Kategorija: Testi

  • FORTHING S7: Prostorna električna limuzina v najbolj občutljivem cenovnem razredu

    FORTHING S7: Prostorna električna limuzina v najbolj občutljivem cenovnem razredu

    DeMS-ov test · maj 2026

    Forthing S7: prostorna električna limuzina v najbolj občutljivem cenovnem razredu

    Preizkus na relaciji od stolpa Vinarium v Lendavi do Kopra, dolgi 307 kilometrov, na dogodku Povezujemo e-Slovenijo.

    • 160 kW RWD
    • Cd 0,191
    • 540 l + frunk
    • Lendava → Koper
    307 kmod Lendave do Kopra
    13,1 kWhpovprečna poraba na 100 km
    56,8 kWhbaterija LFP
    27.790 €cena s spodbudo, približno

    Na letošnjem dogodku Povezujemo e-Slovenijo, ki ga organizira DeMS, sem imel priložnost preizkusiti električno limuzino Forthing S7 na relaciji od stolpa Vinarium v Lendavi do Kopra, dolgi 307 kilometrov.

    Gre za model kitajske avtomobilske industrije, ki se umešča v enega trenutno najbolj konkurenčnih segmentov električne mobilnosti v Evropi – srednji razred električnih limuzin okoli 30.000 evrov (po subvencijah). S7 ne nastopa kot tehnološki pionir, temveč kot prostorsko in cenovno uravnotežena alternativa uveljavljenim evropskim in azijskim tekmecem.

    Realna poraba in učinkovitost

    Vožnja se je začela s 95-odstotno napolnjenostjo baterije. Po 3 urah in 10 minutah vožnje je na cilju ostalo še 13 % energije.

    95 %baterija ob začetku
    13 %baterija na cilju
    3 h 10 minčas vožnje
    307 kmrelacija

    Povprečna poraba na celotni relaciji je znašala 13,1 kWh/100 km, kar je glede na velikost in maso vozila dober rezultat v realnih pogojih mešane vožnje.

    V bolj umirjenem regionalnem režimu je poraba padla na približno 7,3 kWh/100 km, kar potrjuje dobro učinkovitost pri nižjih hitrostih.

    13,1 kWh/100 km
    13,1 kWh/100 km
    7,3 kWh/100 km
    7,3 kWh/100 km

    Povprečna poraba (kWh/100 km)

    Celotna relacija · 307 km
    13,1
    Umirjena regionalna vožnja
    7,3

    Vir: potovalni računalnik vozila, DeMS

    Aerodinamika in energetska slika

    Proizvajalec navaja količnik zračnega upora Cd 0,191, kar S7 uvršča med bolj aerodinamično učinkovita vozila v svojem segmentu.

    Podatek je treba razumeti kot proizvajalčevo navedbo, saj neodvisne meritve niso javno potrjene.

    Forthing S7

    Pogon, zmogljivost in doseg

    Testno vozilo je bilo opremljeno z elektromotorjem moči 160 kW (218 KM), ki poganja zadnji kolesni par (RWD, testna izvedba). Takšna zasnova prispeva k uravnoteženi vozni dinamiki in predvidljivemu obnašanju vozila.

    Baterija s kapaciteto 56,8 kWh (LFP) zagotavlja dobro termično stabilnost in dolgo življenjsko dobo.

    Pospešek od 0 do 100 km/h znaša približno 6,7 sekunde, kar je povsem zadostno za vsakodnevno uporabo.

    Proizvajalec navaja doseg do 555 km (CLTC), medtem ko je po evropskem standardu WLTP realno pričakovati približno 400–420 km, kar se ujema tudi z izračuni glede na doseženo porabo.

    Doseg

    CLTC (proizvajalec)
    555 km
    WLTP (pričakovano)
    400–420 km
    Pri 13,1 kWh/100 km
    434 km

    Vir: proizvajalec, članek; zadnja vrstica: 56,8 kWh ÷ 13,1 kWh/100 km, izračun DeMS

    Udobje in prostornost

    Z dolžino tik pod 4,9 metra S7 sodi med večje limuzine v svojem segmentu.

    Kabina je prostorna in zračna, sedeži so električno nastavljivi ter ponujajo ogrevanje in prezračevanje. Prtljažnik s prostornino 540 litrov brez težav zadosti družinskim potrebam.

    Dodatno uporabnost prinaša sprednji prtljažnik (frunk), namenjen predvsem shranjevanju polnilnih kablov in manjših predmetov.

    Forthing S7
    Forthing S7

    Zvočna izolacija je na dobri ravni, vozilo pa ostaja umirjeno tudi pri avtocestnih hitrostih.

    Infotainment in uporabniška izkušnja

    Forthing S7

    Osrednji 15,6-palčni zaslon je odziven in grafično sodoben. Sistem podpira Android Auto in Apple CarPlay, ki delujeta stabilno.

    Uporabniški vmesnik v določenih delih ostaja manj intuitiven, predvsem pri strukturi menijev in dostopu do nekaterih funkcij. Gre za področje, kjer bi dodatna programska optimizacija lahko še izboljšala celotno uporabniško izkušnjo.

    Polnjenje

    Forthing S7

    Forthing S7 podpira dve vrsti polnjenja:

    6,6 kWAC, 0–100 % v približno 8–9 h
    120 kWDC, največja moč
    28 minDC, 20–80 %
    LFPmoč DC pri višji napolnjenosti postopoma pada
    • Izmenično polnjenje (AC): z vgrajenim polnilnikom moči 6,6 kW, kar pomeni, da se baterija na domači stenski polnilnici ali javni AC-infrastrukturi napolni v približno 8 do 9 urah.
    • Hitro enosmerno polnjenje (DC): do 120 kW, pri čemer polnjenje od 20 % do 80 % traja približno 28 minut.

    AC-polnilna moč 6,6 kW je nekoliko nižja od danes pogostejšega 11-kilovatnega standarda v Evropi, vendar za tipičen scenarij nočnega polnjenja ostaja povsem zadostna.

    Moč DC-polnjenja se pri višjem stanju napolnjenosti postopoma znižuje, kar je značilnost baterij LFP.

    Cena in pozicioniranje

    Osnovna cena vozila na slovenskem trgu znaša približno 34.990 evrov.

    Ob upoštevanju najvišje predvidene državne spodbude se končna cena za fizične osebe lahko zniža na približno 27.790 evrov, odvisno od pogojev upravičenosti.

    34.990 €osnovna cena
    −7.200 €najvišja predvidena spodbuda (razlika)
    27.790 €končna cena za fizične osebe

    V tem cenovnem razredu se S7 neposredno primerja z modeli, kot sta Tesla Model 3 ali BYD Seal.

    Razlike se ne kažejo več predvsem v ceni, temveč v pristopu:

    • Tesla Model 3 izstopa po programski dovršenosti in učinkovitosti.
    • BYD Seal ponuja uravnotežen paket tehnologije in voznih lastnosti.
    • Forthing S7 pa stavi predvsem na prostornost, opremo in preprosto konfiguracijo brez doplačilnih paketov.

    Ključne tehnične lastnosti

    • Baterija56,8 kWh (LFP)
    • Moč160 kW (218 KM)
    • Pogonzadnji (RWD – testna izvedba)
    • Pospešek 0–100 km/h6,7 s
    • Največja hitrost165 km/h
    • Doseg (CLTC / WLTP)do 555 km / ~400–420 km
    • Količnik zračnega uporaCd 0,191 (po navedbah proizvajalca)
    • Dolžina~4940 mm
    • Medosna razdalja2915 mm
    • Prtljažnik540 l (+ frunk)
    • AC-polnjenje6,6 kW (0–100 %: ~8–9 h)
    • DC-polnjenje120 kW (20–80 %: ~28 min)

    Sklep

    Racionalna alternativa

    Forthing S7 se na testni relaciji od Lendave do Kopra izkaže kot prostoren, učinkovit in cenovno konkurenčen električni avtomobil.

    Vožnja je stabilna in predvidljiva, poraba v realnih pogojih nizka, udobje na daljših relacijah pa na dobri ravni. Glavna omejitev ostaja uporabniški vmesnik sistema infotainment, ki bi lahko bil bolj intuitiven, vendar gre za področje, kjer so izboljšave možne s posodobitvami.

    V kontekstu trenutnega trga S7 ne predstavlja prelomnice, temveč racionalno alternativov segmentu, kjer postajajo ključni dejavniki prostor, oprema in skupni strošek lastništva.
    BZ
    Boštjan Završnik

    Zapisal

    DeMS-ov test · ista potSlovenija od panonskih ravnic do morja: potovanje s Volkswagnom ID.7
    DeMS-ov testXpeng G9 – premijsko družinsko vozilo

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami porabe in dosega. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Ford Puma GEN‑E – simpatični malček

    Ford Puma GEN‑E – simpatični malček

    DeMS-ov test · maj 2026

    Ford Puma Gen-E – simpatični malček

    Zdaj je tukaj še najmanjši električni Ford: Puma Gen-E.

    • 169 KM · 280 Nm
    • pogon spredaj
    • 0–100 v 8 s
    • od 32.621 €
    43 kWhneto baterija (53 kWh bruto, NMC)
    100 kWhitro polnjenje, do 55 %
    523 lprtljažnik, največji v razredu
    21 kWhporaba na 100 km na avtocesti

    Baterija in pogon

    V zapisih DeMS sem že predstavil vso paleto električnih Fordov – od Mach-E do Explorerja in legende Capri. Zdaj je tukaj še najmanjši: Ford Puma. Iz imena prepoznamo, da gre za električno različico z oznako Gen-E, saj obstaja tudi fosilna izvedba. Puma Gen-E je na voljo samo z eno baterijo, velikosti 53 kWh bruto oziroma 43 kWh neto uporabne kapacitete, kemijske zgradbe NMC. Motor ima 169 konjskih moči in 280 Nm navora, pogon je na sprednja kolesa, do 100 km/h pa pospeši v 8 sekundah. Na papirju se 8 sekund sliši povprečno, v praksi pa je občutek v takem vozilu precej hitrejši.

    169 KMmoč motorja
    280 Nmnavor
    8 s0–100 km/h
    53 / 43 kWhbruto / neto, NMC
    Ford Puma Gen-E

    Notranjost: 100 % Ford

    V notranjosti je glavni zaslon, na katerem so vsi podatki in nastavitve vozila. Pohvalil bi vmesnik, ki je zelo pregleden in logično razporejen, nudi tudi predgretje baterije ter prikaz prihoda na cilj v odstotkih v navigaciji. Zaslon z merilniki se mi je zdel prevelik – skoraj enako velik kot glavni – na njem pa ni mogoče nič spreminjati in tudi ni popolnoma izkoriščen s podatki; polovica zaslona je prazna.

    Pohvalil pa bi, da v Pumi ni več nikjer zaslediti podobnosti z vozili VW ID. Ni niti ene podrobnosti, ki smo jih vajeni v električnih Fordih Mach-E, Explorer ali Capri.

    Puma je prvo vozilo brez stikal, ročice za izbiro smeri, gumbov itd. iz sveta VW ID. Tukaj je Ford izbral vse svoje rešitve, tako da je 100 % Ford.

    Ford Puma Gen-E

    Oprema in prtljažnik

    Opreme mu ne manjka – ima vse od radarskega tempomata, lane-assista, steklene strehe, ki se odpre, ogrevanja sedežev, ogrevane sprednje šipe, električno pomičnega prtljažnika, 360-stopinjske kamere … skratka vse, kar imajo veliki. Seveda je Puma povezana z internetom, tako da jo lahko upravljamo prek telefona, vedno pa bo tudi programsko posodobljena, saj se nadgrajuje sama prek interneta.

    Zelo bi pohvalil prtljažni prostor, ki je največji v razredu – 523 litrov – ter dvojno dno, v katerem imamo zamašek, tako da lahko celotno dno speremo z vodo. Mogoče ga v poletnih dneh uporabimo za hlajenje pijače z ledom, in ko se led stali, samo odmašimo čep, in voda steče ven. Seveda ima Puma tudi sprednji prtljažni prostor velikosti 43 litrov.

    523 lzadnji prtljažnik z dvojnim dnom in čepom
    43 lsprednji prtljažnik

    Polnjenje in doseg

    Hitro polnjenje je do 100 kW in to moč ohranja vse do 55 %, tako da ima zelo stabilno krivuljo. Test polnjenja sem preveril v videozapisu od 10 % do 80 % (spodaj povezava). Počasno AC-polnjenje je 11 kW. Preveril sem tudi doseg na avtocesti do 130 km/h od 100 % do 10 % ter doseg na lokalnih cestah do 100 km/h od 100 % do 10 %.

    Za majhno vozilo, kot je Puma, je poraba na avtocesti do 130 km/h znašala 21 kWh/100 km, kar je kar veliko, na lokalnih cestah pa 14 kWh/100 km, kar se mi zdi prav tako veliko. Tako da je z uporabno kapaciteto 43 kWh doseg zelo majhen zaradi prevelike porabe – na avtocesti pod 200 km, na lokalnih cestah pod 300 km, kar si lahko ogledate v mojih videotestih spodaj.

    Poraba in doseg od 100 % do 10 %

    Poraba (kWh/100 km)

    Avtocesta · do 130 km/h
    21
    Lokalne ceste · do 100 km/h
    14

    Doseg 100 → 10 % (38,7 kWh)

    Avtocesta · do 130 km/h
    ~184 km
    Lokalne ceste · do 100 km/h
    ~276 km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata; doseg = 90 % od 43 kWh ÷ poraba, izračun DeMS

    100 kWDC, moč do 55 %
    10–80 %test hitrega polnjenja na videu
    11 kWAC-polnjenje
    Ford Puma Gen-E

    Sklep

    Vas je prepričala?

    Ali vas je Puma Gen-E prepričala s svojo obliko, res velikim prtljažnim prostorom ali pa končno s tem, da nima več podobnosti z vozili VW ID? Mogoče s simpatičnim videzom in dinamiko na cesti?

    Potem je vaša že za 32.621 € v osnovni opremi brez Fordovih popustovali z vso opremo za 34.560 € brez Fordovih popustov.

    Videoposnetki

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Doseg na lokalnih cestah

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami porabe, dosega in polnjenja. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Veliki test štirih električnih SUV-jev

    Veliki test štirih električnih SUV-jev

    Veliki test DeMS · Ljubljana → Latisana → Ljubljana · april 2026

    Veliki test štirih električnih SUV‑jev

    V današnjem avtomobilskem svetu so izjemno priljubljeni SUV-ji v vseh oblikah. Zato smo se skupaj z Gregorjem Pavšičem iz SiOL-a ter hrvaškim youtuberjem Paulom Uršićem odločili pripraviti veliki test najboljših in najbolj pričakovanih električnih vozil SUV.

    • Zeekr 7X
    • BMW iX3
    • Xpeng G6
    • Tesla Model Y
    4 SUV-jiKitajska, Evropa in ZDA na isti progi
    ~330 kmLjubljana → Latisana → Ljubljana, večinoma 130 km/h
    15,1 kWhna 100 km, najnižja poraba (Tesla Model Y RWD)
    38 %največ baterije na cilju (BMW iX3)
    Blaž HrovatDB
    ZapisalaBlaž Hrovat in Denis Bozovičar

    Na testu so sodelovali: kitajsko vozilo z »dušo« iz Švedske Zeekr 7X Performance, najbolje prodajani SUV Tesla Model Y RWD, še en kitajski predstavnik Xpeng G6 LR ter predstavnik nove generacije – BMW iX3 50 Neue Klasse.

    Tesla in Xpeng sta z zadnjim pogonom in baterijo kemijske zgradbe LFP, Zeekr in BMW pa s štirikolesnim pogonom in baterijo NMC. Največje vprašanje pri električnih vozilih je seveda doseg, zato smo vsa štiri vozila odpeljali na test iz Ljubljane (Rudnik), kjer smo baterije na Eleportovih polnilnicah napolnili do 100 %, nato pa se odpeljali do Italije (izvoz Latisana/Lignano) in nazaj na izhodišče.

    Tehnični podatki vozil

    LFPzadnji pogon

    Tesla Model Y RWD

    (voznik Denis)

    Baterija
    64/60 kWh LFP CATL
    Motor
    299 KM
    Teža
    2003 kg
    Moč polnjenja
    do 185 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    5,9 s
    Dolžina
    4,79 m
    Prtljažnik
    854 l
    NMCštirikolesni pogon800 V

    Zeekr 7X Performance

    (voznik Grega)

    Baterija
    100/96 kWh NMC CATL Qilin 800 V
    Motor
    640 KM
    Teža
    2535 kg
    Moč polnjenja
    do 480 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    3,8 s
    Dolžina
    4,78 m
    Prtljažnik
    539 l
    LFPzadnji pogon800 V

    Xpeng G6 LR

    (voznik Paul)

    Baterija
    80,8/80 kWh LFP 800 V
    Motor
    296 KM
    Teža
    2190 kg
    Moč polnjenja
    do 451 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    6,7 s
    Dolžina
    4,75 m
    Prtljažnik
    571 l
    NMCštirikolesni pogon800 V

    BMW iX3 50 Neue Klasse

    (voznik Blaž)

    Baterija
    115/108 kWh NMC 800 V
    Motor
    469 KM
    Teža
    2360 kg
    Moč polnjenja
    do 400 kW
    Pospešek 0–100 km/h
    4,9 s
    Dolžina
    4,78 m
    Prtljažnik
    520 l
    Štirje električni SUV-ji na testu DeMS

    Potek testa

    • Ljubljana (Rudnik)Eleportove polnilnice, vsa vozila na 100 %
    • Počivališče Lomprva menjava vozil
    • Ravbarkomandadruga menjava
    • Počivališče Studenectretja menjava
    • Izvoz Dolenja vas – Senožečeizmenjava vtisov
    • Fernetiči → Palmanova → Portogruarovečinoma 130 km/h
    • Izvoz Latisanaobrat in vrnitev proti Ljubljani
    • Počivališče Povir, dvorec Haasbergkava in fotografiranje
    • Ljubljana (Rudnik)končni podatki in polnjenje

    Pred startom smo se dogovorili, da bomo vozila sproti menjavali. Ker do meje z Italijo ni veliko priložnosti, je bila prva menjava že na počivališču Lom. Vozilo predam kolegu in se prepustim Zeekru 7X. Nasmeh, izbira načina vožnje – in že drsimo naprej.

    Naslednji postanek je bil na Ravbarkomandi, kjer smo bili že precej navdušeni nad tem, kateri avto nas čaka v naslednjem delu poti. Sam sem se prepustil BMW-ju iX3 in med vožnjo poskušal zajeti čim več občutkov. Priznam – težko je, a najbolj v spominu ostane projekcija informacij čez celotno širino vetrobranskega stekla. Impresivno, včasih celo preveč privlači pogled.

    Električni SUV-ji na poti

    Sledila je vožnja do počivališča Studenec, kjer smo se ponovno zamenjali. Tokrat dobim v roke bel volan Xpenga G6 in takoj se počutim domače – prostornost me spomni na Model Y. Nadaljujemo do izvoza Dolenja vas – Senožeče, kjer sledi krajši klepet in izmenjava vtisov: nekdo pohvali vzmetenje Zeekra, drugi minimalizem Tesle, tretji projekcijski zaslon BMW-ja.

    Nato sledi daljša vožnja prek Fernetičev mimo Palmanove proti Portogruaru, kjer zavijemo na izhod Latisana. Po plačilu cestnine se obrnemo in vrnemo proti Ljubljani. Avtocesta je bila precej prazna, zato smo večino časa vozili 130 km/h, občasno tudi nekoliko hitreje. Pri 50 % napolnjenosti baterije smo zapisali podatke o prevoženi razdalji in porabi.

    Stanje pri 50 %

    Pri 50 % napolnjenosti baterije
    VoziloPrevoženi kmPoraba
    Zeekr 7X238 km
    22,3 kWh/100 km
    BMW iX3 50 xDrive254 km
    21 kWh/100 km
    Xpeng G6 LR201 km
    20 kWh/100 km
    Tesla Model Y RWD186 km
    14,9 kWh/100 km

    Zelena vrstica: najnižja poraba

    Na počivališču Povir si privoščimo kavo in prigrizek. Nato se ustavimo še pri dvorcu Haasberg na Planini za fotografiranje. Proti Ljubljani nas na vrhniškem klancu preseneti pas sodre – dovolj, da je na nasprotnem pasu že obrnjeno vozilo, drugi pa so naredili reševalni pas, po katerem so prihajali gasilci in reševalci.

    Na koncu se vrnemo na izhodišče – Eleportove polnilnice Ljubljana–Rudnik – in zapišemo končne podatke.

    Stanje na cilju

    Na cilju, Ljubljana (Rudnik)
    VoziloPrevoženi kmPorabaPreostanek baterije
    Zeekr 7X339 km
    21,7 kWh/100 km
    28 %
    BMW iX3 50 xDrive332 km
    19,9 kWh/100 km
    38 %
    Xpeng G6 LR328 km
    20,1 kWh/100 km
    18 %
    Tesla Model Y RWD332 km
    15,1 kWh/100 km
    10 %

    Zelena vrstica: najnižja poraba

    Polnjenje

    Sledi priklop na polnilnice in spremljanje hitrosti polnjenja. Polnili smo drug za drugim, da smo se izognili morebitnim omejitvam moči.

    Prikaz grafov polnjenja za vsa štiri vozila na ultrahitrih polnilnicah Eleport v Ljubljani z maksimalno močjo 400 kW.
    Prikaz grafov polnjenja za vsa štiri vozila na ultrahitrih polnilnicah Eleport v Ljubljani z maksimalno močjo 400 kW.
    Tesla Model Y RWD (Juniper)
    Tesla Model Y RWD (Juniper)
    Xpeng G6 LR
    Xpeng G6 LR
    Zeekr 7X Performance
    Zeekr 7X Performance
    BMW iX3 50 xDrive Neue Klasse
    BMW iX3 50 xDrive Neue Klasse

    Mnenja testne ekipe

    GP
    Gregor PavšičSiOL

    Vsi štirje električni avtomobili so odlični in pripravljeni prevzeti vlogo edinega družinskega avtomobila. Odlična dinamika, digitalizacija – to je povsem drugačna izkušnja avtomobila, kot smo je bili vajeni. Tesla Model Y je odličen vsestranski paket, a žal še vedno na 400-voltni zasnovi. Marsikje ni več vodilna, a kot celota ostaja zlati standard električne ponudbe.

    Xpeng in Zeekr sta visokotehnološka kitajska izzivalca – Xpeng je prava mala kopija Tesle, kar v tem primeru ni slabo. Zeekr 7X je tehnološka ladja na štirih kolesih, z daleč najboljšo krivuljo moči pri hitrem polnjenju, a tudi najvišjo porabo. BMW iX3 pa učinkovito dokazuje razvojno moč evropske industrije – vozniško najbolj prepričljiv, zelo udoben in pri porabi ne razočara.

    DB
    Denis Bozovičarvoznik Tesle Model Y

    Kitajska predstavnika navdušita s hitrostjo polnjenja, ki deloma izniči višjo porabo. Zeekr z zračnim vzmetenjem dobro skriva svojo težo, Xpeng pa s svojo belo notranjostjo ponudi občutek prostornosti. BMW navduši z voznim občutkom, projekcijskim zaslonom in kakovostjo izdelave. Tesla znova pokaže svojo dominanco v učinkovitosti. Ko sem se vrnil za volan svoje Tesle Y, sem si rekel: »Dobro sem izbral, ne zamenjam te z nikomer.« Na koncu pa vedno odločajo tudi cene.

    Blaž Hrovat
    Blaž HrovatDeMS
    • Tesla Model Y – vse informacije in nastavitve na enem mestu, daleč najboljša programska oprema ter najcenejše in najpreprostejše polnjenje.
    • Zeekr 7X – izjemno mehko podvozje, izjemne zmogljivosti, hitro polnjenje in odlična kakovost izdelave.
    • Xpeng G6 – kot bi vozil Teslo Model Y, a bolj udobno in bolj premium, z izjemnim hitrim polnjenjem, programska oprema pa še potrebuje nekaj razvoja.
    • BMW – močen evropski odgovor kitajskim proizvajalcem in Tesli: učinkovit motor, visoka moč polnjenja, ogromna baterija z nizko težo. Sedežev paketa M pa ne bi izbral – pretrdi so.
    PU
    Paul Uršićyoutuber, Hrvaška
    • Tesla Model Y RWDNajbolj učinkovit – Moja znamka. Minimalizem na kolesih. Tišina v kabini in linearno pospeševanje ustvarjata občutek, kot da drsiš po zraku, a vzmetenje je na asfaltu trše. Volan je izjemno natančen, infotainment hiter in najboljši na trgu. Najbolj učinkovit.
    • Xpeng G6Najudobnejši – Tehnološki pripomoček, spremenjen v SUV. Udobnejši od Tesle, z mehkejšim vzmetenjem in bolj sproščenim karakterjem. Kabina je futuristična, vozne asistence pa serijske in zelo funkcionalne. Najudobnejši.
    • Zeekr 7XNajbolj športen – Premium občutek z odmerkom »wow« efekta. Močan, tih in zelo uglajen v vožnji, s poudarkom na luksuzu in tehnologiji. Zračno vzmetenje naredi razliko, notranjost pa deluje kot lounge na kolesih. Najbolj športen.
    • BMW iX3 Neue KlasseNajvečji doseg – Najnovejši BMW, ki veliko obeta. Natančen volan, dober občutek na cesti in napredna baterijska tehnologija. Virtualni kokpit pod vetrobranskim steklom diši po revoluciji v svetu avtomobilizma. Največji doseg.
    Testna ekipa DeMS

    Zaključna misel

    Svojega favorita izberete sami

    Ali sta v letu 2026 doseg električnih vozil in hitro polnjenje v Evropi še vedno težava? Ali Evropa zaostaja za odličnimi kitajskimi električnimi vozili in ameriško Teslo?

    Naš test kaže, da se v vsakem od teh vozil skriva odgovor: izjemno hitro polnjenje, izjemno učinkovit pogon in zelo kakovostna izdelava. Ne glede na to, ali ima vozilo 2000 ali 2500 kg – vsi štirje so se izkazali več kot odlično. Svojega favorita pa izberete sami.

    Blaž HrovatDB
    Blaž Hrovat in Denis Bozovičar

    Zapisala

    Videozapisi

    Videozapis Blaža Hrovata

    Videozapis Paula Uršića

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • DeMS vtisi – Vožnja z MG S5 EV od Lendave do Kopra

    DeMS vtisi – Vožnja z MG S5 EV od Lendave do Kopra

    DeMS vtisi · april 2026

    DeMS vtisi – vožnja z MG S5 EV od Lendave do Kopra

    Vozilo se je izkazalo kot zelo udobno in primerno za daljše razdalje.

    • MG S5 EV
    • Lendava → Koper
    • večinoma avtocesta
    97 %baterija ob odhodu iz Lendave
    14 %baterija ob prihodu v Koper
    16,8 kWhpovprečna poraba na 100 km
    ~110 km/hhitrost na avtocesti

    Vožnja in poraba

    Testno vožnjo z vozilom MG S5 EV sem začela v Lendavi z na 97 % napolnjeno baterijo. Pot je potekala večinoma po avtocesti, kjer sem vozila s hitrostjo približno 110 km/h, sicer pa sem hitrost prilagajala omejitvam.

    Povprečna poraba med vožnjo je znašala 16,8 kWh/100 km, kar kaže na dobro energetsko učinkovitost vozila glede na razmere in način vožnje. Na cilj v Koper sem prispela s 14 % preostale baterije.

    Baterija od Lendave do Kopra

    porabljeno 83 odstotnih točk
    Koper: 14 %Lendava: 97 %

    Udobje in občutek varnosti

    Vozilo se je izkazalo kot zelo udobno in primerno za daljše razdalje. Vožnja je tiha in mirna, sedeži nudijo dobro oporo, celoten občutek med vožnjo pa je zelo prijeten. Avto daje tudi dober občutek varnosti, saj je stabilen in lepo vodljiv.

    Asistenčni sistemi in oprema

    Med vožnjo sem preizkusila več asistenčnih in udobnostnih sistemov, kot so tempomat, prepoznavanje prometnih znakov ter samodejno prilagajanje hitrosti, saj je vozilo samo pospeševalo in upočasnjevalo glede na promet. Pohvalila bi tudi kakovosten radijski sprejemnik ter možnost brezžičnega polnjenja telefona.

    Dodatna prednost vozila je njegova nekoliko višja zasnova, ki omogoča boljšo preglednost nad cesto in okolico, kar še dodatno prispeva k občutku varnosti in samozavesti pri vožnji.

    Stolp Vinarium
    Stolp Vinarium

    Sklep

    Zanesljiv sopotnik za daljše razdalje

    Vožnja od Lendave do Kopra z MG S5 EV je povsem izvedljiva in prijetna. Avto se izkaže kot zanesljiv sopotnik za daljše razdalje, še posebej za tiste, ki cenijo udobje in ekonomičnost.

    Ni najbolj športen, a za takšno pot to niti ni bistveno.Pomembnejši so tišina, stabilnost in brezskrbno potovanje, kar MG S5 EV ponuja v zadostni meri.
    CZ
    Cvetka Zorec

    Zapisala

    DeMS-ov test · ista potForthing S7: prostorna električna limuzina v najbolj občutljivem cenovnem razredu
    DeMS-ov test · ista potSlovenija od panonskih ravnic do morja: potovanje s Volkswagnom ID.7

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami porabe. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • KIA EV4 GT Line

    KIA EV4 GT Line

    DeMS-ov test · Lendava → Koper · april 2026

    KIA EV4 GT Line

    Vsako leto se z društvom DEMS odpravimo na najdaljši cestni odsek v Sloveniji – iz Lendave v Koper, ki meri dobrih 305 km. In tako sem lahko preizkusil vozilo Kia EV4.

    • 81 / 78 kWh NMC
    • 204 KM · 280 Nm
    • 400 V · DC 135 kW
    303 kmLendava → Koper brez polnjenja
    18,6 kWhna 100 km
    95 → 26 %stanje baterije na startu in cilju
    51.990 EUREV4 GT Line 81/78 kWh brez popustov
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Sam sem si že lastil Kio Soul27 (2016) ter Kio eSoul64 (2023).

    Vozilo

    Kia ima v svoji električni ponudbi zelo veliko vozil: EV2, EV3, EV4, EV5, EV6 in največji EV9, pa tudi kombi izvedbo PV5. Na testu sem imel EV4 z 81 kWh bruto oziroma 78 kWh neto uporabne kapacitete baterije, kemijske zgradbe NMC. Vozilo je spredaj gnano in ima 204 konjske moči ter 280 Nm navora.

    81 / 78 kWhbruto / neto, NMC
    204 KMpogon spredaj
    280 Nmnavor
    400 Vsistem

    Za takšno velikost vozila, ki bi ga uvrstil v razred VW Golfa, je to zelo velika baterija – in to se je izkazalo tudi v praksi. Iz Lendave v Koper je prišel brez težav, tudi ob vožnji 10 km/h nad dovoljeno hitrostjo na avtocesti.

    Lendava → Koper

    Razdaljo iz Lendave v Koper sem prevozil s porabo 18,6 kWh/100 km, prevozil 303 km in na cilju imel še 26 % baterije. Startal sem s 95 %.

    Lendava → Koper brez vmesnega polnjenja
    StartLendavanajdaljši cestni odsek v Sloveniji
    Stanje baterije: 95 %
    303 kmprevoženo
    CiljKoper
    Stanje baterije: 26 %
    18,6 kWhporaba na 100 km
    95 %na startu
    26 %na cilju
    +10 km/hnad dovoljeno hitrostjo na avtocesti
    Kia EV4 GT Line

    Kabina in oprema

    V kabini ima vozilo nekaj odtenkov bele barve, kar notranjost naredi bolj živahno. Ker gre za izvedbo GT Line, ima bolj športne sedeže in 19‑colska lita platišča. Oprema razvaja z ogrevanimi vsemi sedeži, sprednja sta tudi hlajena. Oba prednja sedeža sta električno nastavljiva, volan pa je ogrevan.

    • GT Line: bolj športni sedeži
    • 19‑colska lita platišča
    • ogrevani vsi sedeži, sprednja tudi hlajena
    • električno nastavljiva prednja sedeža, ogrevan volan

    Pri asistenčnih sistemih je veliko novosti – vozilo v realnem času izriše cesto pred seboj, vsa vozila pred sabo in vsak ovinek. Vožnja z radarskim tempomatom, združenim z lane‑assistom, je na avtocesti skoraj popolna.

    Notranjost Kia EV4 GT Line

    Polnjenje

    Navajeni smo modela EV6 z res izjemno hitrim polnjenjem zaradi 800‑voltne baterije, a pri EV4 je drugače – ta ima 400‑voltni sistem. EV4 ima največjo moč DC‑polnjenja 135 kW, kar tudi doseže, moč pa dobro drži do približno 65 %, nato prvič pade. Pri 78 % polni le še s 54 kW. Na AC‑polnilnicah polni z močjo 11 kW. Seveda ima tudi možnost V2L z adapterjem 16 A (3,6 kW) ali pa šuko vtičnico pod zadnjo klopjo, prav tako 16 A oziroma 3,6 kW.

    135 kWnajvečja moč DC‑polnjenja, ki jo tudi doseže
    ~65 %do tu moč dobro drži, nato prvič pade
    54 kWpri 78 %
    11 kWAC‑polnjenje
    3,6 kWV2L: adapter ali šuko vtičnica pod zadnjo klopjo, 16 A
    Kia EV4 GT Line na polnjenju

    Aplikacija in predgretje

    Vsako električno vozilo ima možnost spremljanja prek aplikacije na telefonu. Žal v Sloveniji še ni mogoče uporabljati aplikacije za vozila Kia, vendar po zelo zanesljivih virih Kia Connect prihaja letos tudi k nam. Nekaj funkcij v vozilu zato trenutno ne deluje – na primer spremljanje prometa, zasedenost cest in izračun prihoda na cilj v odstotkih, kar je pri električnem vozilu zelo pomembno.

    EV4 ima predgretje baterije, kar pride zelo prav v mrzlih mesecih, da se vozilo na hitrih polnilnicah polni z optimalno hitrostjo.

    Tukaj še slika potovalnega računalnika iz Lendave v Koper:

    Potovalni računalnik, Lendava → Koper
    Potovalni računalnik, Lendava → Koper

    Zaključek

    Zaključna misel

    EV4 je zelo simpatično vozilo z zelo veliko baterijo in zato res zelo zelo velikim dosegom.

    dobrih 400 kmna avtocesti
    do 600 kmna lokalnih cestah (ocena avtorja)

    Na avtocesti dobrih 400 kilometrov, na lokalnih cestah pa mislim, da bi lahko naredili tudi 600 kilometrov – zaradi odlične porabe. Za svoj razred je prostoren in udoben, poln najnovejše Kiine tehnologije, s svojim posebnim videzom pa ga takoj prepoznamo kot električno vozilo Kia.

    CenaCena za točno ta EV4 GT Line z baterijo 81/78 kWh je 51.990 EUR brez popustov.
    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Zapisal

    Videoposnetki

    Test polnjenja

    Doseg na avtocesti

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Kia PV5: Futurizem, ki ne le izstopa, ampak dobesedno »plava« po slovenskih cestah

    Kia PV5: Futurizem, ki ne le izstopa, ampak dobesedno »plava« po slovenskih cestah

    DeMS-ov test · april 2026

    Kia PV5: futurizem, ki ne le izstopa, ampak dobesedno »plava« po slovenskih cestah

    Za vožnjo od Lendave do Kopra so nam pri Avto Jereb zaupali svojo vročo novost: najsodobnejši enoprostorec korejske znamke Kia.

    • Kia PV5 · enoprostorec
    • Lendava → Koper
    • v sodelovanju z Avto Jereb
    20,7 kWhpovprečna poraba na 100 km
    3scenariji preostalega dosega na zaslonu
    2USB-vtičnici na sredinski konzoli
    1 + 1vtičnica za vsakega potnika zadaj

    Partnerstvo za prihodnost

    Tradicionalna vožnja društva DeMS od Lendave do Kopra je vsako leto praznik električne mobilnosti, letošnja pa je bila še posebej markantna. Pri Avto Jereb so se z velikim navdušenjem odzvali na naše povabilo k sodelovanju. Zavedajo se namreč, da boljših povratnih informacij in realnih ocen, kot jih lahko podamo vozniki, ki električna vozila živimo vsak dan, praktično ni mogoče dobiti. Za ta dogodek so nam zaupali svojo vročo novost: najsodobnejši enoprostorec korejske znamke Kia, model PV5.

    Kia PV5 na štartu dogodka Povezujemo e-Slovenijo
    Kia PV5 na štartu dogodka Povezujemo e-Slovenijo

    Dizajn in praktičnost, ki ustavljata poglede

    Že prvi stik z vozilom razkrije, da gre za izstopajoč avtomobil, ki pritegne vsak pogled. Futuristične linije poskrbijo, da so bili na vsakem kilometru pogledi mimoidočih prilepljeni na nas. Iskreno upam, da so avto gledali zaradi njegove inovativne oblike in ne le zaradi moje luštne sopotnice!

    Poleg zunanjosti pa PV5 navduši z izjemno premišljeno notranjostjo. Vozilo premore ogromno število odlagalnih predalov in skritih kotičkov za odlaganje predmetov, kar je pri daljših vožnjah in uporabi vozila kot mobilne pisarne ali bivalnika neprecenljivo. Vsaka malenkost najde svoje mesto, kar ohranja kabino urejeno in funkcionalno.

    Inženirji pa niso pozabili niti na našo digitalno odvisnost. Vsi dobro vemo, kako hitro se v avtomobilu vname prepir za prosto USB-vtičnico. V Kii PV5 so ta problem rešili genialno in elegantno. Dve USB-vtičnici sta na voljo na sredinski konzoli, potniki na zadnjih sedežih pa imajo vsak svojo vtičnico na hrbtišču prednjih sedežev. To ne pomeni le nemotenega polnjenja za vse, ampak tudi konec spotikanja ob dolge kable, ki so se včasih vlekli čez celo kabino.

    Detajl USB-vtičnice na hrbtišču sedeža s priklopljenim telefonom
    Detajl USB-vtičnice na hrbtišču sedeža s priklopljenim telefonom

    Udobje, ki bi ga zapovedal z zakonom

    Slovenski asfalt je vse prej kot idealen, a PV5 se nanj požvižga. Podvozje je nastavljeno tako mehko, da avtomobil dobesedno »požira« udarne jame in tiste nadležne ležeče policaje.

    Če bi imel v rokah škarje in platno kot predsednik vlade, bi slednje takoj zradiral in zakonsko prepovedal, a dokler so tukaj, je Kia PV5 najboljše orožje proti njim.

    Skoraj samodejno od starta do cilja

    Udobje v vožnji dopolnjujejo asistenčni sistemi, ki so naravnost očarljivi. Če ne bi bilo treba vsake toliko časa poprijeti za ergonomsko zelo lepo oblikovan volan, bi nas avto praktično sam pripeljal od starta do cilja. Lane assist deluje brez napak, prav tako pa navduši radarski tempomat, ki neverjetno natančno ohranja varnostno razdaljo.

    Konec ugibanja o dosegu

    Ena izmed funkcij, ki me je popolnoma sezula in jo pri konkurenci močno pogrešam, je prikaz preostalega dosega. Kia PV5 ne poda le ene suhoparne številke, temveč prikaže tri realne scenarije: minimalno, maksimalno in trenutno razdaljo glede na kapaciteto baterije. Ta natančnost daje vozniku tisti ključni mir, saj točno veš, pri čem si.

    Kia PV5

    Več kot le avto – potujoča spalnica?

    Ena največjih odlik PV5 je prostor, ki ga ne zmanjka. Prtljažni del je izjemen, a prava fascinacija so številni skriti kotički. Odlagalnih površin je toliko, da bi v času Jugoslavije s takšnim vozilom na meji postal ali zelo bogat ali pa hitro zaprt! Predali so povsod: pod voznikovim in sopotnikovim sedežem, pod nogami potnikov, da o ogromnih predalih v vratih in na armaturni plošči sploh ne govorimo.

    Zadaj v prtljažniku
    Zadaj v prtljažniku
    Pod sedežem
    Pod sedežem
    Spredaj
    Spredaj

    Z mrvico domišljije in minimalno truda se ta enoprostorec hitro spremeni v udobno potujočo spalnico. Idealno za avanturiste vseh generacij, ki si želijo svobode pod zvezdami, hkrati pa imajo dovolj kotičkov, da pospravijo vso svojo kramo.

    20,7 kWh/100 kmKljub robustni obliki pa je poraba ostala nizka – povprečje na testu se je ustavilo pri presenetljivih 20,7 kWh/100 km, kar je za takšen format vozila vrhunski rezultat.
    Kia PV5

    Sklep

    Pogled naprej

    Kia PV5 s svojo modularno platformo dokazuje, da je prihodnost mobilnosti končno postala praktična in varčna. Hvala ekipi Avto Jereb za zaupanje in vrhunsko izkušnjo. Glede na to, kako dobro se je PV5 odrezala pod drobnogledom našega društva, pa že z zanimanjem pogledujemo proti prihodnjim izzivom – morda nam kot prvim zaupajo tudi supertest nove Cupre Raval, ko ta zapelje na naše ceste.

    MK
    Matjaž Kuček

    Zapisal

    DeMS vtisi · ista potDeMS vtisi – vožnja z MG S5 EV od Lendave do Kopra
    DeMS-ov test · ista potForthing S7: prostorna električna limuzina v najbolj občutljivem cenovnem razredu

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo vozniki, ki električna vozila živimo vsak dan. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Novi Mercedes GLB 250+ EQ – prostoren družinski električar, ki preseneti na avtocesti

    Novi Mercedes GLB 250+ EQ – prostoren družinski električar, ki preseneti na avtocesti

    DeMS-ov test · april 2026

    Novi Mercedes GLB 250+ EQ – prostoren družinski električar, ki preseneti na avtocesti

    Praktičen, prostoren in dovolj eleganten, a na prvi pogled še vedno zelo »GLB«.

    • 800 V sistem
    • 85 kWh uporabno
    • 272 KM (200 kW)
    • Lendava → Koper
    307 kmod Lendave do Kopra
    2 h 55 minčas vožnje
    17,7 kWhkončna poraba na 100 km
    320 kWnajvečja moč hitrega polnjenja

    Ko sem pred leti testiral različne nemške električne modele, sem se pogosto pritoževal, da gre predvsem za predelane klasične (ICE) avtomobile. Tokrat pa sem dobil ključe novega GLB 250+ EQ – in že po prvih kilometrih je bilo jasno: tole je druga zgodba. Praktičen, prostoren in dovolj eleganten, a na prvi pogled še vedno zelo »GLB«.

    Mercedes GLB 250+ EQ

    Baterija in polnjenje

    Pod dnom vozila se skriva baterija z 90 kWh (85 kWh uporabne kapacitete) ter nov 800-voltni sistem. To pomeni, da lahko na ustrezni polnilnici doseže tudi več kot 300 kW (do 320 kW). Res je, da moč hitro pade, a je polnjenje vseeno opazno hitrejše kot pri eni glavnih referenc v razredu – Tesla Model Y.

    90 kWhbaterija
    85 kWhuporabna kapaciteta
    800 Vsistem
    do 320 kWhitro polnjenje
    Mercedes GLB 250+ EQ

    Plug & charge

    Plug & charge deluje brezhibno: priključiš kabel in avto sam opravi avtentikacijo. Navigacija pa sproti prikazuje ceno in zasedenost polnilnic. To je uporabniška izkušnja, ki jo vozniki Tesle poznajo že dolgo – lepo je videti, da jo zdaj dohitevajo tudi drugi.

    Mercedes GLB 250+ EQ

    Poraba na avtocesti

    Zunanjost je kljub pokončni obliki aerodinamično dobro optimizirana. Inženirji so robove »zgladili« dovolj, da je poraba na avtocesti presenetljivo nizka. Test sem opravil na klasični relaciji Lendava–Koper: 307 km v 2 urah in 55 minutah. Končna poraba? 17,7 kWh/100 km. Za vozilo te velikosti in oblike je to odličen rezultat – verjetno tudi zasluga 800-voltne arhitekture.

    Poraba na relaciji Lendava–Koper (kWh/100 km)

    Forthing S7
    13,1
    Volkswagen ID.7 Pro
    14,2
    MG S5 EV
    16,8
    Mercedes GLB 250+ EQ
    17,7
    Kia PV5
    20,7

    Vir: DeMS-ovi testi 2026 na relaciji Lendava–Koper; vozniki, hitrosti in vreme niso bili enaki.

    Mercedes GLB 250+ EQ

    Notranjost

    Notranjost je tipično Mercedesova – zelo dodelana. Armaturna plošča s tremi zasloni deluje kot enoten, tekoč digitalni prostor. Tudi detajli so premišljeni: svetlobni podpis z zvezdami v maski in lučeh, dinamičen »pozdrav« ob zagonu, kjer sprednje luči animirano zasvetijo, zadnje pa rahlo pulzirajo. Majhne stvari, ki dodajo karakter.

    Vožnja

    Vožnja je izjemno tiha in udobna. Z 272 KM (200 kW) ima dovolj moči za samozavestna prehitevanja, a zaradi mase (okoli 2,2 tone) ne gre za športnika. Umetni zvok iz ozvočenja Burmester ob pospeševanju pa je bolj stvar okusa – hitro ga izklopiš.

    Mercedes GLB 250+ EQ

    Edina stvar, ki zmoti, je nekoliko nenavadna rešitev stikal za električna stekla. Tako kot pri Volkswagnu ID.3 z eno tipko upravljaš le sprednji stekli, za zadnji moraš aktivirati dodatno stikalo. V tem razredu bi pričakoval bolj intuitivno rešitev.

    Prostor

    Prtljažnik ponuja 540 litrov (do 1715 litrov s podrtimi sedeži), dolžina vozila znaša 4732 mm, prostora je torej dovolj za družino. Dodana vrednost je tudi frunk – sprednji prtljažni prostor, ki je tokrat dejansko uporaben.

    540 lprtljažnik
    1715 ls podrtimi sedeži
    4732 mmdolžina
    ~2,2 tmasa

    Pozitivno

    • Hitro polnjenje do 320 kW (800 V).
    • Brezhiben plug & charge in cene polnilnic v navigaciji.
    • Nizka poraba na avtocesti.
    • Tiha in udobna vožnja, dodelana notranjost.
    • Velik prtljažnik in uporaben frunk.

    Negativno

    • Nenavadna stikala za električna stekla.
    • Moč polnjenja hitro pade.
    • Masa okoli 2,2 tone, ni športnik.

    Sklep

    Zelo resen kandidat

    Če iščeš prostoren, praktičen in presenetljivo učinkovit električni družinski avto, ki se dobro znajde tudi na daljših relacijah, je novi GLB 250+ EQ zelo resen kandidat.

    Mercedes z 800-voltno platformo jasno kaže smer razvoja – in če je to šele začetek, bo iz Stuttgarta kmalu prišlo še marsikaj zanimivega.

    ML
    Marko Logonder

    Zapisal

    DeMS-ov test · ista potKia PV5: futurizem, ki ne le izstopa, ampak dobesedno »plava« po slovenskih cestah
    DeMS vtisi · ista potDeMS vtisi – vožnja z MG S5 EV od Lendave do Kopra

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na isti poti, z lastnimi meritvami porabe. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Xpeng G6

    Xpeng G6

    DeMS-ov test · april 2026

    Xpeng G6

    Še ena nova znamka vozil v Sloveniji, a na Kitajskem, od koder prihaja, že zelo znana in priznana. Ustanovljena je bila leta 2014.

    • 800 V sistem
    • do 451 kW DC
    • LFP · V2L · AC 11 kW
    451 kWnajvišja moč polnjenja (80,8 kWh)
    383 kWnajvišja moč polnjenja (68 kWh)
    487 KMPerformance, pogon na vsa štiri kolesa
    571 lprtljažnik
    Blaž Hrovat
    ZapisalBlaž Hrovat

    Več o tem si lahko preberete v zapisu ob uradnem odprtju salona v Ljubljani/Trzinu.

    Različice

    Na testu je vozilo Xpeng G6, srednje velik SUV z dvema opcijama velikosti baterije. Prva opcija je pogon na zadnja kolesa z manjšo baterijo 68 kWh bruto oziroma 67 kWh neto uporabne kapacitete na 800‑voltnem sistemu, kar omogoča zelo hitro polnjenje. Pri tej velikosti baterije bi lahko rekli kar ekstremno hitro polnjenje – najvišja moč je 383 kW.

    Druga možnost je večja baterija, prav tako s pogonom na zadnja kolesa, z 80,8 kWh bruto oziroma 80 kWh neto uporabne kapacitete, prav tako na 800‑voltnem sistemu. Ta ponuja še bolj ekstremno hitro polnjenje – do 451 kW. Zadnja, najmočnejša opcija Performance s pogonom na vsa štiri kolesa, ima kar 487 konjskih moči. Obe bateriji sta kemijske zgradbe LFP in nudita V2L ter AC-polnilnik z močjo 11 kW.

    Zadnji pogon · manjša baterija68 / 67 kWhbruto / neto, 800 VDC do 383 kW
    Zadnji pogon · večja baterija80,8 / 80 kWhbruto / neto, 800 VDC do 451 kW
    Performance · štirikolesni pogon487 KMnajmočnejša različicapogon na vsa štiri kolesa
    • LFP
    • V2L
    • AC 11 kW
    Xpeng G6

    Notranjost

    Vozilo G6 preseneti na zelo veliko področjih. Začnimo v notranjosti: v kabini ni nikjer trde plastike ali svetleče črne plastike. Celotna armatura je oblečena v usnje ali mehko gumo, povsod so vidni šivi. Kamor seže pogled, je vse prijetno na dotik in prava paša za oči – še posebej v tej svetli notranjosti, ki jo ima testni G6.

    Svetla notranjost Xpeng G6

    Celotna kabina je sestavljena vrhunsko in iz zelo kakovostnih materialov. Kabino krasi tudi velika steklena streha, vsa vrata pa so brez okvirjev. Osrednji zaslon za volanom je ravno prav velik in prikazuje vse ključne informacije. Glavni zaslon, prek katerega se upravlja celotno vozilo, je pregleden, nastavitve pa logično razporejene, tako da se na sistem zelo hitro navadiš.

    Tehnologija in asistenčni sistemi

    Vozilo omogoča predgretje baterije, kar je v mrzlih mesecih izjemno pomembno. Opremljeno je z množico kamer, ki omogočajo 360-stopinjski pregled okoli vozila pri parkiranju, vse kamere pa sodelujejo tudi pri asistenčnih sistemih in adaptivnem tempomatu. Vožnja po avtocesti ali lokalnih cestah je zato naravnost izjemna z Xpeng Pilotom oziroma Xpeng Pilot Assistom.

    Prikaz okolice na osrednjem zaslonu Xpeng G6

    Na osrednjem zaslonu je prikazan izris ceste in vozil v realnem času – G6 vidi okolico zelo natančno. Posebej bi pohvalil menjavo pasu na avtocesti, ki jo izvede odlično in zelo odločno.

    Prostor za zadnje potnike

    Poudaril bi še eno stvar, ki je značilna za številna kitajska vozila: veliko prednost dajejo zadnjim potnikom. Pogosto celo pred prtljažnim prostorom – in tudi pri G6 je tako. Zadnji potniki bodo sedeli zelo razkošno, z ogromno prostora za noge, prtljažnik pa kljub temu ne razočara s svojo velikostjo 571 litrov.

    Xpeng G6

    Test dosega od 100 % do 10 %

    Seveda sem G6 peljal tudi na test dosega od 100 % do 10 % na avtocesti. Na testu sem imel vozilo iz leta 2025, ki ima zadnji pogon in baterijo 66 kWh bruto oziroma 65 kWh neto uporabne kapacitete – torej za dobrih 2 kWh manjšo baterijo kot v novem modelu, ki ga dobite danes. Tudi moč polnjenja je nekoliko manjša.

    G6 sem zapeljal iz Ljubljane do Nove Gorice in nazaj v Ljubljano s štirimi potniki v vozilu, na koncu pa preveril še moč polnjenja na 400‑kilovatnih polnilnicah Eleport v Ljubljani. Vse to si lahko ogledate v spodnjih videopovezavah.

    2025letnik testnega vozila, zadnji pogon
    66 / 65 kWhbruto / neto
    4 potnikiLjubljana → Nova Gorica → Ljubljana
    400 kWpolnilnice Eleport v Ljubljani
    Xpeng G6

    Za konec

    Xpeng G6 ali Tesla Model Y?

    Za konec: celotno vozilo me spominja na eno in edino znamko. Ali je kopija te znamke ali pa morda celo boljša izbira zaradi moči polnjenja? Seveda govorim o Tesli Model Y.

    Xpeng G6 je izjemno močna konkurenca Modelu Y in zelo dobra alternativa.Ali je G6 boljša izbira, presodite sami.

    Cena osnovnega modela G6 je sicer višja za približno 4000 € v primerjavi s standardnim Modelom Y, vendar G6 ponuja precej več opreme in bistveno hitrejše polnjenje.

    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovat

    Zapisal

    Videoposnetki

    Predstavitev vozila v videoobliki

    Doseg na avtocesti od 100 % do 10 %

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • VinFast VF8: vietnamski SUV, ki resno meri na Evropo

    VinFast VF8: vietnamski SUV, ki resno meri na Evropo

    DeMS-ov test · april 2026

    VinFast VF8: vietnamski SUV, ki resno meri na Evropo

    Ko danes slišimo za novo avtomobilsko znamko, skoraj samodejno pomislimo na Kitajsko. Zato marsikdo ob imenu VinFast najprej sklepa, da gre za še enega kitajskega izzivalca. A tokrat prvi vtis vara. VinFast prihaja iz Vietnama.

    • 87,7 kWh neto
    • štirikolesni pogon
    • DC do 150 kW
    • od 40.990 €
    87,7 kWhneto kapaciteta baterije, štirikolesni pogon
    13,9 kWhna 100 km, podeželje – najnižja izmerjena poraba
    22,7 kWhna 100 km, avtocesta Ljubljana–Maribor
    2540 kgizmerjeno na tehtnici
    IZ
    Testiral in zapisalIgnac Završnik

    Ko danes slišimo za novo avtomobilsko znamko, skoraj samodejno pomislimo na Kitajsko. Ni čudno – prav od tam v zadnjih letih prihaja največ novih imen, ki želijo pretresti evropski trg električnih vozil. Zato marsikdo ob imenu VinFast najprej sklepa, da gre za še enega kitajskega izzivalca. A tokrat prvi vtis vara. VinFast prihaja iz Vietnama.

    Pod okriljem skupine Vingroup se je znamka v zelo kratkem času razvila v enega najbolj ambicioznih novih igralcev na področju električne mobilnosti. Model VF8 je eden ključnih modelov VinFastove evropske zgodbe. Gre za srednje velik električni SUV segmenta D, s katerim želi Vietnam dokazati, da ne nastopa zgolj kot eksotična zanimivost z oddaljenega trga, temveč kot resen tekmec v enem najbolj konkurenčnih avtomobilskih razredov v Evropi.

    Velika baterija, štirikolesni pogon in dve različici

    Vozilo smo zapeljali tudi na tehtnico, ki je pokazala 2540 kilogramov.
    Vozilo smo zapeljali tudi na tehtnico, ki je pokazala 2540 kilogramov.

    Na slovenski trg prihaja VF8 z baterijo neto kapacitete 87,7 kWh, štirikolesnim pogonom in hitrim polnjenjem do 150 kW. Na voljo sta dve izvedbi:

    VF8 Eco

    od 40.990 evrov

    Moč
    260 kW (354 KM)
    Deklarirani doseg
    do 471 km (WLTP)

    VF8 Plus

    od 44.990 evrov

    Moč
    300 kW (408 KM)
    Deklarirani doseg
    do 457 km (WLTP)

    VF8 tako ne cilja na najcenejši vstop v električno mobilnost, temveč na kupce, ki želijo prostoren, zmogljiv in dobro opremljen električni SUV po razmeroma konkurenčni ceni.

    Oblika, ki zna biti všečna brez pretiravanja

    VF8 v bližini Maribora pokaže, da zna s svojo podobo delovati dovolj elegantno.
    VF8 v bližini Maribora pokaže, da zna s svojo podobo delovati dovolj elegantno.

    Podoba VF8 je samozavestna, a ne agresivna. Oblikovanje nosi podpis studia Pininfarina, kar se kaže v čistih linijah, uravnoteženih proporcih in prepoznavni identiteti. LED-svetlobni podpis in motiv črke V mu dajeta dovolj samosvojosti, rahlo kupejevska strešna linija pa doda še nekaj dinamičnega pridiha.

    Pomemben del celotnega vtisa ustvarjajo tudi velika 20-palčna platišča, obuta v pnevmatike dimenzije 245/45, ki avtomobilu dodajo ravno prav robusten in samozavesten nastop. VF8 deluje dovolj evropsko, da ni tuj, hkrati pa ohranja lastno identiteto. Prav v tej uravnoteženosti je ena njegovih večjih prednosti.

    Kabina: digitalno, minimalistično, drugače

    Notranjost stavi na digitalno logiko, prostornost in občutek sodobne uporabe.
    Notranjost stavi na digitalno logiko, prostornost in občutek sodobne uporabe.

    Notranjost sledi sodobnim digitalnim smernicam. Velik osrednji zaslon prevzame večino funkcij, fizičnih gumbov je malo, zato kabina deluje čisto, pregledno in zračno. Prostora je dovolj v obeh sedežnih vrstah, splošen vtis pa je sodoben in dovolj prepričljiv.

    Posebnost je izbira prestav. Namesto klasične ročice so na sredinski konzoli nameščene ločene fizične tipke za P, R, N in D. Rešitev deluje sodobno, vizualno razbremeni prostor in dodatno poudari električno naravo vozila. Zahteva nekaj privajanja, a hkrati prispeva k prepoznavnemu značaju kabine.

    K dobremu počutju v notranjosti prispeva tudi strešno okno, ki kabino dodatno odpre in ji doda več svetlobe. Udobje pa VinFast očitno razume precej široko: sedeži so lahko ogrevani in hlajeni, ne le spredaj, temveč tudi zadaj, kar je v tem razredu in pri tej cenovni umestitvi vsekakor omembe vredno. Prav takšne podrobnosti dajejo vedeti, da želi VF8 igrati na karto vsakodnevnega udobja, ne le na tehnične številke.

    Materiali sicer niso povsod na ravni premijskih modelov – na nekaterih mestih delujejo trše in manj rafinirano – vendar celota glede na cenovni razred ostaja povsem prepričljiva.

    Praktičnost: družinski značaj brez pretvarjanja

    Barje
    Barje

    VF8 ne želi biti zgolj oblikovno všečen ali tehnično zanimiv, temveč tudi uporaben. V zadku ponuja velik prtljažnik, ki brez težav zadosti družinskim potrebam, vikend izletom ali vsakodnevnim opravilom. Poleg tega ima še manjši frunk, ki je zelo uporaben za shranjevanje polnilnih kablov in druge opreme, ki je tako ni treba premetavati po glavnem prtljažnem prostoru.

    Sprednji prtljažnik – frunk
    Sprednji prtljažnik – frunk
    Velik prtljažnik
    Velik prtljažnik

    To je ena tistih praktičnih rešitev, ki pri električnem avtomobilu hitro postanejo samoumevne – in prav je, da jih VF8 ponuja.

    Povezljivost in aplikacija

    Aplikacija VinFast
    Aplikacija VinFast
    Aplikacija VinFast

    Sodobni električni avtomobil danes ni več zgolj prevozno sredstvo, temveč tudi povezana naprava. VF8 to razume. Poleg vgrajene eSIM-povezljivosti ponuja tudi mobilno aplikacijo, prek katere lahko uporabnik spremlja stanje baterije, potek polnjenja, temperaturo v kabini in druge osnovne funkcije vozila.

    Sistem je že zdaj uporaben, čeprav še ni izpiljen do zadnje podrobnosti. Kljub temu je jasno, da VinFast razume, kaj današnji uporabniki električnih vozil od avtomobila pričakujejo tudi v digitalnem smislu.

    Infotainment in uporabniška izkušnja

    Kamera
    Kamera

    Infotainment je vizualno sodoben in funkcijsko bogat, a še ne povsem dodelan. Meniji so mestoma manj intuitivni, odzivnost občasno zaostaja, pri uporabi pa se ponekod pokaže tudi rahla zamuda pri odzivu. To ne pomeni, da je sistem slab, pomeni pa, da še ni tako uglajen kot pri najbolj izbrušenih evropskih ali korejskih tekmecih.

    K uporabniški izkušnji pomembno prispeva tudi 360-stopinjska kamera, ki se v praksi izkaže za zelo koristno. Pri parkiranju, manevriranju v mestu ali približevanju robnikom in drugim oviram vozniku doda precej samozavesti, še posebej zato, ker VF8 ni majhen avtomobil. Prav pri takšnih vsakodnevnih opravilih se pogosto najbolj jasno pokaže, kako prijazen je avto do uporabnika.

    Podobno velja za asistenčne sisteme. Na papirju jih ne manjka, v praksi pa znajo delovati nekoliko preveč vsiljivo ali premalo natančno. Tudi pri VF8 bo zato veliko odvisno od prihodnjih programskih posodobitev.

    Na cesti: bolj potovalnik kot športnik

    V štajerskih koncih se je izkazal kot miren in udoben potovalnik.
    V štajerskih koncih se je izkazal kot miren in udoben potovalnik.

    VinFast VF8 ni avtomobil za voznike, ki iščejo športno ostrino. Njegov glavni adut je udobje na daljših poteh. Vožnja je mirna, tiha in sproščena, podvozje pa dobro filtrira večje neravnine. Prav zato se VF8 najbolje znajde v vlogi potovalnika.

    Na slabših cestah pa hitro pride do izraza tudi nekaj neizpiljenosti. Vožnja zna postati nekoliko poskakujoča, volan pa deluje pretežak in manj natančen, kot bi si želeli. Svoje k temu prispevajo tudi velika 20-palčna platišča, ki sicer odlično poudarijo videz avtomobila, a pri udobju na slabši podlagi niso vedno v prednosti pred manjšimi dimenzijami.

    Kljub temu moči ne manjka, zlasti pri različici Plus, kjer so pospeški odločni, prehitevanja pa suverena. VF8 je torej predvsem družinski električni SUV za vsakdanjo in potovalno uporabo, manj pa za tiste, ki od vožnje pričakujejo izrazitejši vozniški užitek.

    Poraba: štiri poti, štiri različne slike

    Električni avtomobil je najbolj pošteno ocenjevati tam, kjer dejansko živi – na vsakdanjih cestah. Pri VF8 se hitro pokaže, kako močno je poraba odvisna od vrste relacije. Velik in težak električni SUV se v različnih scenarijih obnaša precej različno, zato ena sama številka preprosto ne pove dovolj.

    Poraba po scenarijih · kWh/100 km
    Podeželje100 km · 44,8 km/h · 23 °C13,9≈ 631 km s polno baterijo

    Doseg je izračun DeMS: neto kapaciteta 87,7 kWh, deljena s porabo. Ni izmerjen in velja ob porabi celotne baterije.

    Podeželje: najbolj prepričljiv scenarij za porabo

    • Temperatura23 °C
    • Vremesončno
    • Razdalja100 km
    • Povp. hitrost44,8 km/h
    • Poraba13,9 kWh/100 km
    Okolica
    Okolica

    Na regionalnih cestah in podeželju pri umirjeni vožnji poraba znaša 13,9 kWh/100 km. To je za velik štirikolesno gnani SUV dober rezultat. Prav tu pridejo najbolj do izraza tiha vožnja, dobra zvočna izolacija in sproščen značaj avtomobila.

    23 °C · sončno · 100 km · povprečna hitrost 44,8 km/h · poraba 13,9 kWh/100 km
    23 °C · sončno · 100 km · povprečna hitrost 44,8 km/h · poraba 13,9 kWh/100 km

    Na takšnih relacijah VF8 deluje najbolj smiselno in najbolj prepričljivo. Če večino časa preživi zunaj avtocestnega ritma, na regionalnih cestah in pri vsakdanjih opravkih, se pokaže kot prijeten in dovolj učinkovit električni sopotnik.

    Ljubljanska obvoznica: realna poraba v vsakdanjem ritmu

    • Povprečještirih voženj
    • Vremesončno
    • Razdalja28,3 km
    • Povp. hitrost94,6 km/h
    • Poraba20,4 kWh/100 km
    Začetek in konec kroga je vedno na avtocestnem počivališču Barje sever.
    Začetek in konec kroga je vedno na avtocestnem počivališču Barje sever.

    Vožnja po ljubljanski obvoznici predstavlja zelo zanimiv preizkusni scenarij, saj gre za nekakšno vmesno okolje med odprto avtocesto in umirjeno vožnjo po regionalnih cestah. Hitrosti so praviloma nižje kot na klasičnih avtocestnih relacijah, promet pa je bolj razgiban in manj predvidljiv. Prav zato takšna trasa ponuja dober vpogled v to, kako se vozilo obnaša v razmerah, ki so za številne voznike tudi najbolj vsakdanje.

    Ljubljanska obvoznica
    Ljubljanska obvoznica
    Hitrost se prilagaja prometu.
    Hitrost se prilagaja prometu.

    V našem primeru smo na obvoznici opravili več krogov, pri čemer razmere niso bile povsem enake. Meritve so nastale v dveh dneh in pri različnih temperaturah, kar se je jasno odrazilo tudi pri porabi. Čeprav je bila trasa na videz zelo podobna, so že razmeroma majhne spremembe vremena in povprečne hitrosti vplivale na končni rezultat. Hitrost se je ob tem ves čas prilagajala prometnemu toku.

    3. 4. 2026 · 20 °C18,2 kWh/100 km28,3 km · 88 km/h · sončno
    4. 4. 2026 · 12 °C21,7 kWh/100 km28,3 km · 96,7 km/h · sončno
    4. 4. 2026 · 14 °C20 kWh/100 km28,3 km · 94,6 km/h · sončno
    4. 4. 2026 · 14 °C21,7 kWh/100 km28,3 km · 98,9 km/h · sončno

    Najnižjo porabo smo izmerili pri temperaturi 20 °C, ko je vozilo na 28,3 kilometra dolgi relaciji ob povprečni hitrosti 88 km/h porabilo 18,2 kWh/100 km. Naslednji dan, ko je temperatura padla na 12 °C, se je pri višji povprečni hitrosti 96,7 km/h poraba povečala na 21,7 kWh/100 km. Tudi pri dveh nadaljnjih vožnjah pri 14 °C se je pokazalo, da že nekoliko višji tempo hitro potisne porabo navzgor: pri povprečni hitrosti 94,6 km/h je znašala 20 kWh/100 km, pri 98,9 km/h pa ponovno 21,7 kWh/100 km.

    Takšen niz meritev lepo pokaže, kako občutljiv je lahko električni SUV na kombinacijo temperature, hitrosti in prometnega ritma. Ljubljanska obvoznica se je pri tem izkazala kot zelo uporaben pokazatelj realne porabe v vsakdanjem življenju. Ne gre za idealizirane laboratorijske pogoje, temveč za vožnjo, ki jo bo veliko uporabnikov električnega avtomobila doživljalo redno. Prav zato so takšni podatki pogosto bolj povedni kot zgolj deklarirane vrednosti.

    Ljubljana–Maribor: avtocesta hitro pokaže realnost

    • Temperatura22 °C
    • Vremesončno
    • Razdalja124 km
    • Povp. hitrost109,8 km/h
    • Poraba22,7 kWh/100 km
    Projekcija osnovnih podatkov na vetrobranskem steklu
    Projekcija osnovnih podatkov na vetrobranskem steklu

    Na avtocestni relaciji proti Mariboru pri hitrostih okoli 130 km/h poraba naraste na 22,7 kWh/100 km. Realni doseg se tako precej oddalji od deklariranih WLTP-vrednosti. Kdor pogosto vozi daljše avtocestne odseke, bo moral računati na bolj stvarne številke.

    Interna navigacija deluje dobro, podpira pa tudi Android Auto in Apple CarPlay.
    Interna navigacija deluje dobro, podpira pa tudi Android Auto in Apple CarPlay.
    22 °C · sončno · 124 km · povprečna hitrost 109,8 km/h · poraba 22,7 kWh/100 km
    22 °C · sončno · 124 km · povprečna hitrost 109,8 km/h · poraba 22,7 kWh/100 km

    Prav na avtocesti pa najbolj pride do izraza, da je VF8 predvsem potovalnik. Kabina ostaja mirna in udobna, zvočna izolacija je dobra, moči pa je dovolj tudi pri višjih hitrostih. Ni posebej varčen, je pa udoben in suveren.

    Ljubljana–Piran: bolj umirjen ritem mu ustreza

    • Temperatura22 °C
    • Vremesončno
    • Razdalja121,6 km
    • Povp. hitrost93,6 km/h
    • Poraba21,7 kWh/100 km
    Polnjenje v Ljubljani
    Polnjenje v Ljubljani

    Pot proti Piranu z mešanico avtoceste in regionalnih cest modelu VF8 očitno ustreza precej bolje kot enakomerno hiter avtocestni tempo. Na takšni relaciji pridejo bolj do izraza njegove prijetnejše lastnosti: sproščena vožnja, dobra zvočna izolacija in občutek, da je avtomobil narejen za udobno premagovanje razdalj.

    Avtocesta
    Avtocesta
    Lokalna cesta
    Lokalna cesta

    Na koncu poti je potovalni računalnik pokazal povprečno porabo 21,7 kWh/100 km, kar se je izkazalo tudi za precej realen podatek. Med prikazano in dejansko izračunano porabo namreč v praksi skoraj ni bilo razlike, kar je vedno dober znak, saj pomeni, da voznikov občutek in številke na zaslonu niso vsak na svojem bregu.

    • Ljubljanastart s 100-odstotno baterijo
    • Koper · 104,7 kmpovprečna poraba 21,7 kWh/100 km, povprečna hitrost 106,4 km/h
      porabljeno ~22,7 kWhpolnjenje 30 min: 74 % → 95 %, 22,87 kWh
    • Piran · 121,6 kmskupna poraba ~26,4 kWh (21,7 kWh/100 km)
      +7,7 kWh do 100 %

    Na poti smo se ustavili tudi v Kopru. Do tja smo prevozili 104,7 kilometra ob povprečni porabi 21,7 kWh/100 km in povprečni hitrosti 106,4 km/h. To pomeni, da smo do Kopra porabili približno 22,7 kWh energije.

    V Kopru smo nato vozilo polnili 30 minut, pri čemer smo baterijo napolnili s 74 % na 95 %. Po podatkih polnilnice smo v tem času prejeli 22,87 kWh energije, kar je za takšen postanek povsem spodoben rezultat.

    Graf moči polnjenja
    Graf moči polnjenja

    Pot smo nato nadaljevali proti Piranu, kjer smo za skok do 100 % dodali še 7,7 kWh energije. Na celotni relaciji Ljubljana–Piran, dolgi 121,6 kilometra, to pomeni skupno porabo približno 26,4 kWh energije, kar ponovno potrdi povprečje 21,7 kWh/100 km.

    Polnjenje v Piranu
    Polnjenje v Piranu

    Če torej izhajamo iz starta s 100-odstotno baterijo, smo do prihoda v Piran porabili približno 26,4 kWh energije. Prav tu se pokaže, da VF8 v bolj umirjenem ritmu deluje precej bolj prepričljivo: poraba je prijaznejša, rekuperacija učinkovita, celoten vtis pa bolj sproščen in manj naporen.

    Če je pot načrtovana z nekaj premisleka, zna VF8 prav na takšnem izletniškem ali družinskem scenariju pustiti najboljši vtis.

    Polnjenje: zmožnosti so eno, infrastruktura drugo

    VF8 podpira hitro polnjenje do 150 kW, kar je za ta razred povsem solidna številka. V praksi pa je izkušnja močno odvisna od infrastrukture. Na nekaterih polnilnicah, na primer pri Petrolu, je seja omejena na eno uro, kar ob padajoči krivulji polnjenja pogosto pomeni, da baterije v eni seji ni mogoče napolniti do konca.

    Polnjenje od 3 % do 86 %
    Polnjenje od 3 % do 86 %
    Polnjenje od 86 % do 99 %
    Polnjenje od 86 % do 99 %

    To ni nujno težava avtomobila samega, temveč realnosti, v kateri danes živijo električni avtomobili. VF8 daljše poti zmore, vendar mora voznik razumeti tudi omejitve polnilnega omrežja in logiko hitrega polnjenja.

    Polnjenje od 8 % do 76 %
    Polnjenje od 8 % do 76 %

    Slovenija kot ena vstopnih točk v regijo

    VinFast v Evropo vstopa postopoma in premišljeno. V Sloveniji ga zastopa Grand Automotive Adria, naš trg pa očitno služi tudi kot ena od vstopnih točk za širšo jadransko regijo.

    V društvu DeMS znamko spremljamo že od leta 2022, ko smo se z njo prvič srečali na Nordic EV Summitu v Oslu. Novembra 2025 smo bili prisotni tudi na uradni ljubljanski predstavitvi modelov VF6 in VF8, kjer je bilo jasno, da VinFast prihaja v Evropo z resnimi nameni.

    Sklep

    Ambicija je tu, zdaj mora priti še zaupanje

    VinFast VF8 je ambiciozen električni SUV, ki ponuja prostornost, solidne zmogljivosti, bogato opremo in konkurenčno ceno. K temu dodaja še vrsto uporabnih in dobrodošlih detajlov, ki v vsakdanji rabi niso nepomembni: strešno okno, ogrevane in hlajene sedeže spredaj in zadaj, velik prtljažnik, manjši frunk za kable, 360-stopinjsko kamero ter velika 20-palčna platišča, ki dodatno poudarijo njegov nastop.

    Na regionalnih cestah in mešanih relacijah se izkaže kot prijeten in uporaben potovalnik, ki zna v pravem okolju pustiti zelo dober vtis.

    Vseeno pa še vedno kaže nekaj tipičnih začetnih pomanjkljivosti nove znamke: manj izpiljeno podvozje, manj dovršen infotainment, občasne programske zamude ter potrebo po dodatnem brušenju asistenčnih sistemov. Največji izziv pa ostaja zaupanje. VinFast je v Evropi še vedno novinec in bo moral z zanesljivostjo, servisno mrežo ter rednimi posodobitvami dokazati, da je tu za daljši čas.

    Prednosti

    • Prostornost, solidne zmogljivosti, bogata oprema, konkurenčna cena
    • Strešno okno, ogrevani in hlajeni sedeži spredaj in zadaj
    • Velik prtljažnik in manjši frunk za kable
    • 360-stopinjska kamera
    • Udoben potovalnik na regionalnih cestah in mešanih relacijah

    Slabosti

    • Manj izpiljeno podvozje
    • Manj dovršen infotainment, občasne programske zamude
    • Asistenčni sistemi potrebujejo dodatno brušenje
    • Zaupanje: zanesljivost, servisna mreža in posodobitve se morajo še dokazati

    Za voznike, ki cenijo razmerje med ceno, prostorom in opremo ter so pripravljeni sprejeti nekaj kompromisov pri končni rafiniranosti, je VF8 zanimiva izbira. Vietnam v električni mobilnosti ne nastopa več zgolj kot radovedni novinec, temveč kot igralec, ki ga bo treba jemati resno.

    IZ
    Ignac Završnik

    Testiral in zapisal

    DeMS na predstavitviVietnamski električni avtomobili s francoskim pridihom
    Veliki test DeMSVeliki test štirih električnih SUV-jev

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Vse, kar imajo veliki, Hyundai Inster

    Vse, kar imajo veliki, Hyundai Inster

    DeMS-ov test · april 2026

    Vse, kar imajo veliki: Hyundai Inster

    Najmanjši električni Hyundai z dvema baterijama in opremo, kot jo imajo veliko večja vozila.

    • 39 / 46 kWh neto
    • 85 kW DC
    • V2L 3,7 kW
    • od 23.990 € − subvencija
    200+ kmdoseg na avtocesti do 130 km/h
    300+ kmdoseg na lokalnih cestah do 100 km/h
    85 kWnajvečja moč polnjenja, preverjeno
    ~16.000 €s subvencijo, osnovna oprema

    Najmanjše električno vozilo v ponudbi Hyundaija, ampak ali je res najmanjše?

    Dve bateriji

    Tukaj je Hyundai Inster, na voljo je z dvema baterijama. Prva je 42 kWh bruto oziroma 39 kWh neto, druga pa 49 kWh bruto oziroma 46 kWh neto, obe kemijske zgradbe NMC. Manjša baterija ima motor z močjo 97 konjskih moči, večja pa 115 konjskih moči, v obeh primerih pa gre za pogon na sprednji kolesi. V obeh primerih je serijsko na voljo tudi V2L, ki omogoča napajanje zunanjih naprav z močjo do 3,7 kW.

    Manjša baterija

    42 / 39 kWh

    Bruto / neto
    42 / 39 kWh
    Moč motorja
    97 KM
    Kemija
    NMC
    V2L
    3,7 kW
    Večja baterija · na testu

    49 / 46 kWh

    Bruto / neto
    49 / 46 kWh
    Moč motorja
    115 KM
    Kemija
    NMC
    V2L
    3,7 kW
    Hyundai Inster

    Oprema in cena

    Inster ima tudi zelo veliko serijske opreme, kot je radarski tempomat, zadnja kamera in avtomatska klimatska naprava. Seveda si lahko omislimo tudi več opreme, kot so parkirni senzorji, brezžično polnjenje telefona, toplotna črpalka, LED-luči, lane assist, 360-stopinjska kamera, tako da ima lahko praktično vso opremo, kot jo imajo veliko večja in dražja električna vozila Hyundai.

    23.990 €osnovna oprema, minus subvencija
    27.270 €maksimalna oprema, minus subvencija

    In to za dobrih 27.270 evrov minus subvencija z maksimalno opremo ali za okroglih 23.990 evrov minus subvencija za osnovno opremo. Vsi asistenčni sistemi delujejo več kot odlično, kar je že znano pri vozilih Hyundai.

    Hyundai Inster

    Notranjost in polnjenje

    V notranjosti je za tako majhno vozilo kar prostorno, je pa ozko. Spredaj imaš občutek, kot da je ena klop, zaradi podaljšanega voznikovega sedeža z blagom in držali za pijačo. Osrednji zaslon je zelo pregleden in ponuja dve zelo pomembni stvari pri električnem vozilu. To je predgretje baterije ob navigiranju na hitro polnilnico za optimalno hitro polnjenje, kar ponuja Inster z baterijo z 49 kWh, kjer je najvišja moč polnjenja 85 kW, kar sem tudi preveril. Počasno AC-polnjenje pa ima 11 kW. Seveda ima Inster tudi možnost aplikacije Hyundai BlueLink, s katero spremljamo stanje vozila.

    Plug & Charge

    Zanimivo je tudi, da Hyundai ponuja v meniju Plug & Charge, kar pomeni priključi in polni brez aplikacij ali RFID-kartic. Preprosto v račun Hyundai dodamo kreditno kartico in vozilo se samo sporazumeva s hitro polnilnico ter začne samo polniti.

    Najbolj zanimiva rešitev za zadnje potnike pa je ta, da se lahko zadnji sedeži pomikajo vzdolžno, s čimer lahko povečamo prtljažni prostor ali pa udobje na zadnji klopi.

    Hyundai Inster

    Doseg od 100 % do 10 %

    Kako je z dosegom pri Insterju? Na testu sem imel Inster z baterijo 49/46 kWh in preizkusil doseg, koliko je zmožen prevoziti brez polnjenja na avtocesti in na lokalnih cestah od 100 % do 10 %. Po avtocesti pri hitrosti do 130 km/h je prišel od Ljubljane do Kopra in nazaj brez vmesnega polnjenja. Na lokalnih cestah do 100 km/h pa iz Domžal do Lucije in nazaj v Ljubljano prav tako brez vmesnega polnjenja. V obeh primerih je to odličen rezultat in zelo dobra poraba, bolj podrobno pa v spodnjih povezavah v videozapisu.

    • Avtocesta · do 130 km/hLjubljana → Koper → Ljubljana, brez vmesnega polnjenja.
      dobrih 200 km
    • Lokalne ceste · do 100 km/hDomžale → Lucija → Ljubljana, brez vmesnega polnjenja.
      dobrih 300 km
    Hyundai Inster

    Sklep

    Vse, kar imajo veliki

    Hyundai Inster je v svojem razredu manjših električnih vozil zelo dobro opremljeno vozilo in ima v svojem razredu eno izmed večjih baterij. Doseg na avtocesti dobrih 200 km ter doseg do 100 km/h dobrih 300 km je zelo dober podatek.

    Doseg od 100 % do 10 % (baterija 46 kWh neto)

    Avtocesta · do 130 km/h
    200+ km
    Lokalne ceste · do 100 km/h
    300+ km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata

    Ko od osnovne cene odštejemo subvencijo, lahko Inster dobimo za dobrih 16.000 €.Seveda ne smemo pozabiti na kitajske znamke, toda Inster je zelo dober izbor manjšega električnega vozila, po katerem še vedno najraje posegajo evropski kupci. Kot pravi naslov: vse, kar imajo veliki!

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na lokalnih cestah

    Doseg na avtocesti in test polnjenja

    Testi brez marketinga

    Vozila preizkušamo na resničnih poteh, z lastnimi meritvami dosega in polnjenja. Podprite neodvisno delo s članstvom.