Kategorija: BMW

  • Zima z elektriko

    Zima z elektriko

    Zima z elektriko · petek, 9. 10. 2026 · nasveti DeMS

    Mraz ni sovražnik. Je le račun, ki ga je treba poznati.

    Prijatelji iz društva Tesla Owners Slovenia so v četrtek, 8. 10. 2026, objavili odličen zimski vodič za Teslo. Ob njem smo prebrskali svoj arhiv. V desetih letih smo z električnimi avtomobili vozili od Kranjske Gore pri −6 °C do Laponske pri −36 °C. Ugotovitev je ena: pozimi električni avto ne odpove. Le porabi več in zahteva nekoliko več načrtovanja.

    • doseg pozimi
    • predgretje
    • zimska oprema SI · AT · IT
    • kontrolni seznam
    −36 °Cnajnižja temperatura, pri kateri smo vozili električni avto (Laponska, 2022)
    3344 kmpot z BMW i3 do Rovaniemija pri temperaturah do −25 °C
    46,8 kWh / 100 kmvzpon do Arose s strešnim kovčkom, naša najvišja izmerjena poraba
    25–30 %za toliko je bil podatek WLTP pozimi preveč optimističen (Zeekr 7X)
    Tesla Model Y v snegu na 1863 metrih nadmorske višine na poti v Aroso
    Na 1863 metrih nadmorske višine: sneg, veter in mraz na poti v Aroso, januar 2023. Foto: Ignac Završnik, DeMS

    Doseg

    Koliko doseg res pade

    Baterija ima rada zmerne temperature, ljudje pa toplo kabino. Električni avto nima odpadne toplote motorja, zato gretje plača z energijo iz baterije. Temu se pridružijo še gostejši zrak, mokra cesta in zimske pnevmatike z večjim kotalnim uporom. Naše meritve:

    PotAvtoRazmerePoraba
    Brežice–Kranjska Gora, 2016Nissan Leaf 24 kWh−2 do −6 °C, 130 km/h, vzpon 650 mokoli 25 kWh/100 km
    Trbovlje–Rovaniemi, 2019BMW i3do −25 °C, sneg, povprečno 84,8 km/h18,7 kWh/100 km
    Ljubljana–Arosa, 2023, 1. odsekTesla Model Ymraz, dež, poln avto s strešnim kovčkom24,4 kWh/100 km
    Vzpon do Arose (1867 m)Tesla Model Ysneg, veter, 50 km46,8 kWh/100 km
    Ljubljana–Piran, 2026Zeekr 7X (2,5 t)8–13 °C22,6 kWh/100 km

    Na zaslonu Tesle se pozimi pojavi modra snežinka. Pomeni, da del energije začasno ni na voljo, regeneracija in moč polnjenja pa sta omejeni. Ko se baterija ogreje, snežinka izgine. To ni okvara, to je fizika.

    Iz naše garaže

    Pri Zeekru 7X smo februarja 2026 zapisali: masa ostaja glavni sovražnik porabe. Pozimi to velja dvojno. Dve toni in pol je treba premakniti tudi pozimi, ko gre del energije še za gretje. Cesta pove več kot brošura.

    Predgretje

    Polovica zimske učinkovitosti je v predgretju

    Tesla Owners Slovenia svetuje, da predgretje vklopite vsaj 30–45 minut pred odhodom, ko je avto še priključen. Tako kabino in baterijo ogreje elektrika iz omrežja, ne iz baterije. Polnjenje naj se konča tik pred odhodom, ne sredi noči, da je baterija zjutraj topla.

    Za hitro polnjenje na poti velja isto: navigacijo do polnilnice vklopite vsaj 30–45 minut pred prihodom. Avto med vožnjo ogreje baterijo in na polnilnici sprejme več moči.

    Iz naše garaže

    To ni le Teslin trik. Kia Niro EV ogreje baterijo, ko v navigacijo vnesete hitro polnilnico. Predgretje baterije imajo tudi Xpeng G6, Kia EV4 in Ford Explorer, ki smo jih testirali. Na severu Švedske smo leta 2019 na parkiriščih našli 16-amperske vtičnice prav za predgretje avtomobilov. Tam to ni novost, temveč navada.

    Polnjenje

    Hladna baterija se polni počasneje, polnilnice so pozimi polne

    Na Švedskem smo leta 2019 BMW i3 v mrazu polnili 50 minut, od 8 do 88 %. Na poti v Aroso januarja 2023 so bile polnilnice ob avtocesti zasedene, tudi superchargerji. V zapisu o Švici sta napisa pod našima fotografijama s tistega dne »Polno zasedeno« in »Eno prosto mesto«.

    Polno zasedena polnilnica med zimskim potovanjem v Švico
    Polno zasedena polnilnica. Foto: Ignac Završnik, DeMS
    Sneg, nabran na zadnjem delu Tesle Model Y
    Sneg se nabere na zadnjem delu avtomobila, zato pred vožnjo očistite kamere in senzorje.

    Iz naše garaže

    Pozimi načrtujte en postanek več, kot mislite, da ga potrebujete. Na cilj prispite z rezervo. Na Laponskem sta naša člana v Kemi prispela z 12,5 % baterije in 15 km dosega. Zgodba je lepa, ponovitve pa ne priporočamo.

    Pnevmatike in zakon

    Od 15. novembra zimska oprema, v Avstriji 4 mm profila

    DržavaObdobjeZahteva za osebne avtomobile
    Slovenija15. 11.–15. 3.Zimske pnevmatike (oznaka M+S, M.S ali M&S) z najmanj 3 mm profila na vseh kolesih ali poletne pnevmatike in snežne verige za pogonska kolesa. Obveznost velja tudi zunaj tega obdobja, kadar so razmere zimske. Avto s stalnim štirikolesnim pogonom mora imeti verige vsaj za eno os. Na priobalnem območju zadoščajo poletne pnevmatike z najmanj 3 mm profila, razen na odsekih Osp–Črni Kal–Aver–Gračišče–Brezovica pri Gradinu. Globa za manjkajočo opremo je 40 €. Če vozilo zaradi tega ovira promet, je globa 500 € in 5 kazenskih točk.
    Avstrija1. 11.–15. 4.Pravilo velja le v zimskih razmerah (sneg, brozga, led): zimske pnevmatike na vseh kolesih, najmanj 4 mm profila pri radialnih pnevmatikah. Profil 3 mm ne zadošča. Verige na pogonskih kolesih so dovoljene namesto zimskih pnevmatik le, kadar je cesta v celoti ali skoraj v celoti pokrita s snegom ali ledom. Globa znaša od okoli 100 € naprej.
    Italijavečinoma 15. 11.–15. 4.Enotnega državnega pravila ni. Obveznost določajo pokrajine z odloki za posamezne ceste, odločilni so prometni znaki. Zadoščajo zimske ali celoletne pnevmatike z oznako M+S ali snežne verige v avtu. Na Južnem Tirolskem velja obveznost ne glede na vreme na avtocesti A22 in v Bolzanu, drugje le ob snegu ali ledu. V Furlaniji-Julijski krajini obveznost praviloma velja na avtocestah A4, A23, A28 in A34 ter na izbranih regionalnih cestah. Seznam cest vsako leto določi nov odlok.

    Stanje predpisov: oktober 2026. Pred potjo v tujino preverite aktualna pravila pri AMZS ali avtoklubu ciljne države.

    Verige naj bodo odobrene za vaš model in dimenzijo platišč. Električni avtomobili imajo pogosto velika platišča in malo prostora v kolesnih lokih. Tesla dovoljuje le verige določenih dimenzij, praviloma le na zadnjih kolesih. Tlak preverjajte na hladnih pnevmatikah, saj ga mraz zniža.

    Led in sneg

    Na ledu električni avto nima težav. Ima le maso.

    Leta 2022 smo na Porschejevem dogodku na Laponskem pri temperaturah od −20 do −36 °C vozili Taycane na zaledenelem jezeru. Baterije niso imele nobenih težav. Štirinajst Taycanov so ponoči polnili iz mobilne polnilne enote z zmogljivostjo 2,1 MWh. Edina pripomba: Taycan je težak, zato se v ovinku na ledu vede drugače od lažjih avtomobilov. Moči na ledu pa skoraj ne potrebujete.

    Zaledenele kljuke, brisalci in polnilni priključek so pri Tesli manjša težava, če veste, kje so nastavitve. Vodič društva Tesla Owners Slovenia svetuje: predgretje kot najboljšo preventivo, servisni način brisalcev pred ledeno nočjo, izklop samodejnega zlaganja ogledal in gretje polnilnega priključka. Nikoli ne zlivajte vroče vode na polnilni priključek in ne uporabljajte odprtega ognja.

    Iz naše garaže

    Pri −20 °C je BMW i3 sporočal, da je posoda za tekočino za pranje stekel prazna, čeprav je bila še skoraj polna. Senzorji imajo zimo prav tako radi kot mi. Nalijte zimsko tekočino in ne verjemite vsemu, kar piše na zaslonu.

    Kontrolni seznam

    Pred prvim snegom

    1Do 15. novembra

    • Zimske pnevmatike z najmanj 3 mm profila (za Avstrijo 4 mm), odobrene verige v prtljažniku.
    • Tlak v pnevmatikah, preverjen, ko so pnevmatike hladne.
    • Zimska tekočina za pranje stekel.
    • Najnovejša programska oprema in nastavljen urnik predgretja in polnjenja.

    2Pred vsako zimsko vožnjo

    • Predgretje 30–45 minut pred odhodom, ko je avto priključen.
    • Polnjenje, ki se konča tik pred odhodom.
    • Očiščene kamere in senzorji ter odstranjen sneg s strehe in pokrova prtljažnika.
    • Navigacija do hitre polnilnice vsaj 30–45 minut pred prihodom.

    3Za smučarsko pot

    • En postanek več in rezerva ob prihodu, posebej pri vzponih in s strešnim kovčkom.
    • Polnilnica pri nastanitvi, da je baterija zjutraj topla.
    • Baterije v mrazu ne puščajte dlje časa pod 20 %.
    • Način Sentry in podobni nadzorni načini pozimi porabijo več. Vklopite jih premišljeno.
    • Po vožnji sperite sol s podvozja, koles in zavor.

    Pogled DeMS

    Zima ni razlog, da ne bi vozili na elektriko

    Pozimi električni avto porabi več. To drži. Drži pa tudi, da vas zjutraj čaka topel avto, ker ste ga ogreli s kavča. Da vam ni treba strgati stekel. Da je baterija polna, ko se zbudite. In da je vožnja z domačo elektriko tudi pri porabi 25 kWh na 100 km še vedno približno za polovico cenejša od bencina.

    Zima zahteva načrtovanje, ne poguma. Mi smo načrtovali do Laponske. Vi boste do Kranjske Gore zmogli brez težav.
    ❄

    Delite svojo zimsko izkušnjo: kakšno porabo ste izmerili pri najhladnejši vožnji in s katerim avtom? Pošljite podatke in fotografijo na info@demssi.live.

    Pošljite izkušnjo ›
    IZ
    Ignac Završnik

    predsednik DeMS, Društva e-Mobilnost Slovenija. Hvala društvu Tesla Owners Slovenia za vodič, ki je bil izhodišče tega zapisa.

    Iz arhiva · januar 2023Polno naloženi z električnim vozilom do Švice
    Iz arhiva · 2019Aurora EV roadtrip

    Neodvisne izkušnje voznikov električnih vozil

    DeMS deli znanje iz prve roke, od Kranjske Gore do Laponske. Podprite nas s članstvom.

  • Veliki test štirih električnih SUV-jev

    Veliki test štirih električnih SUV-jev

    Veliki test DeMS · Ljubljana → Latisana → Ljubljana · april 2026

    Veliki test štirih električnih SUV‑jev

    V današnjem avtomobilskem svetu so izjemno priljubljeni SUV-ji v vseh oblikah. Zato smo se skupaj z Gregorjem Pavšičem iz SiOL-a ter hrvaškim youtuberjem Paulom Uršićem odločili pripraviti veliki test najboljših in najbolj pričakovanih električnih vozil SUV.

    • Zeekr 7X
    • BMW iX3
    • Xpeng G6
    • Tesla Model Y
    4 SUV-jiKitajska, Evropa in ZDA na isti progi
    ~330 kmLjubljana → Latisana → Ljubljana, večinoma 130 km/h
    15,1 kWhna 100 km, najnižja poraba (Tesla Model Y RWD)
    38 %največ baterije na cilju (BMW iX3)
    Blaž HrovatDB
    ZapisalaBlaž Hrovat in Denis Bozovičar

    Na testu so sodelovali: kitajsko vozilo z »dušo« iz Švedske Zeekr 7X Performance, najbolje prodajani SUV Tesla Model Y RWD, še en kitajski predstavnik Xpeng G6 LR ter predstavnik nove generacije – BMW iX3 50 Neue Klasse.

    Tesla in Xpeng sta z zadnjim pogonom in baterijo kemijske zgradbe LFP, Zeekr in BMW pa s štirikolesnim pogonom in baterijo NMC. Največje vprašanje pri električnih vozilih je seveda doseg, zato smo vsa štiri vozila odpeljali na test iz Ljubljane (Rudnik), kjer smo baterije na Eleportovih polnilnicah napolnili do 100 %, nato pa se odpeljali do Italije (izvoz Latisana/Lignano) in nazaj na izhodišče.

    Tehnični podatki vozil

    LFPzadnji pogon

    Tesla Model Y RWD

    (voznik Denis)

    Baterija
    64/60 kWh LFP CATL
    Motor
    299 KM
    Teža
    2003 kg
    Moč polnjenja
    do 185 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    5,9 s
    Dolžina
    4,79 m
    Prtljažnik
    854 l
    NMCštirikolesni pogon800 V

    Zeekr 7X Performance

    (voznik Grega)

    Baterija
    100/96 kWh NMC CATL Qilin 800 V
    Motor
    640 KM
    Teža
    2535 kg
    Moč polnjenja
    do 480 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    3,8 s
    Dolžina
    4,78 m
    Prtljažnik
    539 l
    LFPzadnji pogon800 V

    Xpeng G6 LR

    (voznik Paul)

    Baterija
    80,8/80 kWh LFP 800 V
    Motor
    296 KM
    Teža
    2190 kg
    Moč polnjenja
    do 451 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    6,7 s
    Dolžina
    4,75 m
    Prtljažnik
    571 l
    NMCštirikolesni pogon800 V

    BMW iX3 50 Neue Klasse

    (voznik Blaž)

    Baterija
    115/108 kWh NMC 800 V
    Motor
    469 KM
    Teža
    2360 kg
    Moč polnjenja
    do 400 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    4,9 s
    Dolžina
    4,78 m
    Prtljažnik
    520 l
    Štirje električni SUV-ji na testu DeMS

    Potek testa

    • Ljubljana (Rudnik)Eleportove polnilnice, vsa vozila na 100 %
    • Počivališče Lomprva menjava vozil
    • Ravbarkomandadruga menjava
    • Počivališče Studenectretja menjava
    • Izvoz Dolenja vas – Senožečeizmenjava vtisov
    • Fernetiči → Palmanova → Portogruarovečinoma 130 km/h
    • Izvoz Latisanaobrat in vrnitev proti Ljubljani
    • Počivališče Povir, dvorec Haasbergkava in fotografiranje
    • Ljubljana (Rudnik)končni podatki in polnjenje

    Pred startom smo se dogovorili, da bomo vozila sproti menjavali. Ker do meje z Italijo ni veliko priložnosti, je bila prva menjava že na počivališču Lom. Vozilo predam kolegu in se prepustim Zeekru 7X. Nasmeh, izbira načina vožnje – in že drsimo naprej.

    Naslednji postanek je bil na Ravbarkomandi, kjer smo bili že precej navdušeni nad tem, kateri avto nas čaka v naslednjem delu poti. Sam sem se prepustil BMW-ju iX3 in med vožnjo poskušal zajeti čim več občutkov. Priznam – težko je, a najbolj v spominu ostane projekcija informacij čez celotno širino vetrobranskega stekla. Impresivno, včasih celo preveč privlači pogled.

    Električni SUV-ji na poti

    Sledila je vožnja do počivališča Studenec, kjer smo se ponovno zamenjali. Tokrat dobim v roke bel volan Xpenga G6 in takoj se počutim domače – prostornost me spomni na Model Y. Nadaljujemo do izvoza Dolenja vas – Senožeče, kjer sledi krajši klepet in izmenjava vtisov: nekdo pohvali vzmetenje Zeekra, drugi minimalizem Tesle, tretji projekcijski zaslon BMW-ja.

    Nato sledi daljša vožnja prek Fernetičev mimo Palmanove proti Portogruaru, kjer zavijemo na izhod Latisana. Po plačilu cestnine se obrnemo in vrnemo proti Ljubljani. Avtocesta je bila precej prazna, zato smo večino časa vozili 130 km/h, občasno tudi nekoliko hitreje. Pri 50 % napolnjenosti baterije smo zapisali podatke o prevoženi razdalji in porabi.

    Stanje pri 50 %

    Pri 50 % napolnjenosti baterije
    VoziloPrevoženi kmPoraba
    Zeekr 7X238 km
    22,3 kWh/100 km
    BMW iX3 50 xDrive254 km
    21 kWh/100 km
    Xpeng G6 LR201 km
    20 kWh/100 km
    Tesla Model Y RWD186 km
    14,9 kWh/100 km

    Zelena vrstica: najnižja poraba

    Na počivališču Povir si privoščimo kavo in prigrizek. Nato se ustavimo še pri dvorcu Haasberg na Planini za fotografiranje. Proti Ljubljani nas na vrhniškem klancu preseneti pas sodre – dovolj, da je na nasprotnem pasu že obrnjeno vozilo, drugi pa so naredili reševalni pas, po katerem so prihajali gasilci in reševalci.

    Na koncu se vrnemo na izhodišče – Eleportove polnilnice Ljubljana–Rudnik – in zapišemo končne podatke.

    Stanje na cilju

    Na cilju, Ljubljana (Rudnik)
    VoziloPrevoženi kmPorabaPreostanek baterije
    Zeekr 7X339 km
    21,7 kWh/100 km
    28 %
    BMW iX3 50 xDrive332 km
    19,9 kWh/100 km
    38 %
    Xpeng G6 LR328 km
    20,1 kWh/100 km
    18 %
    Tesla Model Y RWD332 km
    15,1 kWh/100 km
    10 %

    Zelena vrstica: najnižja poraba

    Polnjenje

    Sledi priklop na polnilnice in spremljanje hitrosti polnjenja. Polnili smo drug za drugim, da smo se izognili morebitnim omejitvam moči.

    Prikaz grafov polnjenja za vsa štiri vozila na ultrahitrih polnilnicah Eleport v Ljubljani z maksimalno močjo 400 kW.
    Prikaz grafov polnjenja za vsa štiri vozila na ultrahitrih polnilnicah Eleport v Ljubljani z maksimalno močjo 400 kW.
    Tesla Model Y RWD (Juniper)
    Tesla Model Y RWD (Juniper)
    Xpeng G6 LR
    Xpeng G6 LR
    Zeekr 7X Performance
    Zeekr 7X Performance
    BMW iX3 50 xDrive Neue Klasse
    BMW iX3 50 xDrive Neue Klasse

    Mnenja testne ekipe

    GP
    Gregor PavšičSiOL

    Vsi štirje električni avtomobili so odlični in pripravljeni prevzeti vlogo edinega družinskega avtomobila. Odlična dinamika, digitalizacija – to je povsem drugačna izkušnja avtomobila, kot smo je bili vajeni. Tesla Model Y je odličen vsestranski paket, a žal še vedno na 400-voltni zasnovi. Marsikje ni več vodilna, a kot celota ostaja zlati standard električne ponudbe.

    Xpeng in Zeekr sta visokotehnološka kitajska izzivalca – Xpeng je prava mala kopija Tesle, kar v tem primeru ni slabo. Zeekr 7X je tehnološka ladja na štirih kolesih, z daleč najboljšo krivuljo moči pri hitrem polnjenju, a tudi najvišjo porabo. BMW iX3 pa učinkovito dokazuje razvojno moč evropske industrije – vozniško najbolj prepričljiv, zelo udoben in pri porabi ne razočara.

    DB
    Denis Bozovičarvoznik Tesle Model Y

    Kitajska predstavnika navdušita s hitrostjo polnjenja, ki deloma izniči višjo porabo. Zeekr z zračnim vzmetenjem dobro skriva svojo težo, Xpeng pa s svojo belo notranjostjo ponudi občutek prostornosti. BMW navduši z voznim občutkom, projekcijskim zaslonom in kakovostjo izdelave. Tesla znova pokaže svojo dominanco v učinkovitosti. Ko sem se vrnil za volan svoje Tesle Y, sem si rekel: »Dobro sem izbral, ne zamenjam te z nikomer.« Na koncu pa vedno odločajo tudi cene.

    Blaž Hrovat
    Blaž HrovatDeMS
    • Tesla Model Y – vse informacije in nastavitve na enem mestu, daleč najboljša programska oprema ter najcenejše in najpreprostejše polnjenje.
    • Zeekr 7X – izjemno mehko podvozje, izjemne zmogljivosti, hitro polnjenje in odlična kakovost izdelave.
    • Xpeng G6 – kot bi vozil Teslo Model Y, a bolj udobno in bolj premium, z izjemnim hitrim polnjenjem, programska oprema pa še potrebuje nekaj razvoja.
    • BMW – močen evropski odgovor kitajskim proizvajalcem in Tesli: učinkovit motor, visoka moč polnjenja, ogromna baterija z nizko težo. Sedežev paketa M pa ne bi izbral – pretrdi so.
    PU
    Paul Uršićyoutuber, Hrvaška
    • Tesla Model Y RWDNajbolj učinkovit – Moja znamka. Minimalizem na kolesih. Tišina v kabini in linearno pospeševanje ustvarjata občutek, kot da drsiš po zraku, a vzmetenje je na asfaltu trše. Volan je izjemno natančen, infotainment hiter in najboljši na trgu. Najbolj učinkovit.
    • Xpeng G6Najudobnejši – Tehnološki pripomoček, spremenjen v SUV. Udobnejši od Tesle, z mehkejšim vzmetenjem in bolj sproščenim karakterjem. Kabina je futuristična, vozne asistence pa serijske in zelo funkcionalne. Najudobnejši.
    • Zeekr 7XNajbolj športen – Premium občutek z odmerkom »wow« efekta. Močan, tih in zelo uglajen v vožnji, s poudarkom na luksuzu in tehnologiji. Zračno vzmetenje naredi razliko, notranjost pa deluje kot lounge na kolesih. Najbolj športen.
    • BMW iX3 Neue KlasseNajvečji doseg – Najnovejši BMW, ki veliko obeta. Natančen volan, dober občutek na cesti in napredna baterijska tehnologija. Virtualni kokpit pod vetrobranskim steklom diši po revoluciji v svetu avtomobilizma. Največji doseg.
    Testna ekipa DeMS

    Zaključna misel

    Svojega favorita izberete sami

    Ali sta v letu 2026 doseg električnih vozil in hitro polnjenje v Evropi še vedno težava? Ali Evropa zaostaja za odličnimi kitajskimi električnimi vozili in ameriško Teslo?

    Naš test kaže, da se v vsakem od teh vozil skriva odgovor: izjemno hitro polnjenje, izjemno učinkovit pogon in zelo kakovostna izdelava. Ne glede na to, ali ima vozilo 2000 ali 2500 kg – vsi štirje so se izkazali več kot odlično. Svojega favorita pa izberete sami.

    Blaž HrovatDB
    Blaž Hrovat in Denis Bozovičar

    Zapisala

    Videozapisi

    Videozapis Blaža Hrovata

    Videozapis Paula Uršića

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • BMW i40 edrive40, neslišni grand coupe

    BMW i40 edrive40, neslišni grand coupe

    DeMS-ov test · julij 2025

    BMW i4 eDrive40, neslišni gran coupé

    Športna kabina, vrhunski materiali in odlično hitro polnjenje. Na avtocesti se je izkazal, na lokalnih cestah pa je doseg ostal pod pričakovanji.

    346 kmpo avtocesti do 130 km/h, 100 % → 9 %
    454 kmpo lokalnih cestah do 100 km/h, 100 % → 8 %
    205 kWskoraj takoj ob vklopu pri 8 %
    12 minpolnjenje do 50 %, dovolj za 200 km po avtocesti

    Od i3 do i4

    BMW je leta 2013 začel s proizvodnjo prvega električnega i3, za katerega so zgradili prav posebno tovarno in se zanj maksimalno potrudili. Leta 2022 se je proizvodnja i3 žal ustavila. BMW je svojo paleto vozil popolnoma elektrificiral.

    BMW i4 eDrive40

    Baterija in pogon

    Predstavljam vam BMW i4 eDrive40. Oznaka 40 predstavlja večjo baterijo, 83,9 kWh bruto ali 81,3 kWh uporabne kapacitete. BMW ima zelo kakovostne baterijske sklope, že v i3 je bila dokaj majhna baterija vodno hlajena. i4 ima cilindrično baterijo zelo znanega proizvajalca CATL ali od EVE. Kemijska sestava je NMC (nikelj, mangan, kobalt). Vozilo na testu ima zadnji pogon s 340 konji in 430 Nm. Lahko je v izvedbi xDrive s pogonom na vsa kolesa s 410 konji. Obstajata še dve izvedbi M in ena z manjšo baterijo (70 kWh).

    eDrive40 · zadnji pogon

    340 KM

    Navor
    430 Nm
    Bruto
    83,9 kWh
    Neto
    81,3 kWh
    Ta je bil na testu
    xDrive · vsa kolesa

    410 KM

    Kemija
    NMC
    BMW i4 eDrive40

    Kabina

    V kabini je počutje športno, mogoče celo malo utesnjeno, ampak tak je športni duh v BMW-jih. Materiali so povsod vrhunski in sedeži kljub paketu M zelo udobni. Sem ter tja se skriva kakšna svetleča (piano black) plastika, ampak je ni preveč. Na zadnji klopi je malo manj prostora, kot sem pričakoval, in tla niso ravna, ampak imajo kar veliko grbo kot pri fosilnem vozilu.

    BMW i4 eDrive40

    Žal tudi i4 nima spredaj prtljažnega prostora, kar bi bilo pri električnem vozilu zelo dobrodošlo.

    Test dosega

    Preizkusil sem doseg i4 eDrive40 z zadnjim pogonom na avtocesti od 100 % do okroglih 10 % po omejitvah do 130 km/h. Zapeljal sem ga iz Ljubljane do Italije v Portogruaro in nazaj v Ljubljano na počivališče Barje. Uspelo mi je narediti 346 km s povprečno porabo 20,7 kWh/100 km in ostalo mi je 9 % baterije. Na avtocesti se je torej zelo dobro izkazal.

    Malo me je razočaral na testu dosega na lokalnih cestah do 100 km/h, kjer vsako električno vozilo pokaže svoj skriti adut. Pot po lokalnih cestah sem prevozil iz Domžal do Portoroža in nazaj v Ljubljano in potem do Jesenic in nazaj v Ljubljano ter en krog po Barju (Jezero, Ig) in nazaj v Ljubljano v BTC.

    BMW i4 eDrive40

    Uspelo mi je prevoziti 454 km od 100 % do 8 % s povprečno porabo 15,8 kWh/100 km.

    Doseg in povprečna poraba

    Lokalne ceste · do 100 km/h
    454 km
    Avtocesta · do 130 km/h
    346 km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata. Poraba: lokalno 15,8 kWh/100 km (100 % → 8 %), avtocesta 20,7 kWh/100 km (100 % → 9 %).

    Za to sem po mojem grobem izračunu porabil 70 kWh, baterija pa ima 81,3 kWh neto. Tako da se sprašujem, kje je preostalih 11 kWh. Ostalo je še 8 %, kar je mogoče 4 kWh. Ali je vozilo neučinkovito? Kje so izgube? Ali je v hladnem vremenu še slabše?

    Skratka, pričakoval sem vsaj 500 km.Najbolje se bo torej počutil na avtocesti s potovalno hitrostjo 130 km/h.

    Hitro polnjenje

    Preizkusil sem tudi moč polnjenja na hitri polnilnici. Takoj pri vklopu z 8 % je dobil skoraj najvišjo moč polnjenja (205 kW) in to držal do dobrih 30 %. Do 50 % je potreboval samo 12 minut, kar je dovolj za 200 km na avtocesti. Vsi testi so tudi v videoobliki na mojem kanalu YouTube, spodaj povezave.

    205 kWod 8 % do dobrih 30 %
    12 mindo 50 %, za 200 km po avtocesti
    18 mindo 65 %, za dobrih 250 km

    Za najhitrejše premagovanje razdalje polnimo 18 minut do 65 %, kar je dosega za dobrih 250 km, nato naprej do naslednje polnilnice, kajti avtocesta je njegov dom.

    BMW i4 eDrive40

    Sklep

    Za tiste, ki jim znamka pomeni veliko

    Ali s kar visoko ceno BMW i4 lahko konkurira veliko drugim znamkam električnih vozil?

    Če si res močno želite BMW in vam znamka pomeni veliko, je moj odgovor DA.

    Ogled BMW i4 na mojem kanalu na YouTubu

    Predstavitev vozila

    Test dosega na avtocesti

    Test dosega na lokalnih cestah

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Zelo jezen in trd bavarski križanec iX2 xdrive30 M

    Zelo jezen in trd bavarski križanec iX2 xdrive30 M

    DeMS-ov test · april 2024

    Zelo jezen in trd bavarski križanec iX2 xDrive30 M

    Novi električni BMW iX2 z opremo M: agresiven videz, trdo podvozje in iz Lendave do Kopra brez polnjenja.

    313 KMxDrive z dvema motorjema
    64,7 kWhuporabna kapaciteta baterije
    310 kmLendava–Koper pri 110 km/h
    125 kWnajvečja moč DC-polnjenja

    Čisto nov iz Bavarske v Nemčiji prihaja novi križanec iX2 s pogonom na elektriko. Seveda govorim o BMW, ki se hoče s prenovljeno obliko tudi zelo pobahati, da je električen. V izvedbi M je paket spredaj videti zelo agresiven, zadaj pa je, kot da bi počila petarda, na vse konce kar nekako skoraj sesekljan. Ali je zgolj moj okus tak?

    BMW iX2 xDrive30 M

    Izvedbe in baterija

    Na voljo je v dveh izvedbah, s sprednjim pogonom z enim motorjem ali s pogonom na vsa štiri kolesa (xDrive) z dvema motorjema. S pogonom samo spredaj ima 204 konjske moči, z xDrive pa 313 konjskih moči. Obe izvedbi imata baterije vrste NMC prismatic z brutokapaciteto 66,5 kWh in uporabno 64,7 kWh.

    Sprednji pogon
    204 KM
    xDrive (dva motorja)
    313 KM
    Baterija
    NMC, prizmatična
    Kapaciteta
    66,5 / 64,7 kWh
    AC-polnjenje
    11 kW
    DC-polnjenje
    do 125 kW
    Prtljažnik
    525 l
    Cena od
    dobrih 55.000 €

    Za električna vozila BMW je zelo znano, da se z baterijami trudijo in naredijo zelo dobre in vzdržljive. Poznamo tri vrste baterij:

    Cylindrical

    so znane po zelo dobrem hlajenju in lažjem popravilu,

    Pouch

    imajo slabše hlajenje in so zelo dovzetne za degradacijo in kvarjenje zaradi segrevanja in slabšega hlajenja,

    Prismatic

    tretja, pa združuje najboljše iz obeh svetov.

    iX2

    To vrsto uporablja vedno več proizvajalcev baterij, tudi BMW, saj ima izredno dobro hlajenje in vzdržljivost.

    BMW iX2 xDrive30 M

    Udobje

    Moj testni iX2 xDrive z opremo M je imel 20-palčna platišča, ki so prinesla manj udobno vožnjo, pa tudi podvozje je malo trše. Če vozilo ne bi bilo opremljeno z opremo M, bi se vozil veliko bolj udobno. Sedeži so tudi zelo zelo trdi, za daljše poti že skoraj zelo neudobni, malo zadevo popravi masaža.

    Poraba in doseg

    Vožnja po predpisih na avtocesti s povprečjem 130 km/h znaša na 100 km dobrih 22 kWh, vožnja po avtocesti s povprečjem 110 km/h znaša 17 kWh na 100 km, če bi pa vozili 10 % več kot po predpisih, bi bila na avtocesti poraba že 26 kWh na 100 km. Ampak te številke veljajo ob temperaturi 15 °C ob sončnem in suhem vremenu. iX2 je zaradi oblike križanca višje vozilo, kar pripomore k večjemu uporu, mogoče pa pri tem »pomagajo« tudi ogromne ledvičke v sprednjem odbijaču, ki pa so lepo osvetljene ponoči.

    Kaj to pomeni za doseg z baterijo uporabne kapacitete 64 kWh? Pri povprečni hitrosti 110 km/h je iX2 uspel prevoziti iz Lendave v Koper po najdaljšem avtocestnem odseku v Sloveniji, kar znaša 310 km. Start z 98 %, na cilju pa je bilo 13 %. Če bi vozil 130 km/h, bi bilo to slabih 250 km, pri 10 % več od 130 km/h pa govorimo že o slabih 200 km dosega. Govorimo o dobrih vremenskih razmerah.

    Poraba in doseg na avtocesti (15 °C, sončno, suho)

    Povprečna hitrostPorabaDoseg
    110 km/h17 kWh/100 km310 km
    Lendava–Koper, 98 % → 13 %
    130 km/h (po predpisih)dobrih 22 kWh/100 kmslabih 250 km
    10 % več od 130 km/h26 kWh/100 kmslabih 200 km
    Vrednosti iz članka.

    Polnjenje

    iX2 se polni na AC-polnilnici z močjo 11 kW, na DC-polnilnici pa z največjo močjo 125 kW, seveda pri optimalnih pogojih: temperatura baterije in napolnjenost baterije pod 25 %.

    Ko sem navigiral na hitro polnilnico, nisem nikjer zasledil, da bi vozilo temperiralo baterijo, kar je v hladnih dneh zelo dobrodošlo. Sem skoraj prepričan, da električna vozila BMW predgrejejo oz. temperirajo baterije pred prihodom na hitro polnilnico.

    Asistenčni sistemi

    Pohvalil bi še vse asistenčne sisteme, ki omogočajo sproščeno vožnjo, samodejna menjava pasu na avtocesti deluje skoraj perfektno ter radarski tempomat s sistemom ohranjanja pasu delujeta skupaj skoraj brez napak. Zanimivo je tudi to, da ko v navigaciji izbereš cilj, te vozilo opozori, da moraš na razcepu zamenjati pas. V bistvu ti pove, naj daš smernik, in če tega ne narediš dovolj hitro, ti zavibrira volan v pravo smer.

    BMW iX2 xDrive30 M

    Zabava med polnjenjem

    Zanimivost je tudi to, da vam med polnjenjem v iX2 ne bo dolgčas, kajti multimedijski center na glavnem zaslonu nudi veliko zabave. Nekakšna BMW-aplikacija ponuja spletno trgovino z igrami in raznimi drugimi aplikacijami, ki si jih naložite v vozilo. Zanimivost pri igrah je, da se vaš telefon nekako spremeni v krmilnik in s telefonom upravljate igro na zaslonu. Še posebej zabavno je to, da lahko otroci igrajo igre z več igralci hkrati.

    BMW iX2 xDrive30 M

    Kabina in prtljažnik

    Kabina je zelo lepo zračna in ni občutka utesnjenosti, kar je značilno za nekatere BMW-je. Prostor v prtljažnem prostoru je za 525 litrov, sprednjega prtljažnika ni, čeprav bi se to glede na dolg sprednji del spodobilo, saj tam ni motorja.

    BMW iX2 xDrive30 M

    Oprema M ali ne?

    Bi izbral v križancu opremo M?Ne, privarčeval bi dobrih 5000 € in peljal bi se veliko bolj udobno.

    Cena za BMW iX2 se začne pri dobrih 55.000 €. Konkurenca je že zelo velika, a cene za električno vozilo s toliko opreme se gibljejo približno enako. Razlike so samo pri manjših porabah in večjih baterijah.

    Pohvale

    • asistenčni sistemi: samodejna menjava pasu, radarski tempomat in ohranjanje pasu
    • zračna kabina brez občutka utesnjenosti
    • igre in aplikacije med polnjenjem
    • prtljažni prostor 525 litrov

    Pripombe

    • z opremo M trše podvozje in zelo trdi sedeži
    • ni sprednjega prtljažnika
    • pri navigaciji na hitro polnilnico ni bilo zaznati temperiranja baterije
    • paket M stane dobrih 5000 €

    Moj video od Lendave do Kopra

    Z BMW iX2 od Lendave do Kopra

    Posebna zahvala BMW Slovenije za druženje z BMW iX2 xDrive30 M.

    Testi na naših cestah

    DeMS preizkuša električna vozila v resničnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • DeMS malo naokoli po Sloveniji, izzivi porabe in časa

    DeMS malo naokoli po Sloveniji, izzivi porabe in časa

    V Društvu e-Mobilnost Slovenija se s testi električnih vozil ukvarjamo na nekoliko drugačen način, kot je običajno za ostale deležnike v Sloveniji. Test električnih vozil izvajamo v družbi in o testu obvestimo tudi druge preko socialnih omrežij. Dostop do zadnjih modelov električnih vozil na takšen način omogočimo širši množici. Hkrati izvajamo test preko celotne Slovenije, kar pomeni, da električna vozila približamo vsem, ki jih to zanima.

    Jutranja gneča v Ljubljani

    Dne 29. 10. 2022 smo se odločili na isti dan narediti več testov. V ta namen smo se ob 9.00 zbrali v Ljubljani pri hotelu NOX z naslednjimi vozili:

    1.     Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 baterija 91 kWh, platišča 255/60 R18 (Blaž Hrovat)
    2.     Tesla Model Y Dual Motor LR (2021) baterija 75 kWh, platišča 255/45 R19 (Matjaž Potrč)
    3.     Tesla Model Y Dual Motor LR (2022) baterija 82 kWh, platišča 255/40 R20 (Ignac Završnik)
    Poglede iz druge strani

    Nismo bili sami, saj so se nam pridružili člani in nečlani. Simon z zadnjo verzijo BMW iX M60 2022 in Robert s svojim kombijem Peugeot e-Expert 2021. Pogovori in primerjave vozil so potekali med načrtovanim polnjenjem vozil do 100 %. V resnici pa nismo vseh napolnili do 100 %, razen Ford Mustang Mach-E ER RWD. Tesla Model Y Dual Motor LR 2022 se pri 99 % ni hotela polniti, pri Tesla Model Y Dual Motor LR 2021 pa smo prekinili polnjenje ob 99 %, ker balansiranje baterij vzame preveč časa. Vreme je bilo megleno in temperatura 11 °C, kar pomeni večjo porabo. Ob 10.18 start proti Kopru.

    Gneča na cesti proti Kopru

    Pogled na navigacijo nam je podal informacijo o tem, da se nam obetata dva zastoja in 15-minutno podaljšanje poti do Kopra. Ustrezno smo prilagodili hitrost in sledili navigaciji glede obvozov.

    Na začetku megleno in hladno

    Še beseda o analitiki, ki jo osebno uporabljam pri zajemu podatkov iz Tesla Model Y Dual Motor LR 2022. Aplikacija Tessie nam je omogočila vpogled v podatke za baterijo, polnjenja, opravljeni poti. Ob 6.000 kilometrih je stanje še vedno 100 %.

    Po Vrhniki nas je pričakalo sončno vreme in temperature so se začele dvigovati. Promet se je sprostil, hitrosti so narasle in vozili smo tudi po maksimalnih omejitvah.

    Pri Senožečah nas je navigacija usmerila na lokalno cesto, kar sicer pomeni prihranek pri porabi in hkrati daljši čas potovanja.

    Senožeče, obvoz

    Kasneje smo se vrnili na avtocesto in nadaljevali pot proti Kopru. Na cilj v Koper smo po prevoženih 107 kilometrih prispeli ob 11.32. Na OMV Koper ob Ionity polnilnih postajah pa presenečenje. Prosto zgolj eno mesto in takoj za nami so se postavila še štiri vozila. Prizor gneče, ki smo ga običajno vajeni iz objav na socialnih omrežjih.

    Rezultati porabe po računalnikih pa so bili naslednji.

    1.     Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 start 100 %, prihod 79 %, poraba 180 Wh/km, (napolnil 20,837 do 98 %)
    1.     Tesla Model Y Dual Motor LR 2022 start 99 % prihod 77 %, poraba 151 Wh/km, (napolnili 19,745 kWh do 99 %)
    1.     Tesla Model Y Dual Motor LR 2021 start 100 %, prihod 76 %, poraba 144 Wh/km, (napolnili 16,811 kWh do 99 %)

    Pri primerjavi Tesla Model Y Dual Motor LR 2022 in Tesla Model Y Dual Motor LR 2021 se vidi, da manjša platišča ob podobni vožnji in vozilu pomenijo manjšo porabo. Enako velja seveda tudi za Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022.

    Med podatki v vozilu in podatki na polnilni postaji obstajajo razlike, čemu je tako, je pa drugo vprašanje. Nekaj gre na račun izgub pri hlajenju/ogrevanju baterije, morda števec pretočene energije v polnilni postaji. Vsekakor se zaračuna energija, ki je zapisana na polnilni postaji.

    Učinkovitost polnjenja v Kopru, Tesla Model Y

    Prvi del test Ljubljana Koper smo opravili. Ob polnjenju smo se dogovorili za nadaljnjo taktiko vožnje. Eno vozilo po omejitvah (Tesla Model Y Dual Motor LR 2021), druga dva (Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 in Tesla Model Y Dual Motor LR 2022) pa do 110 km/h. Radi bi videli razliko v času in razliko v porabi. Načrt je bil opraviti pot proti Mariboru in nato preko Ljubljane do Radovljice. Seveda brez polnjenja, če bo to možno. Skupna dolžina načrtovane poti 400 kilometrov.

    Ford Mustang Mach-E, pripravljen na odhod
    Stanje baterije, čas, temperatura, ocena,…

    Ob 12.27 odhod iz Kopra. Stanje baterije pri odhodu Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 98 %, Tesla Model Y Dual Motor LR 2022 98 % in Tesla Model Y Dual Motor LR 2021) 99 %. Matjaž je imel privilegij, da je vozil do 130 km/h, Blaž in jaz pa do 110 km/h. Primerjamo čase prihoda in porabo vozil. Vreme jasno, prijetno toplo, skoraj idealno za vožnjo po Sloveniji. Matjaž se nam počasi oddaljuje, saj njegovo pot lahko spremljamo preko aplikacije. Glede na izračune bo prišel 15 minut pred nama.

    Na poti proti Mariboru

    Glede na novice iz socialnih omrežij, nas v Mariboru že pričakujejo naši člani Mojca, Miran in Boštjan. Žal smo imeli zamudo, ki se je vlekla še iz jutranjih zastojev, zato nas je pričakal samo Boštjan. Prvi v Maribor ob 14.27 pripelje Matjaž do polnilne postaje v BS Maribor Vzhod.

    Ob 14.43 pa se pridruživa še Blaž in jaz. Razlika na poti dolžine 232 kilometrov je v 16 minutah.

    Kaj pa poraba?

    1.     Tesla Model Y Dual Motor LR 2021 start 99 %, prihod 33 %, poraba 186 Wh/km
    2.     Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 start 98 %, prihod 54 %, poraba 180 Wh/km
    3.     Tesla Model Y Dual Motor LR 2022 start 98 % prihod 49 %, poraba 158 Wh/km
    Postanek za fotografijo, avtor Boštjan
    V Mariboru nas je počakal naš član Boštjan

    Z manjšo hitrostjo privarčujemo z energijo, vendar potrebujemo več časa za isto pot. Vsak se sam odloča, kaj je bolj primerno zanj, na nas pa je, da v praksi preverimo, kakšne so razlike. Na podlagi večje porabe je Matjaž polnil, nama z Blažem pa ni bilo treba, saj sva imela dovolj energije do Radovljice. Čas je bil za malico in tudi naša ekipa je odšla do bližnje okrepčevalnice.

    Štirje v vrsto

    Tesla Model Y Dual Motor LR 2021 je v Mariboru dopolnil s 33 % na 70 %. Skupno po podatkih polnilnice 27 kWh električne energije.

     

    Ob 15.52 nadaljevali pot proti Radovljici. Načrt je bil enak, Matjaž vozi po omejitvah, midva z Blažem pa do 110 km/h. Zgoraj so navedene razlike od Kopra do Maribora. Pot smo nadaljevali ter tako dobili še bolj natančne podatke. Skupna pot brez polnjenja je dosegla 400 kilometrov.

    Štajerska

    Pot je potekala brez problemov, le pri Ljubljani se je poudarilo vprašanje, ali gremo po bližnjici preko Celovške ceste ali preko predora. Izbrali smo Šentviški predor.

    Pot s pogledom na Triglav

    Na začetku poti so bile temperature še visoke za ta letni čas, se pravi okoli 22 °C, potem pa so proti Gorenjski začele padati proti 19 °C. Posledično se je poraba, zaradi rahlega vzpona in nižje temperature, povečala. Prvi je na cilj prispel ob 17.18 Matjaž s Tesla Model Y Dual Motor LR 2021, ob 17.31 pa sva se pridružila še Blaž s Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 in jaz s Tesla Model Y Dual Motor LR 2022

    1.     Tesla Model Y Dual Motor LR 2021 start 70 %, prihod 23 %, poraba 185 Wh/km
    2.     Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 start 54 %, prihod 19 %, poraba 190 Wh/km
    3.     Tesla Model Y Dual Motor LR 2022 start 49 % prihod 12 %, poraba 161 Wh/km

    Ob polnjenju sem nam je kasneje pridružil še naš član Andrej Pečjak iz Metrona s svojim predelanim električnim vozilom Fiat Panda. S spodnjih fotografij je razvidno, da smo preverili še termično obremenitev kablov. Prav lepo se vidi spiralno vodno hlajeni kabel. 

    Matjaž, Ignac in Andrej

    Ob pogovoru smo dokončali polnjenje Tesla Model Y Dual Motor LR 2022 in Ford Mustang Mach-E ER RWD 2022 do 99 %. Izgube niso zanemarljive, čas polnjenja, prenesena energija in moč polnjenja so razvidni iz spodnjih fotografij.

    Tesla Model Y polnjenje v Radovljici. Dodana energija in porabljena. Učinkovitost 95 %

    Tesla Model Y Dual Motor LR 2021 smo polnili v dveh sejah. Prvo na 350 kW Ionity, kasneje pa na 50 kW SODO polnilnici. Skupaj dodano po podatkih polnilnic 32 kWh + 28 kWh = 60 kWh (na 50-kilovatni je več kot pol ure potekalo balansiranje na 99 % napolnjenosti).

    Za zaključek smo skupaj z Andrejem obiskali nove prostore Metrona v Podnartu. Tam nas je naša članica Jasna pogostila s čajem in piškoti, pogovor je potekal na temo e-mobilnosti in novih poslovnih prostorov. Ideja o energetskem trajnostnem krogu se bo še enkrat dokazala v praksi. Kaj več pa bodo predstavili sami v prihodnosti.

    Ignac, Blaž, Matjaž in Andrej. Jasna pravi “ekipa, da te skipa”. Na obisku pri Metron Inštitutu.

    Zapisal 

    Ignac Završnik

    P.S.  Še video zapis o testu s strani Matjaža.

     

  • DEMS člani znova povezujejo eSlovenijo 4.0

    DEMS člani znova povezujejo eSlovenijo 4.0

    Povezujemo eSlovenijo 4.0

    Ideja dveh zanesenjakov, Marjana Božiča in Ignaca Završnika je prerasla v tradicionalni izziv: vožnja po najdaljšem avtocestnem odseku z električnimi vozili. Letos smo se zbrali že četrtič zapored. Ekipe so na 300 km razdalji od Lendave do Kopra testirale zmogljivosti svojih električnih vozil.

    Tradicionalno nas je podprlo podjetje MOL Slovenija d. o. o. z brezplačno hrano in pijačo za udeležence. Uporabnikom električnih vozil pa je bila bistvena možnost brezplačne uporabe ultra hitre polnilne postaje MOL Pince sever.

    Jutranja gneča za kavo na BS MOL Pince.
    V vmesnem času električna vozila uporabljajo polnilno infrastrukturo na BS MOL Pince.

    Izzivi so različni. Nekaterim uspe prepeljati pot z minimalno porabo 8,5 kWh na 100 kilometrov, drugi želijo prilagoditi hitrost in s tem čas potovanja prilagoditi tehničnim karakteristikam vozila. Na porabo vpliva tudi vreme, ki z nižjimi temperaturami in dežjem kroji višjo porabo. Letos smo imeli dobre razmere glede gostote prometa in malo manj dobre glede vremena. Prve tri ekipe so pot opravile v dobrih dveh urah in pol. Povprečje torej 120 km/h.

    Nekaj zapisov iz preteklih dogodkov.

    Tradicionalno je vlogo organizatorja prevzel Blaž Hrovat. Usklajevanje prijav ni enostavno delo in za dobro voljo udeležencev se je treba potruditi.

    Župan Janez Magyar in Blaž Hrovat

    Zahvala gre tudi Martini Bukovec iz Javnega zavoda za turizem Lendava, ki zna poskrbeti za gostoljubje in obveščenost medijev o našem dogodku.

    Martina Bukovec, Ignac Završnik, Janez Magyar in Marjan Božič

    Po zbranih podatkih se nas je zbralo skupno enaintrideset (31) udeležencev s petnajstimi (15) električnimi vozili in kot presenečenje, prvič na tem izzivu električni motocikel Energica Ego+ 21.5 kWh. Zahvala gre podjetju  Rotoks d. o. o., ki nam je omogočilo test električnega motocikla na najdaljšem avtocestnem odseku v Sloveniji.

    Hitro CCS polnjenje. Andrej Korošec in Matjaž Kuček

    Enako velja za podjetje Porsche Slovenija d.o.o., ki nam je omogočilo test električnega vozila Audi eTron 55 S sportback.

    Audi 55 na BS MOL Pince

    Prav tako smo preko podjetja Tesla dobili na test zadnji model Tesla Model 3 Long Range, kar nam je omogočilo primerjavo stare in nove verzije. Katera registrska tablica bolj ustreza TM3?

    Levo TM3 LR letnik 2022, desno TM3 LR letnik 2019

    Tik pred dogodkom smo dobili še vozilo Kia EV6 AWD iz podjetja Pan Jan iz Ivančne Gorice.

    Skupinska fotografiranja so vedno priljubljena. Letos pa še posebej, kar se vidi iz zadovoljnih obrazov ter častnega mesta električnemu motociklu Energica Ego+ 21.5 kWh.

    Tik pred odhodom proti Kopru

    Pot proti Kopru iz Lendave postaja vsako leto časovna krajša. Če smo porabili pri prvem izzivu v letu 2018 pet ur vožnje s postanki, je sedaj drugače. Ta čas smo skrajšali na dve uri in pol brez postankov.  Poraba energije je zaradi višje povprečne hitrosti narasla, vendar ob večji bateriji to tudi ni več problem.  Z nižjo hitrostjo bi porabili manj energije in morda bi nam celo uspelo prevoziti relacijo Lendava Koper Lendava brez vmesnega polnjenja. Pa imamo izziv do poletja.  

    Na pot smo se prvi odpravili ob 11.23 oziroma verjetno tudi kasneje, saj nismo merili posameznih odhodov. Na poti so temperature nihale od 13℃ – 15℃. Padavin pa na srečo ni bilo. 

    Pri Celju.
    Tik pred ciljem v Kopru
    Na cilju

    Najbolj so zanimivi rezultati, ki jih lahko primerjamo tudi s podatki iz prejšnjih let. Vsako leto je več modelov, ki imajo hitrejše polnjenje. Čas poti je tudi krajši, saj so sedaj povprečne hitrosti potovanja že 120 km/h za 300 kilometrov. Torej električna vozila ob uporabi ultra hitri polnilnic in večjih baterijah ne zaostajajo za vozili gnanimi na fosilna goriva. Od vseh električnih vozil, sedmim ni bilo treba polniti na relaciji Lendava – Koper. Osebne vtise udeležencev pa smo zbrali spodaj v obliki FB komentarjev.

    Povezave do tehnični karakteristik udeleženih električnih vozil.

    1. Audi eTron 55 S sportback
    2. Energio Ego
    3. Kia EV6
    4. Kia eSoul 64                               
    5. Hyundai Ioniq 28                
    6. Hyundai Ioniq 28                
    7. Hyundai Ioniq 5
    8. Hyundai Kona 64
    9. Nissan Leaf 40
    10. Nissan Leaf 62
    11. Tesla Model 3 LR 2019
    12. Tesla Model 3 LR 2022
    13. Tesla Model 85 S
    14. Tesla Model 90D
    15. Tesla Model Y LR 2021
    “Early Birds” za test moči polnjenja v Kopra, TM3 LR letnik 2019, TMY LR letnik 2021, TM3 LR letnik 2022
    Rezultati v analogni obliki
    Preverjanje moči polnjenja vedno zbuja zanimanje med člani društva. Bo preseglo 200 kW?
    Gre tudi preko 200 kW !

    Nekaj najbolj navdušenih ekip, fotografirano na cilju. Važno je sodelovati.

    Milena in Daniel Terglav
    Boštjan Završnik in Robi Irgl
    Marko Logonder in Matjaž Potrč
    Irena in Darko Hrovat
    Damijan Zupančič, Aleksander Suhinin in Klement Kralj
    Matjaž Kuček in Janja Vegliach
    Larissa in Blaž Hrovat
    Dejan Lavrič in Ana Marija Sirk
    Mario Klaneček in Sebastjan Trunkel
    Damijan in Martin Hrovat
    Polona Kavar Glavič in Zoran Glavič

    Na koncu smo se udeleženci zopet tradicionalno dobili v Takamaki, na pogostitvi. Zbrani vtisi iz dogodka “Povezujemo eSlovenijo” ter novi načrti za prihodnost so glavna tema takšnih srečanj.

    Takamaka
    Kozarec penine, po zaslugi g. Daniela Terglava
    Izbira jedi v Takamaki

    Facebook vtisi udeležencev

     

    Za konec pa še video posnetek sobotnega druženja članov Društva e-Mobilnost Slovenija na dogodku “Povezujemo eSlovenijo”

    Naš član Matjaž Potrč pa je zbral vtise o dogodku “Povezujemo eSlovenijo” na svojem Youtube kanalu.

    Vtisi v lokalni medijih.

    http://lendavainfo.com/foto-z-elektricnimi-avtomobili-izpred-stolpa-vinarium-brez-vmesnega-polnjenja-krenili-v-koper/

    Zbral in zapisal.

    Ignac Završnik

  • DEMS TEST, VOZILI SMO BMW iX

    DEMS TEST, VOZILI SMO BMW iX

    DeMS – BMW iX

    BMW je v juniju 2021 predpremierno predstavil svoj drugi električni avto z imenom iX. Gre za športni terence SUV velikosti BMW X5 po zunanjih merah in BMW X7 po notranjih merah. BMW iX je zgrajen na namenski električni platformi iz kombinacije aluminija in karbona, kar omogoča odlično prostornost vozila in znosno težo vozila.

    Oblika iX je vsekakor drugačna od videnih vozil in razdvaja, podobno kot i3, ki je kljub svoji drugačnosti po vseh letih še vedno oblikovno zanimiv in kupci, ga še vedno kupujejo. V novembru 2021 so prvi primerki avtomobila BMW iX že prišli v salone in našli prve kupce, ki so avtomobile naročili le po slikah in tehničnih podatkih.

    Avto Aktiv iz Kranja, nas je prijazno povabil na predstavitev in testno vožnjo. Za vožnjo so bili na voljo iX 40. Pri iX gre poudariti ekološko noto. Vozilo se proizvaja v Nemčiji v Co2 nevtralni tovarni, ki se napaja iz lokalne hidroelektrarne, veliko delov v vozilu je izdelano iz recikliranih materialov, pogonski sklop pa ne uporablja zemljin in redkih kovin. Pogonski motor je izdelan brez trajnih magnetov in redkih kovin, kar omogoča neodvisnost od Azijskih dobaviteljev in izkoriščanja delovne sile v Afriki. Pri BMW trdijo, da je izkoristek motorja 93 %. Notranjost je sicer mogoče naročiti tudi v usnju, ki je obdelano z naravnim olivnim oljem, večino notranjosti pa temelji na umetnih materialih.

    Prvi vtis zunanjosti je impresiven in v realnosti je videti precej lepši, če lahko tako zapišem, mogoče gre to dejstvo pripisat tudi, da so bili vsi testni primerki v temni barvi, in je bilo tako videti precej manj kontrastne črnine in do izraza pridejo tudi novi bronze detajli. Ko se človek usede za volan BMW iX je občutek, kot bi se usedel v zofo v dnevni sobi in ne v vozilo. Sedeži so mehki in udobni, vse je mehko oblazinjeno v plišastem blagu, vključno z armaturo, za doplačilo seveda tudi v usnju. V oči takoj padejo Swarovski detajli, ki dajejo še posebej prestižen občutek. Posebej odličen je zvočniški sistem Bowers & Wilkins, ki vas bo stal dodatnih 6 tisočakov.

    Celotna notranjost je zgrajena okoli voznika, kar je najprej razvidno iz ukrivljenega zaslona pred voznikov, ki je res impresiven, posebej pa moram pohvaliti njegovo intuitivnost in preprostost uporabe. Brez dlake na jeziku lahko zatrdim, da je najboljši programski vmesnik izdelek v razredu. Lebdeča zaslona sta v resnici dva povezana v eno in velikosti 12,3 palcev pred voznikom in 14,9 palcev info zabavni zaslon.

    Naš testni primerek, je bil opremljen s stekleno streho, brez možnosti odpiranja. Ker je BMW iX tehnološko napreden, so senčenje stekla vgradili kar v steklo, ki se s pritiskom na steklo zatemni, podobno kot, če bi zaprli zastor, le da je precej hitreje in neslišno. Žal se ne da nastavljati stopnje zatemnjenosti, kot to sicer poznamo iz Boeingov 787 za temnenje stranskih stekel.

    V Sloveniji sta trenutno na volji različici iX 40 s pogonom na zadnji kolesni par in močjo 240 kw oz. 326 KM, 630 Nm navora in manjšo 71 kWh neto baterijo, ter ix50 s pogonom na vsa 4 kolesa ter dvema elektromotorji s skupno močjo 385 kW oz. 523 KM in večjo 105 kWh neto baterijo. Moči primeren je tudi pospešek 6,1 oziroma 4,6 sekunde od 0 do 100 km/h in elektronska omejena hitrost na 200 km/h. BMW iX je s svojio dolžino 4953 mm in skoraj 2,5 tone teže velik in težak avtomobil, vendar motorji tudi v šibkejši različici dobro opravljajo svoje delo in v svoji vožnji skriva svojo težo in velikost. Kasneje bosta na voljo tudi model ix30 in najmočnejši ixM60, predvidena moč motorja več kot 450 kW oziroma 600 konjskimi močmi. kapaciteta baterija še ni znana

    Na voljo je tudi 4 kolesno krmiljenje, ki se poda velikost in olajša vožnjo po mestnih ulicah, žal ga nismo uspeli preizkusiti. Serijsko je iX opremljem z zračnim vzmetenjem z nastavitvijo normalne, športne ali ekonomične vožnje. V programu normal se avto pelje na zračnih blazinah, in nekako odstrani luknje s slovenskih cest, v načinu sport pa se pokaže športen karakter BMW vozil.

    Vožnja je res izjemno tiha in na nivoju dnevne sobe. Mehki sedeži imajo manj bočne opore, kot smo jo sicer vajeni v BMW, vendar se fotelji podajo zasnovi vozila.

    Med testno vožnjo smo se ustavili na Ionity polnilnici. iX 40 se polne z močjo DC 150 kw, kar smo preverili v praksi in lahko potrdimo, da tehnični podatki o hitrosti polnjenja držijo.

    Med polnjenjem smo se usedli še na zadnje sedeže in preverili tudi prostornost prtljažnika. Sedenja zadaj odlično, prostora na zadnjih sedežih veliko. Velikost in oblike odpiranja vrat prtljažnika razočara. Prtljažnik je majhen glede na dimenzije vozila, v dvojnem dnu se sicer skriva še nekaj prostora, pa vendar odločno premajhen za dimenzije vozila.

    Integrirane zadnje luči se karakterju avta ne podajo in gre vsekakor za slabši del avtomobila.

    Med vožnjo smo preizkusili tudi nekaj asistenčnih sistemov, s katerimi pri BMW iX res niso skoparili. Vzdrževanje razdalje in vožnja po sredini voznega pasu so naravnost odlični in prepričljivi. Volan je kapacitiven in se ga je treba le rahlo dotikati, ni treba obešati teže na volan.

    Avto zaznava stranski promet, kolesarje in pešce pri zavijanju desno, nasproti vozeč avtomobil pri zavijanju levo, zna pa avto sam odparkirati s parkirišča in še kaj bi se našlo, kar nismo uspeli prizikusiti. V sodelovanju z odličnim projekcijskim zalonom je upravljanje avta, res enostavno in prepričljivo.

    Na testu smo uspeli prizkusiti le iX 40 z manjšo baterijo, ki je na testu porabil zmernik 25 kwh na 100 km. Gre za kombinirano vožnjo, polovico avtoceste in polovico primestne vožnje. Taka nizka poraba je kar spodoben podatek, za tako veliko in težko vozilo. Vsekakor pa smo uspeli narediti premalo kilometrov, da bi lahko realno ocenili podatek o porabi.

    Povpraševanje strank je večinoma po iX50 modelu, preprosto zaradi večje baterije, ki je nujna za tako velik avto.

    BMW je serijsko opremljen z »one pedal drive«, ki poustvarja ležerno križarjenje. V večini primerov ni potrebno premikanje noge s plina na zavoro, saj je mogoče avto voziti le s plinom in regeneracijo do popolne zaustavitve.

    Pri nakupu BMW iX pa moramo poznati še nekaj dejstev glede dobavljivosti in cene. Cena cenejšega iX 40 se začne pri skoraj 82 tisočakih, brez posebne dodatne opreme, model ix50 pa se začne pri malo več kot 108 tisočakih v evrih. Z dodatno opremo se cena hitro dvigne še za kakšnih 20 do 30 tisočakov. Tudi če imate denar v žepu in se odpravite v nakup, pa vam trgovci ne morejo zagotoviti, da bi avto dobavili v letu 2023, saj je povpraševanje po BMW iX enostavno presegla najbolj optimistična pričakovanja.

    Veliko povpraševanje gre pripisat tudi dejstvu, da konkurence ni veliko. Tesla X, Audi e-tron, Jaguar i-Pace in tu se konkurenca zaključi. Mirno lahko zatrdim, da je polno opremljen ix50 pred konkurenco v skoraj vseh pogledih in trenutno najboljši električen SUV, le dobiti ga ne morete prav hitro, oziroma niti ni jasno, kdaj je dobavljiv.

    HVALIMO:

    • Vtis dnevne sobe na kolesih
    • Prepričljivi asistenčni sistemi
    • Nizka poraba in velika baterija

    GRAJAMO:

    • Vrata brez okvirjev, pri vsakem zapiranju stekla ustvarjajo neprepričljiv zvok
    • Dobava novih vozil v letu 2023 (po navedbah trgovcev)

     

    Simon Zgonc

    Triglav v ozadju
  • BMW iX3 proti AUDI Q4 e-tron

    BMW iX3 proti AUDI Q4 e-tron

    DEMS TEST

    AUDI Q4 e-tron

    Na tokratnem primerjalnem testu smo primerjali dve vozili SUV iz srednjega razreda, srednjega razreda po velikosti, cene so že segle v premijski razred. Primerjali smo BMW iX3 in Audi Q4 E-tron.

    Gre za vozili srednjega razreda, ki sta že lahko spodobna družinska avtomobila, to velja za velikost, število sedežev in tudi domet obeh vozil. Cena ix3 se začne s preko 70.000 evri Q4 pri spodobnih 46.000 evrih, vendar za precej podhranjeno verzijo.

    BMW iX3 je zgrajen na obstoječi platformi BMW X3, torej ne gre za električno platformo, temveč gre za obstoječi X3, ki so mu nadeli električni pogonski sklop. Klasično zgradbo vozila opazimo pri dveh detajlih, tunelu za 5 potnika na zadnjem sedežu, kjer bo moral noge držati narazen, saj je v tunelu pri vozilu na notranje zgorevanje, sprednja in zadnja os povezana z mehanskim kardanom, česar pri električni platformi ni potrebno, saj sta prednji in zadnji električni motor povezana samo z električnimi kabli. Drugi detajl pa so dimenzije vozila. BMW kljub konkretno večjim zunanjim dimenzijam z dolžino 4,73 m, ponuja skoraj enako prostora kot precej krajši Q4 z dolžino 4,58 metra. Seveda je BMW znotraj nekoliko višji in širši, vendar ne bistveno glede na zunanje mere.

    BMW iX3 navduši v več pogledih. Ne glede na klasično zasnovo vozila gre za dobro uravnoteženo električno vozilo, predvsem pa je vozila zelo skladno in premijsko. Vse, kar je v vozilu, je nekako na nivoju srednje prestižnega razreda, in noben detajl posebej ne izstopa, kar pa ne moremo trditi za AUDI Q4, kjer so nekateri detajli vrhunski, drugi pa žal primerni za vozila nižjega razreda.

    Takoj ko odpreš vrata iX3 se usedeš za volan, je začutiti prestižno notranjost, prestižno izdelavo in harmonijo materialov ter oblikovanja. Ko pritisneš tipko start in zaigra Harmon Kardon ozvočenje, pa se ti naježijo čuti. Po pritisku tipke START, ki je žal obvezna, pred zagonom menjalnika v D, z veseljem pritisnemo pedal plina do konca in nasmešek na obrazu je obvezen. Pogon na zadnji osi z 286 KM in 400 Nm navora je naravnost odličen in iX3 pospeši iz mesta do 100 km/h v 6,8 sekunde in se ustavi pri elektronsko omejenih 180 km/h. Podvozje je dobro uravnoteženo in zelo športno, vozna dinamika odlična in veselje v vožnji kot vsi BMW. Neto kapaciteta baterija znaša 74 kWh, kar pomeni nekje 300 km avtocestnega dosega in nekje 350 km mestno do primestnega dosega.

    Odpravimo se na test iz Ljubljane do Pirana, da preverimo porabo iX3, ki je pri avtocestnih hitrostih porabil do Kopra v povprečju 22,86 kWh, kar je spodoben podatek, za tako veliko vozilo. Med vožnjo do Kopra testiramo tudi radarski tempomat in zadrževanje avtomobila na voznem pasu. Oboje iX3 opravi z odliko, saj tako zanesljive pol samodejne vožnje skoraj ni v nobenem vozilu predvsem pa ne tega razreda. Pri pol samodejni vožnji navduši kapacitivni volan, ki ne zahteva obteževanja, temveč le rahel dotik volana. iX3 je opremljen s “one pedal drive”, kjer lahko v meniju nastavljamo, koliko regeneracije, bo v voznem režimu D, vozni režim B pa ponuja maksimalno regeneracijo. V meniju lahko nastavimo maksimalno regeneracijo že za režim D in tako prestavljanje v režim B sploh ni potrebno.

    Testno vozilo je bilo izdatno opremljeno, saj je bilo opremljeno poleg osnovne opreme s ceno vozila 70.750 evrov z dodatnim paketom IMPRESIVEN v vrednosti 7.668 evrov, kar pomeni dodatnih 26 postavk, kot so “head up” zaslon, usnjena notranjost z električno nastavljivimi sedeži, panoramsko streho z odpiranjem, asistenčni sistemi, Harman Kardon ozvočenje, kamere z nadzorom okolice, upravljanje radia s kretnjami. Majhna izbira paketov ne preseneča, saj je avto izdelan na Kitajskem (enako kot Tesle 3, ki so na voljo na Slovenskem trgu), prav majhno število možnosti paketov, poenostavi izbiro vozila, kar pa sicer ni v navadi pri avtomobilih nemškega porekla, kjer je na razpolago po 100 in več dodatnih možnosti.

    Uporabniški vmesnik v slovenskem jeziku je zalo preprost in uporabnik se hitro znajde med vsemi meniji in najde, kar potrebuje. To velja za nastavitev navigacije, DAB radia ali pa vremena, če želite. Vmesnik je zanimivo opremljen z upravljanjem s kretnjami, tako da s kretnjami levo, desno, gor dol ali kroženjem, lahko upravljate kar precej menijev brez dotikanja zaslona občutljivega na dotik.

     

    AUDI Q4 e-tron je povsem novo vozilo, razvito ne MEB namenski električni platformi iz skupine Volkswagen. Gre za zelo všečno in sveže oblikovano vozilo, ki kljub majhnim dimenzijam vozila z dolžino 4,58 m ponuja veliko prostora v notranjosti. Če primerjam večji e-tron 55, je zanimivo Q4 le malenkostno manjši po notranjih dimenzijah in precej manjših zunanjih dimenzijah, seveda pa po opremi precej daleč od večjega brata. Audi Q4 je čistokrvni avtomobil nemške izdelave, kjer je na voljo kar predlog cenik opcij in verzij. Začne se se z modelom Q35 nato Q40, Q45 in najmočnejši model Q50. Razlike so v dveh verzijah baterije, ki lahko znaša 52 kWh netto ali 77 kWh neto in pogonom na zadnji par koles z močjo 170 ali 204 KM, ter Quatro pogon z močjo 265 oziroma 299 KM.

    Testni model, ki smo ga vozili, je AUDI Q4 40 e-tron in je opremljen z baterijo neto kapacitete 77 kWh in pogonom na zadnja kolesa z močjo 204 KM. Pohvalimo obračani krog pri samo zadnjem pogonu, ki je najmanjši od vseh vozil s 4 krogci, celo od Audi A1.

    Prvi vtis avtomobila je zelo všečno in skladno oblikovanje. Ko smo se usedli za volan, pa je prvo navdušenje zbledelo. Sedeži iz S-line notranjosti so odlični, generalno pa je notranjost avantgardno oblikovana, vendar precej plastična na otip, predvsem vrata. Izbira voznega načina je mogoča brez pritiska na tipko Start/Stop, ker je pohvalno. Najprej razočara zvočni sistem SONOS, ki sicer ni drag na plačilu dodatne opreme, je pa daleč od premijskega Harman Kardona v iX3. Ob pritisku na plin se avto medlo odziva kljub 204 KM in ni pričaral navdušenj, ki smo jih vajeni iz električnih avtomobilov. Zgornja hitrost je omejena elektronsko na 160 km/h, kar je dovolj za upoštevanje zakonskih predpisov v Sloveniji, v Nemčiji pa se raje umaknite na avtocesti. Audi Q4 žal še danes ni opremljen z “one pedal drive” sistemom. V voznem načinu D regeneracije ni (lahko jo vsakič znova povečamo s pritiskanjem obvolanskih ročic) v voznem načinu B je regeneracija približno 30 do 40-%, celotne regeneracije. Če želite regeneracije več, potem morate pritisniti pedal za zavoro, kjer najprej deluje regeneracija šele nato klasični zavorni sistem. Audi prosim, zgledujte se po BMW ali Tesli, kjer se regeneracija nastavi v meniju vmesnika in se uporabnik odloči sam ali želi “one pedal drive” ali ne. Audi ima celo zelo zanimivo idejo, avtomatske regeneracije. Če avta ni spredaj, regeneracije ni, če je avto spredaj, se regeneracija povečuje, a žal je to le ideja, v praksi neuporabno.

    Na poti od Ljubljane do Kopra je po avtocesti porabil zglednih 21,6 kWh/100 km električne energije, kar pomeni pri neto 77 kWh veliki bateriji okoli 350 km dosega, v mestu in okolici pa 400 km in še nekaj zraven. Na poti do Kopra smo preizkušali asistenčne sisteme, ki v Audiju ne navdušijo. Pol samodejna vožnja ne prepriča, avto neprepričljivo tava levo in desno in se ne drži sredine voznega pasu. Audi tudi žal vztraja na dodatni ročici tempomata, spodaj levo, ki potrebuje privajanje, ni osvetljena in ni preveč intuitivna. Razočara in vznemirja predvsem dejstvo, da je treba ob vklopu radarskega tempomata najprej tempomat vključiti, ponovni pritisk pa pomeni aktivacijo, vožnje po sredini voznega pasu. Tak način aktivacije je nekoč uporabljala Tesla, kar je pomenilo več sto milijonske tožbe in smrtne izide na cesti, ker ljudje ob vklopu pol samodejne vožnje pričakujejo, usmerjanje avtomobila na sredini voznega pasu.

    Namesto ročice bi lahko kot v ID4 dodali tipke na volan, ki so osvetljene in intuitivne. Radarski tempomat ne upošteva znakov, jih le izpisuje, tako da se človek vpraša ali je premijsko vozilo VW ID4 ali AUDI Q4. VW ID4 in ID3 namreč znata prilagajati hitrost tempomata glede na prebrane znake. Radarski tempomat je mogoče v Q4 nastavljati z ročico le v korakih po 10 km/h, pod hitrostjo 70 km/h pa v korakih po 5 km/h. Torej če želite nastaviti tempomat na varnih 135 km/h, je to edino mogoče, da se peljete 135 km/h in šele takrat vključite tempomat. Naknadno spreminjanje hitrosti vas omeji na korake po 10 km/h.

    Uporabniški sistem MMI je žal zelo neintuitiven in tudi neodziven. Iskanje nastavitev zelo komplicirano, hkrati pa se napake ponavljajo še iz dve leti starega e-trona 55. Mape se samodejno obarvajo modro, zaslon pred volanom se kar sam spreminja, jezik govorne navigacije se občasno spreminja v skandinavske jezike, skratka zelo neprepričljiv vmesnik in predvsem zelo počasen. Včasih boste mogli ob zagonu avta počakati kako minuto ali dve, preden boste lahko vnesli v navigacijo, kam se želite peljati.

    AUDI Q4 je iz VW MEB platforme prevzel nekatere dobre lastnosti, kot sta nizka poraba in dobra izkoriščenost prostora. Prevzel je odličen “head up” zaslon, žal testni primerek ni bil opremljen z njim, predvsem pa ja prevzel tudi precej nelogične lastnosti, kot je upravljanje klimatizacije. Zračne reže v Audi Q4 nimajo funkcije regulacije pretoka zraka, zračna reža je odprta, s premikom v stran, jo je mogoče zapreti, ne pa regulirati. Tu je klimatizacij v iX3 na povsem drugem nivoju. Predvsem v BMW-jih lahko spreminjate moč ventilatorja, avtomatska klimatizacija pa bo še vedno ostala vključena. 

    Na koncu testa lahko zapišemo, še dejstvo, da avta nista povsem primerljiva glede opreme, saj je bil BMW iX3 na testu z maksimalno opremo, Audi pa s srednjim pogonskim sklopom z 204 KM in na spisku je precej dodatne opreme mogoče še doplačati. Dinamičnost Audija, bi se pri verziji z 265 ali 299 KM precej povečala, “head up”, usnjena notranjost in panorama, pa bi pričarala več premijskega pridiha. Vsekakor pa ostaja dejstvo pri AUDI Q4, da je uporabniški vmesnik MMI povsem podpovprečen, počasen in neintuitiven z veliko vsebinskimi napakami in nelogičnostmi. Pri električnih avtomobilih je ena bolj uporabnih funkcij vklop klimatizacije na mestu. Pri audiju morate v šest menijev, če boste funkcijo sploh našli, kljub temu da je na volanu tipka, zvezdica, ki jo je mogoče programirati po lastni želji, ne ponujenih željah, ki pa so neuporabne in ne vključujejo klimatizacije na mestu. Pri BMW so se lotili tega bolj prefinjeno, dodali tipko na daljinec, kjer je mogoče tipko nastaviti za klimatizacijo na mestu. Tako lahko npr. ko se parkirate pred supermarket in stopite iz avta in ugotovite, da je zunaj vroče ali hladno, enostavno pritisnete tipko na daljincu in klimatizacija avtomobila na mestu se nadaljuje in po nakupu, vas pričaka ogreto ali ohlajeno vozilo.

     

    Če na kratko strnemo vtise obeh primerjanih vozil lahko zapišemo naslednje, gre za odločitev oblika pred vsebino ali vsebina pred obliko. BMW je precej bolj premijski in dinamičen avtomobil, ki žal ni izdelan na električni platformi. AUDI je všečno oblikovan avtomobil velikih nasprotij, izdelan na električni platformi, do premijskega občutka in vsebine pa mu žal še veliko manjka.

     

    Hvalimo:

    • Premijska notranjost
    • Vozna dinamika
    • Zvočniški sistem
    • Prepričljiva pol samodejna vožnja
    • Odličen uporabniški vmesnik z upravljanjem s kretnjami

     

    Grajamo:

    • Velike zunanje mere, ni izdelan na električni platformi
    • Visoka osnovna cena



    AUDI Q4 e-tron

     

    Hvalimo

    • Zelo dolg spisek dodatne opreme in motorizacije
    • Oblikovno izredno prepričljiv
    • Možnost 4 kolesnega pogona
    • Dostopna osnovna cena

     

    Grajamo

    • Avantgardna a hkrati plastična notranjost
    • Ventilacija brez nastavitve pretoka zraka na režah
    • Neprepričljiv zvočniški sistem SONOS
    • Neintuitiven MMI uporabniški vmesnik
    • Neprepričljiva (NEVARNA) pol samodejna vožnja

       

    Zapisal

    Simon Zgonc

  • Električni Tris

    Električni Tris

    V sončnem, vendar precej hladnem vremenu za ta letni čas, smo izvedeli DeMS test na klasični relaciji Ljubljana – Piran. Test je bil izveden s primerjavo treh električnih vozil.

    BMW i3                        

    • baterija bruto 33,2 kWh (neto 27,2 kWh)
    • dolžina 4011 mm, višina 1598 mm, širina 1775 mm
    • teža 1320 kg
      BMW i3

    MINI Cooper S E          

    • baterija bruto 32,6 kWh (neto 28,9 kWh)
    • dolžina 3850 mm, višina 1432 mm, širina 1727 mm
    • teža 1440 kg
      MINI Cooper S E

    Hyundai Ioniq            

    • baterija bruto 30,5 kWh (neto 28 kWh)
    • dolžina 4470 mm, višina 1450 mm, širina 1820 mm
    • teža 1495 kg
      Hyundai Ioniq

    BMW i3 smo že imeli na primerjalnem testu, enako velja za Hyundai Ioniq. MINI Cooper S E pa smo na tej relaciji vozili prvič.

    Start iz Ljubljane

    Za kanček začinjenosti eTris testa smo poskrbeli pri startu ob 11:18 pred hotelom NOX. Zaradi tehničnih težav in omejitve s časom je bila napolnjenost baterij različna. BMW i3 100 %, MINI Cooper S E 97 % in Hyundai Ioniq 96 %.

    BMW i3 – 100 %
    MINI Cooper S E – 97 %
    Hyundai Ioniq – 96 %

     

    Hitrost vožnje poteka na DeMS testu po zgornjih omejitvah in prilagojena je razmeram na cesti. Včasih gre hitreje, ker je manj zastojev in del na cesti. Dostikrat pa ni tako. Pri postankih se ta razlika opazi v času in povprečni hitrosti.

    Mini Cooper S E
    BMW i3
    Hyundai Ioniq

    Prvi postanek smo ob 11:45 naredili na počivališču BS Ravbarkomanda. Preverili smo porabo in stanje baterij iz potovalnih računalnikov.

    • MINI Cooper S E – 19,3 kWh na 100 km, 66 %
    • BMW i3 – 20,1 kWh na 100 km, 67,5 %
    • Hyundai Ioniq – 16,7 kWh na 100 km, 71 %

    Pot smo, v skladu s prometom,  nadaljevali proti Kopru, ki nam je sedaj omogočil tudi hitrosti do 130 km/h.

    130 km/h

    V Koper smo prispeli ob 12:21. Kot običajno smo postanek naredili na ultra hitri polnilni postaji Ionity, zaradi testa hitrosti polnjenja vozil.

    Ionity Koper

    Rezultati testa hitrosti polnjenja

    • MINI Cooper S E – 43,63 kW
    • BMW i3 – 42,85 kWh
    • Hyundai Ioniq – 63,54 kW
      Test hitrosti polnjenja MINI Cooper S E

    Rezultati v Kopru iz potovalnih računalnikov

    • *MINI Cooper S E – baterija 37 %, poraba 16,7 kWh / 100 km
    • BMW i3 – baterija 34,5 %, poraba 17,5 kWh / 100 km
    • *Hyundai Ioniq – baterija 44 %, poraba 13,9 kWh / 100 km

    *Hyundai Ioniq lahko prištejemo 4 %, MINI Cooper S E lahko prištejemo 3 %. Pri startu nista bila napolnjena do 100 %

    Na ultra hitri polnilni postaji Ionity v Kopru smo napolnili električna vozila v dveh polnjenjih. S prvim polnjenjem smo preverjali hitrost polnjenja.

     


    BMW i3                        

    • I DC polnjenje   4,285 kWh do 49 %
    • II DC polnjenje 6,438 kWh do 70 %
      Do 70 %

    MINI Cooper S E          

    • I DC polnjenje   4,363 kWh do 52 %
    • II DC polnjenje 6,583 kWh do 72 %
      Do 72 %

    Hyundai Ioniq               

    • I DC polnjenje   6,354 kWh do 62 %
    • II DC polnjenje  4,743 kWh do 80 %         
      Do 80 %

    Pot se je nadaljevala proti Piranu, kamor smo prispeli ob 13:14.

    Pot proti Piranu

    Na cilju pa presenečenje, od treh polnilnih postaj je delovala samo ena. Sreča v nesreči, da je poleg plačljivih še ena polnilna postaja, namenjena polnjenju občinskim vozilom.  Z dovoljenjem  smo priklopili dve vozili na občinsko polnilno postajo.

    Osamljeni MINI Cooper S E
    Delujoča polnilna postaja

    Rezultati na podlagi podatkov s polnilnih postaj.


    *BMW i3                             

    • III AC polnjenje Piran 11,96 kWh 
    • 4,285 kWh (I) + 6,438 kWh (II) + 11,96 kWh (III) = 22,683 kWh za 124 km

    Povprečje 18,29 kWh na 100 kilometrov


    MINI Cooper S E                      

    • III AC polnjenje Piran 11,63 kWh 
    • 4,363 kWh(I) + 6,583 kWh (II) + 11,63 kWh (III) = 22,576 kWh za 124 km

    Povprečje 18,21 kWh na 100 kilometrov


    Hyundai Ioniq                   

    • III AC polnjenje Piran 7,84 kWh
    • 6,354 kWh (I) + 4,743 kWh (II) + 7,84 kWh (III)= 18,937 kWh za 124 km

    Povprečje 15,27 kWh na 100 kilometrov.

    *V primeru BMW i3 je potovalni računalnik pokazal precej nižjo porabo 17 kWh na 100 kilometrov, meritve preko pretočene energije pa 18,29 kWh za 100 kilometrov. Morda je celo problem v necertificiranih števcih električne energije.    

    Potovalni računalnik BMW i3

    Razlika v porabi med BMW i3 in MINI Cooper S E je zelo majhna, vendar v korist MINI Cooper S E in to kljub dejstvu, da ima BMW i3 ožje gume in manjšo težo. MINI Cooper S E in BMW i3 si delita tudi enak pogon in baterijo. V hitrosti polnjenja sta identična, saj to je bilo nekako logično.

    eTris

    Vožnja z MINI Cooper S E je vsekakor zelo trda in s tem tudi športna. Počutje v kabini je zelo športno in MINI Cooper S E te spodbuja, da zaviješ z avtoceste ter začneš vožnjo po lokalnih cestah. Voziti skozi ovinke je čisti užitek in treba je priznati, da je temu tudi namenjen.

    Poraba Hyundai Ioniq je bila pričakovana ter nobeno presenečenje enako velja za hitrost polnjenja v primerjavi z BMW i3 oziroma MINI Cooper S E.

    Zahvala za test gre Avto Aktiv BTC City Ljubljana za MINI Cooper S E in podjetju Avantcar d.o.o za BMW i3.

    Blaž Hrovat

    Kava na koncu poti

     

  • Rezultati DeMS ankete 2020

    Rezultati DeMS ankete 2020

    V letu 2020 smo v društvu DeMS na svojih dogodkih in izobraževanjih delili anketo z naslovom »Anketni list za lastnike/uporabnike električnih vozil«.

    Osnovo za vprašanja smo povzeli po vprašalnikih norveških kolegov iz društva Norge Elbil. Dodali pa smo še vprašanja, ki smo jih prilagodili lokalnim značilnostim. Rezultati so zanimivi in v določenih segmentih presenečajo.

    Norge Elbil / vprašalnik

    Anketa je vključevala 76 anketiranih, od katerih je bilo 74 % moških. Geografska struktura je sorazmerno pokrivala celotno Slovenijo. 70 % udeležencev je bilo starih med 40 in 60 let, 87 % jih prebiva v hišah (69 % prebivalstva Slovenije živi v hišah / 2011), povprečni dohodek anketiranih je 2.132 € (povprečje v Sloveniji za leto 2020 je 1.970 €).

    Prednost v uporabi električnega vozila imajo torej lastniki hiš, ker niso odvisni od javne polnilne infrastrukture. Povprečen dohodek pa sporoča, da omejitev ni v finančnih zmožnostih prihodnjega lastnika, ampak zgolj v informiranosti o prednostih električnih vozil.

    Izobraževanja DeMS

    72 % anketiranih si lasti vsaj eno električno vozilo, nekateri pa tudi več. Modeli in znamke so zelo različni, od vstopnih do premijskih razredov električnih vozil. Raznolikost govori o tem, da pri električnih vozilih sedaj obstaja možnost nakupa vseh cenovnih razredov.

    Bloke 2020

    61 % odstotkov anketiranih se je odločilo za prehod na električno vozilo na podlagi ekonomskega prihranka, zgolj 37 % pa na podlagi okoljskih vidikov. Rezultat nam pove, da moramo pri prehodu v brezogljično družbo spodbujati ekonomski vidik odločitve, okoljevarstveni pa bo s prehodom prišel sam od sebe.

    Najbolj bran zapis na spletni strani društva

    Zanimivo je, da ima samo 57 % anketiranih domačo polnilno postajo, 47 % pa ima fotovoltaično elektrarno na strehi, 37 % jih za ogrevanje hiše uporablja toplotne črpalke. 13 % anketiranih ima baterijski zalogovnik električne energije. Pri domači polnilni postaji bi pričakovali večji delež, za baterijske hranilnike pa je rezultat pozitivno presenečenje. Pri baterijskih hranilnikih namreč ni spodbud s strani Eko sklada.

    Trajnostni energetski krog

    V društvu zagovarjamo trajnostni energetski krog (električno vozilo, fotovoltaika, baterijski hranilnik), rezultati ankete kažejo, da gre razvoj v pravo smer. Za hitrejši prehod bodo ključne finančne spodbude v prihodnosti, brez spodbud bo rezultat sicer enak, vendar bomo do njega prispeli nekaj let kasneje.

    Zapisal

    Ignac Završnik