSD se bo, tako kot v drugih odobrenih državah, aktiviral prek naročnine (Tesla je enkratni nakup FSD-ja v Evropi ukinila že maja), potrebna pa sta računalnik HW4 in ustrezna programska različica. Ob prehodu meje v državo, kjer FSD (še) ni odobren, se sistem samodejno izklopi – vozilo vas o tem pravočasno opozori, tako da ne boste presenečeni sredi avtoceste.

    Kako se bo sistem obnesel na slovenskih cestah – ozkih odsekih, slabo označenih krožiščih in v spremenljivem vremenu, kjer se marsikatera »razvita« tehnologija znajde v škripcih – bomo videli šele v praksi. 

    Kje v Evropi je FSD že odobren

    Slovenija se pridružuje ožjemu krogu držav, ki so odobritev podelile na podlagi nizozemske homologacije (RDW, UN R171/DCAS):

    1. Nizozemska (10. april 2026, prva odobritev)
    2. Litva (20. maj 2026)
    3. Estonija (29. maj 2026)
    4. Danska (9. junij 2026)
    5. Belgija (11. junij 2026)
    6. Slovenija (7. september 2026)

    Velike članice – Nemčija, Francija, Italija, Češka – čakajo na skupno odločitev EU namesto nacionalne odobritve; glasovanje je predvideno 6. oktobra 2026, čeprav nekatere ocene napovedujejo zamik v leto 2027. Španija medtem izvaja lasten testni program (DGT ES-AV), a komercialne odobritve še ni podelila.

    DeMS bo dogajanje spremljal in poročal, ko bo uvedba dejansko stekla – vključno s prvimi vtisi domačih uporabnikov.

    Za tiste, ki bi radi videli, kako se FSD obnese v praksi, priporočamo dva naša zapisa:

    Ko boste prvič preizkusili FSD na domači cesti – delite izkušnjo z nami. Prve resnične vtise slovenskih lastnikov bomo zbrali in objavili.

    Posodobitev (8. sep. 2026): In se je že začelo. Naš član je včeraj dobil prvo nadgradnjo za uporabo FSD — brezplačen preizkus traja 2 meseca. Prve prave vtise iz slovenskih cest bomo delili, ko jih bomo zbrali.

    Posodobitev (10. sep. 2026): In se je že začelo. Naš član je dobil prvo nadgradnjo za uporabo FSD — brezplačen preizkus velja 2 meseca. Celotno pot, od Ljubljane do Maribora in naprej čez mejo v Madžarsko, smo posneli in jo objavili spodaj.

     

    Zapisal
    Ignac Završnik

  • Cilj presežen štirikrat. Vozniku v tranzitu to ne pomaga dosti.

    Cilj presežen štirikrat. Vozniku v tranzitu to ne pomaga dosti.

    Analiza · poročilo Agencije za energijo 2025 · 5. 9. 2026

    Cilj presežen štirikrat. Vozniku v tranzitu to ne pomaga dosti.

    Agencija za energijo je objavila letno poročilo o stanju energetike za leto 2025, 364 strani. Najbolj oprijemljiv izsledek se tiče polnilne infrastrukture, pogledali pa smo tudi avtomobile, fotovoltaiko in baterije, povsod v primerjavi z lastnim terenskim delom.

    4,3 ×več javne polnilne moči na BEV, kot jo zahteva AFIR (NAP, september 2026)
    171,7 MWjavne polnilne moči v registru NAP
    370polnilnih mest z največ 4 kW, 8,1 % vseh
    9,1 : 15,9 kWpovprečna AC-moč z RePowerEU in brez sofinanciranja

    E-mobilnost: infrastruktura prehiteva vozila

    Agencija poroča, da je bilo konec leta 2025 v Sloveniji registriranih 29.219 električnih vozil (BEV in PHEV skupaj), 36,9 % več kot leto prej, kar predstavlja 2,05 % vseh osebnih in lahkih gospodarskih vozil. Prispevek se v nadaljevanju osredotoča le na povsem električna vozila (BEV): teh je bilo konec leta 2025 23.310, od tega 22.563 osebnih vozil (M1) in 747 lahkih gospodarskih vozil (N1). Agencija navaja, da vpeljava elektromobilnosti zaostaja za državno strategijo iz leta 2017, in to kljub temu, da smo pri polnilni infrastrukturi cilje EU že krepko presegli. [2][3][8]

    EAFO te podatke spremlja enotno za vso EU, zato je Slovenija neposredno primerljiva z drugimi članicami. Priključne hibride (PHEV) izpuščamo, razen kjer Agencija sama poroča skupne podatke za BEV in PHEV, kar izrecno označimo.

    Samo štirje dobavitelji so imeli v letu 2025 produkt, prilagojen rabi BEV; skupaj so dobavili 9,46 GWh energije za polnjenje, 17,9 % več kot leto prej. Agencija omenja dvosmerno polnjenje (V2G) kot smer razvoja, a brez konkretnega pilota, čeprav je to temo že naslavljala tudi zunaj letnega poročila (na primer z vprašalnikom o zanimanju za V2G jeseni 2024).

    Grafikon iz analize DeMS
    Grafikon iz analize DeMS

    Rast prodaje je precej hitrejša od rasti deleža BEV v celotnem voznem parku, kar je pričakovano, saj je slovenski vozni park star (povprečna starost presega 11 let) in se obnavlja počasi. Tudi ob skoraj 20-odstotnem deležu BEV med letošnjimi novimi avtomobili bo za podvojitev deleža v voznem parku, z današnjih okoli 2,3–2,4 % na okoli 5 %, ob enaki hitrosti rasti potrebnih še več let.

    Fotovoltaika: netiranje je mrtvo, tržni model je tu

    Fotovoltaika
    Fotovoltaika
    64.092naprav za samooskrbo konec 2025 (2016: 135)
    822 MWskupne moči naprav
    1.606 GWhproizvodnje iz fotovoltaike, +27 % v enem letu

    To je najbolj oprijemljiva sprememba v celotnem poročilu. Skoraj vse naprave (64.031) so fotovoltaične elektrarne, fotovoltaika pa je daleč najhitreje rastoč obnovljivi vir v državi. [3]

    A pozor, lastniki streh: sistem letnega netiranja je za nove vloge mrtev. Po 1. 1. 2024 se vanj lahko vključijo le tisti, ki so vlogo oddali pred tem datumom, vsi novi gredo v tržni model samooskrbe. To spremeni ekonomiko vsake nove fotovoltaične elektrarne na slovenski strehi.

    202415.786novo priključenih naprav
    −70 %
    20254.658novo priključenih naprav

    Upad časovno sovpada z ukinitvijo netiranja za nove vloge. DeMS-ova razlaga je, da je velik del lastnikov, ki so želeli ujeti staro, ugodnejše netiranje, vlogo oddal pred rokom 31. 12. 2023, priključitve pa so sledile večinoma v letu 2024, ki je zato postalo navalno, leto 2025 pa je prineslo posledični upad. Iz agencijskih podatkov sicer ni mogoče dokazati, da je to edini ali glavni vzrok. [3]

    Po neuradnih navedbah nekaterih večjih slovenskih dobaviteljev se je v letu 2025 ohladilo tudi povpraševanje po novih fotovoltaičnih elektrarnah; to je tržno opažanje, ne agencijin podatek.

    Prav tem lastnikom poročilo ponuja novost: souporabo energije, ki je zakonsko mogoča od 1. julija 2026 (ZOEE-A). Lastnik bo viške lahko obračunsko prenesel na druge uporabnike omrežja po vsej državi, tudi k drugemu dobavitelju. Za lastnike, ki so izpadli iz netiranja in nimajo hranilnika, je to nova pot, da viške unovčijo. Souporaba sicer zniža le strošek energije, ne pa omrežnine in drugih postavk računa.

    Povezava, ki manjka

    Fotovoltaika in e-mobilnost sta v poročilu obravnavani ločeno, čeprav sta v praksi vse pogosteje povezani: lastnik strehe, ki polni BEV podnevi iz lastnih viškov, plača bistveno manj kot pri polnjenju iz omrežja. Koliko slovenskih BEV se dejansko polni na ta način, iz javnih podatkov ni razvidno; to bi si zaslužilo lastno analizo.

    Polnilna mesta: dovolj kilovatov, premalo uporabnosti

    2.545 javnih polnilnih mest, skupna moč 96,3 MW. Uredba AFIR je za Slovenijo ob koncu leta 2025 zahtevala 34,51 MW (za BEV in PHEV skupaj); to zahtevo smo presegli skoraj trikrat. 77,7 % polnilnih mest je srednje hitrih AC (7,4–22 kW); s hitrimi trifaznimi AC nad 22 kW (1,6 %) in počasnimi enofaznimi pod 7,4 kW (0,9 %) je celoten AC-delež 80,2 %, preostalih 19,8 % pa so hitra ali ultrahitra DC-mesta, kar je praktično enako povprečju EU. [3][6]

    80,2 %AC
    19,8 %DC

    AFIR: formalno presegamo, a uporabnost je drugo vprašanje

    Lukovica
    Lukovica

    Po uredbi AFIR mora biti za vsako BEV na voljo najmanj 1,3 kW javne polnilne moči. Slovenija je imela ob koncu leta 2025 96,3 MW, po registru NAP v začetku septembra 2026 pa že 171,7 MW. Ob okoli 30.860 BEV sredi leta 2026 to pomeni 5,6 kW na vozilo, več kot štirikrat toliko, kot zahteva AFIR; tudi po agencijinih podatkih za konec leta 2025 (96,3 MW na 23.310 BEV) je presežek več kot trikraten. [6][8]

    AFIR vzdolž jedrnega omrežja TEN-T zahteva tudi polnilne parke za osebna vozila na vsakih 60 km: do konca leta 2025 s skupno močjo najmanj 400 kW in vsaj enim mestom s 150 kW, do konca leta 2027 pa najmanj 600 kW z vsaj dvema takima mestoma. Za tovorna vozila so pragovi višji (parki z najmanj 1.400 kW). Prvo tako infrastrukturo smo dobili šele v letu 2025, ko je Petrol na avtocestnem postajališču Lukovica – jug odprl kombinirani polnilni park z dvema polnilnicama po najmanj 350 kW za tovornjake in šestimi mesti po 150 kW za osebna vozila. Takih zmogljivih vozlišč je pri nas še vedno le peščica; ob zaostritvi zahteve leta 2027 ostaja odprto, ali jih bomo postavili dovolj hitro. [6][9]

    Ob upoštevanju dejanskega števila BEV in povprečne moči na novo priključenih mest (11,6 kW za AC-mesta, manj kot v letih 2023–2025) postane jasno, zakaj DeMS ocenjuje, da je presežek v veliki meri »papirnat« (to je naša interpretacija, ne ugotovitev Agencije). Splošna zahteva AFIR (1,3 kW na BEV) namreč ne predpisuje moči polnjenja, zato je počasna AC-polnilnica zanjo enakovredna hitri; večina slovenskih mest pa je prav takih, primernih za nočno ali destinacijsko polnjenje, ne za voznike na dolgih poteh ob koridorjih TEN-T. [7][11]

    Infrastrukturno smo formalno v redu, celo pred povpraševanjem.A »formalno v redu« in »dejansko uporabno« nista isto.

    Papir proti cesti, v številkah

    Agencija za energijo (EAFO), konec 20252.545 mest
    Skupna moč
    96,3 MW
    Moč na BEV
    4,13 kW
    Register NAP, 3. 9. 20264.596 mest
    Skupna moč
    171,7 MW
    Povprečna moč na mesto
    37,35 kW

    Razlika ni napaka, je metodologija: EAFO izloči nepotrjena ali nedelujoča mesta, NAP vključuje vsa vpisana. NAP je bolj celovit, a ne odraža nujno dejanske uporabnosti na terenu.

    AC-mesta (80,3 % vseh, NAP)14,3 kWpovprečno
    DC-mesta (19,7 % vseh, NAP)131,6 kWpovprečno
    370 mest (8,1 %) obratuje na najnižji dovoljeni AC-moči (do 4,0 kW)

    Dovolj za nočno polnjenje doma, ne za postanek na poti. Nadgradnja vseh 370 mest (danes povprečno 3,3 kW) na nacionalno AC-povprečje (14,3 kW) bi k skupni moči dodala komaj 4 MW, 2,4 % od 171,7 MW. Problem torej ni v manjkajočih megavatih, ampak v razdrobljenosti obstoječe moči na mesta, ki za tranzitno polnjenje ne zadostujejo.

    Primer: Voltris

    Voltris upravlja 18,2 % EU-sofinanciranih mest, ne vseh mest v državi, zato ni reprezentativen za celotno omrežje, je pa najbolj oprijemljiv in poimenovan primer istega vzorca, ki se kaže tudi v nacionalnem povprečju. Zato mu namenjamo več prostora kot drugim upravljavcem, ne ker bi bil edini ali največji, temveč ker gre za najbolje dokumentiran primer.

    Voltris, d. o. o. (ustanovljen decembra 2025) je v manj kot devetih mesecih postal upravljavec 307 EU-sofinanciranih mest, 18,2 % vseh tako financiranih mest v Sloveniji. Povprečna moč: 8,53 kW proti nacionalnemu povprečju 37,3 kW. 71,8 % mest je na najnižji dovoljeni moči (3,7–4 kW); pri Marini Portorož 77 od 79 mest.

    Grafikon iz analize DeMS

    To pojasnilo ne razreši vprašanja v celoti: nacionalno povprečje AC-mest je 14,3 kW, kar pomeni, da je večina AC-mest v državi nad najnižjo dopustno močjo, tudi na lokacijah, kjer bi dolg postanek prav tako opravičeval nižjo moč. Samo dopuščanje razpona pa ne pojasni v celoti, zakaj je pri Voltrisovih mestih delež na najnižji moči (71,8 %) tako izrazito nad tem povprečjem.

    Sam Voltris na vprašanja ni ostal brez odgovora, a previdnost je na mestu že pri viru: odgovor ni prišel z uradnega naslova podjetja niti v istem nizu sporočil kot prvotno vprašanje, temveč tik pred rokom z zasebnega naslova na Gmailu. Podpisan je bil kot direktor Jožef Viszmeg, ki je pojasnil, da podjetje v Sloveniji ne poseduje nobene polnilnice, gre zgolj za pogodbeno vlogo upravljavca (CPO/MSP), plačano iz deleža ustvarjenega prometa, ne iz sredstev razpisa ali proračuna. Odgovor navaja tudi konkretne cene polnjenja (AC približno 0,23–0,25 €/kWh, DC 0,34 €/kWh) in poslovne cilje (vsaj 500 upravljanih mest do konca 2026, več kot 1.000 v letu 2027). DeMS ni mogel neodvisno preveriti niti vsebine teh navedb niti tega, da odgovor dejansko izvira od Viszmega, zato jih navajamo kot navedbe, pripisane Voltrisu, ne kot ugotovljena dejstva; celotna izmenjava, vključno z odzivoma Jožefa Viszmega in ministrstva, je objavljena v izvirnem poročilu. [7]

    9,1 kWpovprečna AC-močz RePowerEU
    proti
    15,9 kWpovprečna AC-močbrez sofinanciranja

    Tudi na novo priključena AC-mesta v letu 2026 dosegajo povprečno le 11,6 kW, manj kot v obdobju 2023–2025 (17–18 kW). Vzorec je nacionalen, ne le Voltrisov.

    Grafikon iz analize DeMS
    Grafikon iz analize DeMS

    Baterije: tehnologija čaka na pravo ceno

    Tu je poročilo najbolj neposredno. Agencija je izdelala študijo primera na enem gospodinjskem odjemalcu s samooskrbo in domačim hranilnikom (5 kW / 10 kWh); gre za en ilustrativen primer, ne za povprečje vseh gospodinjstev s hranilnikom. [3]

    Staro letno netiranje61 € na leto

    Hranilnik dela le deset ciklov letno, uporabljen zgolj za zniževanje dogovorjene moči. Investicije ne pokrije.

    Tržne, dinamične tarifeenotarifni še najcenejši

    Aktivni in dinamični model sta bila dražja: nakupne cene v konicah so visoke, prodajne cene oddane energije nizke.

    Sklep Agencije v enem stavku:obstoječi cenovni signali (še) ne dajo dovolj, da bi se doma splačala baterija, upravljana po enostavnih pravilih namesto po pametnih algoritmih.

    Na sistemski ravni pa baterije že opravljajo težko delo. Prevzem iz baterijskih hranilnikov v omrežje je v enem letu zrasel s 40 na 49 GWh. Med šestimi agregatorji na trgu prožnosti hranilniki predstavljajo le 21 od 1.912 vključenih uporabnikov, a k trgovani energiji agregacije (255 GWh) prispevajo 20,4 %, s približno petkratno rastjo glede na leto prej. Majhno število enot, nesorazmerno velik učinek. [3]

    Grafikon iz analize DeMS
    Če gospodinjstvo že ima BEV, je vprašanje drugačno: ali sploh potrebuje ločen hranilnik ali le pravo dvosmerno polnilnico? Baterija je pogosto že parkirana pred hišo; vprašanje je le, ali jo znamo uporabiti.

    Kaj to pomeni za nas

    Gostota polnilnih mest po občinah v Sloveniji
    Gostota polnilnih mest po občinah v Sloveniji

    Slovenija ima tri vzporedne zgodbe, ki se šele učijo govoriti druga z drugo:

    ☀Fotovoltaika na strehah

    raste eksponentno in je pravkar zamenjala pravila igre.

    ⚡Polnilna mreža

    je na papirju pripravljena na več avtomobilov, kot jih vozimo, a njena kakovost je neenakomerna.

    🔋Baterije

    že sedijo v garažah in čakajo na ceno, pri kateri se splačajo.

    Fotovoltaiko imamo. Polnilno mrežo imamo. Sistem subvencij za nakup BEV smo letos ukinili. Manjka samo še cenovni signal, ki bi vse tri povezal v en sistem.Tehnologija to že zna: dinamične tarife, spodbude za V2G. Ali in kdaj jo bo regulator uporabil, ni tehnično vprašanje, temveč politično.

    Podatki Agencije potrjujejo del izzivov, ki jih izpostavljamo. Ne dokazujejo pa, da so konkretni ukrepi, od domačih baterij do drugačne razporeditve polnilne infrastrukture, nujno ekonomsko najboljša rešitev za vsako gospodinjstvo ali lokacijo. To ostaja odprto vprašanje, ki presega eno samo letno poročilo.

    IZ
    Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik

    Predsednik DeMS – Društva e-Mobilnost Slovenija. V e-mobilnosti dejaven od leta 2003, deluje tudi kot neodvisni ocenjevalec polnilne infrastrukture. Za predstavitev na EVS37 v Seulu (2024) je prejel nagrado za najboljšo ustno predstavitev na temo polnilne infrastrukture; predaval je tudi na EVS38 v Göteborgu (2025).

    Viri (14)
    1. ACEA: New car registrations +1.8 % in 2025; battery-electric 17.4 % market share (27. 1. 2026)
    2. DeMS: Električna mobilnost v Sloveniji 2026 (25. 2. 2026)
    3. Agencija za energijo: Poročilo o stanju na področju energetike v Sloveniji v letu 2025
    4. RTV SLO: Julija v Sloveniji prodanih za osmino več avtomobilov
    5. SURS: Število novih električnih osebnih avtomobilov podvojeno
    6. Uredba (EU) 2023/1804 (AFIR)
    7. DeMS: Od nič do enega največjih, hitri vzpon Voltrisa (2. 9. 2026)
    8. European Alternative Fuels Observatory (EAFO): Slovenia
    9. e-transport.si: Prve ultra hitre polnilnice za električne tovornjake v Sloveniji
    10. DeMS: Ocenjevanje javne polnilne infrastrukture v letu 2025
    11. nap.si: Nacionalna točka dostopa
    12. DeMS: Interaktivni zemljevid javnih polnilnih mest
    13. DeMS: Energetska samozadostnost in e-mobilnost (22. 2. 2026)
    14. DeMS (Alan Orlič): Ukinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV (20. 8. 2026)

    Kje so polnilnice z dovolj moči?

    Na naši karti filtrirate po moči polnjenja, priključku in upravljavcu.

  • Od nič do enega največjih: hitri vzpon Voltrisa in odprta vprašanja o financiranju polnilne infrastrukture v Sloveniji

    Od nič do enega največjih: hitri vzpon Voltrisa in odprta vprašanja o financiranju polnilne infrastrukture v Sloveniji

    Poročilo · polnilna infrastruktura · 2. 9. 2026, posodobljeno 15. 9. 2026

    Od nič do enega največjih: hitri vzpon Voltrisa in odprta vprašanja o financiranju polnilne infrastrukture v Sloveniji

    Voltris, d. o. o. – pregled na dan 27. 8. 2026

    Na kratko · pregled na dan 27. 8. 2026, z odzivi do 15. 9. 2026

    Novoustanovljeni upravljavec v devetih mesecih upravlja infrastrukturo desetih upravičencev do sredstev RePowerEU. Poročilo postavlja vprašanja, ne obtožb.

    307EU-sofinanciranih polnilnih mest pod upravljanjem Voltrisa
    18,2 %vseh EU-sofinanciranih polnilnih mest v Sloveniji
    10različnih upravičencev, nobeden od njih ni Voltris
    8,53 kWpovprečna moč mest, nacionalno povprečje 37,3 kW
    Pomembno: 3.269.650 € je odobreno sofinanciranje desetim upravičencem, ne znesek, ki ga je prejel Voltris; dejanska izplačila so lahko nižja.

    Časovnica odzivov

    1. DeMS pošlje poziv k odzivu Voltrisu, Jožefu Viszmegu in Zorici Sekulić ter prošnjo za informacije javnega značaja ministrstvu.
    2. Prejeta odziva v imenu Zorice Sekulić in Jožefa Viszmega; objavljena v celoti spodaj.
    3. Ministrstvo odgovori na osem vprašanj in pošlje seznam vseh končnih prejemnikov.
    4. Ministrstvo sporoči, da so bila administrativna preverjanja izbire upravljavca zaključena pri vseh končnih prejemnikih in nepravilnosti niso bile ugotovljene; preverjanja na kraju samem potekajo vzorčno.

    Odprto ostaja: ali je bila pri vseh desetih upravičencih izrecno izpolnjena zahteva po najmanj treh neodvisnih ponudbah (točka 7.2.3 razpisa) in ali je smiselno, da 3,7-kilovatno in 22-kilovatno polnilno mesto prejemata enako zgornjo mejo sofinanciranja.

    To poročilo temelji na javno dostopnih registrskih podatkih. Celotna metodološka in pravna pojasnila so v razdelku »Metodologija in omejitve« na koncu poročila.

    DeMS in avtor poročila nista upravičenca, izvajalca ali kako drugače poslovno povezana z razpisom JR NOO REPWR PPEV 2025, z Voltrisom ali s katerim koli od desetih upravičencev, navedenih v tem poročilu, in nimata poslovnega interesa v izidu poročila.

    Svojo neodvisnost pri ocenjevanju polnilne infrastrukture DeMS izkazuje tudi z letnim komisijskim ocenjevanjem polnilne infrastrukture, ki ga izvaja v sodelovanju z Zvezo potrošnikov Slovenije in pristojnim ministrstvom; podobno komisijsko preverjanje je DeMS v preteklosti izvajal tudi z Eko skladom (glej Vire). Razkritje: nekateri upravljavci, uporabljeni v tem poročilu v primerjalne namene, so bili v preteklosti sponzorji strokovnih dogodkov DeMS, kar je razvidno iz javnih objav o teh dogodkih; noben od njih ni predmet ugotovitev ali kritike v tem poročilu.

    Povzetek

    Voltris, d. o. o., ustanovljen decembra 2025, je v manj kot devetih mesecih postal upravljavec 307 EU-sofinanciranih polnilnih mest, kar je 18,2 % vseh tako financiranih mest v Sloveniji. Formalni upravičenec do teh (odobrenih, ne nujno že izplačanih) sredstev ni podjetje Voltris, temveč deset ločenih podjetij. Iz javno dostopnih virov, ki smo jih pregledali, ni mogoče preveriti, ali je bila pri posameznih upravičencih izpolnjena zahteva razpisa glede pridobitve najmanj treh neodvisnih ponudb.

    To poročilo postavlja vprašanja, ne obtožb.Ni sodba, ampak povabilo k odgovornosti – ministrstvu, upravičencem in upravljavcu.

    Kaj vemo in česa ne vemo

    Ta razlika je po našem mnenju najboljša zaščita pred prenagljenimi sklepi:

    Vemo

    • Voltris je novo podjetje, registrirano 5. 12. 2025.
    • V registru NAP upravlja 309 polnilnih mest na 37 lokacijah.
    • 307 mest je povezanih s financiranjem RePowerEU (3.269.650 € odobrenega sofinanciranja).
    • Upravičenci do teh sredstev so deset različnih, med seboj neodvisnih podjetij – ne Voltris.
    • Razpis (točka 7.2.3) določa, da mora upravičenec zunanjega upravljavca izbrati po konkurenčnem postopku z najmanj tremi neodvisnimi ponudbami.

    Ne vemo

    • Iz javno pregledanih virov ni mogoče ugotoviti, kako je bil Voltris izbran pri posameznem upravičencu.
    • Iz javno pregledanih virov ni mogoče ugotoviti, koliko ponudb je bilo pri tem dejansko pridobljenih.
    • Kakšna so natančna pogodbena razmerja med Voltrisom in posameznimi upravičenci.
    • Koliko od odobrenih sredstev je bilo dejansko že izplačanih.
    • Kakšna je natančna poslovna in lastniška struktura posameznih razmerij med Voltrisom, upravičenci in povezanimi podjetji.

    Pomembno: 3.269.650 € ni znesek, ki ga je prejel Voltris. Gre za odobreno sofinanciranje desetim upravičencem, pri katerih je Voltris v registru naveden kot upravljavec. Dejanska izplačila so lahko nižja.

    Marina Portorož

    Marina Portorož ima po registru največjo koncentracijo polnilnih mest v Sloveniji – 79 mest na eni sami lokaciji, upravljavec je Voltris. DeMS je lokacijo obiskal in potrdil obstoj polnilne infrastrukture na lokaciji, ni pa izvedel sistematičnega popisa vseh mest niti preveril njihovega delovanja. Zato natančnega števila in dejanske razpoložljivosti vseh registriranih mest na tej lokaciji še ne moremo potrditi.

    Toda bistveno vprašanje tega poročila ni več, ali polnilnice v Marini Portorož obstajajo, temveč, kako je novoustanovljeno podjetje Voltris v manj kot devetih mesecih postalo upravljavec infrastrukture desetih različnih upravičencev do sredstev RePowerEU.

    Top 10 lokacij v Sloveniji po številu polnilnih mest (register NAP, stanje 27. 8. 2026)

    LokacijaUpravljavecŠt. mest
    Marina Portorož (Portorož)Voltris79
    Smelt Parking (Ljubljana)Mega M49
    NGEN HQ kompleks (Žirovnica)justCHARGE37
    Vilinia/Aqualuna (Podčetrtek)EV polnilnice32
    Biomasa, d. o. o. (Nazarje)Vizije mobilnosti28
    Novartis Verovškova (Ljubljana)Porsche Slovenija25
    P&R Slivnica HočeEnertec23
    ITGURU Kolinska (Ljubljana)Voltris21
    ITGURU Vipap Krško (Krško)Voltris21
    KoperTesla Energy20
    Fotografija prikazuje del polnilnega parka. Dva stebrička, štiri polnilna mesta v Marini Portorož, 4 × 3,7 kW. Teoretična zgornja meja sofinanciranja za ta štiri mesta skupaj je do 40.000 € (4 × do 10.000 €); dejansko izplačilo je odvisno od upravičenih stroškov in zahtevkov. Upravičenec je po registru Marina Portorož, ne Voltris.
    Fotografija prikazuje del polnilnega parka. Dva stebrička, štiri polnilna mesta v Marini Portorož, 4 × 3,7 kW. Teoretična zgornja meja sofinanciranja za ta štiri mesta skupaj je do 40.000 € (4 × do 10.000 €); dejansko izplačilo je odvisno od upravičenih stroškov in zahtevkov. Upravičenec je po registru Marina Portorož, ne Voltris.

    Javno dostopni podatki o poslovnih vlogah

    Zorica Sekulić po uradnem registru (PRS) ni lastnica ali direktorica Voltrisa – edini vpisani družbenik in direktor je Jožef Viszmeg. Spodnja časovnica prikazuje javno preverljivo zaporedje njenih poslovnih vlog, ne pa ugotovljene povezave z izbiro Voltrisa.

    Spodnja časovnica povzema javno dostopne, ločeno preverljive podatke o poslovnih vlogah Zorice Sekulić v treh podjetjih. Vsak posamezni podatek je dokumentiran (registri, arhiviran posnetek zaslona profila na LinkedInu).

    Javno dostopni registri kažejo naslednje podatke o poslovnih vlogah Zorice Sekulić na področju slovenske polnilne infrastrukture od leta 2017 dalje:

    1. Elevat, d. o. o. (ustanovljen 2014; Zorica Sekulić po javnih virih 24,50-odstotna družbenica), je po javnih virih povezan z Implero, d. o. o., kot njen družbenik; natančen delež ni razviden.
    2. Implera, d. o. o. (ustanovljena 2017), drugi največji upravljavec polnilnic v Sloveniji s 516 mesti, po registru NAP nima EU-sofinanciranja. Zorica Sekulić je bila njena izvršna direktorica od marca 2018 do junija 2025 (javno dostopen poklicni profil).
    3. Po istem profilu je Zorica Sekulić vlogo solastnice pri Voltrisu prevzela avgusta 2025 – dva meseca po odhodu iz Implere in štiri mesece pred uradno registracijo Voltrisa v PRS (5. 12. 2025).
    4. Električna premikala, z. o. o., so po podatkih AJPES registrirana na naslovu Metleče 39, Šoštanj, njihova predsednica pa je Zorica Sekulić. Podjetje je eden od desetih upravičencev, ki mu je odobrenih 203.550 € sofinanciranja RePowerEU za 19 polnilnih mest, katerih upravljavec je po registru NAP Voltris.

    Zaporedje samo po sebi ne pove nič o povezavi z izbiro Voltrisa pri Električnih premikalih, niti o morebitnem prenosu sredstev ali infrastrukture med Implero in Voltrisom. To smo neposredno vprašali Voltris, Električna premikala in Zorico Sekulić (glej »Priložnost za odziv«).

    Postopek izbire upravljavca: kaj ostaja nepojasnjeno

    Točka 7.2.3 razpisa

    Upravičenec, ki upravljanja polnilnic ne izvaja sam, mora zunanjega upravljavca izbrati po konkurenčnem, preglednem in nediskriminatornem postopku – če ni zavezanec za javno naročanje, mora pridobiti najmanj tri primerljive tržne ponudbe neodvisnih ponudnikov in ob zaključku projekta priložiti dokumentacijo o izboru.

    Ali je bila ta zahteva pri vseh desetih upravičencih dejansko izpolnjena, iz javno dostopnih virov, ki smo jih pregledali, ni mogoče preveriti. To je osrednje odprto vprašanje tega poročila.

    Podjetje Voltris je v registru navedeno kot upravljavec infrastrukture desetih različnih upravičencev do sredstev. Na podlagi javno dostopnih podatkov ni mogoče rekonstruirati pogodbenih in poslovnih razmerij med upravičenci in podjetjem Voltris – kakšna pogodba obstaja, kdo je koga najel, kakšen je poslovni model, kdo je lastnik infrastrukture ali dobavitelj opreme.

    307 od 309 mest, ki jih upravlja Voltris (99,4 %), je financiranih prek razpisa RePowerEU (JR NOO REPWR PPEV 2025, MOPE). A register poleg vira financiranja vsebuje tudi stolpec »Upravičenec« – in pri nobenem od 309 mest ni naveden Voltris, temveč deset ločenih pravnih subjektov:

    UpravičenecŠt. mestOdobreno sofinanciranje (€)
    Marina Portorož, turistično podjetje, d. o. o.79799.400,00
    Energetika Straža, d. o. o.76878.000,00
    IT Guru Sistemi, d. o. o.64724.000,00
    Električna premikala, z. o. o.19203.550,00
    Urban Group, d. o. o.15161.900,00
    Vinarska zadruga Brežice, z. o. o.14132.000,00
    Fanči, d. o. o.1091.500,00
    3 Dim, d. o. o.1090.850,00
    Izvor Int., d. o. o.1091.950,00
    T-Pirc, d. o. o., Lavrica1096.500,00
    (brez podatka)2/
    Skupaj (10 znanih upravičencev)3073.269.650,00

    (brez podatka): pri teh dveh mestih register NAP ne navaja upravičenca; iz javnih virov ni mogoče ugotoviti razloga.

    Dve DC-polnilni mesti po 50 kW (Kategorija 2A) – teoretično do 50.000 € javnih sredstev (2 × do 25.000 € za DC-mesta Kategorije 2A); upravičenec do sofinanciranja je po registru Marina Portorož, ne Voltris.
    Dve DC-polnilni mesti po 50 kW (Kategorija 2A) – teoretično do 50.000 € javnih sredstev (2 × do 25.000 € za DC-mesta Kategorije 2A); upravičenec do sofinanciranja je po registru Marina Portorož, ne Voltris.

    Pot, po kateri je Voltris v devetih mesecih postal upravljavec infrastrukture desetih upravičencev, iz javnih virov ni razvidna. Ključno vprašanje je zato dokumentacija o postopkih izbire pri posameznih upravičencih. Razpis je bil od prvotne objave (Ur. l. RS 13/2025) trikrat spremenjen, vsakič z novim rokom za oddajo vlog – kar je pomenilo, da je bil razpisni postopek časovno odprt tudi podjetju Voltris, ki je bilo ustanovljeno decembra 2025. Skupna višina razpisanih sredstev je bila z zadnjo spremembo znižana z 22.435.000 € na 19.435.000 €.

    Uraden, celovit seznam vseh prejemnikov sredstev po tem razpisu ni objavljen kot en dokument – MOPE ga je sproti objavljalo po posameznih odpiranjih in sklopih. Za dokončno potrditev dejanskih izplačil bi bila potrebna ločena poizvedba pri MOPE oziroma Borzenu.

    Lastništvo in poslovne povezave: odprta vprašanja

    Uradno lastništvo Voltrisa: dva vira, dve različni navedbi

    PRS (uradni register)

    Edini družbenik in direktor Voltrisa je Jožef Viszmeg (delež prevzet 22. 10. 2025).

    Poklicni profil na LinkedInu

    Zorica Sekulić navaja vlogo »Co-owner« (solastnica) pri Voltrisu od avgusta 2025 – pred uradnim vpisom podjetja v register (5. 12. 2025).

    LinkedIn ni uradni register lastništva, zato to obravnavamo kot samopredstavitev osebe, ne dokaz deleža; teh dveh navedb nam ni uspelo uskladiti, kar je eno od vprašanj v razdelku »Priložnost za odziv«.

    Naslov in kontaktni podatki v registrih

    Po AJPES je Voltris registriran na naslovu Metleče 39, Šoštanj – istem naslovu kot Električna premikala, z. o. o. V registru CPO/MSP (nap.si) je kontaktni e-naslov Voltrisa naveden kot promet@zadihaj.net, ne pod domeno voltris.eu, ki jo podjetje uporablja za lastno predstavitev. Podobno ujemanje se pojavi tudi v poslovnem registru Bizi.si, kjer je pri Voltrisu naveden kontaktni naslov zorica@zadihaj.net.

    Kaj ta ujemanja pomenijo poslovno, ostaja nepojasnjeno; tudi to smo neposredno vprašali Voltris in Zorico Sekulić.

    Razpisna konstrukcija

    Ta razdelek obravnava sistemsko vprašanje zasnove razpisa, ločeno od vprašanja izbire Voltrisa: ali so razpisna pravila o zgornji meji sofinanciranja smiselno zasnovana, ne glede na to, kateri upravljavec ali upravičenec jih uporablja.

    Razpis loči tri kategorije polnilnih mest, vsaka s svojo zgornjo mejo sofinanciranja:

    Kategorija 1do 10.000 €AC do 22 kW, na mesto
    Kategorija 2Ado 25.000 €DC 50–150 kW, na mesto
    Kategorija 2Bdo 40.000 €DC nad 150 kW, na mesto

    Znotraj Kategorije 1 razpis ne loči med 3,7 kW in 22 kW: oboje je upravičeno do enake zgornje meje, do 10.000 € na mesto. Povprečna moč mest, ki jih upravlja Voltris, je 8,53 kW (nacionalno povprečje 37,3 kW, mediana okoli 11 kW). 72 % od 309 mest ima najnižjo možno moč za AC-kategorijo (3,7 ali 4,0 kW); pri Marini Portorož je razmerje najbolj izrazito: 77 od 79 mest ima 3,7 kW.

    Sofinanciranje polnilnih mest
    Sofinanciranje polnilnih mest

    Zakaj je to vprašanje sporno?

    3,7–4,0 kW pomeni 15–20 ur za poln AC-cikel povprečnega vozila. To je nizka moč za javno polnilno infrastrukturo, namenjeno tranzitnemu oziroma kratkotrajnemu parkiranju, vendar je lahko povsem primerna za lokacije, kjer vozila stojijo več ur ali čez noč – kot v marini. Vprašanje torej ni, ali je 3,7-kilovatno mesto na pravem mestu slaba rešitev, temveč ali je smiselno, da zanj velja ista zgornja meja subvencije kot za 22-kilovatni priključek.

    Enaka zgornja meja za zelo različno moč

    3,7 kWzgornja meja 10.000 €2.703 €/kW
    ≈ 6 ×
    22 kWzgornja meja 10.000 €455 €/kW

    Preračunano na nazivno moč je teoretična zgornja meja na kW pri 3,7 kW približno šestkrat višja kot pri 22 kW. Razpis sredstev ne dodeljuje po kW, temveč po upravičenih stroških do zgornje meje na mesto – gre za strukturno lastnost pravil, ki velja za vsak projekt v tej kategoriji, ne glede na upravljavca. Razkorak je še izrazitejši pri koncentraciji mest na enem naslovu, kjer se strošek priključitve porazdeli med vsa mesta, subvencija pa se uveljavlja za vsako posebej. Podatki o Voltrisu ponazarjajo, kako lahko razpisna pravila, ki ne razlikujejo med zelo različnimi močmi AC-polnilnic, vplivajo na strukturo nastale infrastrukture.

    97,9 % zgornjih mej sofinanciranja

    Zneski v nadaljevanju so odobrena zgornja meja sofinanciranja upravičenih stroškov, določena v sklepu o dodelitvi sredstev – ne dejansko izplačan znesek; dejansko izplačilo sledi šele po zaključku del in je lahko tudi nižje, nikoli pa višje od odobrenega.

    Izkoriščenost zgornje meje sofinanciranja po upravičencu (RePowerEU, Voltrisovi projekti)
    Izkoriščenost zgornje meje sofinanciranja po upravičencu (RePowerEU, Voltrisovi projekti)
    UpravičenecMestOdobrenoTeor. maksimum% maksimuma
    Marina Portorož79 (77 AC + 2 DC)799.400 €820.000 €97,5 %
    Energetika Straža76 (68 AC + 8 DC)878.000 €880.000 €99,8 %
    IT Guru Sistemi64 (61 AC + 3 DC >150 kW)724.000 €730.000 €99,2 %
    Električna premikala19 (18 AC + 1 DC)203.550 €205.000 €99,3 %
    Urban Group15 (14 AC + 1 DC)161.900 €165.000 €98,1 %
    Vinarska zadruga Brežice14 AC132.000 €140.000 €94,3 %
    Fanči10 AC91.500 €100.000 €91,5 %
    3 Dim10 AC90.850 €100.000 €90,9 %
    Izvor Int.10 AC91.950 €100.000 €92,0 %
    T-Pirc Lavrica10 AC96.500 €100.000 €96,5 %
    Skupaj3073.269.650 €3.340.000 €97,9 %

    Vzorec kaže, da so odobreni zneski pri vseh desetih projektih zelo blizu najvišjim dovoljenim zneskom – v povprečju 97,9 %. Vzrok za to ni razviden iz podatkov – bodisi načrtovanje okoli razpisnih omejitev, bodisi dejanski stroški, bodisi oboje.

    Voltris v kontekstu: izjemni delež EU-financiranja

    Nacionalni register NAP vodi 4599 polnilnih mest na več kot 1400 lokacijah po vsej Sloveniji, od tega je 36,6 % (1685 mest) financiranih z vsaj enim EU-virom. Voltris upravlja 307 od teh 1685 mest, kar je 18,2 % vseh EU-financiranih polnilnih mest v državi – med večjimi upravljavci eden najvišjih deležev EU-financiranja. (Enertec ima sicer še višji delež, 100 %, a pri bistveno manjšem obsegu, 91 mest.)

    Primerjava z drugimi upravljavci

    Da bi ugotovili, ali Voltris po teh značilnostih res izstopa ali je le eden od več podobnih primerov, smo primerjali vseh trinajst upravljavcev z več kot 50 registriranimi mesti po štirih merilih hkrati: deležu EU-sofinanciranja, povprečni moči, deležu mest na najnižji dovoljeni moči (≤4 kW) in letu ustanovitve podjetja.

    UpravljavecMestEU-financiranjePovp. moč (kW)Delež ≤4 kWLeto ustan.
    Elektro Ljubljana, d. d.81922,7 %17,601,1 %1990
    Petrol, d. d.8167,4 %58,351,7 %1990
    Mega M, d. o. o.61949,4 %20,721,8 %2002
    Implera, d. o. o.5160,0 %8,8456,2 %2017
    Porsche Slovenija, d. o. o.4160,0 %19,324,8 %1993
    Voltris, d. o. o.30999,4 %8,5371,8 %2025
    Lidl Slovenija, d. o. o., k. d.1840,0 %38,460,0 %2002
    Efrend, d. o. o.17223,8 %20,340,0 %2021
    EV polnilnice, d. o. o.16660,8 %35,382,4 %2022
    Vizije mobilnosti, d. o. o.15652,6 %21,490,0 %2019
    justCHARGE, d. o. o.1388,0 %14,200,0 %2022
    Enertec, d. o. o.8595,3 %58,3918,8 %2009
    Tesla Energy, d. o. o.780,0 %387,800,0 %2019

    Na podlagi pregledanih javnih podatkov nismo ugotovili, da bi Voltris deloval zunaj pravil razpisa. Njegova struktura financiranja pa izrazito odstopa od strukture financiranja drugih večjih upravljavcev, ki imajo praviloma bolj razpršene vire financiranja.

    Voltris je edini v zgornjem desnem kotu – hkrati skoraj v celoti EU-financiran in z večino mest na najnižji moči.

    V evropskem merilu

    Tudi če 79 mest v Marini Portorož drži, to ni evropski rekord – podobne ali večje koncentracije obstajajo tudi drugod v Evropi (npr. Wilgenveld pri Colruyt Group v Belgiji, 326 mest).

    Vprašanja za Ministrstvo za infrastrukturo in energetiko

    Na podlagi ugotovitev poročila na ministrstvo (MZIE; v času razpisa MOPE) naslavljamo naslednja vprašanja in priporočila:

    1. Ali je ministrstvo preverjalo dokumentacijo o izboru zunanjega upravljavca pri desetih upravičencih, vključno z dokazilom o pridobitvi najmanj treh primerljivih tržnih ponudb neodvisnih ponudnikov, kot zahteva točka 7.2.3 razpisa?
    2. Kdaj so posamezni upravičenci izvedli postopek izbire upravljavca, koliko ponudb so pridobili in ali je dokumentacija o tem dostopna kot informacija javnega značaja?
    3. Ali je ministrstvo preverjalo, da so bili ponudniki med seboj dejansko neodvisni, ter poslovne in lastniške povezave med upravičenci, izvajalci in upravljavci?
    4. Javno objavo celotnega seznama prejemnikov sredstev po razpisu RePowerEU, ne le delnih seznamov po posameznih sklopih.
    5. Pregled razmerja med močjo in subvencijo – ali je smiselno, da 3,7 kW in 22 kW prejemata enako zgornjo mejo sofinanciranja.
    6. Sistematičen terenski pregled vsaj 10 % registriranih mest, zlasti pri upravljavcih z največjim razkorakom med prijavljenim in dejanskim stanjem.
    7. Uvedbo obveznega rednega poročanja o dejanski razpoložljivosti polnilnih mest, ne le o prijavljenem stanju.
    8. Analizo koncentracije upravljanja EU-sofinancirane infrastrukture – ali je smiselno, da en upravljavec upravlja 18,2 % vseh EU-financiranih polnilnih mest v državi.

    Kam bi bilo smiselneje usmerjati javni denar?

    Ali Slovenija z načinom subvencioniranja dejansko gradi takšno javno polnilno mrežo, kakršno želi in potrebuje? DeMS želi s tem poročilom odpreti prav to razpravo. Ne nastopa kot tožilec posameznega podjetja, temveč kot strokovni glas uporabnikov e-mobilnosti, ki na podlagi konkretnega primera opozarja na vprašanja razpisne zasnove in predlaga razpravo o boljši usmeritvi javnih sredstev.

    Prihodnji razpisi bi morali poleg števila polnilnih mest sistematično upoštevati tudi njihovo moč, lokacijo, dejansko razpoložljivost, zanesljivost in uporabniško vrednost. Javna sredstva niso namenjena zgolj povečanju števila vpisov v register, ampak vzpostavitvi infrastrukture, ki uporabnikom omogoča dejansko in zanesljivo polnjenje tam, kjer ga potrebujejo.

    Kaj to pomeni za uporabnike

    Če vozite proti Portorožu in računate na 79 prostih mest, register meri prijavljeno stanje, ne razpoložljivega. Praktičen nasvet: pri lokacijah z visokim številom prijavljenih mest jemljite številko kot zgornjo mejo, ne kot zagotovilo.

    Sklep

    Javno dostopni podatki kažejo nenavadno hiter vzpon novega upravljavca in veliko koncentracijo RePowerEU-sofinancirane infrastrukture pod njegovim upravljanjem. Sami po sebi pa ne dokazujejo nepravilnosti pri izbiri upravljavca.Odgovor na to vprašanje je v dokumentaciji o postopkih izbire, zato je naslednji korak pridobitev pojasnil ministrstva, upravičencev in Voltrisa.

    Metodologija in omejitve

    Obdelujemo javno dostopne osebne in poslovne podatke na podlagi zakonitega interesa za obveščanje javnosti o delovanju javne infrastrukture, sofinancirane iz javnih sredstev (73. člen ZVOP-2). DeMS ni registriran medij, zato se ne opiramo na novinarske privilegije, a upoštevamo novinarske standarde, vključno s pravico prizadetih do odziva.

    Poročilo temelji na javno dostopnih registrih, delnih seznamih MOPE, enem poklicnem profilu in enem terenskem ogledu (Marina Portorož; preostalih 36 lokacij dejansko nismo preverili). Poslovna in pogodbena razmerja med Voltrisom in upravičenci na podlagi javnih podatkov še niso rekonstruirana; poročilo ne vključuje pregleda internih pogodb, letnih poročil AJPES ali neodvisnega mnenja zunanjega strokovnjaka, kar navajamo kot omejitev. Nič od navedenega ni obtožba nezakonitega ravnanja; gre za odprta vprašanja, naslovljena na pristojne strani.

    • DeMS je 30. 8. 2026 na pristojno ministrstvo (MZIE, prej MOPE) naslovil prošnjo za dostop do informacij javnega značaja glede postopka izbire Voltrisa kot upravljavca za deset upravičencev; načrtujemo ožjo, dodatno prošnjo, usmerjeno posebej na dokumentacijo o izbiri pri Električnih premikalih, z. o. o.
    • Za razjasnitev lastniškega neskladja med PRS in profilom na LinkedInu nameravamo preveriti tudi letna poročila AJPES (če so za Voltris že oddana) in morebitne javno objavljene pogodbe ali sklepe skupščine.
    • Sistematičen fotografski popis in preverba delovanja priključkov v Marini Portorož sta predvidena kot del jesenske terenske ocene.
    • Pred objavo bomo za komentar zaprosili tudi pristojno ministrstvo; odgovor bomo, če ga prejmemo pravočasno, vključili v končno različico ali objavili ločeno.
    IZ
    Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik

    Predsednik DeMS – Društva e-Mobilnost Slovenija. V e-mobilnosti dejaven od leta 2003, deluje tudi kot neodvisni ocenjevalec polnilne infrastrukture. Za predstavitev na EVS37 v Seulu (2024), največjem in najstarejšem svetovnem kongresu o električni mobilnosti, je prejel nagrado za najboljšo ustno predstavitev na temo polnilne infrastrukture; predaval je tudi na EVS38 v Göteborgu (2025).

    Viri (25)
    1. NAP – Nacionalna točka dostopa, register-evse-id
    2. NAP – Registracijska pisarna za ID kode (IDRO)
    3. Uradni list RS 13/2025 – prvotna objava razpisa
    4. Uradni list RS 47/2025 – 1. sprememba
    5. Uradni list RS 69/2025 – 2. sprememba
    6. Uradni list RS 78/2025 – 3. sprememba
    7. Javni razpis JR NOO REPWR PPEV 2025 (MOPE) – polno besedilo
    8. MOPE – seznam prejemnikov, prvo odpiranje
    9. MOPE – drugo odpiranje, sklop 1
    10. MOPE – drugo odpiranje, sklop 2
    11. MOPE – drugo odpiranje, sklop 3
    12. MOPE – tretje odpiranje, sklop 1
    13. MOPE – tretje odpiranje, sklop 2
    14. MOPE – tretje odpiranje, sklop 3
    15. Poslovni register Slovenije (PRS)
    16. CompanyWall
    17. GURS – Register prostorskih enot
    18. Mobility Portal – Top 10 polnilnih vozlišč v Evropi (2025)
    19. RVO/travelinformation.eu – polnilna infrastruktura na Nizozemskem (2026)
    20. Hrvaški sodni register – vpisni podatki za CRAS d.o.o., Osijek
    21. LinkedIn – javno dostopen poklicni profil Zorice Sekulić (dostop 29. 8. 2026; posnetek zaslona arhiviran pri DeMS)
    22. DeMS – »Preverili smo 112 polnilnih postaj po Sloveniji« (29. 11. 2018)
    23. Eko sklad, javni poziv 44SUB-EVPOL16
    24. Eko sklad, javni razpis 53SUB-EVPOL17
    25. World Electric Vehicle Journal – EVS37 Special Issue

    Podatki o upravljavcih, moči, lokacijah in upravičencih do sofinanciranja: izvoz registra NAP s stanjem 27. 8. 2026. DeMS – lastna terenska ocena.

    Priložnost za odziv

    DeMS se pri objavi tega poročila ne sklicuje na poseben pravni status medija po ZMed-1 niti na novinarske privilegije, temveč pri pripravi in objavi upošteva enakovredne standarde: preverjanje informacij, sorazmernost in možnost odziva prizadetih oseb pred objavo. Kljub temu smo 30. 8. 2026 poslali poziv k odzivu Voltrisu, Jožefu Viszmegu in Zorici Sekulić, z rokom do 2. 9. 2026, 10.00 – istega dne, kot je bila predvidena objava.

    Rok je krajši od običajnih 15 dni zaradi časovne občutljivosti teme: skrajni rok za dokončanje projektov in izplačilo sredstev po tem razpisu je bil 30. 6. 2026, Slovenija pa mora zadnji, sedmi zahtevek za plačilo v okviru celotnega Načrta za okrevanje in odpornost Evropski komisiji predložiti najpozneje do 30. 9. 2026. Ker se postopek nacionalnega poročanja EK zaradi tega izteka v prihajajočih tednih, DeMS meni, da je javni nadzor nad izpolnjevanjem razpisnih pogojev (točka 7.2.3) smiseln zdaj, dokler je še mogoče pridobiti pojasnila ministrstva, upravičencev in Voltrisa.

    Preostalim devetim upravičencem ter Impleri in Elevatu, ki se v poročilu pojavljajo le prek javnih finančnih podatkov, ločenega poziva nismo poslali; njihov morebitni odziv bomo kljub temu objavili.

    Vprašanja se nanašajo predvsem na postopek izbire Voltrisa in izpolnjevanje zahteve po treh neodvisnih ponudbah, na lastniško strukturo Voltrisa glede na neskladje med PRS in profilom na LinkedInu Zorice Sekulić, na naravo poslovnega razmerja med Voltrisom in Električnimi premikali ter na poslovni pomen skupnega naslova in kontaktnega e-naslova.

    Odzive bomo objavili v celoti, ne glede na vsebino; morebiten odziv, prejet po roku, bomo objavili naknadno.

    2. 9. 2026, 9.24

    Odziv Voltrisa in Jožefa Viszmega

    Do roka objave (2. 9. 2026, 10.00) smo prejeli odgovor, podpisan s polnim imenom in funkcijo (Jožef Viszmeg, direktor VOLTRIS d.o.o.). Odgovor je prispel 2. 9. 2026 ob 9.24, torej pred rokom.

    Odgovor je prišel z zasebnega e-poštnega naslova na domeni Gmail (v obliki j.viszmeg@…, naslov je iz previdnostnih razlogov delno prikrit), ki ni v isti e-poštni niti kot izvirni poziv in ni eden od uradnih poslovnih naslovov, navedenih v tem poročilu ali na spletni strani voltris.eu. Identitete pošiljatelja nismo mogli neodvisno preveriti. Odgovor v nadaljevanju zato obravnavamo kot prejet v imenu Jožefa Viszmega, ne pa kot z njegove strani formalno potrjenega. Zaradi te negotovosti glede pošiljatelja tudi vsebine odgovora nismo mogli neodvisno preveriti; kjer odgovor navaja podatke, ki jih ni mogoče preveriti v javnih registrih, jih v nadaljevanju izrecno označujemo kot navedene v odgovoru, ne pa kot ugotovljena dejstva.

    Odgovor objavljamo v celoti, v skladu z zavezo, da objavimo vse prejete odzive ne glede na vsebino.

    Odgovor pojasnjuje razliko med vlogo CPO/MSP-upravljavca in lastništvom polnilne infrastrukture: po navedbah odgovora Voltris v Sloveniji nima v lasti nobene polnilnice, izbira upravljavca pa lastništva ne spreminja. Prihodki iz upravljanja naj bi izhajali izključno iz dogovorjenega deleža dejansko ustvarjenega prometa, brez vnaprejšnjega plačila iz razpisa, državnega proračuna ali EU. Odgovor potrjuje obstoj pogodbenega razmerja za storitve CPO/MSP z Električnimi premikali, z. o. o., in navaja, da so upravičenci izvajali lastne postopke naročanja in izbire ponudb, pri čemer naj bi bila ponudba Voltrisa ocenjena kot ekonomsko najugodnejša. Glede skupnega poslovnega naslova ob vstopu na trg odgovor navaja »začetno organizacijsko rešitev, povezano z operativnim sodelovanjem«, glede kontaktnega e-naslova na domeni zadihaj.net pa pojasnjuje, da gre za »namenski funkcijski naslov« za operativno komunikacijo v zvezi s storitvami CPO/MSP.

    Odgovor pa ne pojasni v celoti:
    1. ali je bila pri izbiri Voltrisa dejansko izpolnjena konkretna zahteva po pridobitvi najmanj treh neodvisnih tržnih ponudb (točka 7.2.3 razpisa) – odgovor navaja, da so upravičenci izvajali postopke naročanja in izbire ponudb ter da je bila ponudba Voltrisa ocenjena kot najugodnejša, ne potrdi pa izrecno izpolnjevanja te formalne zahteve pri vseh desetih upravičencih;
    2. natančnega datuma in okoliščin nastanka skupnega poslovnega naslova z Električnimi premikali, z. o. o. – odgovor navaja »ustrezno pravno podlago« in »začetno organizacijsko rešitev«, ne pojasni pa konkretnega datuma ali trajanja te ureditve;
    3. vprašanja glede navedbe »Co-owner« na profilu Zorice Sekulić na LinkedInu – odgovora na to vprašanje ni podal.

    Odgovor med drugim navaja konkretne cene polnjenja (AC približno 0,23–0,25 €/kWh, DC 0,34 €/kWh) ter poslovne cilje (najmanj 500 upravljanih polnilnih mest do konca 2026, več kot 1000 v letu 2027). Te navedbe – tako glede cen kot glede načrtov – nismo mogli neodvisno preveriti, zato jih v tem poročilu ne obravnavamo kot ugotovljena dejstva.

    Odgovor v izvirni obliki

    stran 1
    stran 1
    stran 2
    stran 2
    1. 9. 2026, 21.37

    Odziv, prejet z naslova, povezanega z Zorico Sekulić

    Izvirni poziv k odzivu je bil 30. 8. 2026 poslan na zorica@zadihaj.net – javno registriran poslovni kontakt, naveden v poslovnem registru Bizi.si in v registru CPO/MSP (nap.si). Odgovor je 1. 9. 2026 ob 21.37 prispel v isti e-poštni niti kot izvirni poziv, vendar z zasebnega e-poštnega naslova, ki ni javno registriran poslovni kontakt nobene od družb, navedenih v tem poročilu. Odgovor je podpisan zgolj z imenom Zorica, brez priimka, naziva ali sklica na funkcijo pri katerikoli od omenjenih družb.

    Identitete pošiljateljice nismo mogli neodvisno preveriti. Dejstvo, da je odgovor prispel v isti e-poštni niti kot izvirni poziv na uradni poslovni naslov, posredno nakazuje, da gre za istega naslovnika, vendar formalne potrditve identitete nimamo. Odgovor v nadaljevanju zato obravnavamo kot prejet v imenu Zorice Sekulić, ne pa kot z njene strani formalno potrjenega. Zaradi te negotovosti glede pošiljatelja tudi vsebine odgovora nismo mogli neodvisno preveriti; kjer odgovor navaja podatke, ki jih ni mogoče preveriti v javnih registrih, jih v nadaljevanju izrecno označujemo kot navedene v odgovoru, ne pa kot ugotovljena dejstva.

    Odgovor objavljamo v celoti, v skladu z zavezo, da objavimo vse prejete odzive ne glede na vsebino. Odgovor se nanaša na vprašanje lastništva Voltrisa (navedba »Co-owner« na LinkedInu je po njem nenatančna in ne odraža uradnega stanja po PRS), naravo poslovnega razmerja med Električnimi premikali in Voltrisom (po odgovoru gre za pogodbo o zunanjem upravljanju, brez lastniške povezave), okoliščine skupnega poslovnega naslova (po odgovoru praktična, začasna rešitev) ter delno opiše postopek izbire Voltrisa (primerjava več ponudnikov po ekonomskih, tehničnih in uporabniških merilih).

    Odgovor pa ne pojasni v celoti:
    1. ali je bila pri izbiri Voltrisa dejansko izpolnjena konkretna zahteva po pridobitvi najmanj treh neodvisnih tržnih ponudb (točka 7.2.3 razpisa) – odgovor opisuje merila izbire, ne potrdi pa izrecno izpolnjevanja te formalne zahteve;
    2. natančnega vzroka in datuma nastanka navedbe »Co-owner« na profilu na LinkedInu – odgovor navedbo označuje kot nenatančno, ne pojasni pa, kdaj in zakaj je nastala;
    3. poslovnega pomena kontaktnega e-naslova promet@zadihaj.net oziroma zorica@zadihaj.net, navedenega v registru CPO/MSP in poslovnem registru Bizi.si.

    Odgovor med drugim navaja, da se plačilo storitev upravljanja Voltrisu ne financira iz sredstev razpisa, državnega proračuna ali EU, temveč naj bi šlo za ločeno pogodbeno razmerje, pri katerem je plačilo upravljavca odvisno od ustvarjenega prometa. Te navedbe – tako glede vsebine kot glede vira, s katerega je prispela – nismo mogli neodvisno preveriti, zato je v tem poročilu ne obravnavamo kot ugotovljeno dejstvo.

    Odgovor v izvirni obliki, skupaj z izvirnim pozivom

    stran 1
    stran 1
    stran 2
    stran 2
    stran 3
    stran 3
    3. 9. 2026, 8.58

    Odgovor Ministrstva za infrastrukturo in energetiko

    Ministrstvo za infrastrukturo in energetiko (MZIE) je odgovorilo 3. 9. 2026 ob 8.58 – dan po objavi tega poročila. Odgovor je prispel prek uradnega naslova soj.mzie@gov.si, podpisan s strani Službe za odnose z javnostmi, in odgovarja na vseh osem vprašanj, ki smo jih naslovili na ministrstvo. Odgovor objavljamo v dopolnitvi, v skladu z zavezo, da objavimo vse prejete odzive.

    Preverjanje postopka izbire upravljavca in neodvisnosti ponudnikov. Ministrstvo pojasnjuje, da je preverjanje postopka izbora zunanjega upravljavca del administrativnega preverjanja vloge za izplačilo, ki ga izvajajo skrbniki pogodb o sofinanciranju – vključno s pregledom dokazil o pridobitvi najmanj treh tržnih ponudb ter preverjanjem lastniških in poslovnih povezav v evidencah AJPES, MFERAC in Arachne. Pri končnih prejemnikih, ki so zavezanci za javno naročanje, ministrstvo preveri tudi izvedbo celotnega postopka javnega naročanja.

    Dokumentacijo o izbranem upravljavcu mora končni prejemnik ministrstvu predložiti šele ob zaključku projekta – ne prej. To pomeni, da za upravičence, katerih projekti (postavitev infrastrukture) še niso zaključeni, preverjanje izpolnjevanja zahteve treh ponudb morda še ni bilo izvedeno.

    Celoten seznam prejemnikov. Ministrstvo navaja, da seznam vseh končnih prejemnikov objavlja na spletni strani javnega razpisa in na Portalu Energetika, s pojasnilom, da dodelitev sredstev ne pomeni nujno, da so bila sredstva že izplačana. Kljub navedbi v odgovoru priloge s seznamom v prejetem sporočilu nismo prejeli; poslali smo prošnjo za naknadno posredovanje.

    Naknadno 3. 9. 2026 ob 9.53 poslan seznam vseh prejemnikov

    stran 1
    stran 1
    stran 2
    stran 2

    Razmerje med močjo polnilnice in zgornjo mejo sofinanciranja. Ministrstvo pojasnjuje, da je razpon 3,7–22 kW znotraj Kategorije 1 namenoma dopuščen, da se omogoči postavitev polnilnih mest tudi na lokacijah z daljšim pričakovanim zadrževanjem vozil (npr. P+R, javne ustanove), ne le na lokacijah za hitro polnjenje. Opozarja tudi, da zgornja meja sofinanciranja ne pomeni avtomatičnega izplačila celotnega zneska, in da je merilo ocenjevanja vlog nagrajevalo nižje zaprošene zneske sofinanciranja glede na najvišji možni znesek.

    Terenski pregled in poročanje o razpoložljivosti. Ministrstvo potrjuje, da bo v skladu s Priročnikom o Mehanizmu za okrevanje in odpornost izveden letni vzorčni pregled najmanj 10 % vseh izplačil. Glede rednega poročanja o razpoložljivosti pojasnjuje, da že obstaja petletna obveznost letnega poročanja o kazalnikih rezultata (število operativnih polnilnih mest).

    Koncentracija upravljanja. Ministrstvo pojasnjuje, da razpis ni bil zasnovan kot instrument uravnavanja tržnih deležev posameznih upravljavcev in da nima pristojnosti za analize tržne koncentracije; v primeru suma omejevanja konkurence napotuje na Javno agencijo RS za varstvo konkurence (AVK).

    Odgovor ministrstva pojasnjuje sistemski okvir preverjanja, ne potrjuje pa izrecno, da je bilo preverjanje za teh deset konkretnih upravičencev, navedenih v tem poročilu, že izvedeno in zaključeno – kar je glede na pojasnjeni časovni okvir (dokumentacija se predloži šele ob zaključku projekta) mogoče, da ni bilo. Enako ministrstvo ne pojasni, ali administrativno preverjanje vključuje dejansko preverjanje konkretnih operativnih in tehničnih zahtev razpisa (javna dostopnost, komunikacijski protokoli, jezik zaslona), obravnavanih v razdelku “Dodatne razpisne zahteve” zgoraj. Ti dve odprti vprašanji smo naslovili na ministrstvo v dodatnem dopisu; morebiten odgovor bomo objavili ločeno.

    Odgovor v izvirni obliki

    stran 1
    stran 1
    stran 2
    stran 2
    stran 3
    stran 3
    stran 4
    stran 4
    Posodobitev, 15. 9. 2026

    Odgovor MZIE o izbiri upravljavca Voltris

    Po objavi tega zapisa je MZIE odgovorilo tudi na ločeno serijo vprašanj, ki smo jih poslali 3. septembra 2026 ob 9.45 in so se nanašala specifično na izbiro podjetja Voltris kot upravljavca polnilne infrastrukture v okviru razpisa JR NOO REPWR PPEV 2025. Odgovor je prispel 15. septembra 2026, torej dvanajst dni po vprašanju — v nasprotju z izvirnimi osmimi vprašanji iz prispevka o Voltrisu, na katera je MZIE odgovorilo še isti dan (3. 9. 2026 ob 8.58).

    V odgovoru, ki ga je podpisala Vanja Meserko iz Službe za odnose z javnostmi, MZIE pojasnjuje:

    • Skrbniki pogodb o sofinanciranju so zaposleni na ministrstvu, ne zunanji izvajalci.
    • Ministrstvo je v okviru administrativnih preverjanj preverjalo tudi postopek izbire zunanjega upravljavca polnilne infrastrukture pri prejemnikih, ki polnilnih mest niso upravljali sami — na podlagi dokumentacije o povpraševanjih, ponudbah in zapisnikih izbire. Po navedbah ministrstva so bila »administrativna preverjanja … zaključena pri vseh končnih prejemnikih, nepravilnosti niso bile ugotovljene«.
    • Poleg administrativnega preverjanja razpis predvideva tudi preverjanje na kraju samem, ki pa se izvaja vzorčno, na podlagi analize tveganja. Letni vzorec po Priročniku o izvajanju Mehanizma za okrevanje in odpornost ne sme biti manjši od 10 % vseh izplačil na posamezni komponenti NOO v preteklem letu; konkreten vzorec za letošnje leto še ni določen.
    • Med elementi, ki se preverjajo na kraju samem, ministrstvo izrecno navaja tudi dostopnost parkirnih mest za polnjenje.

    Odgovor je splošen, metodološki, in ne omenja konkretno polnilnice Lizin vrt niti vprašanja njene 16-urne dnevne dostopnosti. Prav tako ne naslavlja dveh vprašanj, ki smo ju MZIE zastavili v tem zapisu — o časovnem sosledju prekinitve sodelovanja in o statusu posvetovalne delovne skupine iz sklepa z dne 12. 12. 2024. Nanju še čakamo odgovor, znotraj roka, ki smo ga navedli zgoraj.

    Odgovor v izvirni obliki

    stran 1
    stran 1
    stran 2
    stran 2
    stran 3
    stran 3

    Neodvisni glas uporabnikov e-mobilnosti

    DeMS spremlja porabo javnih sredstev za polnilno infrastrukturo in ocenjuje polnilnice na terenu. Podprite to delo.

  • Kaj premore hrvaška polnilna infrastruktura na avtocesti?

    Kaj premore hrvaška polnilna infrastruktura na avtocesti?

    Test na terenu · Macelj–Zagreb–Zadar · 31. 8. 2026

    Kaj premore hrvaška polnilna infrastruktura na avtocesti?

    Devet polnilnih lokacij na avtocestnih počivališčih od Maclja do Zadra. Kdor se odpravi na pot, naj s seboj vzame vsaj dve RFID-kartici, tri aplikacije in solidno mero potrpežljivosti.

    9preizkušenih lokacij na ~300 km
    2delujeta brezhibno
    5delujejo z omejitvami
    2ob obisku popolnoma mrtvi
    BZ
    Testiral in zapisalBoštjan Završnik

    Metodologija

    Preveril sem polnilnice na relaciji Macelj–Zagreb–Zadar, pri čemer sem upošteval izključno postaje na avtocestnih počivališčih, saj izvozi z avtoceste zaradi hrvaškega cestninskega sistema vzamejo dodaten čas. Na vsaki lokaciji sem preveril dostopnost (aplikacija ali kartica), dejansko polnilno moč, splošno delovanje opreme in čakalne dobe.

    Za začetek slaba novica

    Med Macljem in Zagrebom polnilnice na avtocesti sploh ne najdete, ker je preprosto ni.

    Pot postajo za postajo

    Od Stupnika do Jasenic

    Razdalja je od prejšnje postaje. deluje z omejitvami ne deluje

    1. +67 km

      Stupnik

      Deluje
      Upravljavec
      Petrol (Alpitronic)
      Nazivna moč
      2 × 200 kW
      Dejanska moč
      ni testirano

      Brez POS-terminala

      Dobrodošel začetek. Prvo počivališče s polnilnico je takoj za cestninsko postajo Lučko. Na Croduxovi črpalki je Petrol pred kratkim postavil dve novi Alpitronicovi polnilnici, vsako z dvema priključkoma po 200 kW. Polnjenje je steklo brez težav, tako s Petrolovo kartico kot z aplikacijo OneCharge. Plačilo z bančno kartico prek POS-terminala, ki bi pri takšni infrastrukturi moralo biti samoumevno, seveda ni bilo mogoče. Je pa bil na voljo koš za smeti in voda za čiščenje vetrobranskega stekla, tudi nekaj.

      Stupnik
    2. +10 km

      Desinec

      Deluje odlično
      Upravljavec
      Petrol
      Nazivna moč
      5 postaj, 160–300 kW
      Dejanska moč
      160–300 kW

      POS na voljo; velika gneča (McDonald’s)

      Mali polnilni park, kakršnega si želimo. Deset kilometrov naprej me je pričakal pravi mali polnilni park: pet postaj, osem priključkov, moči od 160 do 300 kW. Polnjenje je delovalo brezhibno, na voljo je bil tudi POS-terminal. Bravo, Petrol. Obremenjenost lokacije je velika, k temu gotovo pripomore tudi bližnji McDonald’s. S tem se dobra zgodba, žal, konča.

      Desinec
    3. +14 km

      Tifon Draganić

      Deluje omejeno
      Upravljavec
      MOL
      Nazivna moč
      50 kW, CHAdeMO
      Dejanska moč
      50 kW

      Aplikacija Plugee ne dela, kartica Gremo na elektriko po resetu deluje

      MOL-ove težave. Na Tifonu Draganić stoji MOL-ova 50-kW polnilnica s priključkom CHAdeMO. Aplikacija MOL Plugee ni delovala, prav tako ne nekaj kartic, ki sem jih preizkusil. Šele po resetiranju polnilnice in ponovnem poskusu je polnjenje steklo s kartico Gremo na elektriko.

      Tifon Draganić
      Tifon Draganić
    4. +25 km

      Vukova Gorica

      Delno deluje
      Upravljavec
      HEP/Elen
      Nazivna moč
      2 × 50 kW + 1 × 175 kW
      Dejanska moč
      ~37 kW

      175 kW okvarjena že pol leta; velika gneča, umazano okolje

      Nedopustna gneča. Tu stojijo dve 50-kW polnilnici in ena 175-kW, slednja nedelujoča že približno pol leta. Ker delujeta le počasnejši in še ti polnita z največ okoli 37 kW, se je čakalna vrsta zavlekla tudi do ure. Samo počivališče je bilo neurejeno in umazano, enako stanje sem opazil že mesec dni prej.

      Vukova Gorica
      Vukova Gorica
    5. +24 km

      Tifon Dobra

      Deluje omejeno
      Upravljavec
      MOL
      Nazivna moč
      50 kW
      Dejanska moč
      50 kW

      Enako kot Draganić: aplikacija ne dela, kartica deluje

      Enaka zgodba kot na Draganiću. Naletel sem na dva starejša Mariborčana, ki sta se že nekaj časa neuspešno trudila aktivirati polnilnico, kljub klicu na podporo. V aplikaciji sta bila oba priključka ves čas obarvana rdeče, zato ju ni bilo mogoče izbrati. S kartico Gremo na elektriko je polnjenje steklo. Gospodoma sem svetoval, naj si priskrbita še kakšno kartico: pri tako nezanesljivi infrastrukturi aplikacija sama preprosto ni dovolj.

    6. +40 km

      Brinje/Sokolac

      Deluje počasi
      Upravljavec
      Elen
      Nazivna moč
      50 kW, 3 priključki
      Dejanska moč
      39 kW

      Priključek tip 2 uničen

      Presenetljivo delujoča, a počasna. 50-kW polnilnica s tremi priključki (tip 2 je bil uničen). Polnjenje je, začuda, delovalo, tako z aplikacijo kot s kartico. Hitrost pa je bila »astronomska«: 39 kW.

      Brinje/Sokolac
      Brinje/Sokolac
      Brinje/Sokolac
    7. +42 km

      Janče, Petrolovo počivališče

      Delno
      Upravljavec
      Petrol / Tesla
      Nazivna moč
      2 × Alpitronic 300 kW + Elen 50 kW + Tesla SC, 4 mesta
      Dejanska moč
      30–60 kW (SC)

      Petrolovi še ne delujeta; Tesla SC preobremenjen, vrsta 8+ vozil

      Obljuba in Teslin presežek. Petrol je postavil dve Alpitronicovi polnilnici s po dvema priključkoma in skupno 300 kW, ki žal še ne delujeta. Poleg stoji stara, delujoča Elenova 50-kW polnilnica, največje presenečenje pa je bil na novo odprt Teslin Supercharger s štirimi mesti, odprt za vse znamke. Gneča je bila nepopisna, ob polni zasedenosti pa moč na priključek pade na 30–60 kW. Ker je v vrsti čakalo najmanj osem vozil, sem pot nadaljeval brez polnjenja.

    8. +42 km

      Zir

      Ne deluje
      Upravljavec
      HEP/Elen
      Nazivna moč
      2 × 175 kW + 1 × 50 kW
      Dejanska moč
      0 kW

      Obe 175 kW izklopljeni, 50 kW se ne aktivira

      Popoln razpad. Obe 175-kW polnilnici sta bili ugasnjeni, na 50-kW pa polnjenja ni bilo mogoče aktivirati ne s kartico ne z aplikacijo. Lokacija je bila ob obisku praktično stoodstotno nedelujoča, kar sta mi z jezo v glasu potrdila tudi dva tujca, ki sem ju tam srečal.

      Zir
      Zir
    9. +39 km

      Tifon Jasenice

      Ne deluje
      Upravljavec
      MOL
      Nazivna moč
      50 kW
      Dejanska moč
      0 kW

      Zaslon uničen, »samo še spomenik«

      Zadnja postaja na poti ni bila nič boljša: MOL-ova polnilnica ni delovala ne z aplikacijo ne s karticami, zaslon pa je bil uničen. V bistvu samo še spomenik.

      Tifon Jasenice
      Tifon Jasenice

    Ključne ugotovitve

    1Nezanesljivost upravljavcev

    MOL-ove postaje (Draganić, Dobra, Jasenice) so kritično odvisne od RFID-kartic; aplikacija Plugee je med testom na večini lokacij odpovedala. Imejte vsaj dve različni kartici, na primer Gremo na elektriko in Petrol.

    2Zastarelost opreme

    50-kW polnilnice so za sodobne avtomobile z baterijami nad 60 kWh prepočasne. Na Vukovi Gorici to pomeni polnjenje čez eno uro in dolge vrste.

    3Napačna razporeditev zmogljivosti

    Najmočnejše postaje stojijo prezgodaj (Desinec), v južnejšem delu (Zir, Jasenice) pa infrastruktura praktično ne obstaja ali je okvarjena.

    4Tesla Supercharger, dvorezen meč

    Odprtost za vse znamke je pohvalna, a ob gneči moč na priključek pade pod 60 kW, kar odpravi prednost hitrega polnjenja.

    Cenovna primerjava

    Cene za hitro (DC) polnjenje na avtocestnih lokacijah, stanje avgust 2026:

    OmrežjeDo 50 kWNad 50 kW (HPC)Opomba
    HEP Elen0,57 €/kWh0,78 €/kWhNa avtocesti dražje kot izven nje (0,45 €/kWh); cena je enotna skozi vse leto.
    MOL Plugee (Tifon)–0,66 €/kWh (registr.) / 0,76 €/kWh (neregistr.)Velja za priključke nad 25 kW; brezplačna registracija se hitro povrne.
    Petrol OneCharge0,50 €/kWh (registr.)0,73 €/kWh (registr.)Neregistrirani uporabniki plačajo nekoliko več.
    Tesla Supercharger (ne-Tesla)–pribl. 0,52–0,58 €/kWhMed cenejšimi možnostmi HPC na hrvaških avtocestah, ko ni gneče.

    Petrol Desinec, ki je skupaj s Stupnikom delovala brezhibno in s polno hitrostjo, je hkrati tudi eno cenejših omrežij (0,50–0,73 €/kWh). MOL-ove postaje, ki so bile najbolj nezanesljive, pa zaračunavajo najvišjo ceno na relaciji (0,66–0,76 €/kWh): plačaš največ tam, kjer je največ težav.

    Pri Vukovi Gorici in Brinju/Sokolcu, kjer sem polnil s 37–39 kW namesto nazivnih 50 kW, je cena enaka, a za enak čas dobiš manj energije, zato se postanek podaljša.

    Priporočila za potnike

    📱Pred odhodom

    Namestite vsaj tri aplikacije (ELEN, MOL Plugee, Petrol OneCharge) in si zagotovite dve fizični kartici.

    🔋Rezerva

    Nobeni lokaciji ne zaupajte stoodstotno: imejte vsaj 20 % rezerve baterije za obvoz na naslednje počivališče.

    📍Ciljajte na Desinec

    Edina lokacija z zanesljivim hitrim polnjenjem (160+ kW) in POS-terminalom.

    Zaključek in poziv upravljavcem

    Potovanje po hrvaški avtocesti z električnim avtomobilom in iskanje proste ter hkrati delujoče polnilnice je precej stresno opravilo, pri katerem je veliko odvisno od sreče in iznajdljivosti. Od devetih obiskanih lokacij sta bili le dve brezhibni, pet uporabnih le z omejitvami, dve pa popolnoma mrtvi. To ni dopustno.

    Če želimo, da je potovanje z električnim avtomobilom res brezskrbno, mora biti polnilna infrastruktura predvsem zanesljiva, delujoča in dovolj zmogljiva. Petrol Desinec dokazuje, da se da, a med dobrimi primeri je še preveč nedelujočih, zastarelih ali nezanesljivih polnilnic.

    MOL

    Nujno popravite aplikacijo ali namestite POS-terminale.

    HEP/Elen

    Popravite 175-kW postaje na Ziru in Vukovi Gorici, ki so okvarjene že pol leta.

    Petrol

    Pospešite zagon novih postaj pri Jančah.

    Do takrat pa srečno polnjenje in ne pozabite na kartice.

    Na poti po Sloveniji?

    Vse javne polnilnice z močjo in priključki na eni karti, osvežene vsak dan.

  • Ko sem zgrabila priložnost, sem prevozila 4000 km v enem mesecu

    Ko sem zgrabila priložnost, sem prevozila 4000 km v enem mesecu

    Nasveti · 31. 8. 2026

    Ko sem zgrabila priložnost, sem prevozila 4000 km v enem mesecu

    Električni avtomobil sem si želela že vsaj deset let. Od konca maja imam za sabo 8800 kilometrov in izgubila sem strah, da sem si s prehodom na mestni električni avto zmanjšala svobodo premikanja. Izkazalo se je, da moram spremeniti svojo predstavo o tem, kako je svoboda videti, in se spotoma naučiti še nekaj reči.

    • BYD Dolphin Surf Boost
    • 8800 km od konca maja
    • V2L
    8800 kmv treh mesecih
    4000 kmv prvem mesecu
    16 Adomači polnilec namesto 8 A
    60 %baterije v eni noči

    Pred šestimi leti sem si upala razmišljati o nakupu Kone Electric, spremljala sem razvoj baterij, dosegov in polnilnic, vendar se preprosto ni izšlo.

    Letos pa se je odprlo okno priložnosti.

    Prodala sem svoj bencinski avtomobil, zaprosila za subvencijo in nenadoma sem lahko iz avtosalona odpeljala svoj BYD Dolphin Surf Boost. Sreča je bila nepopisna.

    Svojo srečo sem nekaj časa celo skrivala. Malo me je bilo sram. Kako si lahko nekdo, kot sem jaz, privošči nov avto?

    Smeško z napisom »Prodan sem.« na armaturni plošči

    Zdaj si upam o tem pisati. Še danes me preplavi veselje, ko se spomnim velikega smeška na listu papirja, ki ga je prodajalec namestil na armaturno ploščo z napisom: »Prodan sem.«

    Priložnost za nakup sem zgrabila hitro. Res pa je, da sem bila nanjo pripravljena veliko dlje, kot se zdi. Več kot petnajst let vodim tehnološke konference, v svet tehnologije sta me uvajala Pečjaka, Andrej in Jasna, sodelujem pa tudi z DeMS. Z leti sem postala strokovnjakinja za elektromobilnost z ogromno teorije.

    V treh mesecih imam 8800 kilometrov prakse. In še vedno pokam od sreče in se učim.

    Prvi šok se je zgodil doma

    Ko sem pisala o prvih 4000 kilometrih, prevoženih v enem mesecu, je bil to še zapis začetnice. Kilovati, kilovatne ure, amperi, moč polnjenja. Vse to mi je hitro lezlo pod kožo.

    Prvi šok je prišel doma.

    Polnilec, ki je bil priložen avtomobilu, je polnil z minimalnim tokom 8 A. Z mojim načinom vožnje je to pomenilo, da sem čez noč napolnila približno 30 odstotkov baterije. To pa zame preprosto ni bilo dovolj. Moje daljše poti si večkrat na teden sledijo druga za drugo in nikakor nisem želela čez dan čakati ob avtomobilu, da se napolni.

    BYD Dolphin Surf Boost – fotografija 2

    Takrat sta spet vskočila Pečjaka. Andrej in Jasna sta mi priskrbela polnilec za 16 A. Nenadoma sem lahko v eni noči napolnila približno 60 odstotkov baterije.

    8 Apriloženi polnilec: približno 30 odstotkov baterije čez noč
    16 Anovi polnilec: približno 60 odstotkov baterije v eni noči

    Šestdeset odstotkov!

    Ne spomnim se, kdaj sem se nazadnje počutila tako polna energije kot takrat, ko sem prvič priklopila avto na nov kabel.

    Začutila sem, da imam spet svojo svobodo.

    Z Metronovim polnilcem nisem dobila samo večjega pretoka do avta. Jasna me je prej poklicala in vprašala, koliko metrov kabla potrebujem, da lahko polnim v Kopru.

    »Osem,« rečem.

    »Prav, deset metrov, da boš sigurna,« odgovori.

    Tudi to se mi je zdelo neverjetno razkošje. Začela sem dobivati občutek, da lahko svoje novo električno življenje uredim tako, da bo delovalo zame.

    Končno sem razumela, da problem ni avtomobil.

    Problem je bila moja predstava o tem, kako je videti svoboda.

    Avto ima svoj doseg, jaz svoj prag mirnosti

    Pred nakupom me ni bilo strah, da sem izbrala napačen avtomobil. BYD Dolphin Surf Boost se mi je zdel kakovosten, izbrala pa sem različico z večjo baterijo, ker se veliko vozim predvsem po Sloveniji, Hrvaški in Furlaniji-Julijski krajini.

    Bolj kot avtomobil me je begalo, kako se bom navadila nanj.

    Navajena sem bila svobode, ki je skoraj ne opaziš. Sedeš v avto, natočiš gorivo in greš. Kilometre nabiram hitro, tak življenjski slog imava s sinom, saj zaradi njegovega vseživljenjskega stanja sodelujeva s strokovnjaki, ki delujejo na različnih koncih Slovenije. Tudi moje delo zahteva daljše vožnje.

    Pri električnem avtomobilu pa so se nenadoma pojavili kabli, polnilnice, aplikacije, moč polnjenja in vprašanje, ali bo vse skupaj delovalo, ko bom to potrebovala.

    Najbolj mi je pomagala preprosta primerjava z vodo. Elektrika je podobna vodi, moč polnjenja pa pretoku skozi cev. Lahko imaš na drugi strani ogromno polnilnico z močjo 200 ali 400 kW, vendar če avto lahko sprejme manj, tvoja cev ne bo čudežno postala večja.

    In potem sem končno razumela nekaj zelo osvobajajočega: meni sploh ni treba iskati najmočnejše polnilnice. Ne potrebujem 400 kW. Potrebujem dovolj energije, da mirno nadaljujem pot.

    To sem se zelo hitro naučila na poti Koper–Novo mesto po komaj 48 urah življenja z električnim avtomobilom. Nisem vedela, kako pomembno je, da svoj mestni avto pred daljšo potjo doma napolnim do 100 odstotkov. Do Novega mesta sem porabila skoraj 70 odstotkov baterije.

    Začetniško nespretnost sem pomirila na Petrolovi polnilnici. Bila je dražja, ampak tisti trenutek se nisem ukvarjala s ceno. Kupila sem si mir v glavi in prihranila za vlečno službo.

    BYD Dolphin Surf Boost – fotografija 3

    Nov kabel je prinesel sprostitev in začela sem raziskovati polnilnice. Odkrivala sem Lidl, Tesla Supercharger in druge.

    Tesla je bila zame posebej prijetna izkušnja: priklopim, prislonim kartico, dodam toliko energije, kot je potrebujem, in grem. Brez velike znanosti. Pri Lidlu pa vse steče, ko si v njihovi aplikaciji enkrat urediš možnost polnjenja.

    Najbolj ponosna sem na pot Novo mesto–Tolmin–Koper. V Tolminu sem za nekaj minut priklopila avto na priložnostno postavljeno šuko vtičnico in dodala tri odstotke baterije.

    Ne zato, ker brez tega ne bi prišla domov. Ampak zato, ker sem se s tremi odstotki več bolje počutila.

    Avto ima svoj doseg. Jaz imam svoj prag mirnosti.

    Svoboda je bila drugačna, ne manjša

    Navajena sem bila, da se lahko zjutraj odločim za Lošinj in grem na Lošinj. Nisem razmišljala, kje bom čez nekaj ur natočila gorivo in ali bo črpalka delala.

    Pri električnem avtomobilu se je v glavi pojavil nov korak: kje bom polnila?

    In z njim tudi neprijeten občutek. Kaj, če na poti ne najdem polnilnice? Kaj, če je zasedena? Če ne deluje?

    Zato sem že pred daljšimi potmi začela raziskovati. Kalkulirala sem pot do Vodic, iskala, kje bi polnila, in si celo predstavljala, kje bi naredila postanek pri polnilnici in si privoščila dobro kosilo.

    Za Dolomite sem začela podobno raziskovati poti.

    Potem pa sem odnehala.

    Letos se je namreč zgodilo nekaj drugega. Na Lošinj in v Vodice nisem šla. Ostala sem doma.

    In prav ta čas je prinesel nepričakovano veliko veselja z električnim avtomobilom.

    Začela sem spoznavati svoje potrebe po Sloveniji. Najprej Koper–Novo mesto. Ljubljana večkrat na teden. Sledila je Kranjska Gora in mnoge druge poti.

    BYD Dolphin Surf Boost – fotografija 4

    Vsakič malo več izkušenj in manj računanja.

    Tudi aplikacije na telefonu, ki sem jih pred nakupom avtomobila preizkušala in spremljala, so po nakupu postale skoraj neuporabne.

    Na domačem terenu ima avto svojo strategijo. Tesla Supercharger. Lidl. Ali pa prijatelji.

    Ugotovila sem, da ne potrebujem več deset aplikacij in popolnega načrta za vsako pot. Imam lokacije, kjer se ustavim, vem, koliko energije potrebujem in koliko rezerve mi daje mir.

    Zelo hitro sem udomačila novo tehnologijo.

    Na prvih poteh sem veliko preračunavala, preizkušala nadzorno ploščo, izklapljala funkcije, ki jih ne maram, in bentila, ker se nekatere avtomatično vklopijo z vsakim zagonom motorja, ker tako narekuje zakonodaja EU. Zdaj se zalotim, da o večini sploh ne razmišljam več.

    Električni avtomobil mi ni vzel svobode. Hitro me je učil, da je svoboda lahko organizirana drugače.

    Avto ni več samo avto

    Kmalu po nakupu sem začela preizkušati še eno funkcijo avtomobila, zaradi katere se mi je nakup prav tega avtomobila zdel še bolj nobel: funkcijo V2L.

    Ko sem pred leti videla Pečjaka, kako sta na avto priključila avtomat za kavo, sem si takoj predstavljala vse mogoče stvari, za katere bi lahko tak adapter uporabljala jaz.

    Na Soča Trailu sem z V2L-adapterjem iz avtomobila napolnila SUP, nekaj blazin za spanje in telefone. Zjutraj sem iz njegove baterije pogrela mleko za sinov zajtrk in sebi spenila mleko za kavo.

    BYD Dolphin Surf Boost – fotografija 5

    Na morju s sinom vsak dan napihujeva njegov čoln. Avto, adapter, električna tlačilka in v nekaj minutah je čoln pripravljen za plovbo.

    Takšne stvari me osrečujejo. Celo bolj kot šopek rož.

    Ko sem izvedela, koliko različnih naprav lahko napajam iz avtomobila, se mi je odprl še en svet. Baterija ni več samo nekaj, kar avtomobilu omogoča vožnjo. Postala je vir energije, ki jo lahko uporabim tudi za napajanje svojega doma.

    A bolj kot karkoli me navdušuje, kako spočita pridem z daljših poti. Električni avto je tih, vožnja je drugačna in po dveh urah vožnje izstopim bistveno manj utrujena. Udobje vožnje opazijo tudi sopotniki. Moj sin pa zelo rad pozdravlja avto, saj mu ta vedno tudi odgovori.

    Od avtomobila do lastne energije

    Že razmišljam o naslednjem koraku.

    Pri Metronu sem videla nadstrešek za avto s sončnimi paneli. Fotografirala sem ga in si takoj rekla: »To bi pa imela.«

    BYD Dolphin Surf Boost – fotografija 6

    Zamisel, da bi nadstrešek prišel kot komplet lego kock, me zelo privlači. V Kopru bi dobila pokrito parkirišče, senco in zaščito pred točo, hkrati pa bi proizvajala elektriko za avto in morda še kaj.

    Običajen nadstrešek je strošek. Takšen pa bi lahko bil tudi investicija.

    Nisem elektrotehnik. Elektrike sem se najprej bala. Zaradi izumitelja in vizionarja Tesle in družine Pečjak jo občudujem. Najti dobrega električarja pa je supermoč.

    Ko sem kupovala avto, sem mislila, da kupujem predvsem novo prevozno sredstvo. Danes se mi zdi, da sem kupila vstopnico v svet, ki ga šele odkrivamo.

    En gram prakse

    Morda je prav to največja sprememba, ki mi jo je prinesel električni avtomobil. Ne samo, da sem se naučila polniti avto. Naučila sem se drugače razmišljati o poti. Prej sem razmišljala: koliko kilometrov imam še do cilja? Danes se vprašam: koliko energije potrebujem, kje se bom ustavila in kaj lahko naredim medtem?

    To se mi zdi zanimivo tudi širše.

    Ljudje smo zelo navajeni sveta, ki ga poznamo. Ko nekaj uporabljamo dolgo časa, ne razmišljamo več o tem, kako deluje. Samoumevno je.

    Tiskana knjiga je nekoč spremenila način, kako ljudje dostopamo do znanja. Telefon je spremenil komunikacijo. Internet je spremenil skoraj vse. Navigacija je spremenila način potovanja. Danes vse to uporabljamo, ne da bi o tem posebej razmišljali.

    Električni avtomobil pa ni samo nova tehnologija v avtomobilu. Spreminja naše navade.

    Spremembe skoraj nisem opazila. Za kratek čas sem jo občutila kot omejitev. Potem kot domačo nalogo. Novo znanje sem dobila z izkušnjami. Zdaj lahko trdim, da je učenje novega avta precej lažje kot nastavljanje novega tiskalnika.

    In prav zato se mi zdi pomembno, da o novih tehnologijah govorimo tudi skozi izkušnjo uporabnikov. Ne samo skozi kilovate, cene, dosege in tehnične podatke, ampak tudi skozi tisto, kar se zgodi človeku, ki se mora nečesa novega šele navaditi.

    Začela sem z enim električnim avtomobilom. Zdaj že razmišljam o nadstrešku, sončnih panelih in bateriji.

    Zato ne bom postala energetska strokovnjakinja. Samo radovedna sem, kaj vse lahko naredim s tem, kar sem nekoč videla samo kot avto.

    Imela sem veliko teorije. Zdaj imam nekaj kWh prakse in navdušena sem.

    Uporaba V2L v praksi:

    Postanite član DeMS