Oznaka: DEMS

  • EV, da ali ne, 8 let kasneje

    EV, da ali ne, 8 let kasneje

    Nasvet · iz prve roke · 26. 8. 2026

    EV, da ali ne, 8 let kasneje

    Leta 2018 sem se prvič spraševal o smiselnosti nakupa električnega vozila. Izbira je bila majhna, polnilnic malo, cena visoka za razmeroma kratek doseg. Danes je slika povsem drugačna.

    AO
    PišeAlan Orlič

    Dve leti po mojih prvih razmislekih je bil v Sloveniji prvi razcvet električnih vozil, ko je Volkswagen ponudil omejeno serijo električnih e-Upov in Golfov po sprejemljivi ceni. Približno hkrati so v Slovenijo začele prihajati prve Tesle Model 3. Elektrifikacija se je takrat začela bolj zares, in če ne bi vmes ves svet ustavil covid, bi bila to danes morda drugačna zgodba. Pustimo to ob strani in raje poglejmo razloge.

    Moja pot v električno mobilnost

    1. prej
      Dizel za 40 km do službe

      Služba sredi podeželja, najbližji javni prevoz 4 km stran. Avto na slovenskem podeželju je nuja, ne luksuz.

    2. nato
      Sončna elektrarna in prvi test

      Znanec, ki je vsak dan prevozil okoli 150 km, me je navdušil nad sončno elektrarno in svojim e-vozilom. Leto pozneje smo dobili elektrarno na streho in prvi test: Mitsubishi i-MiEV.

    3. 2020
      Volkswagen e-Up!

      32 kWh uporabne kapacitete, ugodnejša cena, razmišljanja praktično ni bilo. Dobavo je covid zavlekel za pol leta, a od takrat ni bilo več poti nazaj.

    4. 2024
      Električen tudi drugi avto

      Pred dvema letoma je elektrifikacija dohitela še dizel za daljše poti.

    Mitsubishi i-MiEV je eden od pionirjev elektrifikacije, z baterijo 16 kWh in dosegom do 120 km poleti. Služba in nazaj je znesla okoli 80 km, torej bi šlo tudi pozimi, le finance takrat še niso šle skozi.

    Volkswagen e-Up!
    Volkswagen e-Up!

    e-Up! je pri normalni vožnji omogočal okoli 200 do 250 km dosega, kar je pomenilo od doma do Ljubljane in nazaj brez strahu, tudi pozimi (190 km). Takrat so bile javne polnilnice še zastonj, a se nanje nisem želel zanašati, saj polnjenje ni bilo ravno hitro.

    Z domačim polnjenjem sem pokril več kot 90 % vseh kilometrov.Druge vožnje, do sorodnikov, na počitnice ali daljše izlete, je pokril dizel, dokler ga pred dvema letoma ni dohitela elektrifikacija.

    Kdo je primeren kandidat za električno vozilo?

    Gremo počasi. Verjamem, da ima marsikdo še vedno velik strah pred električnimi vozili, in nesporno dejstvo je, da še niso za vsakogar.

    Še neBloki brez polnjenja

    Če živite v blokovskem naselju in nimate dostopnega polnjenja, elektrifikacija nima velikega smisla. Se da in je lahko celo ceneje, a je daleč od udobja obstoječe naftne infrastrukture. Pišem iz izkušenj: najbližja polnilnica 500 m stran, druga dober kilometer, pri obeh visoka cena in še doplačilo nad 180 minut.

    Še bo časOmejen proračun

    Tisti, ki si nakupa novega ali boljšega rabljenega vozila ne morejo privoščiti ali ga ne želijo zaradi drugih obveznosti. Brez panike, še bo čas.

    IdealnoHiša, domače polnjenje, avto na osebo

    Velika skupina, ki živi v lastni hiši, lahko polni doma, ima sredstva in eno vozilo na odraslo osebo.

    Alan Orlič, EV, da ali ne
    Alan Orlič, EV, da ali ne

    Večina slovenskega podeželja je takšna, da si odvisen od lastnega prevoza. Tako sem začel tudi sam: najprej je bila pomembna cena (kaj si lahko privoščim), nato doseg, na koncu vse drugo. Takrat izbire praktično ni bilo, danes je krepko večja:

    Leapmotor T03 okvirno 18.500–19.000 €Renault TwingoBYD Dolphin SurfHyundai InsterKia EV2

    Vsa ta vozila so že v osnovi bolje opremljena kot klasična, vožnja je enostavnejša in registrirana so za vsaj štiri osebe. Kar je najpomembneje: pri dnevnih poteh do 100 km niti ne potrebujete polnilne postaje, saj lahko polnite na navadni 230-voltni vtičnici. Tako polnjenje je počasno, a za to razdaljo povsem dovolj: avto priklopite zvečer in zjutraj je poln.

    Kaj morate vedeti o dosegu in polnjenju

    do 100 km na danzadošča domača vtičnica
    do 200 km na danpriporočljiva polnilna postaja, do šestkrat hitrejša od prenosnega polnilnika; izbirajte baterije s 40 kWh ali več
    daljše potihitre polnilnice in malo načrtovanja
    Alan Orlič, EV, da ali ne
    Alan Orlič, EV, da ali ne

    Če vas razlike v dosegu presenetijo, je razlaga preprosta: električni motor 90 % energije pretvori v premikanje, klasični bencinski največ tretjino.

    Moje vodilo za kapaciteto baterije je preprosto: pokriti mora večino voženj v zimskem času in pri tem mora ostati še malo rezerve. Priznam, ne da se mi načrtovati in razmišljati, katere kartice vse potrebujem. Trenutni avto z baterijo nad 60 kWh mi omogoča, da pri avtocestni hitrosti (tempomat nastavim na 120 km/h) prevozim 280 km brez vmesnega polnjenja, tudi pozimi. Pri manjših vozilih bo ta meja seveda nižja.

    Kaj pa slabosti? Iskreno o izzivih

    do −30 %dosega pozimi pri nizkih temperaturah
    do +25 %porabe pri 130 km/h v primerjavi s 100 km/h
    cenanovi EV so še vedno dragi; pri rabljenih pazite na stanje baterije
    polnilnicejavna infrastruktura se izboljšuje, a še ni povsem zanesljiva

    In seveda: če nimate možnosti polnjenja doma ali v bližini, je električni avto lahko bolj nadloga kot olajšava. A ob pravih pričakovanjih, dobrih informacijah in realni oceni lastnih potreb so to obvladljive ovire. Zame in za mnoge člane DeMS so prednosti daleč odtehtale slabosti.

    Sklep: je elektromobilnost prihodnost?

    Je nekaj novega?Ne več.
    Zahteva prilagoditve?Da.
    Je vožnja zato slabša?Ne.

    Oglejte si zapise na naši strani, kjer člani križarijo po vsej Evropi in v enem dnevu kljub več postankom naredijo morda kakšen kilometer manj kot s klasičnim vozilom. Se da. Začne se lahko v majhnih korakih, le začeti je treba. In potem praviloma ni več poti nazaj.

    AO
    Zbral, uredil in zapisalAlan Orlič

    S pisanjem člankov je začel leta 1997 za revijo Moj mikro, pisal je tudi za Delo, Joker ter Svet in ljudje. Nad e-mobilnostjo se je navdušil leta 2018, ko je leta 2020 prevzel svoj prvi e-avto, pa se je hitro odločil, da ni več poti nazaj.

    Razmišljate o električnem avtu?

    Izračunajte, koliko bi prihranili, in preberite osnove, preden se odločite.

  • Koliko stane menjava baterije po desetih letih? Verjetno nič.

    Koliko stane menjava baterije po desetih letih? Verjetno nič.

    Nasvet · baterije · 24. 8. 2026

    Koliko stane menjava baterije po desetih letih? Verjetno nič.

    Baterija bo najverjetneje še vedno tam, originalna ali popravljena, z nekaj manj uporabne kapacitete. Popolna odpoved je redka.

    2,3 %povprečna degradacija na leto (Geotab, 22.700 vozil)
    81,6 %kapacitete po osmih letih v povprečju
    < 1 %odpovedi zaradi okvare pri novejših letnikih
    8 letali 160.000 km, pogosta garancija baterije

    Kratki odgovor

    Baterija bo najverjetneje še vedno tam. Če do popolne odpovedi vendarle pride, računajte od nekaj sto evrov za popravilo do 30.000 € za nov paket, odvisno od avta.

    Baterije praviloma ne umrejo čez noč. Postarajo se.

    Geotab je pogledal 22.700 vozil. Povprečna degradacija: 2,3 % na leto. Po osmih letih baterija obdrži 81,6 % kapacitete [1].

    Ne množite 2,3 z deset. Degradacija ni preprosta linearna enačba: 23 % izgube po desetih letih je zgolj linearna ekstrapolacija povprečja, ne napoved za konkretno baterijo. Štejejo tudi kilometri, ne samo leta. Deset let star avto z 80.000 km ni enako obremenjen kot deset let star avto s 300.000 km. Vplivajo tudi način polnjenja, temperatura in kemija celic.

    Zakaj sploh skrbimo

    Velik del strahu je ustvaril Nissan Leaf, prvi množični EV, brez hlajenja baterije. V vročem podnebju je izgubljal tudi 4 % na leto, v prvih dveh letih pa je ena serija zaradi napake v programski opremi izgubila skoraj 10 % [2, 3, 4]. Ta avto je ustvaril mit, ki še danes kroži po forumih. Sodobni EV-ji z aktivnim hlajenjem so druga zgodba: pri Teslinih modelih se po 320.000 km degradacija v nekaterih podatkih giblje okoli 12–15 % [5].

    Kaj pravijo naši lastniki

    Sedem primerov iz naše skupnosti. Majhen, nereprezentativen vzorec, a vsak primer je preverljiv.

    Nissan Leafletnik 2011 · 200.000+ km
    66 %

    66 % kapacitete, doseg pod 100 km. Lastnik ga je nadgradil pri madžarskem Nissanu za 7.500 € [6].

    Nissan Leaf1 leto · 42.000 km
    brez opazne izgube

    Lastnik ne opazi izgube.

    Nissan Leaf4 leta
    ~96,5–97 %

    Lastnik poroča o 3–3,5 % izgube.

    Citroën C-Zero100.000 km
    85 %

    Drži 85 % kapacitete.

    Tesla Model S9+ let · 270.000 km
    90,8 %

    Drži 90,8 % kapacitete [7].

    Tesla Model Y4 leta
    94 %

    Okoli 94 % kapacitete.

    Tesla Model 374.000 km
    pregled brez napak

    Pri preventivnem pregledu (122 €) brez ene same napake [8].

    Primer ocene baterije Tesle Model 3
    Primer ocene baterije Tesle Model 3
    Škoda Citigo, letnik 2020, 113.000 km (odziv bralcev)
    Škoda Citigo, letnik 2020, 113.000 km (odziv bralcev)
    Vzorec je jasen.Sodobnejši EV-ji z boljšim hlajenjem se starajo počasneje kot zgodnji Leaf, degradacija pa je skoraj vedno postopna, ne nenadna.

    »Ampak kje je konec?«

    Pošteno vprašanje. Nekdo s 300.000 km na EV pogosto pričakuje še 300.000 zraven, ali kar milijon skupaj. To ni pravično merilo: pri dizlu s 300.000 km tudi nihče ne pričakuje še 700.000 brez posega v motor. Vsak avto ima svojo delovno dobo.

    Pri bateriji je zmanjševanje kapacitete praviloma postopno in merljivo, posamezna okvara pa je lahko tudi nenadna. Tesla Model S z 270.000 km in 90,8 % kapacitete je dober primer, da visoka kilometrina sama po sebi še ne pomeni konca uporabne dobe baterije.

    SoH ni celotna zgodba

    Predstavitev v Flachauu leta 2026
    Predstavitev v Flachauu leta 2026

    EV Clinic je odprl taksi Model S s SoH 30 %. Baterija je bila v redu: celice uravnotežene, brez puščanja. SoH ni isto kot celotno zdravstveno stanje baterijskega paketa [9]. Deluje tudi v drugo smer: Hyundai Ioniq je pri realni vožnji od polne do prazne kazal 80 % kapacitete, sistem vozila pa je trdil, da je pri 95 %. Zaslon ne pove vsega, ne navzdol ne navzgor [9].

    Zasnova paketa določa, ali ga je sploh mogoče popraviti. Model S/X ima module, kar olajša popravilo. Model Y RWD ima strukturno lepljen paket, kjer lahko okvara ene celice pomeni menjavo vsega.

    Pri nakupu rabljenega EV

    Zahtevajte polno diagnostiko, ne samo številke na zaslonu. Pri Teslah preverite, ali je paket originalen ali remanufakturiran; slednji je lahko slabši. Člani DeMS imajo 10 % popusta pri testu baterije Aviloo.

    En nasvet za lastnike baterij LFP

    Novejši, cenejši modeli (Tesla Model 3/Y RWD) imajo celice LFP, ne klasičnih NMC/NCA. Kemija LFP praviloma omogoča več ciklov kot številne NMC/NCA.

    Pri baterijah LFP je 100 % posebna zgodba: pri nekaterih vozilih proizvajalec priporoča redno polnjenje do 100 %, predvsem zato, da sistem upravljanja baterije (BMS) lažje kalibrira prikaz napolnjenosti. To ni isto kot priporočilo, da mora baterija ves čas stati na 100 %. Brez tega lahko avto sčasoma kaže napačen doseg, čeprav je baterija v redu [10].

    Verjetno ne boste menjali baterije

    Degradacija Tesle Model Y, letnik 2022, 142.682 km
    Degradacija Tesle Model Y, letnik 2022, 142.682 km

    DOE, EPA in Recurrent so pogledali na tisoče vozil. Odpovedi zaradi okvare: pod 1 % pri novejših letnikih, pod 0,3 % pri vozilih iz leta 2022 naprej [11, 12, 13]. To ni napoved za vaše vozilo, je pa jasen signal: degradacija je pogosta, odpoved je redka. To sta dve različni stvari.

    Degradacijamanj kapacitete, manj dosega

    Normalno staranje.

    Okvaralahko pomeni velik račun

    Redek dogodek.

    Pri številnih proizvajalcih je garancija pogonske baterije osem let oziroma 160.000 km, pogosto z zagotovilom najmanj 70 % prvotne kapacitete; pogoji se med proizvajalci razlikujejo [18]. To je spodnja meja, ne napoved: realna kapaciteta je, kot kažejo zgornji primeri, praviloma precej višja. Za kupca rabljenega EV pa je avto s še aktivno garancijo zaščiten pred redkim scenarijem popolne odpovedi, kar se pozna tudi na ceni.

    Če pride do okvare

    DeMS na obisku v Zagrebu, sedež EV Clinic
    DeMS na obisku v Zagrebu, sedež EV Clinic
    Diagnostika100–250 €pred nakupom rabljenega ali ob koncu garancije
    Popravilo modulanekaj sto do nekaj tisoč €pri lokalni napaki
    Obnovljen paket5.000–16.000 €pri večji poškodbi
    Nov paket (OEM)8.000–30.000 €+ko popravilo ni smiselno

    Pred menjavo celotnega paketa vedno vprašajte, ali je mogoče popraviti samo modul. Pri specializiranih servisih (kot EV Clinic) so cene lahko pol nižje kot pri pooblaščenem trgovcu [14, 15, 16, 17].

    Ekonomika, ne panika

    Naključno izbrana ponudba baterij za Nissan Leaf
    Naključno izbrana ponudba baterij za Nissan Leaf

    Deset let star EV je vreden 12.000 €, nova baterija stane 15.000 €. Menjava ekonomsko ne pride v poštev, zato obstajajo popravilo, obnova in rabljen paket. Pri novejšem in dražjem avtu je slika drugačna, ker je vozilo vredno več od baterije. Pravilo je preprosto: čim starejši je avto, tem bolj se splača iskati poceni pot, ne kataloške cene.

    Tudi baterija pri 70–80 % kapacitete ni »mrtva«: pomeni predvsem manjši doseg in je za nekatere uporabnike lahko manj uporabna. Za drugo življenje, na primer kot domači hranilnik energije, pa je ravno pravšnja, saj tam visoka gostota in hitro polnjenje nista več pomembna. V Sloveniji je trg druge življenjske dobe avtomobilskih baterij še zelo majhen; ponudba bo verjetno prišla z zamikom.

    Baterija ni motorno olje.Je drag, a dolgoročen del avta, ki se stara postopoma. Pri desetletnem EV je precej bolj verjeten manjši doseg kot menjava celotnega paketa. Deset let je starost avtomobila, ne rok trajanja baterije.
    IZ
    Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik

    Predsednik DeMS – Društva e-Mobilnost Slovenija. V e-mobilnosti dejaven od leta 2003, deluje tudi kot neodvisni ocenjevalec polnilne infrastrukture. Za predstavitev na EVS37 v Seulu (2024) je prejel nagrado za najboljšo ustno predstavitev; predaval je tudi na EVS38 v Göteborgu (2025).

    Viri (18)
    1. Geotab: EV Battery Health, 22,700 Vehicle Data Analysis
    2. InsideEVs: Everyone Is Afraid Of EV Battery Degradation
    3. The Electric Viking: How the Nissan Leaf Shaped Fears
    4. PushEVs: Nissan Leaf battery degradation data
    5. WeCovr: Tesla Battery Deterioration Real Life Examples in 2026
    6. DeMS: Nissan Leaf 24 kWh, letnik 2011, nadgradnja pogonske baterije
    7. DeMS: EV Clinic Zagreb
    8. DeMS, Saša Odlazek: Še 5.000 km garancije
    9. DeMS: State of Health, zakaj en odstotek ne pove vsega
    10. MOTORWATT: Should I Charge My EV to 80% or 100%?
    11. U.S. DOE: Battery Replacements Due to Failure Have Been Very Rare
    12. U.S. EPA: Electric Vehicle Myths
    13. Recurrent: How Long Do Electric Car Batteries Last?
    14. AvtoArena: Koliko stane zamenjava baterije v električnem avtomobilu?
    15. EVSVET.eu forum: Zamenjava baterije
    16. Delo/Svet kapitala: Kako dolgo zdržijo Tesline baterije
    17. Bloomberg Adria: Koliko stane nova baterija e-avtomobila?
    18. EVSeekers: EV Battery Degradation Chart

    Poznate SoH svoje baterije?

    Imate električni avto, starejši od pet let? Pošljite nam svoje izkušnje in pomagajte graditi prvo slovensko bazo dolgoročne degradacije baterij.

  • Rabljeni e-avti se ne pojavijo sami od sebe

    Rabljeni e-avti se ne pojavijo sami od sebe

    Komentar · subvencije in rabljeni trg · 21. 8. 2026

    Rabljeni e-avti se ne pojavijo sami od sebe

    Subvencija za nov e-avto danes koristi predvsem kupcu novega vozila. Toda čez nekaj let bo od velikosti tega trga odvisno tudi, koliko rabljenih e-avtov bo na voljo. Zato ni vseeno, kako država subvencije ukinja.

    39.319prvič registriranih rabljenih avtomobilov iz tujine leta 2023
    6 letpovprečna starost prvič registriranih rabljenih avtomobilov (2025)
    95,9 %BEV med novimi avtomobili na Norveškem leta 2025
    1,2 → 7,7 %delež rabljenih e-avtov na AutoScout24 v Avstriji (2020–2025)

    Vsako leto Slovenci prvič registriramo več deset tisoč rabljenih avtomobilov iz tujine, leta 2023 kar 39.319. Velik del tega denarja gre mimo Slovenije. Pri novem avtu, kupljenem pri nas, gre v proračun 22-odstotni DDV: pri avtu za 30.000 evrov okoli 5.410 evrov. Pri rabljenem vozilu, kupljenem od fizične osebe v tujini, tega DDV praviloma ni; pri trgovskih in maržnih poslih je slika drugačna.

    Subvencije gredo iz Podnebnega sklada, ne iz splošne blagajne. A vprašanje ni, iz katerega žepa gre denar. Vprašanje je, kakšen avtomobilski trg s tem gradimo, danes in čez deset let.

    Brez dovolj velikega novega trga ni dovolj rabljenih e-avtov

    DeMS

    Zveza potrošnikov Slovenije je to povedala naravnost. Boštjan Okorn je za Žurnal24 dejal: rabljeni trg jutri raste samo, če je danes dovolj velik trg novih.

    Nekdo mora avto kupiti novega, da ga bo čez nekaj let lahko kupil kdo drug kot rabljenega.Manj prodanih novih danes pomeni manj rabljenih čez nekaj let. Vrzel se ne zapre sama od sebe, samo prestavi se v prihodnost.

    To ne pomeni, da je vsak subvencioniran avto nujen. Pomeni nekaj ožjega: velikost jutrišnjega rabljenega trga je deloma odvisna od velikosti današnjega trga novih.

    Država danes podpira tudi rabljene e-avte: do 3.000 evrov za vozila do 45.000 evrov in do 2.000 evrov za dražja. A tudi ta podpora deluje samo, če je na trgu dovolj rabljenih vozil. Subvencionirati rabljeni avto je mogoče. Proizvesti ga za nazaj pa ne.

    Kje pristane davčni učinek

    Kupec 1Rabljen VW ID.3 iz Nemčije, od fizične osebe

    Dodatnega DDV pri nas ni. Ostanejo DMV, zavarovanje, servis, registracija.

    Kupec 2Nov e-avto pri slovenskem prodajalcu

    V ceni 30.000 evrov je 5.410 evrov DDV.

    To še ne pomeni, da je 5.410 evrov »donos subvencije«; tak sklep bi bil prehiter. Velik del cene novega avta odteče proizvajalcu v tujino, marže, stroški dela in servisna veriga pa so drugačni. Pravo vprašanje zato ni »koliko se vrne državi«, ampak »kakšen domači odtis pusti posamezna transakcija«. Pri novem vozilu je domača veriga praviloma daljša kot pri neposrednem uvozu rabljenega od fizične osebe. To je logika, ne izmerjena številka, zato s fiskalnim argumentom ne gre pretiravati.

    20239 %
    20246 %
    202511 %

    Delež električnih med novimi osebnimi avtomobili v Sloveniji (SURS). Samo leta 2025 se je število novih registracij povečalo za 104 %.

    To ni dokaz, da je vsak današnji rabljeni e-avto posledica subvencije, je pa jasna ilustracija časovnega zamika: šele v zadnjih letih je slovenski trg novih e-avtov ustvaril dovolj velik bazen vozil, iz katerega bo lahko nastajal večji rabljeni trg. Povprečna starost prvič registriranih rabljenih avtomobilov je bila leta 2025 6 let (podatek ni razčlenjen po pogonu), kar kaže red velikosti zamika. Porsche Inter Auto ugotavlja podobno: ponudba rabljenih električnih modelov in dostopnost cen rasteta, njihov delež pa ostaja relativno majhen. Trg je šele v vzponu.

    Tri države, tri izkušnje

    Petter Haugneland
    Petter Haugneland, Norsk elbilforening, na predavanju v Bistri
    NO

    Norveška: kaj se zgodi, ko je primarni trg velik

    Delež BEV med novimi avtomobili je leta 2024 dosegel 88,9 %, leta 2025 pa 95,9 %. Po uradni statistiki OFV so rabljeni e-avti leta 2026 postali največji pogonski segment, lastniški prenosi pa so zrasli za približno petino. Po Carzonu je celoten rabljeni trg letos manjši, rabljeni e-avti pa so rasli in dosegli okoli tretjino prodaje. Veliko novih e-avtov, prodanih pred leti, zdaj prihaja na rabljeni trg. Norveške ni mogoče preslikati na Slovenijo, mehanizem pa je uporaben.

    Christian Peter
    Christian Peter, ElektroMobilitätsClub Österreich, na predavanju v Bistri
    AT

    Avstrija: ponudba raste tudi po koncu subvencij

    Delež rabljenih e-avtov na AutoScout24 je zrasel z 1,2 % (2020) na 7,7 % (konec 2025). Po Statistik Austria je imel v prvi polovici 2026 alternativni pogon okoli petino registriranih rabljenih avtomobilov (leto prej okoli sedmino). Povpraševanje po rabljenih e-avtih je po willhabnu in Avstrijski energetski agenciji poskočilo za okoli 80 %. Subvencijo za nove so ukinili že v začetku 2025, avtomobili iz časa podpore pa še naprej prihajajo na rabljeni trg.

    DE

    Nemčija: kaj pomeni nenaden rez

    Vlada je Umweltbonus decembra 2023 ukinila praktično čez noč: zadnje vloge do 17. decembra, potem nič. Sledil je padec prodaje novih e-avtov. Na rabljenem trgu so se pozneje pojavili znaki rasti (AutoScout24 je za 2025 poročal o okoli šestodstotni rasti ponudbe), a zaporedje samo po sebi ni dokaz vzročnosti. Nemški primer opozarja: nenaden izklop povzroči šok na primarnem trgu, posledice na sekundarnem pa se pokažejo z zamikom.

    Nobena od treh držav ni čisti eksperiment.Toda skupna logika je preprosta: rabljeni trg e-avtov ni ločen svet. Je odloženi rezultat današnje prodaje novih.

    Kar je treba priznati

    Pogovor o e-mobilnosti
    Pogovor o e-mobilnosti

    Subvencija je strošek danes, korist za rabljeni trg pride z zamikom. Ne bo vsak subvencioniran avto čez nekaj let končal v Sloveniji: nekateri gredo v izvoz, nekateri ostanejo pri prvem lastniku dlje. Obstaja tudi mrtva teža: del kupcev bi avto kupil tudi brez subvencije. Glede na rekordno rast prodaje (+104 % samo v 2025) je ta delež verjetno precejšen; natančne slovenske ocene nimamo, kar je resnična omejitev.

    Shema se je letos deloma spremenila: do 25.000 evrov je subvencija zdaj 7.800 evrov, za vozila nad 45.000 evrov pa je za fizične osebe omejena z rokom 31. avgusta 2026. Obstajajo tudi drugi ukrepi: polnilna infrastruktura, druge oblike e-mobilnosti, subvencije za rabljena vozila.

    Argument ni »subvencije morajo ostati za vedno«

    Argument je: če jih država zmanjšuje, mora razumeti časovni zamik učinkov.

    Tudi pri rabljenem avtu je davčna slika bolj zapletena

    Aktualni poziv za rabljena vozila ne subvencionira vsakega zasebnega nakupa: vozilo mora biti kupljeno pri registriranem prodajalcu in ne sme biti starejše od treh let (36 mesecev) od prve registracije. Subvencija znaša do 3.000 evrov za vozila do 45.000 evrov in do 2.000 evrov za vozila od 45.000 do 65.000 evrov. Subvencionirani rabljeni e-avto torej praviloma gre prek trgovca, kjer je davčni učinek drugačen kot pri neposrednem uvozu od fizične osebe. Napačno bi bilo sklepati, da »rabljeni e-avto Sloveniji nikoli ne prinese DDV«.

    Ilustrativen račun, ne uradna ocena

    4.045vlog fizičnih oseb
    25,7 mio €zaprošene subvencije, ~6.350 € na vozilo
    ~5.050 €DDV pri povprečni ceni 28.000 € bruto
    ~20 mio €DDV skupaj (4.045 × 5.050 €)

    To je samo ilustracija, ne dokaz donosnosti. Država ni »dobila nazaj« 20 od 25,7 milijona: del kupcev bi avto kupil tudi brez subvencije, DDV je le eden od davčnih učinkov, kupnina pa ni v celoti domača aktivnost. Račun pokaže le velikostni red davčnega toka in zakaj je vprašanje domačega odtisa sploh legitimno.

    Še strožje: teh 20 milijonov ni nujno dodaten prihodek, saj bi denar, porabljen drugje (pohištvo, počitnice), tudi tam ustvaril DDV. Subvencija lahko del učinka izniči tudi tako, da trgovci zvišajo cene. Nobenega od teh učinkov ne znamo količinsko oceniti za Slovenijo.

    Isto smo slišali predlani v Monaku

    Monako 2024
    Monako 2024

    Novembra 2024 smo bili na 19. izvedbi EVER Monaco (skupaj z AVERE E-Mobility Conference) priča komentarju iz občinstva. Nekdo na panelu je zagovarjal, da bi morala država subvencionirati samo poceni avtomobile. Unni Berge iz Norveškega elbilforeninga je odgovorila: prekratkovidno. Tudi dražji subvencionirani avto čez nekaj let pade na rabljeni trg, po bistveno nižji ceni.

    Komentarja nismo našli zapisanega, zato ga ne predstavljamo kot preverjen citat, temveč kot pričevanje z dogodka, ker dobro povzame logiko, ki jo danes vidimo v številkah.

    Trije ločeni argumenti

    Najmočnejša različica teze ni »brez subvencij ne bo rabljenih e-avtov«; to bi bilo preveč. Bolj obrambna je ožja: velikost jutrišnjega rabljenega trga je deloma odvisna od velikosti današnjega trga novih, subvencija pa je eno od orodij, s katerimi država vpliva na primarni trg.

    Fiskalni

    Nov avtomobil, prodan v Sloveniji, ima praviloma drugačen domači davčni in gospodarski odtis kot neposreden uvoz rabljenega od fizične osebe. To je hipoteza za merjenje, ne izmerjen neto donos.

    Tržni

    Današnja prodaja novih e-avtov z večletnim zamikom ustvarja prihodnjo ponudbo rabljenih. To je najmočnejši in najbolj intuitiven del argumenta.

    Socialni

    Subvencija danes pomaga predvsem tistemu, ki si nov avto lahko privošči. Dohodkovni prag zveni kot rešitev, a je administrativno dražji in počasnejši. Tu ostaja odprto vprašanje, ne odgovor.

    Zakaj je ukinitev sistemsko škodljiva

    DeMS

    Ministrstvo lahko upravičeno reče, da gre za fiskalno odločitev. A vprašanje ni samo, ali subvencionirati, ampak tudi, kako in kdaj prenehati. Brez dovolj dolgega, predvidljivega prehoda država v trg vnese negotovost. Norveška je subvencije zniževala postopoma in vnaprej napovedano. Pri nas je bil problem drugačen: zanimanje je preseglo razpoložljivi znesek, Borzen pa izrecno opozarja, da zadnjim vlogam morda ne bo mogoče ugoditi.

    Kupcu ni dovolj povedati, koliko znaša subvencija.Vedeti mora tudi, kako dolgo lahko nanjo realno računa.

    Tri dimenzije tveganja

    1. Zaupanje v državo kot partnerja. Če kupec danes računa na podporo, jutri pa je ni več, bo naslednjič previdnejši, tudi če jo država čez nekaj mesecev spet uvede.
    2. Signal proizvajalcem in uvoznikom. Ti načrtujejo zaloge in akcije mesece vnaprej; nepredvidljiva politika otežuje načrtovanje na majhnem slovenskem trgu.
    3. Naključna nepravičnost. Dva kupca sprejmeta enako odločitev v istem tednu, eden subvencijo dobi, drugi ne, samo ker je bila meja sredstev dosežena. To ni več hipoteza: ministrstvo je kupcem, ki so vozilo naročili, a ga zaradi dobavnih rokov niso prevzeli, zavrnilo retroaktivno subvencijo. Tržni inšpektorat je 19. avgusta trgovcem zagrozil z globami do 50.000 evrov, ker so še oglaševali cene z odšteto subvencijo. Kupci Renaulta Twinga, ki so ceno izračunali spomladi, naj bi ob dobavi jeseni doplačali do 7.800 evrov.

    Kaj bi moralo ministrstvo storiti drugače

    Ne predlagamo subvencij v nedogled. Predlagamo tri spremembe, ki bi lahko stale enako ali celo manj, a bi bile za trg bistveno bolj predvidljive:

    1Vnaprej znan datum izteka

    Namesto »do porabe sredstev«: »7.800 evrov do datuma X, nato 5.000, nato 3.000«.

    2Postopno zniževanje

    7.800 € → 5.000 € → 3.000 € → 0 € namesto nenadnega izklopa. Kupci se prilagodijo, proizvajalci dobijo signal.

    3Javen prikaz porabe

    Koliko vlog je oddanih, koliko odobrenih in koliko sredstev še ostaja, da kupec ve, ali ima realno možnost.

    Taki modeli v praksi že delujejo. Gre za politično voljo, ne za birokratsko oviro.

    Zato je ta kritika nujna

    Predsednik Društva e-Mobilnost Slovenija Ignac Završnik
    Predsednik Društva e-Mobilnost Slovenija Ignac Završnik

    Naša teza ni, da so subvencije svete, niti da mora država subvencionirati vsak električni avto. Teza je preprostejša: če država subvencijo uvede, mora vedeti, kaj s tem ustvarja. Vpliva na velikost primarnega trga, ta pa čez nekaj let na velikost sekundarnega. Današnja odločitev o subvenciji je tudi odločitev o tem, koliko rabljenih e-avtov bo na voljo jutri.

    Subvencijo je mogoče zmanjšati. Mogoče jo je tudi ukiniti. Toda če jo država ukinja, naj pove kdaj, kako in po kakšni poti. Problem ni samo višina subvencije, problem je predvidljivost.

    Zaupanje v sistem se gradi počasi. Izgubi pa se lahko v enem dnevu.
    IZ
    Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik

    Predsednik DeMS – Društva e-Mobilnost Slovenija. V e-mobilnosti dejaven od leta 2003, deluje tudi kot neodvisni ocenjevalec polnilne infrastrukture. Za predstavitev na EVS37 v Seulu (2024) je prejel nagrado za najboljšo ustno predstavitev; predaval je tudi na EVS38 v Göteborgu (2025).

    Viri (22)
    1. RTV SLO: Končuje se subvencioniranje nakupa električnih vozil (1. 8. 2026)
    2. Žurnal24: Usoda tisočih (12. 8. 2026)
    3. Forbes Slovenija: Za podjetja že zmanjkalo denarja
    4. Varčevanje energije: Subvencija za električni avto 2026
    5. Delo: Če je cena do 25 tisoč evrov, bo subvencija 7800 evrov
    6. RTV SLO: Pregled najbolj zaželenih rabljenih vozil poleti 2026
    7. Borzen: Pogosta vprašanja o subvenciji (PDF)
    8. Žurnal24: Konec subvencij za električne avtomobile
    9. FURS: Nakup novega ali rabljenega vozila v Sloveniji ali drugi državi EU
    10. Evropska komisija: DDV pri nakupu in prodaji avtomobila
    11. Bloomberg Adria: Avtotrg v 2023
    12. Forbes Slovenija: Rekordno leto za uvoz avtomobilov
    13. OFV: Elbilen er ikke lenger et storbyfenomen
    14. Carzone: Bruktbilmarkedet 2026
    15. VK24: Gebrauchtwagenmarkt im Wandel
    16. AutoScout24 Avstrija: delež rabljenih e-avtov
    17. oekonews.at: Gebrauchte E-Autos erobern Österreich
    18. elbil.no: Unni Berge
    19. Grimaldi Forum: EVER Monaco 2024
    20. BMWE: Umweltbonus endet am 17. Dezember 2023
    21. AutoScout24 Nemčija: E-Gebrauchtwagen, Angebot wächst 2025
    22. Lider: Slovenija junija s 26-odstotnim deležem električnih avtomobilov

    Kupujete rabljen e-avto?

    Pomagamo pri preverjanju vozila, baterije in uvoza. Člani dobijo tudi popust pri testu baterije.

  • Ukinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV. Gorivo proračun stane petkrat več.

    Ukinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV. Gorivo proračun stane petkrat več.

    Komentar DeMS · subvencije

    Ukinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV. Gorivo proračun stane petkrat več.

    Vlada subvencije za nakup električnih avtomobilov letos ni podaljšala. Denar je pošel že sredi leta. Zdaj kaže, da ga ne bo nazaj niti prihodnje leto. Na prvi pogled prihranek. V praksi luknja v proračunu, ki bo verjetno večja od tega, kar bi stal podaljšan program.

    • 30–35 mio € manj DDV
    • gorivo: 233 mio €
    • e-subvencije: 44,7 mio €
    • prihodnje leto: 16 mio €
    30–35 mio €manj DDV v zadnjih štirih mesecih letos (groba ocena)
    233 mio €letošnji ukrepi za blažitev cen goriva
    44,7 mio €celoten letošnji program subvencij za e-avtomobile
    16 mio €prihodnje leto za brezemisijska vozila, vključno s polnilnicami
    AO
    Zbral, uredil in zapisalAlan Orlič

    Podlaga za številke: Karel Lipnik, Delo.

    Prodaja je rasla, potem je denar pošel

    V prvih sedmih mesecih leta se je prodaja e-avtomobilov pri nas več kot podvojila, delež je skočil na 18 odstotkov vseh prodanih avtomobilov. Del zaslug gre dražjemu bencinu in dizlu, del cenejšim modelom, a največ je naredila subvencija. Država je maja spremenila strukturo spodbud:

    Vozila do 25.000 €7.800 €subvencija zvišana na rekordno raven
    25.000–45.000 €nespremenjenovmesna razreda
    45.000–65.000 €postopna ukinitevnajdražja vozila

    Za najdražja vozila jo je začela postopoma ukinjati – ravno takrat, ko bi že morala vedeti, da bo denar za celoten program zmanjkal.

    Zdaj ga ni. Rezultat: avtomobili se bodo podražili, prodaja bo padla, kupci pa se po izkušnjah iz drugih držav večinoma ne bodo preselili k bencinarjem – počakali bodo. To pomeni manj prometa z novimi vozili, manj DDV – in počasnejše pomlajevanje voznega parka.

    Tudi vprašanje varnosti

    To ni samo statistična opazka: star vozni park je manj varen. Novejši modeli BEV, tudi tisti v najnižjem cenovnem razredu, praviloma prinesejo več zvezdic Euro NCAP, več zračnih blazin in standardno opremljene asistenčne sisteme (samodejno zaviranje, opozorilnik za zapuščanje pasu), ki jih vozila izpred desetih ali petnajstih let nimajo. Vsako leto, ko se zamenjava starega avtomobila z novim odloži, je leto, ko po slovenskih cestah vozi manj varnih avtomobilov.

    Izpad DDV: 30–35 milijonov evrov v štirih mesecih

    30–35 mio €Samo zaradi pričakovanega padca prodaje e-avtomobilov v zadnjih štirih mesecih letošnjega leta bo proračun po grobem izračunu ostal brez 30 do 35 milijonov evrov DDV. Toliko se bo tudi povečal primanjkljaj.

    Formalno je denar za subvencije prihajal iz podnebnega sklada (prilivi od prodaje emisijskih kuponov), ne neposredno iz proračuna, zato naj bi bil učinek na ožji proračun nevtralen. Lepo na papirju. V praksi gre še vedno za javni denar, izpad DDV pa je izpad DDV – ne glede na to, iz katerega predala je prišla subvencija.

    Gorivo stane proračun bistveno več kot e-avtomobili

    Kdor išče, kje proračun res krvavi, naj ne gleda samo e-avtomobilov. Letošnji ukrepi za blažitev cen goriva bodo proračun stali okoli 233 milijonov evrov. Eko sklad bo zaradi dvomesečne odprave prispevka URE izgubil še dobrih 3,5 milijona.

    Javni denar · milijoni evrov
    Blažitev cen gorivaletos, ocena233 mio €
    Program e-subvencijceloten letošnji program44,7 mio €
    Spodbude za brezemisijska vozilaprihodnje leto, vključno s polnilnicami16 mio €

    Vir številk: Karel Lipnik, Delo. Blažitev cen goriva stane več kot petkrat toliko, kot je stal celoten letošnji program e-subvencij.

    Trajno znižane trošarine na bencin, dizel in kurilno olje (uveljavljene še v energetski krizi) na letni ravni pomenijo več kot 160 milijonov evrov manj v proračunu. Začasna odprava in znižanje takse na CO2 sta stala dodatnih 38 milijonov spomladi in 34 milijonov poleti.

    Za primerjavo: cel letošnji program subvencij za e-avtomobile je znašal 44,7 milijona evrov. Blažitev cen goriva torej proračun stane več kot petkrat toliko – le da o tem nihče ne piše kolumn o »nevzdržnih stroških«.

    Infografika: koliko res stane ukinitev subvencij za e-avtomobile
    Koliko res stane

    Denar je bil na voljo – samo ni bil razporejen

    Podnebni sklad, konec julija185 mio €neporabljenih sredstev za širok nabor podnebnih ukrepov, ne rezerviranih izključno za e-subvencije
    Prihodnje leto16 mio €za spodbude brezemisijskim vozilom, vključno s polnilno infrastrukturo

    Podnebni sklad je konec julija imel na računu 185 milijonov evrov neporabljenih sredstev – pri tem gre za sredstva celotnega sklada, namenjena širokemu naboru podnebnih ukrepov (od sanacije stavb do ogrevanja), ne za denar, ki bi bil že rezerviran ali avtomatsko na voljo izključno za e-subvencije. Bi ga lahko z ustrezno prerazporeditvijo delno preusmerili v podaljšan program brez dodatnega pritiska na širši proračun? Po podatkih iz članka bi bilo to mogoče. Namesto tega je za prihodnje leto za spodbude brezemisijskim vozilom predvidenih le 16 milijonov evrov – in ta znesek še vključuje polnilno infrastrukturo, torej za same avtomobile ostane še manj.

    Slovenija je imela eno najvišjih subvencij v EU, takoj za Dansko (ki ima namesto subvencij ogromne davke na avtomobile z izpusti). Zdaj gremo v obratno smer, brez jasnega nadomestnega načrta. Grob preračun pokaže, kaj to pomeni v praksi: če bi celotnih 16 milijonov evrov za prihodnje leto šlo v subvencije po sedanjih tarifah (kar ne bo, ker mora denar pokriti tudi polnilnice), bi to zadostovalo za manj vozil, kot jih je bilo samo julija letos prodanih z veljavno subvencijo (~1500). En mesec letošnje prodaje proti celoletnemu proračunu za prihodnje leto – to je razsežnost krčenja, o kateri govorimo.

    In potem je tu še Bruselj – a ne kar tako

    +30 %prometne emisije v zadnjih dveh desetletjih
    −27 %cilj do 2030 glede na 2005
    −12,1 %doseženo v ne-ETS sektorju do 2024

    Prometne emisije so se pri nas v zadnjih dveh desetletjih povečale za 30 odstotkov, medtem ko so v EU padale. Cilj je −27 % skupnih emisij do 2030 glede na 2005. Do leta 2024 smo v ne-ETS sektorju (kamor spada tudi promet) dosegli −12,1 %. Obeti niso dobri.

    Avstrija, julij 2026300.000+e-avtomobilov na cestah, prvič
    Slovenija25.000–30.000ocena glede na kumulativne registracije zadnjih let

    Merilo za to, kako daleč smo, je pogled čez mejo: Avstrija je julija 2026 prvič presegla 300.000 e-avtomobilov na cestah. Slovenija jih ima – glede na kumulativne registracije zadnjih let – okoli 25.000 do 30.000. Tudi če upoštevamo, da je Avstrija štirikrat večja po prebivalstvu, ima glede na število prebivalcev še vedno približno dva- do trikrat več e-avtomobilov na cestah kot Slovenija. Umik subvencij ravno v trenutku, ko smo končno začeli zapirati ta razkorak, ni najboljši trenutek za eksperimentiranje.

    A bodimo natančni: to še ni kazen. Bruselj deluje postopoma:

    • Uradni opomin
      Slovenija je tu
    • Obrazloženo mnenječe ni odziva
    • Sodišče EUče država tudi na to ne reagira
    • Pavšalni znesek in/ali dnevna denarna kazenšele po obsodbi

    Pavšalni znesek in/ali dnevno denarno kazen izreče šele sodišče, in to šele po obsodbi – ne gre za avtomatski račun, ki bi čez noč pristal na ministrstvu. Glede prenosa NEPN in izpolnjevanja podnebnih obveznosti je Slovenija trenutno v fazi odgovarjanja na opomine Bruslja, ne v fazi obsodbe.

    To pa ne pomeni, da so posledice zaostajanja hipotetične – samo drugačne, kot si jih običajno predstavljamo:

    ETS22028

    Sistem naj bi po prvotnem načrtu zajel emisije že od 2027, a same dražbe kuponov in obveznost predaje se zaradi visokih cen energije in političnega pritiska začnejo šele 2028, možen je nadaljnji zamik. Ko postane operativen, se strošek kuponov prelije v ceno goriva.

    Trajnostna obveznica+50 bt

    Lani izdana milijardna desetletna obveznica ima višino zadnjega kupona neposredno vezano na cilje NEPN (−35 % do 2030 prvi prag, −45 % drugi). Če prvega praga ne dosežemo, se obrestna mera pri zadnjem kuponu samodejno dvigne za 50 bazičnih točk – vnaprej dogovorjen, neposreden strošek.

    Socialni sklad za podnebje~476 mio €

    Slovenija za 2026–2032 računa na okoli 476 mio € za energetsko in prevozno revna gospodinjstva. Črpanje je pogojeno s potrjenim socialnim načrtom in izvajanjem ukrepov – zamude lahko izplačila upočasnijo ali okrnijo.

    Manj prodanih e-avtomobilov samo po sebi ne bo sprožilo takojšnjega finančnega udarca iz Bruslja – a otežuje doseganje ciljev, ki so že vezani na realen denar: obresti na državno obveznico in pogoje za črpanje evropskih sredstev.

    Strošek, ki ga ni na nobenem od zgornjih računov

    Vsi zneski doslej – subvencije, izpad DDV, trošarine, obveznica – so proračunski, torej vidni in izračunljivi. Obstaja pa strošek, ki je verjetno večji od vseh naštetih skupaj, pa ga v teh izračunih ni nikjer: zdravstvene posledice onesnaženega zraka.

    Onesnažen zrak v Sloveniji

    1200–1300prezgodnjih smrti letno (EEA, NIJZ)
    14–18 ×več kot vse prometne nesreče skupaj
    541+ mio €letno samo za Ljubljano in Maribor (EPHA/CE Delft)

    Ekstrapolacija na celo državo preseže milijardo evrov letno – ocena, ne uradna številka; negotovost izvirne raziskave je 30–40 %.

    Po ocenah, ki smo jih na DeMS podrobneje razčlenili v ločenem prispevku, je onesnažen zrak v Sloveniji povezan z okoli 1200–1300 prezgodnjimi smrtmi letno – po podatkih Evropske agencije za okolje in NIJZ. To je 14- do 18-krat več kot vse prometne nesreče skupaj. Denarna ocena samo za Ljubljano in Maribor (raziskava EPHA/CE Delft) znaša več kot 541 milijonov evrov letno; previdna ekstrapolacija na celo državo to dvigne prek milijarde evrov, kar ostaja ocena in ne uradna številka (avtorji izvirne raziskave navajajo negotovost 30–40 %).

    Del tega bremena povzroča promet, predvsem dizelska vozila, del pa mala kurišča na trda goriva – razmerje med njima se spreminja glede na frakcijo delcev in letni čas, noben od virov pa ni zanemarljiv. To ni argument, da bi e-subvencije same rešile problem – je pa opomnik, da vsi zneski v tem članku, kljub temu da zvenijo veliki, opisujejo le tisti del računa, ki gre skozi proračun.

    Kaj to pomeni za tiste, ki razmišljate o nakupu

    Za kupce

    Če ste čakali na jesenski razpis – ni ga. Če ste avto že naročili, a ga zaradi dobavnih rokov še niste prevzeli, preverite pri prodajalcu, ali obljublja kritje razlike; nekateri proizvajalci (Volkswagen v Nemčiji, ko se je tam zgodilo isto leta 2023) so del izgubljene subvencije začasno prevzeli sami.

    Zveza potrošnikov Slovenije je medtem ministrstvo že pozvala, naj čim prej odpravi negotovost in zaščiti kupce, ki so se za nakup zavezali med veljavnostjo sheme, a vozila zaradi dobavnih rokov še niso prevzeli. Kratkoročno gre torej pričakovati dražje e-avtomobile in manj ponudbe akcij – dolgoročno pa, glede na izkušnje iz Nemčije, ni nujno, da bo tako ostalo za vedno.

    Kratek povzetek

    Za tiste, ki nimajo časa

    • Ukinitev subvencij lahko prinese do 30–35 mio € manj DDV samo v zadnjih štirih mesecih letošnjega leta.
    • Blažitev cen goriva proračun letos stane ~233 mio € (plus 3,5 mio € izpada za Eko sklad) – več kot petkrat toliko, kot je stal celoten letošnji program e-subvencij.
    • 185 mio € neporabljenih sredstev je ležalo na računu podnebnega sklada (za širši nabor podnebnih ukrepov, ne rezervirano izključno za e-subvencije).
    • Prihodnje leto: samo 16 mio € za spodbude brezemisijskim vozilom (vključno s polnilnicami).
    • Emisije v ne-ETS sektorju (vključno s prometom) rastejo, cilj −27 % je daleč (doseženih −12,1 %); »kazen EU« ni avtomatska, a obresti na trajnostno obveznico (+50 bt pri zadnjem kuponu) in pogoji za 476 mio € iz Socialnega sklada za podnebje že zdaj stanejo denar.

    Odprava subvencij ni bila varčevalni ukrep. Bila je prelaganje stroška iz te v naslednjo proračunsko postavko – in v prihodnje leto, ko bo račun verjetno višji.

    !

    Stališče DeMS

    Ne prosimo za neomejene subvencije. Prosimo za nekaj veliko cenejšega – za napovedljivost. Program, ki se ustavi čez noč sredi poletja, ni podnebna politika, je upravljanje s presenečenji. To plačamo vsi, ne glede na to, kakšen avto vozimo.

    AO
    Alan Orlič

    Zbral, uredil in zapisal

    Alan Orlič je s pisanjem člankov začel leta 1997 za revijo Moj mikro, kjer je pokrival tako programsko kot strojno opremo. Pisal je tudi za druge medije, kot so Delo, Joker in Svet in ljudje. Z e-mobilnostjo se je navdušil 2018 in ko je 2020 prevzel svoj prvi e-avto, se je hitro odločil, da ni več poti nazaj. V tem času je napisal tudi vrsto preizkusov električnih vozil in člankov na temo e-mobilnosti.

    Viri

    1. Karel Lipnik, Nenavadno, umik subvencij za e-avtomobile slabša razmere v proračunuDelo – izvirni članek in vir vseh finančnih podatkov v tem prispevku
    2. Nov razpis za električne avtomobile, tu so prve podrobnostiŽurnal24 – natančna struktura majskih sprememb subvencij po cenovnih razredih
    3. Gašper Boncelj, E-avtomobili: Subvencije pohajajo, kako naprej?Delo
    4. Denar za subvencije nakupov električnih avtomobilov naj bi kmalu pošelRTV SLO
    5. Gašper Boncelj, ZPS po koncu subvencij za e-avte: položaj je izrazito v škodo potrošnikovDelo
    6. Zaradi ukinitve subvencij na trgu vlada norija, številni kupci pa obupujejoŽurnal24 – vključno z referenco na študijo ACEA
    7. Evropski parlament, Na kratko o evropskem sistemu za trgovanje z izpusti (ETS) in njegovi reformipotrditev časovnice ETS2 (2027, zamik na 2028)
    8. Bruselj Sloveniji izdal opominŽurnal24 – opomin (nov. 2025) zaradi neprenesene direktive o energetski učinkovitosti, vezane na NEPN
    9. Slovenija v izdajo obveznice za izpolnjevanje trajnostnih ciljevRTV SLO – mehanizem obrestne mere, vezane na emisijske cilje NEPN
    10. Slovenija izdala prvo 10-letno obveznico, vezano na izpolnjevanje trajnostnih ciljev iz NEPNEnergetika.NET – podrobnosti izdaje (1 mrd €, pragova −35 %/−45 %)
    11. Dodatne subvencije za energetsko revna in ranljiva gospodinjstvaŽurnal24 – 475,9 mio € iz Socialnega sklada za podnebje za Slovenijo
    12. Ignac Završnik, Cena, ki je ne vidimo na računuDeMS – zdravstveni strošek onesnaženega zraka (prezgodnje smrti, ocena po EPHA/CE Delft)
    13. Subvencija za električni avto 2026 – do 7.200 €primer Nemčije 2023 in odziva Volkswagna
    DeMSCena, ki je ne vidimo na računu
    Komentar DeMSSubvencij za e-avte je zmanjkalo. Kaj sledi?

    Za napovedljivo e-mobilnost

    DeMS zastopa uporabnike električnih vozil v razpravah o spodbudah in infrastrukturi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Cena, ki je ne vidimo na računu

    Cena, ki je ne vidimo na računu

    DeMS · zrak in zdravje

    Cena, ki je ne vidimo na računu

    Vsak dizelski avto v Sloveniji vozi z računom, ki ga nihče ne vidi. Enak račun ima marsikatera stara peč na drva – slednja, kot bomo videli, celo večji. Noben od njiju ne pride po pošti. Plača ga nekdo drug.

    • 1200–1300 prezgodnjih smrti letno
    • 14–18 × več kot v prometnih nesrečah
    • 541+ mio € letno v Ljubljani in Mariboru
    1280prezgodnjih smrti zaradi delcev PM2,5 (EEA, 2021)
    3+ na danumrlih zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom
    541+ mio €letni strošek za Ljubljano in Maribor (EPHA/CE Delft)
    74 %primarnih izpustov PM2,5 iz malih kurišč (ARSO, 2016)
    IZ
    Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik

    Koliko življenj

    Onesnažen zrak je v Sloveniji povezan z med 1200 in 1300 prezgodnjimi smrtmi letno,[1] po podatkih Evropske agencije za okolje za leto 2021 natančneje 1280 zaradi delcev PM2,5 (poleg tega ločeno še 140 zaradi dušikovega dioksida in 340 zaradi ozona – teh številk ni pravilno preprosto seštevati).[12] Ameriški inštitut IHME je za leto 2023 ocenil 1159 smrti zaradi celotnega onesnaženega zraka – druga metodologija, drugo leto, a podoben velikostni razred.[12] Vse to pomeni, da zaradi bolezni, ki jih povzroča onesnažen zrak, vsak dan v povprečju umrejo več kot trije Slovenci. Promet – predvsem dizelska vozila – in individualna kurišča na drva sta glavna vira teh delcev; kateri prevladuje, je odvisno od tega, katere delce merimo in kdaj. To so uradne ocene Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Evropske agencije za okolje.[1]

    Ta strošek se ne pojavi na nobenem računu za gorivo. Ne gre skozi proračun, ne skozi trošarino, ne skozi noben davčni mehanizem. Plača ga zdravstveni sistem. Plačajo ga ljudje, ki dihajo ta zrak – ne glede na to, ali vozijo dizelsko vozilo ali ne.

    Za primerjavo: v prometnih nesrečah je na slovenskih cestah leta 2024 umrlo 71 ljudi – najmanj, odkar se sploh vodi uradna statistika, petletno povprečje (2020–2024) pa znaša 86,6 na leto.[2] Onesnažen zrak torej vsako leto zahteva približno 14- do 18-krat več življenj kot vse prometne nesreče skupaj.

    Smrti na leto v Sloveniji
    Onesnažen zrak – delci PM2,5EEA, leto 20211280
    Onesnažen zrak – skupajIHME, leto 20231159
    Prometne nesrečepetletno povprečje 2020–202486,6
    Prometne nesrečeleto 2024, najmanj doslej71

    Različni metodologiji in leti, zato številk ni mogoče neposredno seštevati ali enačiti. Viri: EEA, IHME [12], policija [2].

    Gre seveda za dve različni vrsti smrti – akutne nesreče na eni strani, posledice dolgotrajne izpostavljenosti kroničnim boleznim na drugi – zato številk ne gre preprosto seštevati ali enačiti. A razlika v velikostnem razredu ostaja osupljiva. Razlika je tudi v vidnosti: vsaka prometna smrt postane novica, s krajem, uro in fotografijo razbitega vozila. Smrti zaradi dolgotrajne izpostavljenosti delcem nimajo kraja nesreče, nimajo ure, nimajo novinarja na terenu – imajo samo statistiko, ki jo je treba iti iskat.

    Koliko evrov

    Za dve največji slovenski mesti obstaja tudi denarna ocena. Po raziskavi Evropske zveze za javno zdravje (EPHA) in svetovalne hiše CE Delft, ki je zajela 432 evropskih mest, onesnažen zrak prebivalce Ljubljane in Maribora skupaj stane več kot 541 milijonov evrov letno – strošek zdravstvenih storitev, povezanih z delci, ozonom in dušikovim dioksidom.[13]

    Ljubljana in Maribor541+ mio €letno, podatki za leto 2018; negotovost 30–40 % v obe smeri
    Na prebivalca mesta~1330 €Ljubljana in Maribor; povprečje 432 mest je 1276 €

    Poročilo je izšlo oktobra 2020, temelji pa na podatkih za leto 2018 – gre torej za nekaj let staro oceno, ki bi zaslužila posodobitev; novejše, denarno izražene ocene posebej za Slovenijo nismo našli, čeprav smo jo iskali. Avtorji študije sami tudi opozarjajo, da je negotovost njihovih številk okoli 30 do 40 odstotkov v obe smeri.[13] Za primerjavo: tudi ob upoštevanju te negotovosti gre za približno 10- do 23-kratnik letošnje celotne slovenske subvencije za nakup e-vozil.

    Za celotno Slovenijo uradne, objavljene številke ni. Previdna ocena je vseeno mogoča: ista raziskava za vseh 432 mest izračuna povprečni strošek 1276 € na prebivalca mesta letno, kar se ujema s številko za Ljubljano in Maribor (skupaj približno 1330 € na prebivalca).[13] Ker gre za dve najbolj prometno obremenjeni slovenski mesti, je strošek na prebivalca tam verjetno nadpovprečen, zato enostavne ekstrapolacije po deležu prebivalstva ne gre jemati dobesedno. Tudi če bi bil strošek na prebivalca v preostali Sloveniji precej nižji – recimo tretjina do polovica mestne ravni, glede na to, da tam k onesnaženju bolj prispevajo kurišča kot promet – bi seštevek za preostalih 1,7 milijona prebivalcev verjetno presegel 600 milijonov evrov, kar bi skupni znesek za državo dvignilo nad milijardo evrov letno. To ostaja ocena, ne uradna številka.[14]

    Ocena v primerjavi z zdravstvenimi izdatki

    1+ mrd € ocenjenega stroška onesnaženega zraka proti 6,26 mrd € tekočih izdatkov za zdravstveno varstvo (2024)[14] – približno 16 %. Ocena DeMS, ne uradna številka.

    Za primerjavo z nečim znanim: skupni tekoči izdatki za zdravstveno varstvo v Sloveniji so leta 2024 znašali 6,26 milijarde evrov.[14] Če bi ocenjeni strošek onesnaženega zraka dejansko presegel milijardo evrov, bi to pomenilo približno 15 do 16 odstotkov celotnih letnih zdravstvenih izdatkov v državi – strošek brez lastne proračunske vrstice, ki ga nihče eksplicitno ne primerja s preostalim zdravstvenim proračunom.

    Kaj so ti delci in zakaj štejejo

    Govorimo o delcih PM10 in PM2,5 – drobcih, tako majhnih, da jih merimo v mikronih. Nastanejo pri izgorevanju – v motorju, v peči, v vsakem plamenu. Manjši kot je delec, globlje prodre: PM2,5 gre mimo nosu in grla naravnost v pljučne mešičke, od tam pa v krvni obtok.

    Povezujejo jih z

    • srčno-žilnimi boleznimi
    • kapjo
    • kronično obstruktivno pljučno boleznijo
    • poslabšanjem astme

    To ni nova znanost. Novo je le to, kako natančno danes znamo prevesti izpostavljenost v število – in kako malo od tega števila konča na kakršnemkoli javnem računu.

    Kako NIJZ pride do te številke

    Nihče na mrliškem listu ne zapiše „umrl zaradi PM2,5“. Namesto tega epidemiologi uporabljajo funkcije odziva na koncentracijo – iz velikih kohortnih študij vedo, za koliko se poveča tveganje smrti zaradi srčno-žilnih in pljučnih bolezni na vsak dodaten mikrogram delcev v zraku, ki mu je populacija izpostavljena.

    • Funkcija odziva na koncentracijoza koliko se poveča tveganje smrti na vsak dodaten mikrogram delcev
    • Pripisljiv deležrazlika med izmerjeno koncentracijo in scenarijem, ki ustreza priporočilom SZO
    • Ocena smrtidelež, pomnožen z dejanskim številom smrti v populaciji tistega leta

    Iz tega izračunajo delež smrti, ki bi ga bilo mogoče pripisati onesnaženju – razliko med dejansko izmerjeno koncentracijo in hipotetičnim scenarijem, kjer bi zrak ustrezal priporočilom Svetovne zdravstvene organizacije. Ta delež nato pomnožijo z dejanskim številom smrti v populaciji tistega leta. Rezultat ni ime na seznamu. Je statistična ocena – a ne manj resnična zaradi tega.

    Starejša ocena, pred posodobitvijo metodologije po smernicah SZO iz leta 2021, je govorila o približno 1700 smrtih letno. Novejša, nekoliko konzervativnejša metodologija pristane pri številki, ki jo navajamo zgoraj – še vedno več kot tisoč vsako leto, v državi z dvema milijonoma prebivalcev.[1]

    Dva vira, a ne enakovredna

    Za delce PM10 na splošno NIJZ pravi, da „precej enakomerno prispevajo kurjenje lesa, promet, resuspenzija in sekundarni delci“.[3] A ta enakomernost izgine, ko pogledamo natančneje. Za manjše, nevarnejše delce PM2,5 – tiste, ki gredo globlje v pljuča in v kri – je po podatkih ARSO daleč najpomembnejši vir mala kurišča, ki prispevajo približno 74 odstotkov primarnih izpustov. Cestni promet k istim delcem prispeva približno 9 odstotkov.[4]

    Primarni izpusti PM2,5 po virih · 2016
    74 % mala kurišča9 % cestni promet17 % drugi viri

    Vir: ARSO [4]. Drugi viri so preostanek do 100 %.

    Podatek je sicer iz leta 2016; podoben delež (skoraj 69 %) je za mala kurišča pri PM2,5 beležila že ocena za leto 2014, kar je šibek, a resničen znak, da razmerje vsaj tisto obdobje ni bilo enkratno. Novejše, posodobljene celovite razčlenitve virov nismo našli, zato ne moremo trditi, da je stanje danes enako – smer pa je bila skozi tisti čas jasna: pri najnevarnejši frakciji delcev kurišča precej prevladujejo nad prometom. Meteorologinja Tanja Cegnar z ARSO je isto ugotovitev strnila enostavneje: delež malih kurilnih naprav v skupnih izpustih delcev PM10 v Sloveniji znaša „kar dve tretjini“, najbolj pa onesnažujejo zastarele peči na les, kurjene s premalo suhimi drvmi.[11]

    Slika se dodatno nagne pozimi. Ob dnevih, ko so mejne vrednosti presežene, se delež prispevka kurjenja lesa v povprečju dvigne s 30 na 50 odstotkov[5] – natanko takrat, ko se v neprevetrenih dolinah in kotlinah nabira tudi promet iz večerne konice. Do preseganj v krajih, kot je Celje, praviloma prihaja samo pozimi, ko se prometu pridružijo še kurišča za ogrevanje.[6]

    30 %povprečni prispevek kurjenja lesa
    →
    50 %ob dnevih s preseženimi mejnimi vrednostmi

    Slovenija ima pri tem nekaj nesreče v geografiji. Kotline in doline pozimi pogosto ujamejo temperaturno inverzijo: topel zrak se ustavi nad hladnim in dim ne uide navzgor, ampak obtiči tik nad strehami, natanko tam, kjer dihamo.

    • Celje
    • Zagorje
    • Trbovlje
    • Hrastnik
    • Novo mesto

    Argument za natančnost

    To ni argument, da je dizel nedolžen – k istim epizodam prispeva tudi promet, in delci iz izpuha imajo svoj lasten, dobro dokumentiran zdravstveni učinek. Je pa argument za natančnost: kdor bi rad zares zmanjšal število prezgodnjih smrti, mora nasloviti oba vira, ne le tistega, ki ga je politično lažje kritizirati.

    Ozon: drugi onesnaževalec, drug letni čas

    Delci niso edini problem. Poleti, ob vročem in sončnem vremenu, se v ozračju tvori prizemni ozon – in Slovenija, zlasti Primorska, pri tem redno presega opozorilne vrednosti. NIJZ navaja, da ozon škoduje delovanju srca, pospešuje aterosklerozo in povečuje obolevnost ter umrljivost zaradi dihalnih in srčno-žilnih bolezni.[7] Gre za povsem drug mehanizem in drug letni čas kot pri delcih pozimi – a isti zaključek: zrak, ki ga dihamo, ima ceno, ki je na nobenem računu ne vidimo.

    Kdo dejansko plača

    Ekonomisti temu rečejo eksternalija – strošek, ki ga povzroči ena stran, plača pa ga nekdo drug, ki v prvotni odločitvi ni sodeloval. Voznik, ki se odloči za dizelsko vozilo namesto za e-avto, primerja ceni na nalepki: nakupno ceno in ceno goriva na kilometer. Redko kdo v ta izračun doda strošek, ki ga bo nosil zdravstveni sistem, ali dodatno tveganje za soseda, ki živi ob prometni cesti.

    Cena na črpalki zato nikoli ni bila prava cena. Kot smo podrobneje opisali v ločenem pregledu, Slovenija uporablja devet različnih davčnih in fiskalnih mehanizmov za zniževanje cene nafte in njenih derivatov – od trošarine na minimumu do vračil za kmete in industrijo. Ti jo umetno znižujejo, hkrati pa javni zdravstveni sistem nosi stroške onesnaževanja, ki na računu za gorivo niso vidni.

    Najprejizgubimo prihodke z nižjimi trošarinami
    +
    Natoplačamo zdravljenje posledic

    Gre za dvojno javnofinančno obremenitev: najprej izgubimo prihodke z nižjimi trošarinami, nato pa plačamo zdravljenje posledic.

    Sklep

    Del računa pošljemo nekomu drugemu

    To ni argument, da mora vsak posameznik osebno plačati za to škodo, niti da bi moral jutri zamenjati vozilo. Je pa argument, zakaj cena na črpalki nikoli ni bila cela zgodba.

    Del računa preprosto pošljemo nekomu drugemu. Samo zato, ker ga ne vidimo, ne pomeni, da ga nihče ne plača.

    IZ
    Ignac Završnik

    Zbral, uredil in zapisal

    Viri

    1. Kako zmanjšati vpliv onesnaženega zrakaVizita.si (z navedbo NIJZ/EEA) · 31. 3. 2026 · dostopano 18. 8. 2026
    2. V letu 2024 rekordno nizko število prometnih nesreč s smrtnim izidomSvet24.si (z navedbo Generalne policijske uprave) · 6. 1. 2025 · dostopano 18. 8. 2026
    3. Povišane ravni delcev v zraku – priporočila za prebivalceNacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) · 17. 3. 2026 · dostopano 18. 8. 2026
    4. Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?24ur.com (z navedbo ARSO in NIJZ) · 28. 1. 2018 · dostopano 18. 8. 2026
    5. Letos še več kurjenja z lesom: je vaša peč ustrezna?N1 Info · 25. 9. 2022 · dostopano 18. 8. 2026
    6. V Celju presežena mejna vrednost onesnaženja z delci PM10Celje.info · 13. 1. 2024 · dostopano 18. 8. 2026
    7. Ne le zaradi vročine, tudi zaradi ozona ne ostajajte zunajPrimorske novice (z navedbo NIJZ) · b. d. · dostopano 18. 8. 2026
    8. Moje okolje: ZrakNacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) · b. d. · dostopano 18. 8. 2026
    9. Zdravstveni statistični letopis – Onesnaženost zraka: delci PMNacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) · b. d. · dostopano 18. 8. 2026
    10. Ocena vplivov onesnaženosti zraka z delci PM na umrljivost, 2013–2015Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) · b. d. · dostopano 18. 8. 2026
    11. Zima brez snega, a z nevarnimi delciSlovenske novice (z navedbo ARSO, mag. Tanja Cegnar) · b. d. · dostopano 18. 8. 2026
    12. Slovenska resničnost v zrakuN1 Info (poglobljeno, z navedbo EEA) · 7. 6. 2026 · dostopano 18. 8. 2026
    13. Onesnažen zrak nas v dveh največjih slovenskih mestih stane več kot 541 milijonov EUR letnoPravica do zdravja / okolje-zdravje.si (z navedbo EPHA/CE Delft) · objavljeno 21. 10. 2020, podatki za leto 2018 · dostopano 18. 8. 2026
    14. Izdatki za zdravstveno varstvo leta 2024 več kot 6,2 milijarde evrovRTV SLO (z navedbo SURS) · 19. 5. 2026 · dostopano 18. 8. 2026
    Komentar DeMSUkinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV. Gorivo proračun stane petkrat več.

    Čistejši zrak je skupni račun

    DeMS opozarja na stroške, ki jih ne vidimo na računu. Podprite neodvisno delo društva s članstvom.

  • Nafta ima devet trajnih mehanizmov. Elektrika ima štiri začasne – in eno subvencijo, ki je že zaprta.

    Nafta ima devet trajnih mehanizmov. Elektrika ima štiri začasne – in eno subvencijo, ki je že zaprta.

    DeMS · fosilne subvencije

    Nafta ima devet trajnih mehanizmov. Elektrika ima štiri začasne – in eno subvencijo, ki je že zaprta.

    Vrtanje, proizvodnja, potrošnja – nafta je podprta na vsaki postaji verige. Preverili smo, koliko in kje, od Teksasa do slovenske črpalke.

    • 9 naftnih mehanizmov v Sloveniji
    • 1 + 4 za e-vozila
    • 39 mio € izpada v treh mesecih
    9naftnih mehanizmov v Sloveniji, brez skupnega stropa
    33,6 mio €JP SUB-EV26 – edina e-subvencija, zaprta avgusta 2026
    39 mio €izpad prihodkov zaradi nižjih trošarin, marec–maj
    725 mrd $eksplicitnih subvencij fosilnim gorivom v svetu, 2024
    IZ
    Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik

    Za vsako naftno vrtino stoji davkoplačevalec

    V ZDA lahko neodvisni proizvajalci stroške vrtanja odpišejo v celoti, isti hip. Integrirane družbe 70 odstotkov takoj, preostalih 30 v petih letih.[1][3] Neodvisni proizvajalci imajo še dodatno ugodnost, ki je velike integrirane družbe od leta 1975 nimajo več: odbitek 15 odstotkov bruto prihodka iz vsake naftne vrtine, ne glede na to, koliko so vanjo sploh vložili.[3] Določba izvira iz leta 1926, sedanja 15-odstotna stopnja pa velja od srede osemdesetih let – in odtlej se zanjo ne kvalificira noben od velikih integriranih igralcev, temveč le mali in srednji proizvajalci.

    Julija 2025 je prišel nov zakon, imenovan One Big Beautiful Bill Act. Ta je popravil še eno luknjo: velika podjetja zdaj lahko iste stroške vrtanja upoštevajo tudi pri minimalnem davku CAMT, kar prej ni bilo mogoče.[2] Panoga je to označila za zmago. Verjetno je res bila.

    Države G20 naj bi za samo raziskovanje novih nahajališč nafte, plina in premoga namenile približno 88 milijard dolarjev letno.[4] Ta številka je sicer iz leta 2014 – novejše, ločene ocene ni, kar pove nekaj tudi o tem, kako pregledno se to spremlja.

    Med vrtino in rezervoarjem

    Tudi vmesna postaja – proizvodnja in rafiniranje – ima svoje ugodnosti. LIFO ni posebna subvencija naftni industriji, je splošna računovodska metoda, ki jo lahko uporabi vsako podjetje z velikimi in cenovno nestanovitnimi zalogami.[5] A prav nafta je panoga, kjer cene najbolj nihajo, zato prav tu LIFO najbolj zniža obdavčljivi dobiček.

    V Evropski uniji direktiva o obdavčitvi energentov določa, da poraba goriva znotraj rafinerije – za pogon lastnega procesa – ni obdavčljiv dogodek, če je gorivo proizvedeno v isti rafineriji.[6] Rafinerija torej dela iz lastnega goriva, ne da bi zanj plačala trošarino, ki bi jo plačal vsak drug kupec na črpalki.

    Nafta je tu, da zmanjšuje trenje. V naftni industriji največ trenja zmanjša tam, kjer bi moralo biti največ odpora – pri davkih.

    Kdo plača manj na črpalki

    Savdska Arabija prodaja bencin pod dejansko oskrbno ceno. Pri zemeljskem plinu subvencija doseže približno 70 odstotkov oskrbnih stroškov.[7] Iran, Rusija in Indonezija delajo podobno.[7] Indonezija je leta 2022 za subvencioniranje goriv namenila 25,7 milijarde dolarjev, od tega 12,1 milijarde samo za dizel.[8]

    Eksplicitne subvencije, 2024725 mrd $neposredno vložene v fosilna goriva
    Implicitne, 20246.700 mrd $neplačani stroški onesnaženja in podnebnih sprememb

    Razmerje eksplicitnih in implicitnih subvencij · vir: IMF [7]

    Skupno je svet leta 2024 v eksplicitne subvencije fosilnim gorivom vložil 725 milijard dolarjev. Implicitnih – neplačanih stroškov onesnaženja in podnebnih sprememb – je bilo 6.700 milijard.[7] Po oceni IMF bi odprava samo eksplicitnih subvencij letno preprečila približno 70.000 prezgodnjih smrti zaradi onesnaženega zraka.[7]

    Slovenija: devet mehanizmov, brez skupnega stropa

    Doslej smo govorili o svetu – o ameriškem davčnem sistemu, globalnih tokovih subvencij, cenah v Savdski Arabiji. Slovenija ni del nobenega od teh mehanizmov neposredno; ne vrta, ne raziskuje, ne prejema in ne plačuje globalnih vsot, ki smo jih navedli zgoraj. Kar sledi, je izključno slovenski, domači del zgodbe – devet mehanizmov, ki delujejo znotraj slovenskih meja, na slovenskem trgu, po slovenskih predpisih.

    Slovenija ne vrta in ne subvencionira raziskovanja. A na potrošniškem koncu verige ima devet mehanizmov, ki delujejo vzporedno, brez enotnega proračuna in brez roka.

    Trošarina na dizel je na minimumu, ki ga dopušča EU,[10] vlada pa prosi Bruselj za dovoljenje, da gre še niže, po zgledu Hrvaške.[11] Za dva meseca sta odpravljena prispevek za energetsko učinkovitost in okoljska dajatev za CO2 – za bencin, dizel in kurilno olje.[12] Marža trgovcev je zakonsko omejena.[13] Kmetje dobijo 76 odstotkov vračila trošarine za obarvan dizel, in sicer že ob nakupu, ne šele naslednje leto.[14] Prevozniki imajo pripravljen mehanizem vračila do minimuma EU – trenutno prazen, ker je trošarina že na dnu, a pripravljen za trenutek, ko ne bo več.[15] Gradbeni stroji, žičnice in tirna vozila imajo svoje vračilo.[16] Energetsko intenzivna podjetja so lahko v celoti oproščena.[16] In kurilno olje – isto gorivo kot dizel, le drug namen – ima štirikrat nižjo trošarino.[17]

    7mehanizmov trenutno dejansko dejavnih
    2čakata: prošnja pod minimum EU in vračilo za komercialni prevoz

    Od teh devetih jih je sedem trenutno dejansko dejavnih. Dva čakata: prošnja za znižanje pod minimum EU čaka na odobritev Bruslja,[11] vračilo za komercialni prevoz pa čaka na dan, ko bo trošarina spet nad evropskim minimumom – takrat se aktivira samodejno, brez novega zakona ali odloka.[15] Tudi mirujoč mehanizem je še vedno mehanizem – le da trenutno ne stane nič, ne pa da ne obstaja.

    Terminološko velja ločiti: večina od teh devetih mehanizmov ni neposredno proračunsko izplačilo, temveč fiskalna spodbuda oziroma davčna olajšava – nižja trošarina, odpravljena dajatev, vračilo že plačanega. Denar ne gre iz proračuna navzven, ampak vanj sploh ne pride. JP SUB-EV26 pri e-vozilih je nasprotno neposredno izplačilo. Ekonomsko gre za primerljiv strošek za javne finance,[7] računovodsko pa za dve različni kategoriji – to razliko IMF pri svoji globalni metodologiji izrecno upošteva, ko govori o »eksplicitnih/fiskalnih subvencijah«.

    Vsak od teh mehanizmov ima svojo pravno podlago – Zakon o trošarinah[18] in Uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov[19] – svoj krog upravičencev in svoj, pogosto neznan učinek na proračun. Ministrstvo za finance ni razkrilo, kolikšen bo izpad prihodkov zaradi letošnje (28. 7.–28. 9. 2026) odprave prispevka URE in dajatve CO2.[12] A isti ukrep je vlada v letu 2026 uporabila že enkrat prej – od 24. 3. do 4. 5., takrat le za dajatev CO2 – in za to obdobje je vladna ocena izpada znašala približno 23 milijonov evrov.[33] Gre za drug termin in nekoliko ožji obseg, a edini razpoložljivi precedens za velikostni razred trenutnega ukrepa. Vemo tudi, da je Slovenija samo zaradi nižjih trošarin med marcem in majem letos izgubila okoli 39 milijonov evrov prihodkov.[12]

    Kmetijski in gozdarski dizel~20 mio €vrnjenih trošarin, 2022
    Industrijsko-komercialni namen7,6 mio €2022
    Komercialni prevoz32,2 mio €2021, ko je bilo še aktivno
    Za primerjavo: JP SUB-EV2633,6 mio €edina e-subvencija letos

    Delne zneske za še dva mehanizma je iz Ministrstva za finance uspelo pridobiti novinarjem: leta 2022 je bilo za kmetijski in gozdarski dizel vrnjenih skoraj 20 milijonov evrov trošarin, za industrijsko-komercialni namen pa 7,6 milijona evrov – v obeh primerih po starem sistemu vračil, tik pred njegovo ukinitvijo.[32] Tudi vračilo za komercialni prevoz, danes prazno, je leta 2021, ko je bilo še aktivno, znašalo 32,2 milijona evrov.[32] Za energetsko intenzivna podjetja obstaja le star, verjetno zastarel podatek – leta 2019 naj bi samo nižji prispevek za OVE in nižje dajatve CO2 za največje porabnike energije pomenili skoraj 50 milijonov evrov letnih oprostitev, čeprav gre za širšo kategorijo, ne natančno za trošarinsko oprostitev, ki jo opisujemo tu.[34] Za kurilno olje ustrezne ocene nismo našli. Že samo delni zneski, ki jih imamo, skupaj precej presegajo letošnjo e-subvencijo – a še vedno gre za približke iz različnih let, ne za uradno, enotno skupno številko, ki je nihče ni objavil.

    E-vozila: ena subvencija, štiri davčne olajšave

    Za e-vozila je letos obstajal en sam program neposredne subvencije, JP SUB-EV26 pri Podnebnem skladu. Skupaj 33,6 milijona evrov – 25,6 milijona za fizične osebe, 8 milijonov za podjetja. Avgusta je zmanjkalo denarja. Poziv je zaprt. Nadaljevanja ministrstvo ne napove.[9]

    Bi bilo pošteno reči, da ima e-mobilnost samo to? Ne. Poleg neposredne subvencije obstajajo še štiri davčne olajšave: boniteta za zasebno rabo službenega e-vozila je 0 odstotkov – pri bencinskem ali dizelskem vozilu 1,5 odstotka mesečno, brez omejitve vrednosti vozila.[22] Podjetja lahko pri nakupu ali lizingu e-vozila odbijejo DDV v celoti.[23] Osebna e-vozila so v celoti oproščena davka na motorna vozila (DMV) – ta se pri vozilih z motorjem na notranje zgorevanje računa po izpustih CO2, pri e-vozilih pa zaradi ničelnih izpustov znaša nič.[24] In podjetja lahko 40 odstotkov neto vrednosti naložbe v trajnostno mobilnost uveljavljajo kot davčno olajšavo, s čimer si znižajo davčno osnovo.[23]

    Ključna razlika ni v tem, da ima nafta mehanizme, e-mobilnost pa jih nima. Razlika je delno v naravi teh mehanizmov – a ne enako za vse štiri. Ničelna boniteta ima vgrajen, zakonsko določen rok: velja za davčna leta 2025–2029, po 22. členu novele ZDoh-2AB.[22] Za preostale tri olajšave – odbitek DDV, oprostitev DMV in 40-odstotno investicijsko olajšavo – v nobenem viru nismo našli objavljenega datuma izteka; kolikor nam je znano, gre za trajne določbe, enako kot pri večini naftnih mehanizmov.[23][24] Argument o časovni omejenosti torej velja zanesljivo le za enega od štirih mehanizmov za e-vozila, ne za vse.

    Nafta · 9 mehanizmovNagrajuje vsako nadaljnje točenje goriva
    E-mobilnost · 4 od 5 mehanizmovNagrajuje eno samo odločitev o prehodu

    Obstaja pa druga, prav tako pomembna razlika, ki je doslej nismo poimenovali: devet naftnih mehanizmov velja za tekočo porabo – vsak naslednji liter goriva, dokler mehanizem obstaja, prinaša enako ugodnost kot prejšnji. Štirje od petih e-mehanizmov (JP SUB-EV26, odbitek DDV, oprostitev DMV, investicijska olajšava) so nasprotno vezani na trenutek nakupa – enkratna odločitev, enkratna ugodnost, brez ponavljanja. Edina izjema, ki nagrajuje tekočo uporabo, je boniteta, in ta je vezana na obstoječi poslovni vozni park, ne na novo porabo. Nafta torej nagrajuje vsako nadaljnje točenje goriva v nedogled; e-mobilnost pretežno nagrajuje eno samo odločitev o prehodu.

    To ni enkraten spodrsljaj pri neposredni subvenciji.Je struktura: ena postavka, en strop, en datum, ko je konec – ob strani ena od štirih davčnih olajšav (boniteta), ki ima prav tako datum izteka; preostale tri po naših podatkih nimajo. Nafta ima devet vzporednih poti, od katerih večina nima ne stropa ne roka.

    Cena, ki je ne vidimo na računu

    Onesnažen zrak v Sloveniji je povezan z več kot 1.000 prezgodnjimi smrtmi letno.[20] Promet – predvsem dizelska vozila – je eden od dveh glavnih virov teh delcev, poleg individualnih kurišč na drva oziroma zastarelih peči in kotlov v gospodinjstvih.[21] To so uradne ocene Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

    Ta strošek se ne pojavi na nobenem računu za gorivo. Ne gre skozi proračun, ne skozi trošarino, ne skozi noben od devetih mehanizmov, ki smo jih opisali zgoraj. Plača ga zdravstveni sistem. Plačajo ga ljudje, ki dihajo ta zrak – ne glede na to, ali vozijo dizelca ali ne.

    PodrobnejeCena, ki je ne vidimo na računu

    Slovenija v enem pogledu

    MehanizemOpisUpravičenecVir
    Nafta – 9 mehanizmov
    Trošarina na minimumuDizel in bencin že blizu ali na dnu, ki ga dopušča EU.obojeLider.si
    Prošnja pod minimum EUPo zgledu Hrvaške in Švedske, do januarja 2027.obojeForbes Slovenija
    Odprava URE + dajatve CO2Začasno, 28. 7.–28. 9. 2026, za vsa goriva.obojeForbes Slovenija
    Regulacija ceneMarža omejena na največ 11,5 c/l, zunaj avtocest.obojeSvet24.si
    Kmetijski dizel76 % vračila trošarine, popust že ob nakupu.kmetije (FO/PO)RTV SLO
    Komercialni prevozVračilo do minimuma EU, trenutno 0 €, a mehanizem aktiven.pravne osebeFURS
    Industrijsko-komercialni namenGradbeni stroji, žičnice, tirna vozila.pravne osebeZelena Slovenija
    Energetsko intenzivna podjetjaPod pogoji v celoti oproščena trošarine.pravne osebeZelena Slovenija
    Kurilno olje za ogrevanjeTrošarina 4-krat nižja kot pri pogonskem dizlu.fizične osebeEnergetika-portal.si
    E-vozila – 1 subvencija + 4 davčne olajšave
    JP SUB-EV26 (Podnebni sklad)33,6 mio € skupaj (25,6 mio € fizične osebe + 8 mio € podjetja). Zaprto avgusta 2026, ni napovedanega nadaljevanja.obojegov.si, 5. 8. 2026
    Boniteta 0 %Zasebna raba službenega e-vozila: 0 % namesto 1,5 % pri ICE, brez omejitve vrednosti. Velja za davčna leta 2025–2029.fizične osebe*FURS, pojasnilo
    Odbitek DDVPoln odbitek vstopnega DDV pri nakupu/lizingu poslovnega e-vozila.pravne osebeContall
    Oprostitev DMVDavek na motorna vozila za osebna e-vozila znaša 0 €, ker temelji na izpustih CO2.obojeFURS
    40 % investicijska olajšavaPodjetja znižajo davčno osnovo za 40 % neto vrednosti naložbe v trajnostno mobilnost.pravne osebeContall

    * Boniteta gre formalno v korist zaposlenega (fizične osebe), a se uveljavlja prek vozila, ki ga je kupilo ali lizingiralo podjetje – gre torej za mehanizem, ki v praksi povezuje obe strani.

    Iz zgornje tabele je razvidno tudi, komu koristi kaj: pet od devetih naftnih mehanizmov je namenjenih izključno ali pretežno pravnim osebam (komercialni prevoz, industrijsko-komercialni namen, energetsko intenzivna podjetja, deloma kmetijski dizel), en izključno fizičnim osebam (kurilno olje), preostali trije pa veljajo za oboje. Pri e-vozilih je razmerje podobno: tri od petih mehanizmov (odbitek DDV, oprostitev DMV pri poslovnih vozilih, investicijska olajšava) koristijo pretežno podjetjem, boniteta formalno fizičnim osebam, JP SUB-EV26 pa je edini mehanizem, ki je bil od začetka namensko razdeljen med obe skupini (25,6 mio € fizičnim osebam, 8 mio € podjetjem). Na obeh straneh torej podjetja niso obrobna, ampak glavni upravičenci večine mehanizmov – kar je vreden podatek za tistega, ki bi rad vedel, kdo dejansko pobira korist.

    Sklep

    Kaj to pomeni

    39 milijonov evrov izpada prihodkov v treh mesecih presega celoletno vrednost edine slovenske e-subvencije.

    To ni denar, izplačan neposredno – je davčni prihodek, ki ga ni bilo, ker smo se odločili, da ga ne bo. Ekonomsko je strošek enak, računovodsko je le lepše skrit.

    Slovenija ne subvencionira vrtanja v Teksasu. A cena, ki jo plačamo na črpalki, ni tržna cena – je politična odločitev, ponovljena skozi devet ločenih kanalov. Cena, ki bi jo plačali za e-avto, pa je bila letos enkratna, znana vnaprej in – zdaj že mimo.

    Pogost protiargument: ceste

    Pogost protiargument v teh razpravah je, da se e-vozila izognejo plačilu za ceste, ker ne plačujejo trošarine na gorivo. V Sloveniji ta argument ne drži: avtoceste in hitre ceste financira vinjeta, ne trošarina – DARS sam pravi, da s cestnino v celoti financira upravljanje in vzdrževanje avtocestnega omrežja.[35] Trošarina gre v splošni proračun, ne namensko za ceste. E-vozila pri tem nimajo splošne oprostitve vinjete – plačujejo enako vinjeto kot vsa druga vozila v razredu do 3,5 tone.[36]

    Kaj ta pregled ne pove

    Ta dokument je izdalo Društvo e-Mobilnost Slovenija, torej organizacija z jasnim interesom pri promociji e-mobilnosti. Podatki, ki jih navajamo, so preverjeni proti primarnim virom, a bralec naj to bere kot zagovorniško gradivo, ne kot neodvisno znanstveno študijo.

    Pregled se namenoma omejuje na eno vprašanje – kako država skozi davke in dajatve podpira nafto proti e-mobilnosti. Za celovito primerjavo stroškov lastništva (TCO) skozi celo življenjsko dobo vozila obstaja ločen, podroben izračun (Tesla Model 3 proti Toyoti Corolli Hybrid, poslovni nakup, 3 leta, 90.000 km): Corolla 0,316 €/km, Tesla med 0,082 in 0,102 €/km, odvisno od vira polnjenja – skupni prihranek 21.088 € v treh letih.[25] Opozorilo: ta izračun v efektivno nabavno ceno všteva tudi nepovratno spodbudo Borzen/JP SUB-EV26 (do 7.200 € za pravne osebe)[37] – torej isto subvencijo, ki je po podatkih zgoraj avgusta 2026 zaprta. Brez nje bi bil prihranek nižji, čeprav bi odbitek DDV, nižji energijski stroški in nižji stroški vzdrževanja ostali v veljavi in razliko ohranili precejšnjo. Natančne posodobljene številke brez subvencije nismo preračunali.

    Okvirno lahko ovrednotimo tudi drugo izpuščeno postavko – naložbe države v polnilno infrastrukturo: za obdobje 2025–2026 je bilo razpisanih približno 22,4 milijona € za javno dostopno polnilno infrastrukturo zunaj TEN-T omrežja,[26] 16 milijonov € za polnilne parke na TEN-T omrežju[27] in dodatni 4 milijoni € za zasebno polnilno infrastrukturo prek Borzena – skupaj torej v okviru 40–45 milijonov € v dveh letih, iz evropskih in nacionalnih sredstev.[28]

    22,4 mio €javno dostopne polnilnice zunaj TEN-T
    16 mio €polnilni parki na omrežju TEN-T
    4 mio €zasebna polnilna infrastruktura prek Borzena

    Elektrika je tudi obdavčena, a v povsem drugem velikostnem razredu kot gorivo: trošarina na elektriko za gospodinjstva je v letu 2025 znašala 1,53 €/MWh, kar predstavlja zgolj 0,8 % končne cene, poleg nje pa gospodinjstva delno plačujejo tudi prispevek OVE+SPTE (2,7 % cene).[29] Za primerjavo, trošarina na dizel predstavlja okoli petino cene na črpalki – gre torej za bistveno drugačen delež, ne le drugačno gorivo.

    Ostajata še življenjska doba in recikliranje baterij. Največja doslej narejena študija (Geotab, 22.700 vozil, 21 modelov) kaže povprečno letno izgubo kapacitete 2,3 %, kar po osmih letih pomeni ~81,6 % prvotne kapacitete – projicirana življenjska doba baterije presega 13 let.[30]

    Na strani recikliranja EU uredba o baterijah (2023/1542) do konca 2027 zahteva 90-odstotno predelavo kobalta, bakra, svinca in niklja ter 50-odstotno za litij, do konca 2031 pa se cilji dvignejo na 95 % oziroma 80 %.[31] Oboje govori v prid dolgoročni vzdržnosti baterij, a gre za relativno mlado regulacijo, katere dejanska uspešnost bo znana šele čez nekaj let izvajanja.

    IZ
    Ignac Završnik

    Zbral, uredil in zapisal

    Viri

    1. How the New Tax Law May Benefit the Oil and Gas IndustryMoss Adams · 5. 8. 2025 · dostopano 17. 8. 2026
    2. Big Tax Changes in the One Big Beautiful Bill ActBracewell LLP · 6. 10. 2025 · dostopano 17. 8. 2026
    3. Subsidies to Oil and Gas Industry ExplainedHopkins CPA · 29. 5. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    4. $88Bn Worth of G20 Subsidies for Fossil Fuel ExplorationsOverseas Development Institute / Oil Change International · 11. 11. 2014 · dostopano 17. 8. 2026
    5. Fossil Fuel Subsidies: A Closer Look at Tax Breaks and Societal CostsEnvironmental and Energy Study Institute (EESI) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    6. Direktiva 2003/96/ES o prestrukturiranju okvira Skupnosti za obdavčitev energentov in električne energije, čl. 21(3)Svet Evropske unije · 27. 10. 2003 · dostopano 17. 8. 2026
    7. Underpriced and Overused: Fossil Fuel Subsidies Data 2025 Update (Working Paper 2025/270)Mednarodni denarni sklad (IMF) · 19. 12. 2025 · dostopano 17. 8. 2026
    8. BBM Indonesia Ranked Third Largest Globally in 2022Databoks (Katadata) / IMF · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    9. Nearly 44 Million in EU Funding Allocated to Electric Vehicle Purchase IncentivesVlada Republike Slovenije (gov.si) · 5. 8. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    10. Dizel od torka cenejši za 12,9 centa, trošarina je že na evropskem minimumuLider.si · 10. 8. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    11. Slovenija v Bruselj po izjemo, ki jo Hrvati že imajo in lahko zniža cene gorivaForbes Slovenija · 30. 7. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    12. Cenejše gorivo za voznike, a tudi vse večje breme za državoForbes Slovenija · 6. 8. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    13. Uradno: Vlada bo EU prosila za dodatno znižanje cen gorivaSvet24.si · 30. 7. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    14. Namesto vračila trošarin bodo kmetje nižjo ceno za gorivo plačali že ob nakupuRTV SLO · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    15. Vračilo trošarine za komercialni prevozFinančna uprava Republike Slovenije (FURS) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    16. Vi sprašujete, ministrstvo odgovarja – EOL 141Zelena Slovenija (EOL) · 7. 11. 2022 · dostopano 17. 8. 2026
    17. Znižanje trošarine za pogonska goriva in kurilno oljeEnergetika-portal.si · 17. 8. 2023 · dostopano 17. 8. 2026
    18. Trošarine (ZTro-1) – zakonska podlagaFinančna uprava Republike Slovenije (FURS) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    19. Uredba o oblikovanju cen določenih naftnih derivatovPravno-informacijski sistem RS (PISRS) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    20. Kako zmanjšati vpliv onesnaženega zrakaVizita.si (z navedbo NIJZ) · 31. 3. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    21. Povišane ravni delcev v zraku – priporočila za prebivalceNacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) · 17. 3. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    22. Boniteta za električna vozila in davčno priznavanje stroškov v delu, ki se nanašajo na zasebno uporabo (pojasnilo št. 0920-5588/2022-2)Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    23. Pregled davčne zakonodaje za električna vozilaRačunovodska hiša Contall · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    24. Davek na motorna vozila (DMV)Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) · 1. 6. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    25. Koliko stane električni avtomobil na mesec? – deset let kasnejeIgnac Završnik, DeMS · 25. 7. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    26. Za sofinanciranje javno dostopnih polnilnic za električna vozila 22,5 milijona evrovMegafon.si (Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    27. Električna vozila na hitrem pasu, infrastruktura na počasnemEko Dežela · 10. 3. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    28. Borzen razpis za subvencije za električne polnilnice – kaj morate vedetiŽurnal24 (Borzen) · 22. 4. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    29. Cene električne energije na maloprodajnem trgu za leto 2025Agencija za energijo (energetika-portal.si) · 3. 3. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    30. EV Battery Health: Key Findings from 22,700 Vehicle Data AnalysisGeotab · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    31. Uredba (EU) 2023/1542 o baterijah in odpadnih baterijah – cilji predelave materialovEvropska unija (EUR-Lex) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    32. Nekateri gorivo točijo ceneje, precej cenejeŽurnal24 (z navedbo Ministrstva za finance) · 3. 7. 2023 · dostopano 17. 8. 2026
    33. Vlada začasno ukinila okoljsko dajatev CO2 na pogonska goriva in kurilno oljeEnergetika-portal.si (z navedbo Vlade RS) · 24. 3. 2026 · dostopano 17. 8. 2026
    34. Z olajšavami za rabo energije dela država podjetjem medvedjo uslugoZelena Slovenija (EOL 138) · 25. 3. 2019 · dostopano 17. 8. 2026
    35. CestninjenjeDARS d.d. · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    36. Cestnina Slovenija – vodnik za voznike 2026Autopay (mobility.autopay.eu) · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    37. Subvencije za električna vozila Borzen 2026 – najnovejše spremembePorsche Inter Auto · b. d. · dostopano 17. 8. 2026
    Komentar DeMSUkinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV. Gorivo proračun stane petkrat več.
    Izračun DeMSKoliko stane električni avtomobil na mesec? – deset let kasneje

    Pošteno primerjajmo

    DeMS zagovarja pregledno in predvidljivo politiko e-mobilnosti. Podprite neodvisno delo društva s članstvom.

  • DEMS – Julijsko nadaljevanje

    DEMS – Julijsko nadaljevanje

    DeMS · prodaja e-vozil · julij 2026

    Julijsko nadaljevanje

    Julij in avgust praviloma nista močna meseca v prodaji avtomobilov, a pri električnih praktično ni bilo predaha. Delež BEV v prodaji vseh novih vozil se je povečal na 26,4 %.

    • 1519 novih BEV
    • delež 26,4 %
    • #1 Renault Twingo
    1519električnih vozil, prodanih julija
    26,4 %delež BEV v prodaji vseh novih vozil
    1689električnih vozil junija – za primerjavo
    209Renault Twingo, najbolje prodajano e-vozilo meseca
    AO
    ZapisalAlan Orlič

    Avgustovski napad

    Če smo v junijskih podatkih videli Blitzkrieg, smo v julijskih lahko prepoznali Barbarosso, saj je končni delež še malo narasel.

    Julij in avgust praviloma nista močna meseca v prodaji avtomobilov, a pri električnih praktično ni bilo predaha. Čeprav so trgovci julija spravili na ceste manj vozil kot mesec prej (1519 proti 1689), se je skupni delež (delež BEV v prodaji vseh novih vozil) vseeno povečal na 26,4 %, saj je prodaja ostalih bolj padla.

    Prodana električna vozila
    Junij1689
    Julij1519

    Manj vozil, a višji delež: julija je BEV predstavljal 26,4 % vseh novih vozil, ker je prodaja ostalih padla še bolj.

    Avgust zna biti na račun negotovosti in črpanja zadnjih sredstev iz obstoječega razpisa subvencij prav tako zelo močan, septembra pa lahko upamo, da se ne bo zgodil Kursk ali invazija na Normandijo – da do konca izkoristimo analogijo z neko drugo dobo.

    Zmagovalci in presenečenja meseca

    Poglejmo številke še malo bolj podrobno. Na prvem mestu se je tokrat znašel Renault Twingo, kar je, glede na to, da je narejen v Sloveniji, še posebej spodbudno. Sledi Škoda Elroq in presenetljivo VW ID.7, med slednjim in tretjim vozilom iz skupine VAG, ID.4, pa se je vrinil še drug malček, Leapmotor T03.

    1. mestoRenault Twingo209 vozilnarejen v Sloveniji
    2. mestoŠkoda Elroq108 vozil
    3. mestoVW ID.797 vozil

    Med presenečenja lahko štejemo Opel Frontero in Toyoto bZ4X, prav tako preseneča ID. Buzz, katerega prodaja je skokovito narasla.

    Opel Frontera 44Toyota bZ4X 43VW ID. Buzz 27

    Negativna presenečenja

    Poglejmo si še negativna presenečenja: Tesla Model 3 se prodaja v valovih glede na ladijske dobave in v absolutnih številkah še vedno krepko vodi, po drugi strani pa Model Y z le petimi prodanimi primerki beleži konkreten padec v primerjavi z junijem.

    Tesla Model Y 5 julijaTesla Model 3 – prodaja v valovih

    Kitajski proizvajalci pridobivajo teren

    Novinec na slovenskem trgu, Deepal, je na račun odlične cene prodal 15 vozil, prav tako se dobro prodaja Zeekr, medtem ko je Leapmotor daleč pred ostalimi kitajskimi proizvajalci. Dobra prodajna mreža in privlačna cena sta dobra razloga za nakup in premagovanje strahu pred za nas neznanimi avtomobilskimi znamkami.

    165Leapmotor skupaj (T03, C10, B10)
    276kitajske znamke v prvih 30 – 18,2 % vseh BEV
    15Deepal S07, novinec na trgu

    Seštevki so izračun DeMS iz lestvice prvih 30 modelov (Leapmotor, Dongfeng, Omoda, Zeekr, Deepal, MG).

    Julijska prodaja po modelih

    1. 1RenaultTwingonarejen v Sloveniji209
    2. 2ŠkodaElroq108
    3. 3VolkswagenID.797
    4. 4LeapmotorT0375
    5. 5VolkswagenID.465
    6. 6LeapmotorC1055
    7. 7CupraBorn50
    8. 8OpelFrontera44
    9. 9ToyotabZ4X43
    10. 10CupraTavascan41
    11. 11Kiae-Niro38
    12. 12LeapmotorB1035
    13. 13CitroënC334
    14. 14DongfengBox33
    15. 15Omoda533
    16. 16VolkswagenID. Buzz27
    17. 17KiaEV227
    18. 18AudiQ6 e-tron25
    19. 19ŠkodaEnyaq20
    20. 20BMWiX119
    21. 21HyundaiKona17
    22. 22Zeekr7GT17
    23. 23CitroënC3 Aircross16
    24. 24AudiQ416
    25. 25KiaEV315
    26. 26BMWiX315
    27. 27DeepalS0715
    28. 28ToyotaC-HR14
    29. 29Renault513
    30. 30MGS5 EV13
    skupina VW (VW, Škoda, Cupra, Audi)kitajske znamkedrugi

    Prvih 30 modelov skupaj: 1229 vozil od 1519. Vsi modeli na lestvici so baterijska električna vozila (BEV).

    Kaj prinaša jesen

    Trend, ki potrebuje subvencije

    Julijske številke so vsekakor pozitivno presenečenje in ne dvomimo, da bi se lahko ta trend nadaljeval do konca leta, če bo vlada našla sredstva za subvencije. Številke kažejo dober trend pri manjših, mestnih vozilih in vozilih cenejšega in srednjega razreda, kar je bil tudi namen zadnjega razpisa. Vsekakor upamo, da ne bo večjih negativnih presenečenj v prihodnjih mesecih in da bomo na slovenskih cestah videvali čedalje več električnih vozil.

    AO
    Alan Orlič

    Zapisal

    Komentar DeMSUkinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV. Gorivo proračun stane petkrat več.

    Spremljajte trg z nami

    DeMS vsak mesec pregleda prodajo električnih vozil v Sloveniji. Podprite neodvisno delo društva s članstvom.

  • Še 5.000 km garancije – je z mojim električnim avtom vse v redu?

    Še 5.000 km garancije – je z mojim električnim avtom vse v redu?

    DeMS · izkušnja člana

    Še 5.000 km garancije – je z mojim električnim avtom vse v redu?

    Ko se avtomobil približuje koncu tovarniške garancije, se marsikateremu lastniku porodi vprašanje: je z vozilom res vse tako, kot mora biti?

    • Tesla Model 3 RWD, 2024
    • 74.411 km
    • preventivni pregled EV Clinic
    74.411 kmprevoženih s Teslo Model 3 RWD, letnik 2024
    ~5.000 kmdo izteka uradne garancije vozila
    0odkritih napak ali nepravilnosti
    100 € + DDVcena pregleda, za člane DeMS 10 % popusta
    SO
    ZapisalaSaša Odlazek

    Ko se avtomobil približuje koncu tovarniške garancije, se marsikateremu lastniku porodi vprašanje: je z vozilom res vse tako, kot mora biti? Pri električnem avtomobilu je ob tem posebno zanimivo tudi stanje visokonapetostne baterije, ki je eden najpomembnejših in najdražjih sestavnih delov vozila. Pri mojem modelu zanjo sicer velja daljša garancija – 8 let oziroma 160.000 kilometrov –, vendar sem želela ob tej priložnosti preveriti tudi njeno trenutno stanje.

    Garancija vozilaše ~5.000 kmdo izteka uradne tovarniške garancije
    Garancija baterije8 let / 160.000 kmdaljša garancija za visokonapetostno baterijo

    Zakaj preventivni pregled

    Do izteka uradne garancije mojega avtomobila je ostalo le še približno 5.000 kilometrov. Avto sicer ni kazal nobenih težav, opozorilnih sporočil ali drugih znakov, zaradi katerih bi morala obiskati servis. To je bil njegov prvi preventivni servisni pregled. Prav zato me je zanimalo nekaj drugega:

    Ali lahko strokovni pregled odkrije težavo, še preden jo opazi voznik?

    Odločila sem se za preventivni pregled pri EV Clinic. Želela sem dobiti neodvisno sliko dejanskega stanja vozila, dokler je avtomobil še v garancijskem obdobju. Če bi pregled pokazal nepravilnost ali sestavni del, ki kaže znake prezgodnje obrabe, bi bilo še dovolj časa, da se ugotovitev preveri in po potrebi pravočasno uveljavlja v okviru garancije.

    Pri električnih vozilih je tak pregled zanimiv tudi zato, ker voznik stanja nekaterih pomembnih komponent ne more oceniti zgolj med vsakodnevno uporabo.

    Kaj so pregledali?

    Storitev je obsegala diagnostiko vozila in optični pregled, pri katerem so preverili več ključnih področij. Posebna pozornost je bila namenjena visokonapetostni bateriji in njenemu State of Health (SoH) oziroma oceni njenega trenutnega stanja.

    Stanje baterije glede na primerljiva vozila
    Stanje baterije glede na primerljiva vozila

    Pregledali so tudi podvozje in vzmetenje ter čistost hladilnika (radiatorja), saj lahko umazanija in druge nečistoče, ki se nabirajo na njegovih rebrih, zmanjšujejo pretok zraka skozi hladilni sklop.

    Pri takšnem pregledu torej ne gre samo za vprašanje, ali vozilo zazna napako in voznika nanjo opozori. Namen je pogledati nekoliko globlje in preveriti stanje komponent, ki lahko veliko povedo o tem, kako se je vozilo staralo in kako je bilo uporabljano.

    In rezultat?

    ✓

    Pravzaprav najboljši možen: pri moji Tesli Model 3 RWD, letnik 2024, ki ima trenutno prevoženih 74.411 kilometrov, ni bilo odkritih nobenih napak ali nepravilnosti.

    • Diagnostika vozilabrez napak in opozoril
      brez pripomb
    • Visokonapetostna baterijatest AVILOO FLASH, potrdilo o stanju
      odlično
    • Podvozje in vzmetenjeoptični pregled
      brez znakov obrabe
    • Hladilnik (radiator)čistost reber in pretok zraka
      čist, brez nesnage

    Stanje visokonapetostne baterije je bilo preverjeno s testom AVILOO FLASH ter ocenjeno kot odlično, za baterijo pa sem prejela tudi potrdilo o njenem stanju.

    Potrdilo o stanju visokonapetostne baterije
    Potrdilo o stanju visokonapetostne baterije

    Tudi pregled drugih komponent ni pokazal razlogov za skrb. Hladilnik je bil čist in brez nesnage, na vzmetenju pa ni bilo zaznati znakov obrabe.

    Vzmetenje
    Vzmetenje

    Avto je torej pregled prestal brez pripomb.

    Je bil pregled potem sploh potreben?

    Morda se komu ob takšnem rezultatu zastavi vprašanje: ali je bil pregled potem sploh potreben?

    Po mojem mnenju – da, saj ima tudi ugotovitev, da je vse v redu, svojo vrednost in je to dobrodošel podatek tudi za prihodnja leta lastništva.

    Dve možnosti, obe koristni

    Če bi pregled odkril težavo, bi jo lahko začela reševati še pred iztekom garancije. Če je ne odkrije, pa dobimo precej več zaupanja v tehnično stanje avtomobila, s katerim bomo po izteku garancije stroške morebitnih popravil praviloma prevzemali sami.

    Kaj pa cena?

    Cena preventivnega pregleda znaša 100 € + DDV oziroma 122 €, vendar je za člane DeMS – Društva e-Mobilnost Slovenija pregled še nekoliko ugodnejši, saj imajo člani društva pri tej storitvi 10 % popusta.

    Preventivni pregled122 €100 € + DDV
    Za člane DeMS−10 %popust pri tej storitvi
    Pridruži se društvu DeMS ›

    Sklep

    Rezultat, ki sem si ga želela

    V mojem primeru težav niso našli. Baterija je v odličnem stanju, vzmetenje ne kaže znakov obrabe in pregledane komponente so brez posebnosti.

    In prav tak rezultat sem si pred zadnjimi 5.000 kilometri garancije najbolj želela.

    SO
    Saša Odlazek

    Zapisala

    DeMS na obiskuDeMS v EV Clinic Zagreb

    Ugodnosti za člane

    Člani DeMS imajo 10 % popusta pri preventivnem pregledu v EV Clinic. Pridružite se društvu.

  • DEMS – Subvencije 2026

    DEMS – Subvencije 2026

    DeMS · subvencije · avgust 2026

    Subvencije 2026: konec subvencij za letos?

    Trenutni razpis za električna vozila se bo zaradi porabljenih sredstev zaključil, kako bo z novim, pa za zdaj še ni znano. Zgovoren znak o tem, kako država upravlja področje e-mobilnosti.

    • ~44 mio € evropskih sredstev
    • do 7800 € za vozila do 25.000 €
    • junij: 25 % delež
    ~44 mio €evropskih sredstev za subvencije električnih vozil
    7800 €najvišja subvencija za vozila do 25.000 €
    25 %rekorden delež električnih vozil v prodaji, junij 2026
    20,7 %povprečje EU v prvem polletju (Slovenija 17 %)
    AO
    ZapisalAlan Orlič

    Konec subvencij za letos?

    Kot je objavilo Ministrstvo za infrastrukturo in energetiko, se bo trenutni razpis za električna vozila zaradi porabljenih sredstev zaključil, kako bo z novim, pa za zdaj še ni znano. A kot kaže zgodovina zadnjih let, to ni nujno slaba novica – je pa zgovoren znak o tem, kako država upravlja področje e-mobilnosti.

    Evropa pospešuje, Slovenija sledi

    Vlada je 5. avgusta 2026 objavila, da je bilo za subvencije električnih vozil namenjenih skoraj 44 milijonov evrov evropskih sredstev.[1] Če pogledamo dogajanje v zadnjih mesecih in trende v Evropski uniji, vidimo, da so praktično povsod električni avtomobili naredili konkreten skok v prodaji. Tudi v Sloveniji smo v juniju zabeležili rekorden delež prodanih električnih vozil, ki je znašal dobrih 25 %. Podobno tudi v Nemčiji, kjer je bilo prodanih več električnih vozil kot vozil z dizelskim oziroma bencinskim motorjem.

    Pri tem vodijo severne države z Norveško na čelu, med največjimi trgi EU pa je najbolj izstopala rast v Franciji (+62,9 %), Nemčiji (+48 %) in na Danskem (+41,2 %). Po podatkih Evropskega združenja proizvajalcev avtomobilov (ACEA) je evropsko povprečje za prvih šest mesecev letošnjega leta 20,7-odstotni delež električnih vozil, kar je več kot v enakem lanskem obdobju (15,6 %). V Sloveniji je bil ta delež 17 %, a še vedno višji kot na primer v Italiji (8 %) ali na Madžarskem (10 %).[2]

    Delež električnih vozil v prodaji novih avtomobilov
    EU – povprečjeprvo polletje 202620,7 %
    EU – lanienako obdobje 202515,6 %
    Slovenijaprvo polletje 202617 %
    Madžarska10 %
    Italija8 %

    Vir: ACEA, prvo polletje 2026.

    Francija +62,9 %Nemčija +48 %Danska +41,2 %
    Proti novim prodajnim rekordom
    DeMS, 14. 7. 2026 – Proti novim prodajnim rekordom

    Zadnji razpis: več za cenejša vozila

    Zadnji razpis za subvencije za električna vozila je prinesel pomembno spremembo: višjo subvencijo za cenejša vozila (do 25.000 €) in ukinitev subvencije nad 45.000 €.

    Vozila do 25.000 €do 7800 €pri vozilih okoli 19.500–20.000 € do 40 % nakupne cene
    Nad 45.000 €ukinitevvloga najpozneje do 31. 8. 2026

    Fizične osebe lahko za novo osebno električno vozilo do skupne vrednosti 25.000 € prejmejo do 7800 € subvencije. Pri vozilih na spodnjem robu tega razreda – torej pri cenejših mestnih in kompaktnih modelih okoli 19.500–20.000 € – to predstavlja tudi do 40 % nakupne cene in tako znatno pripomore k ugodnejšemu nakupu.[3] Smisel ukrepa je jasen: spodbuditi nakup manjših, predvsem mestnih vozil, kjer subvencija najbolj spremeni končni izračun. Na ta račun so nekateri novi električni avtomobili postali celo cenejši od bencinskih, zato je njihov nakup postal še toliko bolj zanimiv.

    Renault TwingoKot zanimivost lahko omenimo Renault Twingo, avto, ki je narejen v Sloveniji in je po naših informacijah že razprodan za nekaj mesecev vnaprej.

    Znan vzorec: subvencije brez načrta

    V Sloveniji smo imeli že vrsto razpisov za subvencioniranje nakupa električnega vozila in praviloma je ob zaprtju starega zelo hitro prišel nov razpis. Pri tem je šlo večinoma za evropska sredstva iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO), ki so se po vnaprej znanem urniku iztekla maja 2026. O nadaljevanju subvencij za zdaj ni nobene informacije in trenutno je edini odgovor »jeseni bomo videli«. Pri tem moramo vedeti, da se to ni zgodilo prvič.

    1. Subvencija se dvakrat zniža sredi naročilS 7500 na 6000 in nato na 4500 evrov. Kupci, ki so čakali na dobavo, niso vedeli, kakšna bo končna cena vozila.[4]
    2. Subvencije za pravne osebe čez noč ukinjeneV zameno odbitek DDV, a podzakonski akti niso sledili pravočasno.[5]
    3. Sredstva NOO se iztečejopo vnaprej znanem urniku
    4. Sredstva porabljenaedini odgovor: »jeseni bomo videli«

    Konec leta 2020 se je subvencija dvakrat znižala sredi naročil – s 7500 na 6000 in nato na 4500 evrov. Kupci, ki so čakali na dobavo, v tem času niso vedeli, kakšna bo končna cena vozila oziroma ali sploh lahko računajo na državna sredstva. Začetek leta 2022 je prinesel podobno zgodbo: subvencije za pravne osebe so čez noč ukinili, v zameno naj bi podjetja dobila odbitek DDV. Podzakonski akti pa niso sledili pravočasno, zato podjetja mesece niso vedela, kako sploh izvesti nakup. Zgodovina se tako ponavlja: ukrepi brez dolgoročnega načrta, kupci in podjetja pa vsakič znova negotovi, na kaj lahko računajo.

    Ko na sončni strani Alp ne želimo zeleno
    DeMS, 12. 1. 2022

    Slovenija pri tem ni izhajala iz posebej udobnega izhodišča. Že leta 2022 smo opozarjali, da smo s subvencijo 4500 evrov krepko pod Italijo, Nemčijo (obe do 9000 €) in Francijo (12.000 €), da o Avstriji (5000 € + 600 € za polnilnico) in Madžarski (4800 €) niti ne govorimo.[4] Namesto da bi to razliko sistematično zapirali, smo evropska sredstva porabili, nacionalnih pa vnaprej ne napovedujemo. Rezultat je ista negotovost, samo v novi preobleki.

    Subvencija za e-vozilo leta 2022
    Francija12.000 €
    Italijado9000 €
    Nemčijado9000 €
    Avstrija+ 600 € za polnilnico5000 € + 600 €
    Madžarska4800 €
    Slovenija4500 €

    Vir: DeMS, januar 2022.

    Kam nas pelje neupoštevanje sprejetih zavez?
    DeMS, 4. 2. 2022

    Ironija je, da trg kljub temu raste.

    Junija 2026 je delež električnih vozil v novi prodaji dosegel 25 odstotkov, v prvem polletju pa smo že presegli celotno lansko leto.[6] To ni zasluga jasne državne politike, to je zasluga kupcev, ponudnikov in vse širše palete modelov na trgu, ki so se znašli sami, ne glede na to, ali je subvencija na voljo ali ne. Vlada bo to rast verjetno znova predstavila kot uspeh svojih ukrepov. Vprašanje je, koliko od te rasti bi se zgodilo tudi brez njih – in koliko hitreje bi šlo, če bi vedeli, na čem smo.

    Kaj to pomeni, če razmišljate o nakupu zdaj?

    Sredstva za letošnji razpis (JP SUB-EV26) so praktično porabljena, a to ne pomeni nujno, da ste zamudili priložnost.

    • Ministrstvo je potrdilo, da bo – če bo jeseni sprejet nov odlok – po dosedanji praksi subvencija veljala tudi za vozila, kupljena še pred objavo novega poziva. Če torej vozilo kupite zdaj, obstaja realna možnost naknadne subvencije, a brez zagotovila.
    • Če čakate na dražje vozilo (nad 45.000 €), bodite pozorni: za tak nakup je treba vlogo oddati najpozneje do 31. 8. 2026.
    • Za natančno stanje porabljenih sredstev spremljajte stran Borzena, ki jo redno posodabljajo.

    Naša plat zgodbe

    DeMS je v istem obdobju z lastnimi sredstvi razvil metodologijo ocenjevanja polnilne infrastrukture, ki je bila prepoznana in nagrajena v tujini. Za to delo od države nismo prejeli nobenih sredstev. Država ima denar in ga porabi. DeMS ima znanje in ga uporabi. Da ne sodelujeta, ni novost te vlade – to je vzorec, ki traja ne glede na to, kdo je trenutno na oblasti.

    AO
    Alan Orlič

    Zapisal

    Viri

    1. Vlada RS – uradna objava (5. 8. 2026)44 mio € evropskih sredstev za subvencije; sredstva iz NOO; iztek maja 2026; jesenski odlok »če bo«; nadaljevanje prakse za vozila, kupljena pred novim pozivomgov.si
    2. ACEA – New car registrations in EU (H1 2026)20,7 % delež električnih vozil v EU (15,6 % lani); rast v Franciji, Nemčiji, na Danskemacea.auto
    3. Borzen – Javni poziv JP SUB-EV26Zneski subvencij po cenovnih razredih; rok 31. 8. 2026 za vozila nad 45.000 €; do 7800 € za vozila do 25.000 €borzen.si
    4. DeMS – Ko na sončni strani Alp ne želimo zeleno (13. 1. 2022)Znižanje subvencij 2020; primerjava z Italijo, Nemčijo, Francijo, Avstrijo, Madžarskodemssi.live
    5. DeMS – Kam nas pelje neupoštevanje sprejetih zavez? (4. 2. 2022)Ukinitev subvencij za pravne osebe; podzakonski akti niso sledili; ad hoc ukrepidemssi.live
    6. DeMS – Proti novim prodajnim rekordom (14. 7. 2026)Junij 2026: 25-odstotni delež EV; polletje preseglo lansko leto; Tesla Model 3 najbolj prodajan avtodemssi.live
    Komentar DeMSUkinitev e-subvencij lahko prinese do 35 milijonov manj DDV. Gorivo proračun stane petkrat več.

    Za predvidljivo e-mobilnost

    DeMS opozarja na nenačrtovane spremembe subvencij in zagovarja jasna pravila za kupce. Podprite delo društva s članstvom.

  • Kako se financirajo podobna združenja po svetu?

    Kako se financirajo podobna združenja po svetu?

    GEVA je vprašala, mi povzemamo.

    Julijski GEVA-novičnik je odprl knjige osmih članic. Portugalska, Gvatemala, Kanada, Slovenija, Francija, Avstrija, ZDA, Kostarika – osem različnih modelov, isti problem: kako preživeti brez bančnih računov avtomobilskih koncernov.

    Zakaj to berete: Ker iščemo model, ki bi dolgoročno okrepil financiranje DeMS.

    Na kratko:

    • 8 GEVA-članic, 4 ponavljajoči se modeli financiranja: članarine, dogodki, partnerstva, prodaja podatkov/storitev
    • DeMS trenutno temelji predvsem na članarini, sponzorstvih in prostovoljnem delu
    • Kaj razmišljamo prevzeti: portugalski model (prodaja podatkov) in francoski model (dolgoročna partnerstva)
    Država Društvo Glavni vir prihodka
    Portugalska UVE Članarine + dogodki + partnerstva + prodaja podatkov (eMobility Observatory)
    Gvatemala AMEGUA 70 % članarine / 30 % sponzorstva in projekti
    Kanada Prince George EVA Brez proračuna – prostovoljci, donacije, partnerstva
    Francija FFAUVE Delež od partnerstva za cestno pomoč
    Avstrija EMC Članarine + ločeno zadružno podjetje za svetovanje/izobraževanje
    ZDA Plug In America Fundacije + korporativni sponzorji, profesionalizirana ekipa
    Kostarika ASOMOVE Članarine + dogodki + mednarodni projekti + lastna aplikacija
    Slovenija DeMS Sponzorstva, članarine, javna sredstva in fundacije

    Gremo po vrsti.

    Portugalska – UVE: štirje stebri namesto enega

    UVE obstaja več kot deset let in je začela klasično – ustanovitelji, članarine. Leta 2016 so dodali brezplačen javni dogodek, ki ga plačajo operaterji polnilnic in mobilnostni ponudniki. Ker so dogodki sezonski in nepredvidljivi, so dodali še strateška partnerstva – danes jih je pet, šesto menda že trka na vrata. Zadnji, morda najbolj pameten kos sestavljanke: eMobility Observatory, kjer analizirajo portugalsko javno polnilno omrežje na nivoju posamezne polnilnice in prodajajo poročila operaterjem. Znanje, spremenjeno v prihodek. Štiri noge, ena miza, stabilna.

    70/30 in pet lekcij: Gvatemala, AMEGUA

    Preprosto razmerje, ki deluje: 70 % prihodkov iz članarin, 30 % iz sponzorstev, mednarodnega sodelovanja in projektov. Njihovi dogodki (kongresi, EV-razstave, Fleet Summit) niso samo promocija – imajo operativne marže od 13 % (EV-razstave) do kar 31 % (Fleet Summit).

    Pet lekcij, ki so jih delili: ne stavi na en sam vir dohodka, gradi dolgoročna partnerstva, organiziraj dogodke, ki dejansko ustvarjajo vrednost, daj članom nekaj otipljivega, sodeluj mednarodno. Nič presenetljivega, a vredno ponovitve.

    Prostovoljci brez proračuna: Kanada, Prince George EVA

    Nič članarine, dvajset let zgodovine. Namenoma brez formalne registracije – kar pomeni tudi brez dostopa do večine kanadskih subvencij. Vse gre na prostovoljcih, občasnih donacijah in partnerstvih. Plug In BC jim priskrbi gradiva in šotore za dogodke, kanadsko EV-društvo gosti njihovo spletno stran, univerza UNBC pa prostor za sestanke. Noben cent ne teče skozi njihov račun, a ure vloženega dela bi težko prešteli. Dokaz, da lahko društvo živi skoraj izključno od dobre volje – dokler ima nekoga, ki organizira.

    Francija – FFAUVE: cestna pomoč kot poslovni model

    FFAUVE je bila ustanovljena leta 2019 in ima simbolično članarino glede na velikost društva, a pravi adut je nekaj povsem drugega: partnerstvo za cestno pomoč z avtocestnim podjetjem. Vsakič, ko član društva pomaga EV-vozniku na avtocesti, dobijo delež od storitve. Na stotine klicev letno, predvidljiv prihodek – redkost v tem svetu. Njihov nasvet drugim GEVA-članicam: neguj sponzorje, ki jih že imaš, namesto da neprestano loviš nove. Priznajo pa tudi tveganje – če tehnologija (baterije, zanesljivost) napreduje, se potreba po cestni pomoči lahko skrči.

    Od krčme do lastnega podjetja: Avstrija, EMC

    Začeli so neformalno, v gostilnah. Šele leta 2015 so se formalizirali v društvo. Danes imajo članarine (individualne, družinske, korporativne) in doplačilo za cestno pomoč, a najbolj zanimiva poteza je druga: ustanovili so ločeno zadružno podjetje, ki opravlja svetovanje, izobraževanje in raziskovalne projekte za podjetja – stvari, ki jih klasično društvo ne sme ali ne zmore. Poleg tega prijave na javne razpise (V2G, podnebna odpornost, razvoj kadrov) in izobraževalni program WeMobility za šole. Redne TV nastope uporabljajo kot marketing – priznajmo, ceneje od plačanega oglaševanja se pač ne da.

    Profesionalizacija in politika: ZDA, Plug In America

    Iz prostovoljske organizacije v ekipo 14 ljudi – prehod, ki se je zgodil, ko jim je fundacija omogočila prvega izvršnega direktorja z jasnim mandatom: nabiranje sredstev. Politiko in zagovorništvo financirajo zasebne fundacije, dogodke pa sponzorji iz avtomobilske in energetske industrije. Zanimivo priznanje: politične spremembe v ZDA so lani precej otežile zbiranje sredstev, nekateri korporativni podporniki so zmanjšali zaveze. Njihova lekcija: zbiranje sredstev temelji na zaupanju, ne na taktikah. Kdor ne dostavi obljubljenega, dolgoročnega partnerja ne dobi.

    1500 članov in aplikacija: Kostarika, ASOMOVE

    Štiri leta manj zgodovine kot marsikdo drug na tem seznamu, a 1500 članov od ustanovitve leta 2017 pove svoje – rast, ki jo marsikdo v tej mreži lahko samo zavida. Štirje viri prihodkov: članarine (z dostopom do dogodkov, popustov, osnovne EV-podpore), dogodki (proizvajalci vozil, ponudniki polnilnic, finančne storitve plačujejo za razstavne prostore), mednarodni projekti (delavnice, študije, prenos znanja – in s tem dodeljena sredstva) ter lastna aplikacija za iskanje polnilnic, financirana z oglaševanjem znotraj aplikacije. Poudarjajo eno načelo: partnerstva ne smejo nikoli ogroziti neodvisnosti društva kot glasu uporabnikov. Lepo povedano, težko izvedljivo – a očitno vseeno gre.

    Slovenija – DeMS: brez olepšav

    In potem smo tu mi. Štirje viri: sponzorstva in oglaševanje (skoraj polovica prihodkov), članarine in donacije, javna sredstva (5 %) in fundacije (3 %). Brez zaposlenih, brez pisarne – ves denar gre v aktivnosti. Leta 2025 smo izpeljali letno terensko oceno polnilne infrastrukture, sodelovali na večjih mednarodnih EV-dogodkih in poglobili sodelovanje z državo in industrijo. Smo eno redkih GEVA-društev, ki javno objavlja podatke o stanju polnilne infrastrukture – to ni majhna stvar, večina jih te podatke skrbno čuva zase.

    Povejmo brez olepšav: 2025 smo bili v minusu. Evropskih projektnih sredstev praktično ni, javnega financiranja premalo za večje projekte. Prostovoljno delo, ki ga vložimo, bi po grobi oceni znašalo 30.000–50.000 € letno – številka, ki je v nobenem izkazu ne vidite, ker računovodsko ne obstaja. Iščemo partnerje za skupne EU-prijave in vsak nasvet o delujočih modelih financiranja. Če berete to in imate idejo, veste, kje nas najdete.

    Kaj se da vzeti domov

    Nobeno društvo ne živi od enega vira. Tisti, ki delujejo dolgoročno, kombinirajo članarine, dogodke, partnerstva in – kjer je mogoče – lastne podatke ali storitve, ki jih lahko prodajo naprej. Prostovoljno delo ostaja hrbtenica skoraj povsod, tudi tam, kjer so že profesionalizirani – denar reši marsikaj, volje pa ne nadomesti nič.

    Mi bomo prisluhnili predvsem Portugalcem (podatkovne storitve) in Francozom (dolgoročna partnerstva namesto večnega lova na nove sponzorje). Oboje zveni kot smiselna naslednja koraka za DeMS.

    💬 Bolj verjamete v podatke kot v partnerstva? Portugalski model prodaja znanje, francoski neguje odnose – kateri od teh dveh bi po vašem prej obrodil sadove pri nas? Sporočite nam v komentar.

    Zbral
    Ignac Završnik