Slovenska metodologija ocenjevanja polnilnic je prvič prestopila mejo: z madžarskim združenjem ELMOB smo v enem dnevu preizkusili 15 polnilnih postaj.
DeMS × ELMOB
15 polnilnic
Velika Kaniža · Sormás · Lentiba · Zalaegerszeg · Blatenski Kostel
15preizkušenih polnilnih postaj
5krajev v županiji Zala
3.leto programa ocenjevanja DeMS
27. 11.predstavitev rezultatov v Termah Snovik
TA
ZapisalTibor Antalóczy, ELMOB
Združenje ELMOB je prvič sodelovalo v programu ocenjevanja polnilnih postaj, ki ga vsako leto organizira slovensko Društvo e-Mobilnost Slovenija (DeMS). V okviru programa, ki poteka že tretje leto, člani slovenskega društva osebno obiščejo po 15 do 16 izbranih polnilnih postaj v vseh regijah države, jih preizkusijo in temeljito ocenijo storitev na posamezni lokaciji.
Letos so slovenski vozniki električnih vozil program razširili tudi na štiri regije, ki mejijo na Slovenijo, zato so prvo nedeljo v oktobru ob pomoči ELMOB preizkusili 15 polnilnih postaj v županiji Zala. DeMS sta zastopala predsednik Ignac Završnik in član upravnega odbora Matjaž Potrč, ELMOB pa sem zastopal jaz.
Ocenjevanje se je začelo na postaji E.ON Drive Infrastructure na bencinskem servisu med Veliko Kanižo in Sormásom, kjer je prišel na vrsto ocenjevalni list, ki preverja številne drobne podrobnosti. Prisotni smo ga izpolnili skupaj, nato pa smo ga preverili še vsak zase.
Kako ocenjujemo
Slovenska metoda ocenjevanja postaje preverja z več vidikov, točke za vsak vidik pa se seštejejo iz več podrobnosti:
Označevanje
Lokacija
Informacije o cenah
Postopek polnjenja
Podrobnih točk posameznih lokacij ne objavimo, objavimo pa rezultate po posameznih področjih, tako da tudi ponudniki vidijo, kje imajo še prostor za izboljšave.
Preizkušanje polnilnic se je v Veliki Kaniži nadaljevalo na postajah Penny/Polyfazer, MOL Plugee in Shell Recharge. Pri polnilnici AC trgovine Penny se je takoj pokazalo, kako zapleteno je lahko polnjenje, če ponudnik ne omogoča gostovanja (roaminga), ne sprejema bančnih kartic in je polnilnice mogoče zagnati le v lastni aplikaciji.
Zagon polnilnice MOL Plugee je potekal rutinsko, kar ni presenetljivo, saj ponudnik deluje tudi v Sloveniji in smo aplikacijo vsi trije že imeli v telefonu. Čeprav drobne podrobnosti ocenjevalnih meril niso javne, največjega števila točk brez delujočega terminala za bančne kartice ni mogoče doseči.
Presenečenje pri Shell RechargeTerminal za bančne kartice je nastavljen tako, da prebere tudi kartice RFID. Če torej kdo nanj pomotoma prisloni kartico ponudnika za gostovanje, se polnjenje vseeno začne.
Najnenavadnejši pripetljaj nas je doletel pri polnilnici Parkl, kjer je varnostnik nakupovalnega središča Stop Shop našim slovenskim prijateljem v izbrani angleščini zabrusil »no foto«, ni pa jim znal pojasniti, zakaj ne smejo fotografirati svojega avtomobila, ki stoji ob polnilnici.
Po prijetnem kosilu smo delo nadaljevali v Sormásu, kjer so poleg postaje Mobiliti ocenili še postaji Tesla in Ionity. Kosilo je bilo sicer okusno, a slovenskih voznikov električnih vozil ni lahko omehčati: po strogi metodologiji so pri vseh treh ponudnikih našli kaj za pripombo.
Xpeng G9, s katerim so preizkušali, lahko polni z največjo močjo na kateri koli polnilnici na Madžarskem, Lexus ES 500e AWD, ki ga je pripeljal ELMOB, pa je z 22-kilovatnim vgrajenim polnilnikom pomagal pri preizkušanju polnilnic AC.
Ocenjevanje smo nadaljevali v Lentibi in Zalaegerszegu, kjer smo preizkusili tudi polnilnice Mobiliti (nekdanji e-Mobi), Holtöltsek, Stormi, Lidl in E.ON Drive Infrastructure. Dobra novica je, da nikjer nismo ostali brez polnjenja, a zagon polnjenja ni povsod potekal enako gladko.
Dan smo sklenili v Blatenskem Kostelu pri polnilnici OMV eMotion, kjer smo pred odhodom domov ob kavi pregledali izkušnje in začrtali nekaj možnosti za prihodnje sodelovanje.
Ocenjevanje poleg tega, da osvetli težave in pomanjkljivosti posameznih ponudnikov ali lokacij, zaradi enake metodologije omogoča primerjavo stanja infrastrukture v sosednjih regijah, v prihodnje pa tudi prikaz napredka.
Rezultati 27. novembra v Termah SnovikRezultate bomo podrobno predstavili na 13. mednarodnem strokovnem srečanju DeMS, kjer bo med mednarodnimi gosti ELMOB po načrtih zastopal član predsedstva Zoltán Csányi.
Komentar uredništva · na podlagi javno preverljivih dokumentov
Analiza sosledja dogodkov ob prekinitvi sodelovanja MZIE z DeMS
Dve leti je ministrstvo kot opazovalec sodelovalo pri našem terenskem ocenjevanju polnilnic. Septembra 2026 je sodelovanje prekinilo. Navajamo datume in dokumente, presojo prepuščamo bralcu.
Dopolnjeno 6. 10. 2026
MZIE je posvetovalno delovno skupino, v kateri je bil DeMS formalni član, ukinilo.
Sklep ministra za infrastrukturo in energetiko št. 370-9/2026-2440-1 je datiran 30. 9. 2026, elektronsko podpisan pa 5. 10. 2026. S tem je odgovorjeno na eno od dveh vprašanj, ki smo ju ministrstvu zastavili pred objavo. Podrobnosti ↓
2leti sodelovanja ministrstva kot opazovalca
48 + 56pregledanih lokacij v letih 2023 in 2024
< 24 hod objave o Voltrisu do dopisa o prekinitvi
0 €javnih sredstev MOPE/MZIE za delovanje DeMS
IZ
Preveril in zapisalIgnac Završnik
V Društvu e-Mobilnost Slovenija (DeMS) že tretje leto zapored samostojno izvajamo sistematično terensko ocenjevanje javno dostopne polnilne infrastrukture.
Metodologijo smo razvili v sodelovanju z Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS) in jo od leta 2023 nadgrajujemo: v različici 3.0 (2025) smo dodali tudi oceno dostopnosti za ranljive skupine. Metodologija je javno objavljena, predstavljena pa je bila tudi na mednarodnih konferencah Nordic EV Summit (2024), EVS37 v Seulu (2024), kjer je prejela nagrado za najboljšo ustno predstavitev, in na EVS38 v Göteborgu (2025) – kot smo navedli tudi v naši pobudi MZIE z dne 1. 9. 2026.
Dve leti je pri terenskem delu kot neodvisni opazovalec sodelovalo tudi ministrstvo, pristojno za energetiko, takrat Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE). Po reorganizaciji vladnih resorjev je to področje prevzelo Ministrstvo za infrastrukturo in energetiko (MZIE).
Spodaj navajamo zgolj dejstva in datume, kot izhajajo iz uradne korespondence. Presojo prepuščamo bralcu.
Časovnica v enem pogledu
Strokovni dogodek MOPE o infrastrukturi za alternativna gorivaDeMS predstavi projekt ocenjevanja polnilne infrastrukture in rezultate.
Sklep o ustanovitvi posvetovalne delovne skupineDeMS poimensko imenovan kot predstavnik uporabnikov električnih vozil.
Dopolnitev sklepaV skupino imenovani še predstavnici Borzena.
MZIE odgovori na pobudo za nacionalni monitorZadržano, a vsebinsko: ni posebne pravne podlage za predlagano obliko.
DeMS povabi MZIE k sodelovanju pri ocenjevanju 2026Vsaj v vlogi opazovalca; isti dan pošljemo pet terminov terenskega dela.
Objava prispevka o VoltrisuZ osmimi vprašanji, naslovljenimi na MZIE.
MZIE odgovori na vseh osem vprašanjPrek službe za odnose z javnostmi.
Dopis MZIE o prekinitvi sodelovanjaDatiran 2. 9., elektronsko podpisan 3. 9. ob 10.39. Sodelovanje »niti kot član komisije niti kot opazovalec« ni več ustrezno.
Odgovor DeMS ministrstvuZ izrecnim priznanjem, da je časovno sosledje lahko naključno.
Sklep o ukinitvi posvetovalne delovne skupineNovoMinister Jernej Vrtovec. Obrazložitev: skupina se od ustanovitve ni nikoli sestala.
2024: formalna vloga
28. novembra 2024 je takratno Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) v Ljubljani organiziralo strokovni dogodek o infrastrukturi za alternativna goriva v prometu. Dogodek je odprl Darko Trajanov, generalni direktor Direktorata za prometno politiko. Na dogodku je predavala tudi Vesna Uršič Krulej. Na istem dogodku je Ignac Završnik, ob boku predstavnikov ministrstva, podjetja LPP, ELES-a in Borzena, predstavil projekt ocenjevanja polnilne infrastrukture DeMS in njegove rezultate kot enega od ključnih prispevkov dogodka.
Mesec dni pozneje, 12. 12. 2024, je takratni minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer s sklepom št. 010-159/2024-2570-22 ustanovil posvetovalno delovno skupino za področje polnilne infrastrukture in spodbujanja prehoda na e-mobilnost. Namestnik vodje skupine je bil isti Darko Trajanov. Med poimensko navedenimi člani skupine, skupaj s predstavniki ELES, DARS, Luke Koper, Petrola, Elektra Ljubljana, AMZS, ZMOS in drugih deležnikov, je izrecno naveden tudi »predstavnik uporabnikov električnih vozil: NVO Društvo DEMS – Ignac Završnik, predsednik«. Z dopolnitvijo sklepa 19. 12. 2024 sta bili v skupino imenovani še predstavnici Borzena.
Dopolnitev sklepa št. 010-159/2024-2570-24 z dne 19. 12. 2024
Mandat skupine je po sklepu trajal do preklica ali do izdaje novega sklepa. Dopolnjeno 6. 10. 2026: Minister za infrastrukturo in energetiko Jernej Vrtovec je skupino ukinil s sklepom št. 370-9/2026-2440-1 z dne 30. 9. 2026, ki je bil elektronsko podpisan 5. 10. 2026 ob 15.23 in poslan vsem članom skupine po e-pošti. Sklep je pripravil Darko Trajanov, vodja Sektorja za alternativna goriva.
V obrazložitvi ministrstvo navaja, da so naloge na področju infrastrukture za alternativna goriva v prometu po spremembah zakonodaje prešle na MZIE, da se skupina vse od ustanovitve ni nikoli sestala in da njen obstoj ni nujno potreben, saj je njen namen mogoče doseči tudi z rednimi postopki javnega posvetovanja pri sprejemanju predpisov.
Sklep o ukinitvi je datiran štiri tedne po dopisu o prekinitvi sodelovanja pri terenskem ocenjevanju.
Sklep o ukinitvi št. 370-9/2026-2440-1 z dne 30. 9. 2026
S tem ozadjem velja brati dogajanje poletja in jeseni 2026.
Junij: previdnost
16. junija 2026 je MZIE odgovorilo na našo pobudo za vzpostavitev stalnega nacionalnega monitorja kakovosti polnilne infrastrukture. Dopis je elektronsko podpisal Darko Trajanov. Odgovor je bil zadržan, a korekten: ministrstvo je pojasnilo, da nima posebne pravne podlage za vzpostavitev takšnega sistema v predlagani obliki, da bi to terjalo predhodno zakonsko ureditev, hkrati pa je naše ugotovitve označilo kot koristen vir informacij pri pripravi ukrepov in razpisov.
Šlo je za zavrnitev nečesa novega, česar do tedaj še ni bilo, argumentacija pa je bila zadržana in vsebinska.
September: prekinitev
1. septembra 2026 smo MZIE poslali rutinsko pobudo, naj tako kot doslej nadaljuje sodelovanje pri letošnjem terenskem ocenjevanju, vsaj v vlogi opazovalca. Isti dan smo ministrstvo obvestili tudi o petih terminih terenskega dela po regijah Slovenije.
Manj kot 24 ur pozneje smo od MZIE prejeli dopis, datiran 2. septembra 2026, elektronsko podpisan naslednji dan ob 10.39, po e-pošti pa poslan in prejet ob 10.48 istega dne, znova s strani Darka Trajanova; dopis je pripravila Vesna Uršič Krulej, višja svetovalka. V njem nam ministrstvo sporoča, da nadaljnje sodelovanje, niti kot član komisije niti kot opazovalec, po njegovi presoji ni več ustrezno. Navedeni razlogi: nevtralnost do vseh deležnikov, tveganje videza institucionalne podpore enemu projektu in pomanjkanje posebne pravne podlage za tovrstno sodelovanje.
Gre za podobno pravno argumentacijo, kot jo je MZIE uporabilo že junija. Razlika je v predmetu odločitve: junija je šlo za zavrnitev nove pobude, septembra pa za prekinitev prakse, ki je pred tem nemoteno potekala dve leti (48 pregledanih lokacij leta 2023 in 56 leta 2024, kar je prav tako navedeno v naši pobudi MZIE z dne 1. 9. 2026), brez zabeležene pripombe o pristranskosti.
Dan po objavi, 3. septembra ob 8.58, je MZIE prek svoje službe za odnose z javnostmi poslalo tudi vsebinski odgovor na vseh osem vprašanj iz prispevka o Voltrisu. Gre za drug dopis kot tisti o prekinitvi sodelovanja, zato se ura razlikuje od ure elektronskega podpisa omenjenega dopisa.
Kaj lahko in česa ne moremo trditi
Poudarjamo: ministrstvo je za svojo odločitev navedlo konkretno pravno podlago (Uredba EU 2023/1804, zakon o alternativnih gorivih, predpisi o porabi javnih sredstev), junijski primer pa kaže, da gre pri MZIE za dosledno in ne zgolj priložnostno zadržanost do formalizacije sodelovanja z nevladnimi organizacijami. To je treba priznati in upoštevati pri presoji.
Ocenjevanje javne polnilne infrastrukture 2025
Naša presoja
Že samo dejstvo, da je bil DeMS decembra 2024 s tem sklepom poimensko imenovan kot formalni član posvetovalnega telesa, po naši presoji ni skladno s kasnejšo, splošno trditvijo iz septembrskega dopisa, da veljavni predpisi ministrstvu »ne določajo naloge oziroma posebne pravne podlage za sodelovanje v komisijah /…/, ki jih samostojno izvaja posamezen nevladni oziroma interesni deležnik«.
Ne trdimo, in tega ne moremo dokazati, da je bila odločitev 2. septembra sprejeta kot neposreden odziv na objavo prispevka o Voltrisu. Mogoče je, da je odločitev nastajala neodvisno od objave in da je časovno sosledje naključno. To smo MZIE v svojem odgovoru 8. 9. 2026 tudi izrecno priznali.
Postavljamo pa vprašanje, ki se nam po pregledu datumov zdi legitimno:
Kaj je v 24 urah spremenilo presojo, da neformalna prisotnost opazovalca na terenu dve leti ni pomenila tveganja za nevtralnost, nato pa je to tveganje nenadoma postalo dovolj resno za prekinitev sodelovanja?
Odgovor na to vprašanje ima MZIE, ne mi, in ga bomo z veseljem objavili, če ga bo ministrstvo želelo podati.
Kdo preverja porabo javnega denarja
Za delovanje DeMS po naših evidencah od Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) oziroma njegovega naslednika, Ministrstva za infrastrukturo in energetiko (MZIE), nismo prejeli niti evra javnih sredstev. Nasprotno: v času dvoletnega sodelovanja je DeMS v celoti kril vse stroške, povezane z udeležbo predstavnikov ministrstva na terenskih ocenjevanjih, vključno s polnjenjem vozil in kosili. Terensko ocenjevanje v celoti financiramo iz lastnih virov in brez naročila katere koli strani.
To navajamo zato, ker menimo, da neodvisno preverjanje porabe javnih sredstev, namenjenih polnilni infrastrukturi, ni usluga, temveč nekaj, kar bi moralo biti del rednega nadzora nad javnofinančnimi izdatki. Tovrstno preverjanje bosta letos, tako kot doslej, brez subvencije izvajala Zveza potrošnikov Slovenije in DeMS.
Lokacija: Vodnikova cesta 272, Ljubljana. Dve polnilni mesti s po 3,7 kW. Teoretična zgornja meja sofinanciranja za obe mesti skupaj je do 20.000 € (2 × do 10.000 €); dejansko izplačilo je odvisno od upravičenih stroškov in zahtevkov.
V tej luči vprašanje, kakšna je struktura stroškov, ki upravičuje 10.000 evrov subvencije za polnilno mesto moči 3,7 kW, po naši presoji ni zgolj tehnično vprašanje. Gre za vprašanje, ali je nadzor nad porabo teh sredstev zadosten in ali neodvisne pobude, kot je naša, dobijo enako obravnavo kot uradni nadzorni mehanizmi.
Predlog DeMSZa polnilna mesta moči do 4 kW naj se uvede ločena, nižja zgornja meja subvencije, ki bo bolje odražala dejanske stroške take opreme, ločeno od kategorij nad 11 kW. Na podroben odgovor o strukturi stroškov čakamo ministrstvo.
Kaj sledi
DeMS bo terensko ocenjevanje polnilne infrastrukture v letu 2026 izvedel samostojno, kot smo napovedali, tokrat prvič tudi v Avstriji, na Madžarskem in na Hrvaškem. Rezultate bomo, kot doslej, javno objavili in jih posredovali ministrstvu. Glede primera polnilnice Lizin vrt na Vodnikovi cesti, kjer smo ministrstvo pozvali k odzivu v 30 dneh, odgovor še čakamo.
Lokacija: Vodnikova cesta 272, Ljubljana. V nedeljo zaprto, kar krši pogoje iz javnega razpisa: polnilnica bi morala biti dostopna vsaj 16 ur.
Ministrstvu za infrastrukturo in energetiko smo pred objavo tega zapisa ponudili možnost odziva na dve vprašanji: na vprašanje o časovnem sosledju iz prejšnjega razdelka in na vprašanje, ali posvetovalna delovna skupina iz sklepa z dne 12. 12. 2024 še obstaja ter ali je DeMS še njena formalna članica. Njegov morebitni odgovor bomo objavili v celoti in brez krajšanja.
Dopolnjeno 6. 10. 2026: Na drugo vprašanje je ministrstvo medtem odgovorilo s sklepom o ukinitvi skupine z dne 30. 9. 2026 (glej zgoraj). Zahteva za dostop do informacij javnega značaja po ZDIJZ za to vprašanje zato ni več potrebna. Odprto ostaja prvo vprašanje, o časovnem sosledju.
Za odziv puščamo enak rok kot pri primeru Lizinega vrta, torej 30 dni od objave tega zapisa, saj gre po naši presoji za primerljivo vprašanje odgovornosti do javnosti. Pri tem kot odziv štejemo vsebinski odgovor, ne zgolj potrditev prejema dopisa. Če vsebinskega odziva v tem roku ne bo, bomo to navedli v okviru našega rednega poročanja o sodelovanju z ministrstvom.
IZ
Ignac Završnik
Preveril in zapisal. Avtor je pri terenskem ocenjevanju polnilne infrastrukture in sodelovanju z ministrstvom, pristojnim za energetiko, sodeloval od samega začetka, zato osebno pozna tako akterje kot potek dosedanjega sodelovanja, o katerem piše zgoraj.
Opomba
Ta prispevek je komentar uredništva DeMS, ki temelji na uradni korespondenci z MZIE (dopisi št. 370-12/2023-2570-12 z dne 16. 6. 2026 in št. 3701-2/2026-2440-6 z dne 2. 9. 2026), na sklepu Ministrstva za okolje, podnebje in energijo št. 010-159/2024-2570-22 z dne 12. 12. 2024 in njegovi dopolnitvi št. 010-159/2024-2570-24 z dne 19. 12. 2024, na sklepu Ministrstva za infrastrukturo in energetiko št. 370-9/2026-2440-1 z dne 30. 9. 2026, na lastnem poročilu DeMS o podjetju Voltris (demssi.live, 2. 9. 2026, dopolnjeno 3. 9. 2026) ter na lastnih evidencah društva. Vsi navedeni datumi in ure so bili pred objavo preverjeni neposredno na izvirnih dokumentih, vključno z ločenima časovnima žigoma za elektronski podpis in za odpremo po e-pošti. Metodologija ocenjevanja 2025 (ver. 3.0) je javno objavljena na demssi.live. Ne gre za trditev o namenu ali motivih katere koli osebe, temveč za vprašanje, ki ga postavljamo na podlagi javno preverljivih datumov.
Neodvisno, brez javnega denarja
Terensko ocenjevanje polnilnic financiramo sami. Podprite ga s članstvom.
13. mednarodno strokovno srečanje z javno razpravo
Gostje iz petih držav in Slovenije, en dan, ena dvorana. O stanju e-mobilnosti v Evropi, polnilni infrastrukturi, regulativi, baterijah in izkušnjah iz prakse.
Spoštovani člani Društva e-Mobilnost Slovenija, predstavniki občin, lastniki električnih vozil in vsi, ki ustvarjate trajnostno prihodnost.
Vabimo vas na 13. mednarodno strokovno srečanje z javno razpravo. Z gosti iz Norveške, Avstrije, Nizozemske, Hrvaške in Madžarske ter s slovenskimi strokovnjaki bomo razpravljali o stanju e-mobilnosti v Evropi, polnilni infrastrukturi, regulativi, baterijah in praktičnih izkušnjah z električnimi vozili.
Srečanje ni predavanje v eno smer.Pri vsaki točki je zadnjih 5 minut namenjenih vašim vprašanjem, ki jih zastavite v aplikaciji Particify.
Program
Potek dneva
Program povezuje moderatorka Saša Petejan.
8.30
Registracija in jutranja kava
8.55
Uvodni video z ekspedicije DeMS Maroko 2026
9.0015 min
Pozdravni nagovori
Katarina Adam · Terme SnovikMSMatej Slapar · župan Občine KamnikIgnac Završnik · predsednik DeMS
9.1545 min
Sklop 1 · GEVA – mednarodni panel EN
Rezultati mednarodne ankete o stanju e-mobilnosti v Evropi
Kaj vozniki električnih vozil po svetu pravijo o polnjenju, cenah in vsakdanji rabi – rezultati globalne ankete Global EV Driver Survey zveze GEVA.
Petter Haugneland · NorveškaChristian Peter · Avstrija
10.0035 min
Sklop 2 · Čezmejno sodelovanje
Ocenjevanje polnilne infrastrukture – rezultati in sodelovanje s sosednjimi državami
DeMS predstavi rezultate letošnjega ocenjevanja javnih polnilnic v Sloveniji, partnerji iz Hrvaške, Madžarske in Avstrije pa izkušnje s terena in možnosti skupnega ocenjevanja.
Matjaž Potrč · DeMSDavor Karolj · HrvaškaZoltán Csányi · MadžarskaChristian Peter · Avstrija
10.3525 min
Sklop 3 · Posebno predavanje EN
Kako smo naredili Norveško električno – lekcije za Evropo
Na Norveškem je skoraj vsak nov avto električen. Kateri ukrepi so delovali in kaj bi lahko prenesli tudi na manjši trg, kot je slovenski.
Petter Haugneland · Norsk elbilforening
11.00
Odmor in mreženje · na zaslonu utrinki preteklih srečanj DeMS
11.1525 min
Sklop 4 · Regulativa EU EN
FSD in avtonomna vožnja v Evropi – kje smo pred glasovanjem TCMV
Države članice bodo v TCMV o sistemu Tesla FSD (Supervised) predvidoma glasovale 1. decembra – štiri dni po srečanju. Kaj je na mizi, kaj pomeni začasna odobritev nizozemskega RDW in kaj bi odločitev prinesla voznikom. Preberite tudi naš test avtonomne vožnje v Sloveniji.
Christian Peter · AvstrijaEllen Hiep · Nizozemska
11.4035 min
Sklop 5 · Panel
Maroko – pot z BEV v Afriko
Tri ekipe DeMS z električnimi avtomobili od 17. oktobra do 1. novembra prevozijo okoli 8.000 km od Ljubljane do Sahare in nazaj. Sveže zgodbe s poti: polnjenje v Maroku, poraba, stroški in nepredvideni zapleti. Sledite poti ›
Ignac ZavršnikAndrej JesenovecBoštjan Marolt
Team #01 · Ignac Završnik
Team #02 · Andrej Jesenovec
Team #03 · Boštjan Marolt
12.1555 min
Sklop 6 · Panel
Azijski avtomobili osvajajo Evropo
Kaj prihod azijskih proizvajalcev pomeni za kupce, servis, vrednost rabljenih vozil in evropsko avtomobilsko industrijo.
Stoječe kosilo in mreženje · tuji gostje med udeleženci
14.0025 min
Sklop 7 · Potrošnik
Gospodarnost in raba energije električnega avtomobila skozi celotno življenjsko dobo
Koliko električni avto v resnici stane in koliko energije porabi od nakupa do prodaje – pogled Zveze potrošnikov Slovenije.
Boštjan Okorn · ZPS
14.2525 min
Sklop 8 · Diagnostika
Kako izmerimo baterijo pri EV
Diagnostika z orodjem ToolboxPro prek LAN in CAN bus ter certifikati EOLHC za Tesle Model S, 3, X in Y – kaj pove meritev in zakaj je pomembna pri nakupu rabljenega vozila.
Vanja Katić · EV Clinic
14.5025 min
Sklop 9 · Polnjenje
Zakaj nas ocenjujejo kot najboljše na področju storitve polnjenja
Zanesljivost in razpoložljivost polnilnic, cene, plačevanje in načrti širitve omrežja.
Matic Markovič · Petrol
15.15
Odmor in mreženje
15.3045 min
Sklop 10 · Okrogla miza EN
Od predelanega R5 do FSD – 34 let e-mobilnosti
Od prvega registriranega električnega avtomobila v Sloveniji do samovozečih avtov in električnih letal. Pionirji o začetkih – in pogled deset let naprej.
Andrej PečjakMiro ZoričEric Raymond · električna letala+gost zveze GEVA
16.15
Zaključek srečanja
Oznaka EN pomeni, da sklop poteka v angleščini; AI-prevod v slovenščino je ves čas prikazan na zaslonu.
Govorci
Gostje iz petih držav in Slovenije
Mednarodni gostje
Petter HaugnelandNO
Namestnik generalnega sekretarja Norsk elbilforening, podpredsednik Global EV Alliance
Sklop 1 · 9.15 · Sklop 3 · 10.35
Christian PeterAT
Direktor ElektroMobilitätsClub Österreich, predsednik GEVA Members Committee
Sklopi 1, 2 in 4
Ellen HiepNL
Članica upravnega odbora Vereniging Elektrische Rijders
Tri ekipe, tri električna vozila, 8000 kilometrov. Iz Ljubljane do Sahare in nazaj, brez kapljice goriva.
3 ekipe
~8000 km
5 držav
0 l goriva
Od Ljubljane do Sahare
Sredi oktobra se iz Ljubljane proti Sahari odpravijo tri ekipe Društva e-Mobilnost Slovenija (DeMS). Na Beduinski avanturi 2026 (Bedouin Adventure 2026) bodo prevozile približno 8000 kilometrov skozi Slovenijo, Italijo, Francijo, Španijo in Maroko. Na vsej poti ne bodo porabile niti kapljice goriva.
Pot jih bo vodila čez francoski Valence, Valencio in Algeciras do Maroka. Tam jih čakajo Fes, Midelt, sipine Erg Chebbi, soteska Dadès, Aït Benhaddou, Agadir in Marakeš. Nato se bodo vzdolž atlantske obale skozi Casablanco in Rabat vrnili proti severu do Chefchaouena. Polnili bodo na javnih polnilnicah in sproti preverjali, kako daleč pride današnje električno vozilo tudi tam, kjer je polnilnic še malo.
🇸🇮 Slovenija
🇮🇹 Italija
🇫🇷 Francija
🇪🇸 Španija
🇲🇦 Maroko
Ekipe
Team #01
Ignac Završnik in Vesna Dobovišek
bela Tesla Model Y AWD
Team #02
Mateja in Andrej Jesenovec
bela Hyundai Kona Electric
Team #03
Boštjan Marolt
modra Tesla Model Y RWD
Podrsajte za naslednjo ekipo ›
Pot po dnevih
Zapisi s poti
Pod vsakim krajem sproti objavljamo zapise, fotografije in videe z odprave. Stran se dopolnjuje sama, zato se vrnite vsak dan.
prevoženodanespred namiprevožena potnačrtovana pot⚡polnjenjePot je poenostavljena in ne sledi cestam.
1
sobota, 17. 10.
Valence 🇫🇷
2
nedelja, 18. 10.
Valencia 🇪🇸
3
ponedeljek, 19. 10.
Algeciras 🇪🇸
4
torek–sreda, 20.–21. 10.
Fes 🇲🇦
5
četrtek, 22. 10.
Midelt 🇲🇦
6
petek–sobota, 23.–24. 10.
Merzouga, sipine Erg Chebbi 🇲🇦
7
nedelja–ponedeljek, 25.–26. 10.
Soteska Dadès 🇲🇦
8
torek, 27. 10.
Aït Benhaddou in Ouarzazate 🇲🇦
9
sreda, 28. 10.
Agadir 🇲🇦
10
četrtek, 29. 10.
Marakeš 🇲🇦
11
petek, 30. 10.
Casablanca 🇲🇦
12
sobota, 31. 10.
Rabat 🇲🇦
13
nedelja, 1. 11.
Chefchaouen 🇲🇦
Drugi zapisi
Petek, 27. 11. 2026 · Terme Snovik
Vse to bomo predstavili na srečanju
Izkušnje s poti bomo predstavili na 13. mednarodnem strokovnem srečanju DeMS. Dan se bo ob 8.55 začel s petminutnim videom z odprave. Ob 11.40 bodo Ignac Završnik, Andrej Jesenovec in Boštjan Marolt na panelu »Maroko: pot z BEV v Afriko« povedali, kako je bilo s polnjenjem, porabo in improvizacijo na 8000 kilometrih. Vprašanja jim boste lahko postavili v živo.
Od nič do enega največjih: hitri vzpon Voltrisa in odprta vprašanja o financiranju polnilne infrastrukture v Sloveniji
Voltris, d. o. o. – pregled na dan 27. 8. 2026
Na kratko · pregled na dan 27. 8. 2026, z odzivi do 15. 9. 2026
Novoustanovljeni upravljavec v devetih mesecih upravlja infrastrukturo desetih upravičencev do sredstev RePowerEU. Poročilo postavlja vprašanja, ne obtožb.
307EU-sofinanciranih polnilnih mest pod upravljanjem Voltrisa
18,2 %vseh EU-sofinanciranih polnilnih mest v Sloveniji
10različnih upravičencev, nobeden od njih ni Voltris
8,53 kWpovprečna moč mest, nacionalno povprečje 37,3 kW
Pomembno: 3.269.650 € je odobreno sofinanciranje desetim upravičencem, ne znesek, ki ga je prejel Voltris; dejanska izplačila so lahko nižja.
Časovnica odzivov
DeMS pošlje poziv k odzivu Voltrisu, Jožefu Viszmegu in Zorici Sekulić ter prošnjo za informacije javnega značaja ministrstvu.
Prejeta odziva v imenu Zorice Sekulić in Jožefa Viszmega; objavljena v celoti spodaj.
Ministrstvo odgovori na osem vprašanj in pošlje seznam vseh končnih prejemnikov.
Ministrstvo sporoči, da so bila administrativna preverjanja izbire upravljavca zaključena pri vseh končnih prejemnikih in nepravilnosti niso bile ugotovljene; preverjanja na kraju samem potekajo vzorčno.
Odprto ostaja: ali je bila pri vseh desetih upravičencih izrecno izpolnjena zahteva po najmanj treh neodvisnih ponudbah (točka 7.2.3 razpisa) in ali je smiselno, da 3,7-kilovatno in 22-kilovatno polnilno mesto prejemata enako zgornjo mejo sofinanciranja.
To poročilo temelji na javno dostopnih registrskih podatkih. Celotna metodološka in pravna pojasnila so v razdelku »Metodologija in omejitve« na koncu poročila.
DeMS in avtor poročila nista upravičenca, izvajalca ali kako drugače poslovno povezana z razpisom JR NOO REPWR PPEV 2025, z Voltrisom ali s katerim koli od desetih upravičencev, navedenih v tem poročilu, in nimata poslovnega interesa v izidu poročila.
Svojo neodvisnost pri ocenjevanju polnilne infrastrukture DeMS izkazuje tudi z letnim komisijskim ocenjevanjem polnilne infrastrukture, ki ga izvaja v sodelovanju z Zvezo potrošnikov Slovenije in pristojnim ministrstvom; podobno komisijsko preverjanje je DeMS v preteklosti izvajal tudi z Eko skladom (glej Vire). Razkritje: nekateri upravljavci, uporabljeni v tem poročilu v primerjalne namene, so bili v preteklosti sponzorji strokovnih dogodkov DeMS, kar je razvidno iz javnih objav o teh dogodkih; noben od njih ni predmet ugotovitev ali kritike v tem poročilu.
Povzetek
Voltris, d. o. o., ustanovljen decembra 2025, je v manj kot devetih mesecih postal upravljavec 307 EU-sofinanciranih polnilnih mest, kar je 18,2 % vseh tako financiranih mest v Sloveniji. Formalni upravičenec do teh (odobrenih, ne nujno že izplačanih) sredstev ni podjetje Voltris, temveč deset ločenih podjetij. Iz javno dostopnih virov, ki smo jih pregledali, ni mogoče preveriti, ali je bila pri posameznih upravičencih izpolnjena zahteva razpisa glede pridobitve najmanj treh neodvisnih ponudb.
To poročilo postavlja vprašanja, ne obtožb.Ni sodba, ampak povabilo k odgovornosti – ministrstvu, upravičencem in upravljavcu.
Kaj vemo in česa ne vemo
Ta razlika je po našem mnenju najboljša zaščita pred prenagljenimi sklepi:
Vemo
Voltris je novo podjetje, registrirano 5. 12. 2025.
V registru NAP upravlja 309 polnilnih mest na 37 lokacijah.
307 mest je povezanih s financiranjem RePowerEU (3.269.650 € odobrenega sofinanciranja).
Upravičenci do teh sredstev so deset različnih, med seboj neodvisnih podjetij – ne Voltris.
Razpis (točka 7.2.3) določa, da mora upravičenec zunanjega upravljavca izbrati po konkurenčnem postopku z najmanj tremi neodvisnimi ponudbami.
Ne vemo
Iz javno pregledanih virov ni mogoče ugotoviti, kako je bil Voltris izbran pri posameznem upravičencu.
Iz javno pregledanih virov ni mogoče ugotoviti, koliko ponudb je bilo pri tem dejansko pridobljenih.
Kakšna so natančna pogodbena razmerja med Voltrisom in posameznimi upravičenci.
Koliko od odobrenih sredstev je bilo dejansko že izplačanih.
Kakšna je natančna poslovna in lastniška struktura posameznih razmerij med Voltrisom, upravičenci in povezanimi podjetji.
Pomembno: 3.269.650 € ni znesek, ki ga je prejel Voltris. Gre za odobreno sofinanciranje desetim upravičencem, pri katerih je Voltris v registru naveden kot upravljavec. Dejanska izplačila so lahko nižja.
Marina Portorož
Marina Portorož ima po registru največjo koncentracijo polnilnih mest v Sloveniji – 79 mest na eni sami lokaciji, upravljavec je Voltris. DeMS je lokacijo obiskal in potrdil obstoj polnilne infrastrukture na lokaciji, ni pa izvedel sistematičnega popisa vseh mest niti preveril njihovega delovanja. Zato natančnega števila in dejanske razpoložljivosti vseh registriranih mest na tej lokaciji še ne moremo potrditi.
Toda bistveno vprašanje tega poročila ni več, ali polnilnice v Marini Portorož obstajajo, temveč, kako je novoustanovljeno podjetje Voltris v manj kot devetih mesecih postalo upravljavec infrastrukture desetih različnih upravičencev do sredstev RePowerEU.
Top 10 lokacij v Sloveniji po številu polnilnih mest (register NAP, stanje 27. 8. 2026)
Lokacija
Upravljavec
Št. mest
Marina Portorož (Portorož)
Voltris
79
Smelt Parking (Ljubljana)
Mega M
49
NGEN HQ kompleks (Žirovnica)
justCHARGE
37
Vilinia/Aqualuna (Podčetrtek)
EV polnilnice
32
Biomasa, d. o. o. (Nazarje)
Vizije mobilnosti
28
Novartis Verovškova (Ljubljana)
Porsche Slovenija
25
P&R Slivnica Hoče
Enertec
23
ITGURU Kolinska (Ljubljana)
Voltris
21
ITGURU Vipap Krško (Krško)
Voltris
21
Koper
Tesla Energy
20
Fotografija prikazuje del polnilnega parka. Dva stebrička, štiri polnilna mesta v Marini Portorož, 4 × 3,7 kW. Teoretična zgornja meja sofinanciranja za ta štiri mesta skupaj je do 40.000 € (4 × do 10.000 €); dejansko izplačilo je odvisno od upravičenih stroškov in zahtevkov. Upravičenec je po registru Marina Portorož, ne Voltris.
Javno dostopni podatki o poslovnih vlogah
Zorica Sekulić po uradnem registru (PRS) ni lastnica ali direktorica Voltrisa – edini vpisani družbenik in direktor je Jožef Viszmeg. Spodnja časovnica prikazuje javno preverljivo zaporedje njenih poslovnih vlog, ne pa ugotovljene povezave z izbiro Voltrisa.
Spodnja časovnica povzema javno dostopne, ločeno preverljive podatke o poslovnih vlogah Zorice Sekulić v treh podjetjih. Vsak posamezni podatek je dokumentiran (registri, arhiviran posnetek zaslona profila na LinkedInu).
Javno dostopni registri kažejo naslednje podatke o poslovnih vlogah Zorice Sekulić na področju slovenske polnilne infrastrukture od leta 2017 dalje:
Elevat, d. o. o. (ustanovljen 2014; Zorica Sekulić po javnih virih 24,50-odstotna družbenica), je po javnih virih povezan z Implero, d. o. o., kot njen družbenik; natančen delež ni razviden.
Implera, d. o. o. (ustanovljena 2017), drugi največji upravljavec polnilnic v Sloveniji s 516 mesti, po registru NAP nima EU-sofinanciranja. Zorica Sekulić je bila njena izvršna direktorica od marca 2018 do junija 2025 (javno dostopen poklicni profil).
Po istem profilu je Zorica Sekulić vlogo solastnice pri Voltrisu prevzela avgusta 2025 – dva meseca po odhodu iz Implere in štiri mesece pred uradno registracijo Voltrisa v PRS (5. 12. 2025).
Električna premikala, z. o. o., so po podatkih AJPES registrirana na naslovu Metleče 39, Šoštanj, njihova predsednica pa je Zorica Sekulić. Podjetje je eden od desetih upravičencev, ki mu je odobrenih 203.550 € sofinanciranja RePowerEU za 19 polnilnih mest, katerih upravljavec je po registru NAP Voltris.
Zaporedje samo po sebi ne pove nič o povezavi z izbiro Voltrisa pri Električnih premikalih, niti o morebitnem prenosu sredstev ali infrastrukture med Implero in Voltrisom. To smo neposredno vprašali Voltris, Električna premikala in Zorico Sekulić (glej »Priložnost za odziv«).
Postopek izbire upravljavca: kaj ostaja nepojasnjeno
Točka 7.2.3 razpisa
Upravičenec, ki upravljanja polnilnic ne izvaja sam, mora zunanjega upravljavca izbrati po konkurenčnem, preglednem in nediskriminatornem postopku – če ni zavezanec za javno naročanje, mora pridobiti najmanj tri primerljive tržne ponudbe neodvisnih ponudnikov in ob zaključku projekta priložiti dokumentacijo o izboru.
Ali je bila ta zahteva pri vseh desetih upravičencih dejansko izpolnjena, iz javno dostopnih virov, ki smo jih pregledali, ni mogoče preveriti. To je osrednje odprto vprašanje tega poročila.
Podjetje Voltris je v registru navedeno kot upravljavec infrastrukture desetih različnih upravičencev do sredstev. Na podlagi javno dostopnih podatkov ni mogoče rekonstruirati pogodbenih in poslovnih razmerij med upravičenci in podjetjem Voltris – kakšna pogodba obstaja, kdo je koga najel, kakšen je poslovni model, kdo je lastnik infrastrukture ali dobavitelj opreme.
307 od 309 mest, ki jih upravlja Voltris (99,4 %), je financiranih prek razpisa RePowerEU (JR NOO REPWR PPEV 2025, MOPE). A register poleg vira financiranja vsebuje tudi stolpec »Upravičenec« – in pri nobenem od 309 mest ni naveden Voltris, temveč deset ločenih pravnih subjektov:
Upravičenec
Št. mest
Odobreno sofinanciranje (€)
Marina Portorož, turistično podjetje, d. o. o.
79
799.400,00
Energetika Straža, d. o. o.
76
878.000,00
IT Guru Sistemi, d. o. o.
64
724.000,00
Električna premikala, z. o. o.
19
203.550,00
Urban Group, d. o. o.
15
161.900,00
Vinarska zadruga Brežice, z. o. o.
14
132.000,00
Fanči, d. o. o.
10
91.500,00
3 Dim, d. o. o.
10
90.850,00
Izvor Int., d. o. o.
10
91.950,00
T-Pirc, d. o. o., Lavrica
10
96.500,00
(brez podatka)
2
/
Skupaj (10 znanih upravičencev)
307
3.269.650,00
(brez podatka): pri teh dveh mestih register NAP ne navaja upravičenca; iz javnih virov ni mogoče ugotoviti razloga.
Dve DC-polnilni mesti po 50 kW (Kategorija 2A) – teoretično do 50.000 € javnih sredstev (2 × do 25.000 € za DC-mesta Kategorije 2A); upravičenec do sofinanciranja je po registru Marina Portorož, ne Voltris.
Pot, po kateri je Voltris v devetih mesecih postal upravljavec infrastrukture desetih upravičencev, iz javnih virov ni razvidna. Ključno vprašanje je zato dokumentacija o postopkih izbire pri posameznih upravičencih. Razpis je bil od prvotne objave (Ur. l. RS 13/2025) trikrat spremenjen, vsakič z novim rokom za oddajo vlog – kar je pomenilo, da je bil razpisni postopek časovno odprt tudi podjetju Voltris, ki je bilo ustanovljeno decembra 2025. Skupna višina razpisanih sredstev je bila z zadnjo spremembo znižana z 22.435.000 € na 19.435.000 €.
Uraden, celovit seznam vseh prejemnikov sredstev po tem razpisu ni objavljen kot en dokument – MOPE ga je sproti objavljalo po posameznih odpiranjih in sklopih. Za dokončno potrditev dejanskih izplačil bi bila potrebna ločena poizvedba pri MOPE oziroma Borzenu.
Lastništvo in poslovne povezave: odprta vprašanja
Uradno lastništvo Voltrisa: dva vira, dve različni navedbi
PRS (uradni register)
Edini družbenik in direktor Voltrisa je Jožef Viszmeg (delež prevzet 22. 10. 2025).
Poklicni profil na LinkedInu
Zorica Sekulić navaja vlogo »Co-owner« (solastnica) pri Voltrisu od avgusta 2025 – pred uradnim vpisom podjetja v register (5. 12. 2025).
LinkedIn ni uradni register lastništva, zato to obravnavamo kot samopredstavitev osebe, ne dokaz deleža; teh dveh navedb nam ni uspelo uskladiti, kar je eno od vprašanj v razdelku »Priložnost za odziv«.
Naslov in kontaktni podatki v registrih
Po AJPES je Voltris registriran na naslovu Metleče 39, Šoštanj – istem naslovu kot Električna premikala, z. o. o. V registru CPO/MSP (nap.si) je kontaktni e-naslov Voltrisa naveden kot promet@zadihaj.net, ne pod domeno voltris.eu, ki jo podjetje uporablja za lastno predstavitev. Podobno ujemanje se pojavi tudi v poslovnem registru Bizi.si, kjer je pri Voltrisu naveden kontaktni naslov zorica@zadihaj.net.
Kaj ta ujemanja pomenijo poslovno, ostaja nepojasnjeno; tudi to smo neposredno vprašali Voltris in Zorico Sekulić.
Razpisna konstrukcija
Ta razdelek obravnava sistemsko vprašanje zasnove razpisa, ločeno od vprašanja izbire Voltrisa: ali so razpisna pravila o zgornji meji sofinanciranja smiselno zasnovana, ne glede na to, kateri upravljavec ali upravičenec jih uporablja.
Razpis loči tri kategorije polnilnih mest, vsaka s svojo zgornjo mejo sofinanciranja:
Kategorija 1do 10.000 €AC do 22 kW, na mesto
Kategorija 2Ado 25.000 €DC 50–150 kW, na mesto
Kategorija 2Bdo 40.000 €DC nad 150 kW, na mesto
Znotraj Kategorije 1 razpis ne loči med 3,7 kW in 22 kW: oboje je upravičeno do enake zgornje meje, do 10.000 € na mesto. Povprečna moč mest, ki jih upravlja Voltris, je 8,53 kW (nacionalno povprečje 37,3 kW, mediana okoli 11 kW). 72 % od 309 mest ima najnižjo možno moč za AC-kategorijo (3,7 ali 4,0 kW); pri Marini Portorož je razmerje najbolj izrazito: 77 od 79 mest ima 3,7 kW.
Sofinanciranje polnilnih mest
Zakaj je to vprašanje sporno?
3,7–4,0 kW pomeni 15–20 ur za poln AC-cikel povprečnega vozila. To je nizka moč za javno polnilno infrastrukturo, namenjeno tranzitnemu oziroma kratkotrajnemu parkiranju, vendar je lahko povsem primerna za lokacije, kjer vozila stojijo več ur ali čez noč – kot v marini. Vprašanje torej ni, ali je 3,7-kilovatno mesto na pravem mestu slaba rešitev, temveč ali je smiselno, da zanj velja ista zgornja meja subvencije kot za 22-kilovatni priključek.
Enaka zgornja meja za zelo različno moč
3,7 kWzgornja meja 10.000 €2.703 €/kW
≈ 6 ×
22 kWzgornja meja 10.000 €455 €/kW
Preračunano na nazivno moč je teoretična zgornja meja na kW pri 3,7 kW približno šestkrat višja kot pri 22 kW. Razpis sredstev ne dodeljuje po kW, temveč po upravičenih stroških do zgornje meje na mesto – gre za strukturno lastnost pravil, ki velja za vsak projekt v tej kategoriji, ne glede na upravljavca. Razkorak je še izrazitejši pri koncentraciji mest na enem naslovu, kjer se strošek priključitve porazdeli med vsa mesta, subvencija pa se uveljavlja za vsako posebej. Podatki o Voltrisu ponazarjajo, kako lahko razpisna pravila, ki ne razlikujejo med zelo različnimi močmi AC-polnilnic, vplivajo na strukturo nastale infrastrukture.
97,9 % zgornjih mej sofinanciranja
Zneski v nadaljevanju so odobrena zgornja meja sofinanciranja upravičenih stroškov, določena v sklepu o dodelitvi sredstev – ne dejansko izplačan znesek; dejansko izplačilo sledi šele po zaključku del in je lahko tudi nižje, nikoli pa višje od odobrenega.
Izkoriščenost zgornje meje sofinanciranja po upravičencu (RePowerEU, Voltrisovi projekti)
Upravičenec
Mest
Odobreno
Teor. maksimum
% maksimuma
Marina Portorož
79 (77 AC + 2 DC)
799.400 €
820.000 €
97,5 %
Energetika Straža
76 (68 AC + 8 DC)
878.000 €
880.000 €
99,8 %
IT Guru Sistemi
64 (61 AC + 3 DC >150 kW)
724.000 €
730.000 €
99,2 %
Električna premikala
19 (18 AC + 1 DC)
203.550 €
205.000 €
99,3 %
Urban Group
15 (14 AC + 1 DC)
161.900 €
165.000 €
98,1 %
Vinarska zadruga Brežice
14 AC
132.000 €
140.000 €
94,3 %
Fanči
10 AC
91.500 €
100.000 €
91,5 %
3 Dim
10 AC
90.850 €
100.000 €
90,9 %
Izvor Int.
10 AC
91.950 €
100.000 €
92,0 %
T-Pirc Lavrica
10 AC
96.500 €
100.000 €
96,5 %
Skupaj
307
3.269.650 €
3.340.000 €
97,9 %
Vzorec kaže, da so odobreni zneski pri vseh desetih projektih zelo blizu najvišjim dovoljenim zneskom – v povprečju 97,9 %. Vzrok za to ni razviden iz podatkov – bodisi načrtovanje okoli razpisnih omejitev, bodisi dejanski stroški, bodisi oboje.
Voltris v kontekstu: izjemni delež EU-financiranja
Nacionalni register NAP vodi 4599 polnilnih mest na več kot 1400 lokacijah po vsej Sloveniji, od tega je 36,6 % (1685 mest) financiranih z vsaj enim EU-virom. Voltris upravlja 307 od teh 1685 mest, kar je 18,2 % vseh EU-financiranih polnilnih mest v državi – med večjimi upravljavci eden najvišjih deležev EU-financiranja. (Enertec ima sicer še višji delež, 100 %, a pri bistveno manjšem obsegu, 91 mest.)
Primerjava z drugimi upravljavci
Da bi ugotovili, ali Voltris po teh značilnostih res izstopa ali je le eden od več podobnih primerov, smo primerjali vseh trinajst upravljavcev z več kot 50 registriranimi mesti po štirih merilih hkrati: deležu EU-sofinanciranja, povprečni moči, deležu mest na najnižji dovoljeni moči (≤4 kW) in letu ustanovitve podjetja.
Upravljavec
Mest
EU-financiranje
Povp. moč (kW)
Delež ≤4 kW
Leto ustan.
Elektro Ljubljana, d. d.
819
22,7 %
17,60
1,1 %
1990
Petrol, d. d.
816
7,4 %
58,35
1,7 %
1990
Mega M, d. o. o.
619
49,4 %
20,72
1,8 %
2002
Implera, d. o. o.
516
0,0 %
8,84
56,2 %
2017
Porsche Slovenija, d. o. o.
416
0,0 %
19,32
4,8 %
1993
Voltris, d. o. o.
309
99,4 %
8,53
71,8 %
2025
Lidl Slovenija, d. o. o., k. d.
184
0,0 %
38,46
0,0 %
2002
Efrend, d. o. o.
172
23,8 %
20,34
0,0 %
2021
EV polnilnice, d. o. o.
166
60,8 %
35,38
2,4 %
2022
Vizije mobilnosti, d. o. o.
156
52,6 %
21,49
0,0 %
2019
justCHARGE, d. o. o.
138
8,0 %
14,20
0,0 %
2022
Enertec, d. o. o.
85
95,3 %
58,39
18,8 %
2009
Tesla Energy, d. o. o.
78
0,0 %
387,80
0,0 %
2019
Na podlagi pregledanih javnih podatkov nismo ugotovili, da bi Voltris deloval zunaj pravil razpisa. Njegova struktura financiranja pa izrazito odstopa od strukture financiranja drugih večjih upravljavcev, ki imajo praviloma bolj razpršene vire financiranja.
Voltris je edini v zgornjem desnem kotu – hkrati skoraj v celoti EU-financiran in z večino mest na najnižji moči.
V evropskem merilu
Tudi če 79 mest v Marini Portorož drži, to ni evropski rekord – podobne ali večje koncentracije obstajajo tudi drugod v Evropi (npr. Wilgenveld pri Colruyt Group v Belgiji, 326 mest).
Vprašanja za Ministrstvo za infrastrukturo in energetiko
Na podlagi ugotovitev poročila na ministrstvo (MZIE; v času razpisa MOPE) naslavljamo naslednja vprašanja in priporočila:
Ali je ministrstvo preverjalo dokumentacijo o izboru zunanjega upravljavca pri desetih upravičencih, vključno z dokazilom o pridobitvi najmanj treh primerljivih tržnih ponudb neodvisnih ponudnikov, kot zahteva točka 7.2.3 razpisa?
Kdaj so posamezni upravičenci izvedli postopek izbire upravljavca, koliko ponudb so pridobili in ali je dokumentacija o tem dostopna kot informacija javnega značaja?
Ali je ministrstvo preverjalo, da so bili ponudniki med seboj dejansko neodvisni, ter poslovne in lastniške povezave med upravičenci, izvajalci in upravljavci?
Javno objavo celotnega seznama prejemnikov sredstev po razpisu RePowerEU, ne le delnih seznamov po posameznih sklopih.
Pregled razmerja med močjo in subvencijo – ali je smiselno, da 3,7 kW in 22 kW prejemata enako zgornjo mejo sofinanciranja.
Sistematičen terenski pregled vsaj 10 % registriranih mest, zlasti pri upravljavcih z največjim razkorakom med prijavljenim in dejanskim stanjem.
Uvedbo obveznega rednega poročanja o dejanski razpoložljivosti polnilnih mest, ne le o prijavljenem stanju.
Analizo koncentracije upravljanja EU-sofinancirane infrastrukture – ali je smiselno, da en upravljavec upravlja 18,2 % vseh EU-financiranih polnilnih mest v državi.
Kam bi bilo smiselneje usmerjati javni denar?
Ali Slovenija z načinom subvencioniranja dejansko gradi takšno javno polnilno mrežo, kakršno želi in potrebuje? DeMS želi s tem poročilom odpreti prav to razpravo. Ne nastopa kot tožilec posameznega podjetja, temveč kot strokovni glas uporabnikov e-mobilnosti, ki na podlagi konkretnega primera opozarja na vprašanja razpisne zasnove in predlaga razpravo o boljši usmeritvi javnih sredstev.
Prihodnji razpisi bi morali poleg števila polnilnih mest sistematično upoštevati tudi njihovo moč, lokacijo, dejansko razpoložljivost, zanesljivost in uporabniško vrednost. Javna sredstva niso namenjena zgolj povečanju števila vpisov v register, ampak vzpostavitvi infrastrukture, ki uporabnikom omogoča dejansko in zanesljivo polnjenje tam, kjer ga potrebujejo.
Kaj to pomeni za uporabnike
Če vozite proti Portorožu in računate na 79 prostih mest, register meri prijavljeno stanje, ne razpoložljivega. Praktičen nasvet: pri lokacijah z visokim številom prijavljenih mest jemljite številko kot zgornjo mejo, ne kot zagotovilo.
Sklep
Javno dostopni podatki kažejo nenavadno hiter vzpon novega upravljavca in veliko koncentracijo RePowerEU-sofinancirane infrastrukture pod njegovim upravljanjem. Sami po sebi pa ne dokazujejo nepravilnosti pri izbiri upravljavca.Odgovor na to vprašanje je v dokumentaciji o postopkih izbire, zato je naslednji korak pridobitev pojasnil ministrstva, upravičencev in Voltrisa.
Metodologija in omejitve
Obdelujemo javno dostopne osebne in poslovne podatke na podlagi zakonitega interesa za obveščanje javnosti o delovanju javne infrastrukture, sofinancirane iz javnih sredstev (73. člen ZVOP-2). DeMS ni registriran medij, zato se ne opiramo na novinarske privilegije, a upoštevamo novinarske standarde, vključno s pravico prizadetih do odziva.
Poročilo temelji na javno dostopnih registrih, delnih seznamih MOPE, enem poklicnem profilu in enem terenskem ogledu (Marina Portorož; preostalih 36 lokacij dejansko nismo preverili). Poslovna in pogodbena razmerja med Voltrisom in upravičenci na podlagi javnih podatkov še niso rekonstruirana; poročilo ne vključuje pregleda internih pogodb, letnih poročil AJPES ali neodvisnega mnenja zunanjega strokovnjaka, kar navajamo kot omejitev. Nič od navedenega ni obtožba nezakonitega ravnanja; gre za odprta vprašanja, naslovljena na pristojne strani.
DeMS je 30. 8. 2026 na pristojno ministrstvo (MZIE, prej MOPE) naslovil prošnjo za dostop do informacij javnega značaja glede postopka izbire Voltrisa kot upravljavca za deset upravičencev; načrtujemo ožjo, dodatno prošnjo, usmerjeno posebej na dokumentacijo o izbiri pri Električnih premikalih, z. o. o.
Za razjasnitev lastniškega neskladja med PRS in profilom na LinkedInu nameravamo preveriti tudi letna poročila AJPES (če so za Voltris že oddana) in morebitne javno objavljene pogodbe ali sklepe skupščine.
Sistematičen fotografski popis in preverba delovanja priključkov v Marini Portorož sta predvidena kot del jesenske terenske ocene.
Pred objavo bomo za komentar zaprosili tudi pristojno ministrstvo; odgovor bomo, če ga prejmemo pravočasno, vključili v končno različico ali objavili ločeno.
IZ
Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik
Predsednik DeMS – Društva e-Mobilnost Slovenija. V e-mobilnosti dejaven od leta 2003, deluje tudi kot neodvisni ocenjevalec polnilne infrastrukture. Za predstavitev na EVS37 v Seulu (2024), največjem in najstarejšem svetovnem kongresu o električni mobilnosti, je prejel nagrado za najboljšo ustno predstavitev na temo polnilne infrastrukture; predaval je tudi na EVS38 v Göteborgu (2025).
Podatki o upravljavcih, moči, lokacijah in upravičencih do sofinanciranja: izvoz registra NAP s stanjem 27. 8. 2026. DeMS – lastna terenska ocena.
Priložnost za odziv
DeMS se pri objavi tega poročila ne sklicuje na poseben pravni status medija po ZMed-1 niti na novinarske privilegije, temveč pri pripravi in objavi upošteva enakovredne standarde: preverjanje informacij, sorazmernost in možnost odziva prizadetih oseb pred objavo. Kljub temu smo 30. 8. 2026 poslali poziv k odzivu Voltrisu, Jožefu Viszmegu in Zorici Sekulić, z rokom do 2. 9. 2026, 10.00 – istega dne, kot je bila predvidena objava.
Rok je krajši od običajnih 15 dni zaradi časovne občutljivosti teme: skrajni rok za dokončanje projektov in izplačilo sredstev po tem razpisu je bil 30. 6. 2026, Slovenija pa mora zadnji, sedmi zahtevek za plačilo v okviru celotnega Načrta za okrevanje in odpornost Evropski komisiji predložiti najpozneje do 30. 9. 2026. Ker se postopek nacionalnega poročanja EK zaradi tega izteka v prihajajočih tednih, DeMS meni, da je javni nadzor nad izpolnjevanjem razpisnih pogojev (točka 7.2.3) smiseln zdaj, dokler je še mogoče pridobiti pojasnila ministrstva, upravičencev in Voltrisa.
Preostalim devetim upravičencem ter Impleri in Elevatu, ki se v poročilu pojavljajo le prek javnih finančnih podatkov, ločenega poziva nismo poslali; njihov morebitni odziv bomo kljub temu objavili.
Vprašanja se nanašajo predvsem na postopek izbire Voltrisa in izpolnjevanje zahteve po treh neodvisnih ponudbah, na lastniško strukturo Voltrisa glede na neskladje med PRS in profilom na LinkedInu Zorice Sekulić, na naravo poslovnega razmerja med Voltrisom in Električnimi premikali ter na poslovni pomen skupnega naslova in kontaktnega e-naslova.
Odzive bomo objavili v celoti, ne glede na vsebino; morebiten odziv, prejet po roku, bomo objavili naknadno.
2. 9. 2026, 9.24
Odziv Voltrisa in Jožefa Viszmega
Do roka objave (2. 9. 2026, 10.00) smo prejeli odgovor, podpisan s polnim imenom in funkcijo (Jožef Viszmeg, direktor VOLTRIS d.o.o.). Odgovor je prispel 2. 9. 2026 ob 9.24, torej pred rokom.
Odgovor je prišel z zasebnega e-poštnega naslova na domeni Gmail (v obliki j.viszmeg@…, naslov je iz previdnostnih razlogov delno prikrit), ki ni v isti e-poštni niti kot izvirni poziv in ni eden od uradnih poslovnih naslovov, navedenih v tem poročilu ali na spletni strani voltris.eu. Identitete pošiljatelja nismo mogli neodvisno preveriti. Odgovor v nadaljevanju zato obravnavamo kot prejet v imenu Jožefa Viszmega, ne pa kot z njegove strani formalno potrjenega. Zaradi te negotovosti glede pošiljatelja tudi vsebine odgovora nismo mogli neodvisno preveriti; kjer odgovor navaja podatke, ki jih ni mogoče preveriti v javnih registrih, jih v nadaljevanju izrecno označujemo kot navedene v odgovoru, ne pa kot ugotovljena dejstva.
Odgovor objavljamo v celoti, v skladu z zavezo, da objavimo vse prejete odzive ne glede na vsebino.
Odgovor pojasnjuje razliko med vlogo CPO/MSP-upravljavca in lastništvom polnilne infrastrukture: po navedbah odgovora Voltris v Sloveniji nima v lasti nobene polnilnice, izbira upravljavca pa lastništva ne spreminja. Prihodki iz upravljanja naj bi izhajali izključno iz dogovorjenega deleža dejansko ustvarjenega prometa, brez vnaprejšnjega plačila iz razpisa, državnega proračuna ali EU. Odgovor potrjuje obstoj pogodbenega razmerja za storitve CPO/MSP z Električnimi premikali, z. o. o., in navaja, da so upravičenci izvajali lastne postopke naročanja in izbire ponudb, pri čemer naj bi bila ponudba Voltrisa ocenjena kot ekonomsko najugodnejša. Glede skupnega poslovnega naslova ob vstopu na trg odgovor navaja »začetno organizacijsko rešitev, povezano z operativnim sodelovanjem«, glede kontaktnega e-naslova na domeni zadihaj.net pa pojasnjuje, da gre za »namenski funkcijski naslov« za operativno komunikacijo v zvezi s storitvami CPO/MSP.
Odgovor pa ne pojasni v celoti:
ali je bila pri izbiri Voltrisa dejansko izpolnjena konkretna zahteva po pridobitvi najmanj treh neodvisnih tržnih ponudb (točka 7.2.3 razpisa) – odgovor navaja, da so upravičenci izvajali postopke naročanja in izbire ponudb ter da je bila ponudba Voltrisa ocenjena kot najugodnejša, ne potrdi pa izrecno izpolnjevanja te formalne zahteve pri vseh desetih upravičencih;
natančnega datuma in okoliščin nastanka skupnega poslovnega naslova z Električnimi premikali, z. o. o. – odgovor navaja »ustrezno pravno podlago« in »začetno organizacijsko rešitev«, ne pojasni pa konkretnega datuma ali trajanja te ureditve;
vprašanja glede navedbe »Co-owner« na profilu Zorice Sekulić na LinkedInu – odgovora na to vprašanje ni podal.
Odgovor med drugim navaja konkretne cene polnjenja (AC približno 0,23–0,25 €/kWh, DC 0,34 €/kWh) ter poslovne cilje (najmanj 500 upravljanih polnilnih mest do konca 2026, več kot 1000 v letu 2027). Te navedbe – tako glede cen kot glede načrtov – nismo mogli neodvisno preveriti, zato jih v tem poročilu ne obravnavamo kot ugotovljena dejstva.
Odgovor v izvirni obliki
stran 1
stran 2
1. 9. 2026, 21.37
Odziv, prejet z naslova, povezanega z Zorico Sekulić
Izvirni poziv k odzivu je bil 30. 8. 2026 poslan na zorica@zadihaj.net – javno registriran poslovni kontakt, naveden v poslovnem registru Bizi.si in v registru CPO/MSP (nap.si). Odgovor je 1. 9. 2026 ob 21.37 prispel v isti e-poštni niti kot izvirni poziv, vendar z zasebnega e-poštnega naslova, ki ni javno registriran poslovni kontakt nobene od družb, navedenih v tem poročilu. Odgovor je podpisan zgolj z imenom Zorica, brez priimka, naziva ali sklica na funkcijo pri katerikoli od omenjenih družb.
Identitete pošiljateljice nismo mogli neodvisno preveriti. Dejstvo, da je odgovor prispel v isti e-poštni niti kot izvirni poziv na uradni poslovni naslov, posredno nakazuje, da gre za istega naslovnika, vendar formalne potrditve identitete nimamo. Odgovor v nadaljevanju zato obravnavamo kot prejet v imenu Zorice Sekulić, ne pa kot z njene strani formalno potrjenega. Zaradi te negotovosti glede pošiljatelja tudi vsebine odgovora nismo mogli neodvisno preveriti; kjer odgovor navaja podatke, ki jih ni mogoče preveriti v javnih registrih, jih v nadaljevanju izrecno označujemo kot navedene v odgovoru, ne pa kot ugotovljena dejstva.
Odgovor objavljamo v celoti, v skladu z zavezo, da objavimo vse prejete odzive ne glede na vsebino. Odgovor se nanaša na vprašanje lastništva Voltrisa (navedba »Co-owner« na LinkedInu je po njem nenatančna in ne odraža uradnega stanja po PRS), naravo poslovnega razmerja med Električnimi premikali in Voltrisom (po odgovoru gre za pogodbo o zunanjem upravljanju, brez lastniške povezave), okoliščine skupnega poslovnega naslova (po odgovoru praktična, začasna rešitev) ter delno opiše postopek izbire Voltrisa (primerjava več ponudnikov po ekonomskih, tehničnih in uporabniških merilih).
Odgovor pa ne pojasni v celoti:
ali je bila pri izbiri Voltrisa dejansko izpolnjena konkretna zahteva po pridobitvi najmanj treh neodvisnih tržnih ponudb (točka 7.2.3 razpisa) – odgovor opisuje merila izbire, ne potrdi pa izrecno izpolnjevanja te formalne zahteve;
natančnega vzroka in datuma nastanka navedbe »Co-owner« na profilu na LinkedInu – odgovor navedbo označuje kot nenatančno, ne pojasni pa, kdaj in zakaj je nastala;
poslovnega pomena kontaktnega e-naslova promet@zadihaj.net oziroma zorica@zadihaj.net, navedenega v registru CPO/MSP in poslovnem registru Bizi.si.
Odgovor med drugim navaja, da se plačilo storitev upravljanja Voltrisu ne financira iz sredstev razpisa, državnega proračuna ali EU, temveč naj bi šlo za ločeno pogodbeno razmerje, pri katerem je plačilo upravljavca odvisno od ustvarjenega prometa. Te navedbe – tako glede vsebine kot glede vira, s katerega je prispela – nismo mogli neodvisno preveriti, zato je v tem poročilu ne obravnavamo kot ugotovljeno dejstvo.
Odgovor v izvirni obliki, skupaj z izvirnim pozivom
stran 1
stran 2
stran 3
3. 9. 2026, 8.58
Odgovor Ministrstva za infrastrukturo in energetiko
Ministrstvo za infrastrukturo in energetiko (MZIE) je odgovorilo 3. 9. 2026 ob 8.58 – dan po objavi tega poročila. Odgovor je prispel prek uradnega naslova soj.mzie@gov.si, podpisan s strani Službe za odnose z javnostmi, in odgovarja na vseh osem vprašanj, ki smo jih naslovili na ministrstvo. Odgovor objavljamo v dopolnitvi, v skladu z zavezo, da objavimo vse prejete odzive.
Preverjanje postopka izbire upravljavca in neodvisnosti ponudnikov. Ministrstvo pojasnjuje, da je preverjanje postopka izbora zunanjega upravljavca del administrativnega preverjanja vloge za izplačilo, ki ga izvajajo skrbniki pogodb o sofinanciranju – vključno s pregledom dokazil o pridobitvi najmanj treh tržnih ponudb ter preverjanjem lastniških in poslovnih povezav v evidencah AJPES, MFERAC in Arachne. Pri končnih prejemnikih, ki so zavezanci za javno naročanje, ministrstvo preveri tudi izvedbo celotnega postopka javnega naročanja.
Dokumentacijo o izbranem upravljavcu mora končni prejemnik ministrstvu predložiti šele ob zaključku projekta – ne prej. To pomeni, da za upravičence, katerih projekti (postavitev infrastrukture) še niso zaključeni, preverjanje izpolnjevanja zahteve treh ponudb morda še ni bilo izvedeno.
Celoten seznam prejemnikov. Ministrstvo navaja, da seznam vseh končnih prejemnikov objavlja na spletni strani javnega razpisa in na Portalu Energetika, s pojasnilom, da dodelitev sredstev ne pomeni nujno, da so bila sredstva že izplačana. Kljub navedbi v odgovoru priloge s seznamom v prejetem sporočilu nismo prejeli; poslali smo prošnjo za naknadno posredovanje.
Naknadno 3. 9. 2026 ob 9.53 poslan seznam vseh prejemnikov
stran 1
stran 2
Razmerje med močjo polnilnice in zgornjo mejo sofinanciranja. Ministrstvo pojasnjuje, da je razpon 3,7–22 kW znotraj Kategorije 1 namenoma dopuščen, da se omogoči postavitev polnilnih mest tudi na lokacijah z daljšim pričakovanim zadrževanjem vozil (npr. P+R, javne ustanove), ne le na lokacijah za hitro polnjenje. Opozarja tudi, da zgornja meja sofinanciranja ne pomeni avtomatičnega izplačila celotnega zneska, in da je merilo ocenjevanja vlog nagrajevalo nižje zaprošene zneske sofinanciranja glede na najvišji možni znesek.
Terenski pregled in poročanje o razpoložljivosti. Ministrstvo potrjuje, da bo v skladu s Priročnikom o Mehanizmu za okrevanje in odpornost izveden letni vzorčni pregled najmanj 10 % vseh izplačil. Glede rednega poročanja o razpoložljivosti pojasnjuje, da že obstaja petletna obveznost letnega poročanja o kazalnikih rezultata (število operativnih polnilnih mest).
Koncentracija upravljanja. Ministrstvo pojasnjuje, da razpis ni bil zasnovan kot instrument uravnavanja tržnih deležev posameznih upravljavcev in da nima pristojnosti za analize tržne koncentracije; v primeru suma omejevanja konkurence napotuje na Javno agencijo RS za varstvo konkurence (AVK).
Odgovor ministrstva pojasnjuje sistemski okvir preverjanja, ne potrjuje pa izrecno, da je bilo preverjanje za teh deset konkretnih upravičencev, navedenih v tem poročilu, že izvedeno in zaključeno – kar je glede na pojasnjeni časovni okvir (dokumentacija se predloži šele ob zaključku projekta) mogoče, da ni bilo. Enako ministrstvo ne pojasni, ali administrativno preverjanje vključuje dejansko preverjanje konkretnih operativnih in tehničnih zahtev razpisa (javna dostopnost, komunikacijski protokoli, jezik zaslona), obravnavanih v razdelku “Dodatne razpisne zahteve” zgoraj. Ti dve odprti vprašanji smo naslovili na ministrstvo v dodatnem dopisu; morebiten odgovor bomo objavili ločeno.
Odgovor v izvirni obliki
stran 1
stran 2
stran 3
stran 4
Posodobitev, 15. 9. 2026
Odgovor MZIE o izbiri upravljavca Voltris
Po objavi tega zapisa je MZIE odgovorilo tudi na ločeno serijo vprašanj, ki smo jih poslali 3. septembra 2026 ob 9.45 in so se nanašala specifično na izbiro podjetja Voltris kot upravljavca polnilne infrastrukture v okviru razpisa JR NOO REPWR PPEV 2025. Odgovor je prispel 15. septembra 2026, torej dvanajst dni po vprašanju — v nasprotju z izvirnimi osmimi vprašanji iz prispevka o Voltrisu, na katera je MZIE odgovorilo še isti dan (3. 9. 2026 ob 8.58).
V odgovoru, ki ga je podpisala Vanja Meserko iz Službe za odnose z javnostmi, MZIE pojasnjuje:
Skrbniki pogodb o sofinanciranju so zaposleni na ministrstvu, ne zunanji izvajalci.
Ministrstvo je v okviru administrativnih preverjanj preverjalo tudi postopek izbire zunanjega upravljavca polnilne infrastrukture pri prejemnikih, ki polnilnih mest niso upravljali sami — na podlagi dokumentacije o povpraševanjih, ponudbah in zapisnikih izbire. Po navedbah ministrstva so bila »administrativna preverjanja … zaključena pri vseh končnih prejemnikih, nepravilnosti niso bile ugotovljene«.
Poleg administrativnega preverjanja razpis predvideva tudi preverjanje na kraju samem, ki pa se izvaja vzorčno, na podlagi analize tveganja. Letni vzorec po Priročniku o izvajanju Mehanizma za okrevanje in odpornost ne sme biti manjši od 10 % vseh izplačil na posamezni komponenti NOO v preteklem letu; konkreten vzorec za letošnje leto še ni določen.
Med elementi, ki se preverjajo na kraju samem, ministrstvo izrecno navaja tudi dostopnost parkirnih mest za polnjenje.
Odgovor je splošen, metodološki, in ne omenja konkretno polnilnice Lizin vrt niti vprašanja njene 16-urne dnevne dostopnosti. Prav tako ne naslavlja dveh vprašanj, ki smo ju MZIE zastavili v tem zapisu — o časovnem sosledju prekinitve sodelovanja in o statusu posvetovalne delovne skupine iz sklepa z dne 12. 12. 2024. Nanju še čakamo odgovor, znotraj roka, ki smo ga navedli zgoraj.
Odgovor v izvirni obliki
stran 1
stran 2
stran 3
Neodvisni glas uporabnikov e-mobilnosti
DeMS spremlja porabo javnih sredstev za polnilno infrastrukturo in ocenjuje polnilnice na terenu. Podprite to delo.
Test na terenu · Macelj–Zagreb–Zadar · 31. 8. 2026
Kaj premore hrvaška polnilna infrastruktura na avtocesti?
Devet polnilnih lokacij na avtocestnih počivališčih od Maclja do Zadra. Kdor se odpravi na pot, naj s seboj vzame vsaj dve RFID-kartici, tri aplikacije in solidno mero potrpežljivosti.
9preizkušenih lokacij na ~300 km
2delujeta brezhibno
5delujejo z omejitvami
2ob obisku popolnoma mrtvi
BZ
Testiral in zapisalBoštjan Završnik
Metodologija
Preveril sem polnilnice na relaciji Macelj–Zagreb–Zadar, pri čemer sem upošteval izključno postaje na avtocestnih počivališčih, saj izvozi z avtoceste zaradi hrvaškega cestninskega sistema vzamejo dodaten čas. Na vsaki lokaciji sem preveril dostopnost (aplikacija ali kartica), dejansko polnilno moč, splošno delovanje opreme in čakalne dobe.
Za začetek slaba novica
Med Macljem in Zagrebom polnilnice na avtocesti sploh ne najdete, ker je preprosto ni.
Pot postajo za postajo
Od Stupnika do Jasenic
Razdalja je od prejšnje postaje. deluje z omejitvami ne deluje
+67 km
Stupnik
Deluje
Upravljavec
Petrol (Alpitronic)
Nazivna moč
2 × 200 kW
Dejanska moč
ni testirano
Brez POS-terminala
Dobrodošel začetek. Prvo počivališče s polnilnico je takoj za cestninsko postajo Lučko. Na Croduxovi črpalki je Petrol pred kratkim postavil dve novi Alpitronicovi polnilnici, vsako z dvema priključkoma po 200 kW. Polnjenje je steklo brez težav, tako s Petrolovo kartico kot z aplikacijo OneCharge. Plačilo z bančno kartico prek POS-terminala, ki bi pri takšni infrastrukturi moralo biti samoumevno, seveda ni bilo mogoče. Je pa bil na voljo koš za smeti in voda za čiščenje vetrobranskega stekla, tudi nekaj.
+10 km
Desinec
Deluje odlično
Upravljavec
Petrol
Nazivna moč
5 postaj, 160–300 kW
Dejanska moč
160–300 kW
POS na voljo; velika gneča (McDonald’s)
Mali polnilni park, kakršnega si želimo. Deset kilometrov naprej me je pričakal pravi mali polnilni park: pet postaj, osem priključkov, moči od 160 do 300 kW. Polnjenje je delovalo brezhibno, na voljo je bil tudi POS-terminal. Bravo, Petrol. Obremenjenost lokacije je velika, k temu gotovo pripomore tudi bližnji McDonald’s. S tem se dobra zgodba, žal, konča.
+14 km
Tifon Draganić
Deluje omejeno
Upravljavec
MOL
Nazivna moč
50 kW, CHAdeMO
Dejanska moč
50 kW
Aplikacija Plugee ne dela, kartica Gremo na elektriko po resetu deluje
MOL-ove težave. Na Tifonu Draganić stoji MOL-ova 50-kW polnilnica s priključkom CHAdeMO. Aplikacija MOL Plugee ni delovala, prav tako ne nekaj kartic, ki sem jih preizkusil. Šele po resetiranju polnilnice in ponovnem poskusu je polnjenje steklo s kartico Gremo na elektriko.
+25 km
Vukova Gorica
Delno deluje
Upravljavec
HEP/Elen
Nazivna moč
2 × 50 kW + 1 × 175 kW
Dejanska moč
~37 kW
175 kW okvarjena že pol leta; velika gneča, umazano okolje
Nedopustna gneča. Tu stojijo dve 50-kW polnilnici in ena 175-kW, slednja nedelujoča že približno pol leta. Ker delujeta le počasnejši in še ti polnita z največ okoli 37 kW, se je čakalna vrsta zavlekla tudi do ure. Samo počivališče je bilo neurejeno in umazano, enako stanje sem opazil že mesec dni prej.
+24 km
Tifon Dobra
Deluje omejeno
Upravljavec
MOL
Nazivna moč
50 kW
Dejanska moč
50 kW
Enako kot Draganić: aplikacija ne dela, kartica deluje
Enaka zgodba kot na Draganiću. Naletel sem na dva starejša Mariborčana, ki sta se že nekaj časa neuspešno trudila aktivirati polnilnico, kljub klicu na podporo. V aplikaciji sta bila oba priključka ves čas obarvana rdeče, zato ju ni bilo mogoče izbrati. S kartico Gremo na elektriko je polnjenje steklo. Gospodoma sem svetoval, naj si priskrbita še kakšno kartico: pri tako nezanesljivi infrastrukturi aplikacija sama preprosto ni dovolj.
+40 km
Brinje/Sokolac
Deluje počasi
Upravljavec
Elen
Nazivna moč
50 kW, 3 priključki
Dejanska moč
39 kW
Priključek tip 2 uničen
Presenetljivo delujoča, a počasna. 50-kW polnilnica s tremi priključki (tip 2 je bil uničen). Polnjenje je, začuda, delovalo, tako z aplikacijo kot s kartico. Hitrost pa je bila »astronomska«: 39 kW.
+42 km
Janče, Petrolovo počivališče
Delno
Upravljavec
Petrol / Tesla
Nazivna moč
2 × Alpitronic 300 kW + Elen 50 kW + Tesla SC, 4 mesta
Dejanska moč
30–60 kW (SC)
Petrolovi še ne delujeta; Tesla SC preobremenjen, vrsta 8+ vozil
Obljuba in Teslin presežek. Petrol je postavil dve Alpitronicovi polnilnici s po dvema priključkoma in skupno 300 kW, ki žal še ne delujeta. Poleg stoji stara, delujoča Elenova 50-kW polnilnica, največje presenečenje pa je bil na novo odprt Teslin Supercharger s štirimi mesti, odprt za vse znamke. Gneča je bila nepopisna, ob polni zasedenosti pa moč na priključek pade na 30–60 kW. Ker je v vrsti čakalo najmanj osem vozil, sem pot nadaljeval brez polnjenja.
+42 km
Zir
Ne deluje
Upravljavec
HEP/Elen
Nazivna moč
2 × 175 kW + 1 × 50 kW
Dejanska moč
0 kW
Obe 175 kW izklopljeni, 50 kW se ne aktivira
Popoln razpad. Obe 175-kW polnilnici sta bili ugasnjeni, na 50-kW pa polnjenja ni bilo mogoče aktivirati ne s kartico ne z aplikacijo. Lokacija je bila ob obisku praktično stoodstotno nedelujoča, kar sta mi z jezo v glasu potrdila tudi dva tujca, ki sem ju tam srečal.
+39 km
Tifon Jasenice
Ne deluje
Upravljavec
MOL
Nazivna moč
50 kW
Dejanska moč
0 kW
Zaslon uničen, »samo še spomenik«
Zadnja postaja na poti ni bila nič boljša: MOL-ova polnilnica ni delovala ne z aplikacijo ne s karticami, zaslon pa je bil uničen. V bistvu samo še spomenik.
Ključne ugotovitve
1Nezanesljivost upravljavcev
MOL-ove postaje (Draganić, Dobra, Jasenice) so kritično odvisne od RFID-kartic; aplikacija Plugee je med testom na večini lokacij odpovedala. Imejte vsaj dve različni kartici, na primer Gremo na elektriko in Petrol.
2Zastarelost opreme
50-kW polnilnice so za sodobne avtomobile z baterijami nad 60 kWh prepočasne. Na Vukovi Gorici to pomeni polnjenje čez eno uro in dolge vrste.
3Napačna razporeditev zmogljivosti
Najmočnejše postaje stojijo prezgodaj (Desinec), v južnejšem delu (Zir, Jasenice) pa infrastruktura praktično ne obstaja ali je okvarjena.
4Tesla Supercharger, dvorezen meč
Odprtost za vse znamke je pohvalna, a ob gneči moč na priključek pade pod 60 kW, kar odpravi prednost hitrega polnjenja.
Cenovna primerjava
Cene za hitro (DC) polnjenje na avtocestnih lokacijah, stanje avgust 2026:
Omrežje
Do 50 kW
Nad 50 kW (HPC)
Opomba
HEP Elen
0,57 €/kWh
0,78 €/kWh
Na avtocesti dražje kot izven nje (0,45 €/kWh); cena je enotna skozi vse leto.
MOL Plugee (Tifon)
–
0,66 €/kWh (registr.) / 0,76 €/kWh (neregistr.)
Velja za priključke nad 25 kW; brezplačna registracija se hitro povrne.
Petrol OneCharge
0,50 €/kWh (registr.)
0,73 €/kWh (registr.)
Neregistrirani uporabniki plačajo nekoliko več.
Tesla Supercharger (ne-Tesla)
–
pribl. 0,52–0,58 €/kWh
Med cenejšimi možnostmi HPC na hrvaških avtocestah, ko ni gneče.
Petrol Desinec, ki je skupaj s Stupnikom delovala brezhibno in s polno hitrostjo, je hkrati tudi eno cenejših omrežij (0,50–0,73 €/kWh). MOL-ove postaje, ki so bile najbolj nezanesljive, pa zaračunavajo najvišjo ceno na relaciji (0,66–0,76 €/kWh): plačaš največ tam, kjer je največ težav.
Pri Vukovi Gorici in Brinju/Sokolcu, kjer sem polnil s 37–39 kW namesto nazivnih 50 kW, je cena enaka, a za enak čas dobiš manj energije, zato se postanek podaljša.
Priporočila za potnike
📱Pred odhodom
Namestite vsaj tri aplikacije (ELEN, MOL Plugee, Petrol OneCharge) in si zagotovite dve fizični kartici.
🔋Rezerva
Nobeni lokaciji ne zaupajte stoodstotno: imejte vsaj 20 % rezerve baterije za obvoz na naslednje počivališče.
📍Ciljajte na Desinec
Edina lokacija z zanesljivim hitrim polnjenjem (160+ kW) in POS-terminalom.
Zaključek in poziv upravljavcem
Potovanje po hrvaški avtocesti z električnim avtomobilom in iskanje proste ter hkrati delujoče polnilnice je precej stresno opravilo, pri katerem je veliko odvisno od sreče in iznajdljivosti. Od devetih obiskanih lokacij sta bili le dve brezhibni, pet uporabnih le z omejitvami, dve pa popolnoma mrtvi. To ni dopustno.
Če želimo, da je potovanje z električnim avtomobilom res brezskrbno, mora biti polnilna infrastruktura predvsem zanesljiva, delujoča in dovolj zmogljiva. Petrol Desinec dokazuje, da se da, a med dobrimi primeri je še preveč nedelujočih, zastarelih ali nezanesljivih polnilnic.
MOL
Nujno popravite aplikacijo ali namestite POS-terminale.
HEP/Elen
Popravite 175-kW postaje na Ziru in Vukovi Gorici, ki so okvarjene že pol leta.
Petrol
Pospešite zagon novih postaj pri Jančah.
Do takrat pa srečno polnjenje in ne pozabite na kartice.
Polnilnice: kdo jih ima, kdo jih nima – in kdo ima alternativo?
Vseh 212 občin, število javnih polnilnih mest in delež stanovanj v hišah. Ko pogledamo oba podatka hkrati, se pojavi drugačna slika Slovenije.
212občin v analizi
22občin brez javnega polnilnega mesta
21 od 22jih ima več kot 85 % stanovanj v hišah
14,9 : 3,2polnilnih mest na 1.000 prebivalcev, Hodoš in Ljubljana
Na prvi pogled je odgovor preprost. Vzel sem vseh 212 občin, njihovo število prebivalcev in število javnih polnilnih mest ter izračunal, koliko polnilnic pride na tisoč ljudi. Rezultat je pokazal precejšnjo neenakost, a kmalu se je izkazalo, da sem gledal le polovico slike.
Dva kazalnika
1Javna polnilna mesta na 1.000 prebivalcev
Kako razširjena je javna infrastruktura glede na število prebivalcev.
2Delež stanovanj v hišah
Približek za možnost zasebnega polnjenja. V večstanovanjski stavbi je lastna polnilnica praviloma bistveno zahtevnejša: parkiranje, soglasja, napeljava, priključna moč in stroški.
Pomembna omejitev
Hiša še ne pomeni samodejno lastnega parkirnega mesta ali možnosti za polnilnico. In obratno: tudi prebivalec bloka ima lahko dostop do skupne garaže. Delež stanovanj v hišah je zato kazalnik potenciala, ne merilo dejanskega dostopa.
V starejših blokovskih soseskah tudi pripravljenost omrežja ni samoumevna: del nizkonapetostnega omrežja je star in obremenjen, zato je vsaka širša namestitev polnilnic odvisna od stanja lokalnih vodov in transformatorskih postaj.
Prvi vtis: na vrhu so turistične občine
Hodoš
Na vrhu lestvice ni Ljubljane. Ni Maribora. Na vrhu je Hodoš: 335 prebivalcev in pet javnih polnilnih mest, kar je skoraj 15 polnilnih mest na tisoč prebivalcev. Ljubljana jih ima 3,2.
Pri majhnih občinah je treba kazalnik brati previdno: že nekaj polnilnic lahko zaradi majhnega števila prebivalcev močno dvigne rezultat.
Sledijo Podčetrtek, Žirovnica, Nazarje, Kranjska Gora in Bled. Med občinami z največjo gostoto je več krajev z izrazito turistično funkcijo: hoteli, terme, smučišča. Javna polnilnica je lahko del turistične ponudbe in dodaten razlog za postanek.
Med občinami z vsaj enim javnim polnilnim mestom so na dnu Domžale (0,37 na tisoč prebivalcev), Medvode (0,34) in Beltinci (0,25). 22 občin pa nima niti enega javnega polnilnega mesta, od Bistrice ob Sotli do Horjula, od Dupleka do Štor.
Prvi zaključek je zato precej očiten: turistične občine so med tistimi z največjo gostoto javnih polnilnic, številne obmestne in nekatere podeželske občine pa na dnu. A to še ne pove, kako dober ali slab je dostop do polnjenja za njihove prebivalce.
Potem sem pogledal še en podatek in slika se je spremenila
Delež prebivalcev, ki živijo v hišah
Dodal sem podatek SURS o vrsti stanovanj po občinah: delež stanovanj v hišah nasproti tistim v večstanovanjskih stavbah. Ta pokaže nekaj, česar število javnih polnilnic samo po sebi ne razkrije: kako pomembna je javna infrastruktura glede na možnosti zasebnega polnjenja.
95,1 %stanovanj v hišah, Horjul (brez javne polnilnice)
92,8 %stanovanj v hišah, Duplek (brez javne polnilnice)
Enako velja za večino od 22 občin brez javnih polnilnic: 21 jih ima delež hiš nad 85 odstotki, večina med 90 in 100 odstotki. To ne pomeni, da vsi tam polnijo doma, pomeni pa, da je potencial za zasebno polnjenje praviloma večji. Zato odsotnost javne infrastrukture ni nujno enako velika ovira kot v občini, kjer večji del prebivalcev živi v blokih.
Moja prvotna enačba, »malo javnih polnilnic pomeni slab dostop«, je bila preveč preprosta.Bolj zanimivo vprašanje je: kako malo javnih polnilnic je malo tam, kjer ljudje nimajo dobre alternative?
Kje se prekrivata obe vrzeli?
Tržič
Ko sem podatke presekal drugače, nizka gostota javnih polnilnic in stanovanjska struktura, manj ugodna za zasebno polnjenje, sem dobil povsem drugačen pogled.
To ni formalna lestvica prikrajšanosti in ne enoten indeks, ampak ilustrativen izbor občin, ki izstopajo po kombinaciji obeh kazalnikov.
Občina
Polnilna mesta na 1.000 preb.
Delež stanovanj v hišah
Prebivalci
Štore
0,00
59,9 %
4.542
Ankaran
0,29
39,3 %
3.444
Domžale
0,37
62,7 %
38.326
Trbovlje
0,69
30,3 %
15.935
Tržič
0,66
53,0 %
15.044
Črna na Koroškem
0,67
46,7 %
3.001
Prevalje
0,60
58,2 %
6.668
Medvode
0,34
75,8 %
17.580
Vseh osem ima delež stanovanj v hišah pod 76 odstotki, torej razmeroma veliko stanovanj, pri katerih je zasebno polnjenje lahko tehnično, organizacijsko ali finančno zahtevnejše.
Ne trdim, da je vsak prebivalec teh občin brez možnosti domačega polnjenja. Pravim, da je kombinacija obeh kazalnikov tam manj ugodna. In to je pomembna razlika.
Zakaj so blokovska naselja prikrajšana?
Razlogi niso samo v številkah. V praksi se postavitev polnilnice v bloku najpogosteje ustavi v sivem območju med zakonodajo, upravniki in etažnimi lastniki.
1Nejasna pravila
Pravica do polnjenja v Sloveniji še ni jasno urejena, zato pobudo posameznika lahko ustavi upravnik, etažni lastniki ali preprosta previdnost. Razlogi za nasprotovanje bi morali biti omejeni na konkretne tehnične, pravne in varnostne.
2Organizacija
Parkirna mesta v starejših blokih so pogosto skupna. Ko nekdo postavi polnilnico, se takoj odpre vprašanje privilegiranega dostopa do parkirnega mesta.
3Tehnika
Starejša omrežja pogosto niso pripravljena na več polnilnic. Zmogljivost vodov in transformatorskih postaj zahteva projektiranje in vlaganja, ki presegajo posameznika.
Zato individualne polnilnice v blokih, čeprav so nujen prvi korak, dolgoročno ne bodo zadostovale. Potrebni bodo skupni in pametno upravljani sistemi, kjer se moč deli, poraba nadzira in pravila uporabe veljajo enako za vse.
Najbolj smiseln model
En ponudnik v objektu postavi več polnilnic, jih poveže v sistem dinamičnega upravljanja moči in stanovalcem omogoči uporabo po jasnem cenovnem modelu. Tak pristop bolje izkoristi infrastrukturo, manj obremenjuje omrežje in zmanjšuje spore glede dostopa, stroškov in odgovornosti.
Kaj pokaže primerjava vseh 212 občin?
Če občine razporedimo po obeh kazalnikih, se oblikujejo tri izrazite skupine:
veliko polnilnic, malo hiš
veliko polnilnic, veliko hišTuristične občinePodčetrtek, Kranjska Gora
malo polnilnic, malo hišKjer je javno polnjenje najpomembnejšeŠtore, Ankaran, Trbovlje, Domžale
malo polnilnic, veliko hišPodeželje z domačim polnjenjemHorjul, Duplek
delež stanovanj v hišah →polnilna mesta na 1.000 prebivalcev →
Prava slika: tri skupine
Kranjska Gora
ATuristične občine z gosto javno mrežo
Podčetrtek in Kranjska Gora imata zelo gosto javno infrastrukturo in velik delež hiš. Del polnilnic je lahko namenjen predvsem obiskovalcem.
BPodeželje brez javne infrastrukture
Horjul in Duplek javnih polnilnic nimata, delež hiš pa je zelo visok. Javna infrastruktura je potrebna, a ima za prebivalce drugačno vlogo.
CBloki in šibka javna mreža
V Štorah, Trbovljah, Domžalah in Ankaranu je javno polnjenje lahko pomembnejše, ker je zasebno za del gospodinjstev težje dosegljivo.
Tu postane vprašanje infrastrukture tudi vprašanje stanovanjske politike, parkiranja in dostopa do električne energije.
Kako deluje register NAP in kaj njegove številke pomenijo
Nacionalna točka dostopa (NAP)
Nacionalna točka dostopa (NAP) v Sloveniji vključuje registracijsko pisarno za ID-kode (IDRO) pri ministrstvu, pristojnem za infrastrukturo. IDRO evidentira upravljavce in polnilna mesta, registracija pa poteka prek aplikacije Prometej.
Ključna ugotovitev
IDRO evidentira, kar upravljavci prijavijo, ne preverja pa sistematično, ali polnilno mesto dejansko stoji in deluje. Številke so zato posnetek registrirane javno dostopne infrastrukture, ne dokaz, da je vsako polnilno mesto tudi delovalo.
Polnilno mesto, ne polnilnica
Polnilno mesto je točka, na kateri se lahko polni eno vozilo; ena polnilna postaja ima lahko več polnilnih mest. V izračunu je uporabljeno:
število javno dostopnih polnilnih mest ÷ število prebivalcev × 1.000
To je kazalnik gostote infrastrukture, ne merilo uporabe ali čakalnih dob.
Kaj na to pravi Bruselj?
Uredba AFIR (Uredba (EU) 2023/1804) se uporablja od 13. aprila 2024. Za lahka električna vozila določa nacionalni cilj skupne javno dostopne polnilne moči: najmanj 1,3 kW za vsako registrirano baterijsko električno vozilo in 0,80 kW za vsak priključni hibrid. Na jedrnem omrežju TEN-T morajo biti do 31. decembra 2025 polnilni bazeni praviloma največ 60 km narazen v vsaki smeri vožnje.
AFIR torej natančno ureja evropske koridorje in nacionalno raven, iz teh ciljev pa ne moremo sklepati, da je infrastruktura znotraj občin razporejena glede na stanovanjske potrebe.
Nacionalno izpolnjevanje ciljev AFIR še ne pomeni prostorske enakosti dostopa.Več o tem v zapisu Cilj presežen štirikrat.
Kam bi morale iti javne spodbude?
Če je cilj zmanjšati razlike v dostopu do polnjenja, ni dovolj gledati samo števila novih polnilnic. Prednost bi bilo smiselno nameniti območjem, kjer se prekrivata nizka gostota javne infrastrukture in manj ugodna stanovanjska struktura. Pri razpisih bi gledali potencialno potrebo, ne le absolutno število novih priključkov.
Posebej smiselna bi bila podpora
nočnemu AC-polnjenju na parkiriščih ob večstanovanjskih stavbah,
skupnim polnilnim mestom v večstanovanjskih soseskah,
poenostavitvi postopkov za vzpostavljanje takšne infrastrukture.
Država bi morala spodbujati predvsem vzpostavitev osnovne skupne infrastrukture v garažah in na parkiriščih (na primer prek Borzena ali Eko sklada), posameznik pa bi nato financiral svoj priklop. Pravica do polnjenja bi morala postati jasen del stanovanjske zakonodaje.
Naslednji razpisi bi poleg merila »koliko polnilnih mest bo postavljenih« lahko upoštevali tudi, kje bodo postavljena, koliko prebivalcev jih lahko uporablja in kakšne alternative imajo tamkajšnja gospodinjstva. Brez tega lahko število polnilnih mest hitro raste, ne da bi se enako hitro izboljšal dostop tistih, ki javno polnjenje najbolj potrebujejo.
To ni več samo vprašanje števila polnilnic
Občina z malo javnimi polnilnicamini nujno občina s slabim dostopom do polnjenja.
Občina z nekaj javnimi polnilnicamini nujno občina z dobrim dostopom.
Veliko je odvisnega od tega, ali ljudje lahko polnijo doma. Za tiste v blokovskih naseljih alternativa danes pogosto ni enostavno dosegljiva, ne zaradi tehnike, ampak zaradi sistema, ki postopke pušča v sivem območju med zakonodajo, upravniki in sosedi.
Če želimo, da bo električna mobilnost dostopna vsem, ne smemo več gledati le, koliko polnilnic postavljamo, ampak tudi kje in za koga. In ali bodo tisti, ki jih najbolj potrebujejo, stanovalci blokov, imeli jasno pravico, predvidljive postopke in pravične modele.
Kdo ima alternativo, ko javne polnilnice ni? Prav tam se začne prava zgodba o dostopu do elektromobilnosti.
IZ
Zbral, uredil in zapisalIgnac Završnik
Predsednik DeMS – Društva e-Mobilnost Slovenija. V e-mobilnosti dejaven od leta 2003, deluje tudi kot neodvisni ocenjevalec polnilne infrastrukture. Za predstavitev na EVS37 v Seulu (2024) je prejel nagrado za najboljšo ustno predstavitev; predaval je tudi na EVS38 v Göteborgu (2025).
Viri in metodologija
NAP, Nacionalna točka dostopa, register EVSE ID kod (IDRO, ministrstvo za infrastrukturo): število javno dostopnih polnilnih mest
SURS: prebivalstvo in vrste stanovanj po občinah, 2026
GURS, Register prostorskih enot: občinske meje
Uredba (EU) 2023/1804 (AFIR)
ZIAG, Zakon o infrastrukturi za alternativna goriva
DeMS, Društvo e-Mobilnost Slovenija: lastna zbirka podatkov in terenske ocene
Delež stanovanj v hišah je približek potenciala za zasebno polnjenje, ne neposredno merilo dostopa. Gostota javnih polnilnih mest na tisoč prebivalcev je infrastrukturni kazalnik in ne meri uporabe, zasedenosti, moči ali čakalnih dob. Komentarji in pripombe so dobrodošli na info@demssi.live.
Kje je najbližja polnilnica?
Vsa javna polnilna mesta v Sloveniji na enem zemljevidu, osvežena vsak dan.
Kraja polnilnih kablov: od redkosti do organiziranega posla
V zadnjem mesecu so v Ljubljani neznanci odrezali polnilne kable z več hitrih (DC) polnilnic. Prvič se je nekaj, o čemer smo doslej brali samo v tuji strokovni literaturi, zgodilo tudi pri nas.
4+ primeri julija v Ljubljani
na črnem trgu 30–50 €
menjava do 7000 €
4+primeri, ki jih je julija obravnavala PU Ljubljana
1000+odrezanih kablov samo pri EnBW, na več kot 170 lokacijah
30–50 €vrednost odrezanega kabla na črnem trgu
3000–7000 €menjava hlajenega HPC-kabla v Nemčiji
IZ
ZapisalIgnac Završnik
V zadnjem mesecu so v Ljubljani neznanci odrezali polnilne kable z več hitrih (DC) polnilnic Petrola – pa tudi s še nepriključenih Teslinih polnilnic v BTC. Policijska uprava Ljubljana je samo julija na svojem območju obravnavala najmanj štiri takšne primere, podobne kraje pa so v zadnjih mesecih zaznali tudi drugod – med drugim februarja v Mariboru. Prvič se je nekaj, o čemer smo doslej brali samo v tuji strokovni literaturi, zgodilo tudi pri nas.
In žal ne gre za osamljen dogodek, ampak za primer prakse, ki se je v zadnjem letu razbohotila po vsej Evropi.
Ljubljana, BTC
Ni osamljen primer – je organiziran posel
Vzorec je povsod enak: mobilne kriminalne skupine iščejo osamljene DC-polnilnice ponoči, tam, kjer ni kamer – ob trgovskih centrih ali na avtocestnih počivališčih. Motiv je baker v notranjosti kabla, čeprav donos zanj sploh ni v sorazmerju s škodo, ki jo povzročijo.
Nemčija se sooča z največjim valom: samo pri EnBW so našteli več kot tisoč odrezanih kablov na več kot 170 lokacijah, podobno poročata Ionity in Mer. Na Poljskem in Madžarskem je problem mlajši, a se širi vzdolž glavnih prometnih koridorjev (na Madžarskem, denimo, ob avtocestah M1, M3 in M7). Glede na to, kako hitro se je pojav razširil po Evropi, bi bilo naivno pričakovati, da bo pri nas ostalo pri enkratnem dogodku.
NemčijaEnBW: 1000+ kablov, 170+ lokacij; tudi Ionity, MerPoljskaširjenje ob prometnih koridorjihMadžarskaavtoceste M1, M3, M7SlovenijaLjubljana (julij), Maribor (februar)
Kaj bi to pomenilo pri nas
Pri nas takšno dejanje najverjetneje pomeni tatvino (204. člen KZ-1, do tri leta zapora), pri organiziranem delovanju v skupini pa veliko tatvino (205. člen KZ-1) ali poškodovanje tuje stvari z veliko povzročeno škodo (220. člen KZ-1) – v obeh primerih do pet let zapora. Glede na vpliv na energetsko omrežje pa bi policija in tožilstvo v prihodnje tovrstna dejanja lahko presojala tudi skozi prizmo poškodovanja ali uničenja javnih naprav (318. člen KZ-1; med drugim za preskrbo z energijo).
204. člen KZ-1Tatvinado tri leta zapora
205. člen KZ-1Velika tatvinaorganizirano v skupini
220. člen KZ-1Poškodovanje tuje stvariz veliko povzročeno škodo
318. člen KZ-1Javne napravetudi za preskrbo z energijo
Zakon o kritični infrastrukturi
To ni zgolj hipotetična možnost. Zakon o kritični infrastrukturi (ZKI-1, 2024) opredeljuje kritično infrastrukturo kot zmogljivosti »ključnega pomena za državo«, katerih izpad bi imel resne posledice za nacionalno varnost, gospodarstvo in blaginjo ljudi – energetski sektor je eden od osmih uradno določenih sektorjev. Polnilna infrastruktura sicer (še) ni izrecno navedena kot kritični subjekt, a ZKI-1 je bil pred kratkim posodobljen prav zaradi uskladitve z evropsko direktivo CER (Critical Entities Resilience) – kar kaže, da se opredelitev energetskega sektorja aktivno širi in bi ob morebitni prihodnji širitvi lahko zajela tudi to področje. Gre torej za odprto možnost, ne pa za že začrtan scenarij.
Kaj pravijo sodišča v tujini
Poljska
8 mesecev omejitve prostosti
Sodišče v Głogówu je izreklo eno prvih odmevnih obsodb v regiji: za odtujitev dveh kablov na polnilnici Powerdot je storilec dobil osem mesecev omejitve prostosti, 240 ur družbenokoristnega dela in obveznost povrnitve celotne škode – 15.500 PLN (približno 3600 €). Pri organiziranih primerih poljsko pravo doseže strožjo kvalifikacijo prek posebnega 254.a člena kazenskega zakonika (Zamach na urządzenia infrastruktury) – ta kaznuje vsakogar, ki odvzame, uniči, poškoduje ali onesposobi element elektroenergetskega (ali vodovodnega, plinskega, telekomunikacijskega) omrežja in s tem povzroči motnjo v njegovem delovanju, z zaporom od šestih mesecev do osmih let. Za uporabo tega člena ni potreben noben poseben prag škode – dovolj je, da dejanje povzroči motnjo delovanja omrežja ali njegovega dela.
Nemčija
20 mesecev zapora
Sodišče v Leipzigu je dejanje prvič opredelilo kot poškodovanje dobrine javnega pomena (gemeinschädliche Sachbeschädigung) – pravno drugačna, a prav tako strožja kategorija od navadne tatvine, ker polnilnico priznava kot infrastrukturo v javnem interesu. Obsojenec je dobil dvajset mesecev zapora, a obsodba še ni pravnomočna, ker se je obtoženi pritožil. Kljub temu je primer postavil pomemben precedens za nemško sodno prakso.
Madžarska
javno koristna naprava
Tamkajšnja policija primere obravnava kot poškodovanje javno koristne naprave, s podobno strogimi kaznimi kot v Nemčiji. Ključni izziv ostaja sledljivost: material pogosto zapusti državo, preden ga kdorkoli poveže s konkretno krajo.
Skupni imenovalec vseh treh držav je isti premik v pravni logiki: polnilnica ni več zgolj zasebna lastnina operaterja, ampak infrastruktura javnega pomena. Glede na to, kako se je ta razlaga uveljavila drugod po Evropi, je vprašanje časa, kdaj bomo podobno argumentacijo videli tudi na slovenskih sodiščih.
Zakaj je menjava tako draga
Kdo bi tvegal do osem let zapora za komaj 50 €? Prav v tem nesorazmerju se skriva glavni paradoks te zgodbe.
Celoten odrezan kabel je na črnem trgu vreden komaj 30–50 €. Draga ni surovina, ampak tehnologija znotraj kabla – integrirano tekočinsko hlajenje (glikol/olje), temperaturni senzorji in komunikacijske nitke.
Vrednost kabla proti strošku zamenjave · €
Črni trgodrezan kabel30–50 €
50-kilovatna polnilnicakabel z osnovno montažo~500 €
50-kilovatna polnilnicas serviserjem in overitvijo~1000 €
Hlajen HPC-kabelporočila nemških operaterjev3000–7000 €
Brez upoštevanja izgubljenega prometa in tednov nedelovanja polnilnice.
Preden polnilnica znova steče, je treba:
varno odklopiti sistem
preveriti visokonapetostni sklop
zamenjati celoten kabel
ponovno napolniti in odzračiti hladilni sistem
preveriti delovanje in polnilnico varnostno pregledatiker gre za merilno napravo
Pri manjših 50-kilovatnih polnilnicah sam kabel z osnovno montažo stane okoli 500 €, a ker gre poleg tega vedno tudi za prihod serviserja na teren in obvezno ponovno overitev delovanja, realen strošek zamenjave hitro doseže okoli 1000 €. Pri hlajenih HPC-kablih nemški operaterji poročajo o 3000–7000 € na kabel – brez upoštevanja izgubljenega prometa. Vmes lahko polnilnica tudi več tednov ne deluje, kar je za uporabnika in operaterja pogosto večji problem kot sama cena kabla.
Za voznika na poti
To ni le nevšečnost: izpad hitre DC-polnilnice na prometnem vozlišču lahko pomeni popolno nezmožnost nadaljevanja vožnje, če je naslednja delujoča polnilnica predaleč – kar dodatno potrjuje tezo, da gre za infrastrukturo javnega pomena, ne le zasebno lastnino operaterja.
Kako se temu upreti – kaj že deluje
Nobena posamezna rešitev ni čudežna, kombinacija plasti pa je:
GPS-sledilci v kabluVgrajeni mikro-trackerji pošiljajo lokacijo in sprožijo alarm ob premiku; v tujini so policijo že pripeljali neposredno do skrivališč ukradenih kablov.
Alarmi na spremembo upornosti (tamper loop)Kabel se stalno elektronsko nadzoruje, ob prerezu se v milisekundi sproži alarm in izklopi visoka napetost.
Forenzična zaščita (dye-bomb / mikromarkerji)Ob prerezu pod tlakom poškropijo storilca in orodje z neizbrisno barvo ali forenzičnim markerjem.
Videonadzor in dobra osvetlitevBanalno, a učinkovito: lokacije z vidnim nadzorom so občutno redkeje tarča.
Prihodnost je aluminij, ne baker
Proizvajalci že usmerjajo razvoj stran od bakra: aluminij ima na odpadu skoraj ničelno vrednost, kar tatovom povsem odvzame finančni motiv. Vzporedno gre razvoj v smer tanjših vodnikov z naprednejšim hlajenjem – manj kovine, enaka zmogljivost – in vgrajevanja forenzičnih mikromarkerjev ter unikatnih serijskih oznak, da je ukradeno blago ob poskusu preprodaje mogoče takoj prepoznati.
Če bi danes zasnovali novo generacijo hitrih polnilnic, bi moral biti standard – ne le opcija:
elektronska sabotažna zaščita (tamper loop) s takojšnjim javljanjem alarmnemu centru,
motoriziran mehanizem, ki kabel ob neuporabi potegne in zaklene znotraj ohišja,
aluminijasti ali s kevlarjem/jeklom ojačani vodniki namesto čistega bakra.
To niso futuristični koncepti, ampak obstoječe tehnologije, ki jih je treba začeti standardno vgrajevati že v tovarni.
Kam gredo ukradeni kabli
Uradni prevzemniki (pri nas Dinos, na Poljskem registrirani odkupi) zahtevajo osebni dokument in nakazilo izključno na bančni račun – za organizirane tatove torej neuporabni. Realno kabli končajo pri nelegalnih odkupovalcih na črno, po sežigu izolacije ali strojni odstranitvi plastike, ali pa jih v kombijih odpeljejo čez mejo, kjer material pred prodajo zmeljejo v neprepoznaven granulat. Prav ta anonimnost je razlog, da je pregon tako težaven – sled izgine, še preden jo kdo poveže s konkretno krajo.
Kraja ponočiosamljena DC-polnilnica brez kamer
→
Nelegalni odkupsežig izolacije ali odstranitev plastike
→
Čez mejozmlet v neprepoznaven granulat
Če ne ukrepamo zdaj, bomo jutri plačevali dražji račun – ne samo v evrih, ampak v zaupanju v zeleni prehod.
IZ
Ignac Završnik
Zapisal
Video: Kabelklau an Ladesäulen
Za podrobnejši pogled na potek preiskav in izkušnje nemških operaterjev z organiziranimi tatvinami si lahko ogledate videoposnetek Kabelklau an Ladesäulen verursacht Millionen-Schäden, ki prikazuje praktične primere prijemov storilcev in razsežnost nastale škode na terenu.
Kaj izveste, če na polnilnico pridete z beležko? Ceno. Kaj izveste, če pridete z avtom? Vse preostalo. Que Choisir Ensemble je naredil prvo. Mi smo naredili drugo.
Que Choisir Ensemble je med 1. in 21. aprilom 2026 preveril cene pri osmih operaterjih mobilnosti na 121 točkah polnjenja. Rezultat je bil jasen: na isti postaji se cena razlikuje glede na aplikacijo ali obesek RFID, ki ga uporabljaš. V Franciji so izmerili razlike tudi do skoraj 500 % za enako polnjenje.
8operaterjev mobilnosti
121točk polnjenja
~500 %največja razlika v ceni
68,5 %neprekinjeno dostopnih postaj
Poleg tega: le 68,5 % postaj je bilo neprekinjeno dostopnih. Skoraj 6 % jih je bilo nedelujočih neprekinjeno več kot teden dni.
Zahteve?
Obvezno jasno prikazovanje cen.
Plačevanje s kartico na vseh javnih postajah.
Javno spletno mesto z vsemi cenami.
Vse to zveni znano.
Kaj smo ugotovili mi
Jeseni 2025 nas je deset članov DeMS-a skupaj z dvema predstavnikoma Ministrstva za okolje, podnebje in energijo pet dni vozilo po Sloveniji. Deset različnih EV. 81 lokacij. 6000 kilometrov. Več kot 200 ur prostovoljnega terenskega dela.
Nismo samo zapisovali cen. Smo polnili.
In ko polniš, vidiš stvari, ki jih anketa ne ujame.
Trška Gora pri Novem mestu
Videli smo zaslon, ki je fizično obrnjen za 180°. Vprašanje, ki ostane: kako je takšna napaka pri namestitvi ostala neopažena med primopredajo?
Šentjernej
Videli smo postajo, ki je bila evidentno nedelujoča že leta – s kabli, ki so bili prekratki že od prvega dne. Ko jo zagledaš, veš, da ne bo šlo. In ne gre.
Semič
Na polnilnem mestu v Semiču nas je pričakal zabojnik za smeti. Nekdo očitno ni vedel, čemu je to mesto namenjeno.
Krško
Na Teslinem superchargerju v Krškem se je ročka CCS zaklenila v BMW i3. Kratek trenutek dvoma – ali bomo morali avto kar pustiti tam? Na srečo se je po čakanju sprostila.
Bistra pri Vrhniki
In še: postaja, vredna ~3000 €, ki danes deluje kot »spomenik zgodnjim poskusom e-mobilnosti«.
Kje se ujemamo
Tarifna džungla?
Potrjeno tudi pri nas – a z drugačno dimenzijo. Francozi so izmerili, koliko plačaš za enako polnjenje na isti postaji, odvisno od tega, katero aplikacijo ali kartico imaš v žepu. Mi smo merili med lokacijami: razpon med najcenejšim (justCharge Žirovnica: 2,49 €/100 km) in najdražjim (Samova ulica Ljubljana: 12,12 €/100 km) je razmerje 1:5. To sta dve različni vrsti netransparentnosti. Obe sta realni.
Enako. Bela krajina je bila kritično odvisna od enega Lidla v Črnomlju.
Nedelujoče postaje?
Pri 81 lokacijah smo našteli vsaj štiri povsem nedelujoče. Razmerje primerljivo s Francijo.
Kje gremo globlje
Que Choisir meri, koliko bo stalo. Mi merimo, ali bo sploh šlo.
Cena na zaslonu, ki je obrnjen narobe, ni nobena cena. Postaja z aplikacijo, ki ne obstaja za Android ali iOS (Črnomelj Elevat) – ni postaja za vse. Plačilni terminal, ki javi napako pri novi Petrolovi kartici (Lukovica) – ni terminal.
Stresni test: BMW i3
In združljivost vozil? Te dimenzije Francozi sploh niso merili. Mi smo imeli BMW i3 kot »stresni test« – in ta ni polnil na Teslinem superchargerju, imel je komunikacijske težave pri Sparu na Bledu, probleme pri Eleportu v Ljubljani. Starejša vozila so pri javni infrastrukturi pogosto manj dobrodošli gostje. Tega nobena cenovna anketa ne pokaže.
Sklep
Skupni imenovalec
Francozi zahtevajo tri stvari: obvezno prikazovanje cen, plačevanje s kartico, javni register cen.
Mi bi dodali četrto:
Obvezno redno vzdrževanje in javno poročanje o delovanju postaj.Ker postaja, ki ne dela, ni infrastruktura. Je samo kos opreme na parkirišču.
Problemi niso slovenska posebnost. So evropska realnost. Que Choisir jo je izmeril od zunaj. Mi smo jo preizkusili od znotraj.
Slovenija se rada prikaže kot zelena tranzitna oaza. A kdor res vozi na elektriko, ve, da PR-razglednice ne polnijo baterij. Ko odpreš uradni register na www.nap.si, se hitro pokaže prava slika: sistem, ki je na videz razširjen, v resnici pa funkcionalno neuravnotežen, regionalno razcepljen in ujet v past statističnega olepševanja.
Vsaka točka predstavlja polnilno mesto.
Gospodarji vtičnic: nazivna moč (kW) je najpomembnejša operativna metrika
Pozabite na število priključkov. Za voznika je pomembno samo, koliko energije sistem v danem trenutku zmore oddati.
Upravljalci polnilnic
Skupna moč (kW)Št. polnilnih mest
PETROLHrbtenica tranzita – močan DC
41.337 kW
729 mest
Tesla EnergyUltrahitri ekosistem
26.423 kW
77 mest
IONITYKoridorska ultrahitra mreža
14.720 kW
32 mest
Elektro LjubljanaUrbana AC-mreža (počasno)
11.507 kW
680 mest
MEGA MRegionalni DC-most
7.347 kW
364 mest
Lidl SlovenijaTrgovinski DC-pospešek
6.757 kW
171 mest
Vir: www.nap.si. Stolpci so v merilu znotraj posamezne vrste podatka.
Paradoks počasnih točkElektro Ljubljana ima skoraj toliko priključkov kot Petrol, a le četrtino njegove moči. V središču mesta te točke pogosto postanejo draga parkirišča namesto uporabnih polnilnic.
Novi igralci, kot je Eleport, z bistveno manjšim številom polnilnih mest dosegajo primerljiv velikostni razred … (npr. Implera s 381 pretežno AC-točkami).
Petrol trenutno vodi.
Dve hitrosti polnjenja
Delež polnilnih mest
AC 77,6 %DC 22,4 %
77,6 % AC – počasne polnilnice za domače in delovno okolje.
22,4 % DC – hitre polnilnice za tiste, ki prečkajo državo.
Delitev ni slaba sama po sebi. Problem je v tem, kje in kdaj so te polnilnice na voljo.
Regionalni rentgen: kje sistem poka po šivih
Ob približno ocenjenih 32.000 električnih vozilih (maj 2026) postane slika boleče jasna:
Osrednjeslovenska
1400–1700
EV / 100 polnilnih mest
Žrtev lastnega uspeha.
Ljubljana je ozko grlo – premalo hitrih točk, veliko ljudi brez domačega polnjenja.
Obalno-kraška in Savinjska
~1200
EV / 100 polnilnih mest
Sezonska iluzija.
Pozimi v redu, poleti sistem kolapsira zaradi tranzita in turistov.
Zasavje in Primorsko-notranjska
700–800
EV / 100 polnilnih mest
Infrastrukturna puščava.
EV-jev je malo, ker pogojev praktično ni.
Več vozil na 100 polnilnih mest pomeni večjo gnečo na posamezni polnilnici.
Faktor izrabe: mrtvi kapital in žive konice
Avtocestni koridorji
povprečje
15–20 %
pet., sob.
100 %
Povprečna izraba 15–20 %, ob petkovih in sobotnih konicah pa 100 %. Takrat e-mobilnost izgublja podpornike.
Lokalne AC-točke
izraba
pod 5 %
Pod 5 % izrabe. Večino časa samevajo kot rezervirana parkirišča.
K fizičnim omejitvam pa moramo prišteti še ekonomski absurd. Leta 2026 voznik ne plačuje le energije, temveč pristaja na netransparentno igro posrednikov. Cena na isti polnilnici se lahko razlikuje tudi do 40 %, odvisno od uporabljene aplikacije ali RFID-kartice. Razlika med domačim ponudnikom in tujim roaming partnerjem je pogosto večja od marže, ki jo plačujemo pri fosilnih gorivih.
Slovenija nima pomanjkanja vtičnic. Ima kronično krizo razporeditve moči in odsotnost cenovne etike.
Kaj moramo spremeniti?
Prioriteto dati močnim DC-polnilnicam na ključnih koridorjih (Ljubljana–Koper, Ljubljana–Maribor, obala).
Energetsko sanacijo šibkejših regij (Zasavje, Koroška, Notranjska) – brez tega zeleni prehod tam ne bo stekel.
Popolno transparentnost: javni podatki o zasedenosti v realnem času na preprost način.
Sklep
Slovenija nima pomanjkanja vtičnic. Ima kronično krizo razporeditve moči in odsotnost cenovne etike. Dokler bo edino merilo uspeha »število novih polnilnih mest«, bomo še naprej stali v vrstah. Leto 2026 bi moralo biti leto, ko nehamo šteti vtičnice in začnemo meriti razpoložljivo moč, pretočnost in poštenost.
Slovenska e-mobilnost ni ujeta v zastoj zaradi avtomobilov. Ujeta je zaradi napačne arhitekture sistema.
Za zagotavljanje najboljših izkušenj uporabljamo piškotke, ki služijo shranjevanju in/ali dostopu do podatkov o napravi. Soglasje za te tehnologije nam bo omogočilo obdelavo podatkov, kot so vedenje pri brskanju ali edinstveni ID-ji, na tem spletnem mestu. Neprivolitev ali preklic privolitve lahko negativno vpliva na nekatere zmožnosti in funkcije.
Funkcionalni
Vedno omogočeni
Tehnična hramba ali dostop sta nujno potrebna za zakonit namen omogočanja uporabe določene storitve, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahteva, ali izključno za namen prenosa sporočila prek elektronskega komunikacijskega omrežja.
Nastavitve
Tehnično shranjevanje ali dostop je potreben za zakonit namen shranjevanja nastavitev, ki jih naročnik ali uporabnik ni zahteval.
Statistika
Tehnično shranjevanje ali dostop, ki se uporablja izključno v statistične namene.Tehnično shranjevanje ali dostop, ki se uporablja izključno za anonimne statistične namene. Brez sodnega poziva, prostovoljnega izpolnjevanja obveznosti s strani vašega ponudnika internetnih storitev ali dodatnih zapisov tretje osebe informacij, shranjenih ali pridobljenih samo za ta namen, običajno ni mogoče uporabiti za vašo identifikacijo.
Trženje
Tehnično shranjevanje ali dostop je potreben za ustvarjanje uporabniških profilov za pošiljanje oglaševanja ali za sledenje uporabniku na spletnem mestu ali na več spletnih mestih za podobne trženjske namene.